Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: obnova systému  (Přečteno 2823 krát)

potroublo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
obnova systému
« kdy: 24 Srpna 2018, 08:39:56 »
Při aktualizaci systému Ubuntu na 18.04 došlo k chybě a PC se zbořil. Nainstaloval jsem 18.04 z CD,ale všechno je pryč. V oddílu data mám složku timeshift/snapshots se složkou bodu obnovy. Dá se systém pomocí té složky vrátit? Nebo alespoň dostat soubory,které byly na ploše?
edit: timeshift jsem nainstaloval,ale obnova na 16.4 zkolabovala a musel jsem znovu nainstalovat 18.4
« Poslední změna: 24 Srpna 2018, 14:58:19 od potroublo »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:obnova systému
« Odpověď #1 kdy: 24 Srpna 2018, 14:32:53 »
Pokial si vytvoril zalohu pomocou timeshift tak ano. Pre istotu spusti livedvd/usb, nainstaluj don timeshift. Spusti timeshift, vyber disk odkial sa ma obnovit(tu zalohu na data), vyber kam sa ma obnovit(particiu /). Mal by sa ti pc obnovit do povodneho stavu.

Ovsem ide tiez o to co znamena vsechno je pryc a ako si vytvaral tu predchadzajucu zalohu. Timeshift tusim default zalohuje iba system / ale nie /home.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

potroublo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:obnova systému
« Odpověď #2 kdy: 24 Srpna 2018, 15:18:16 »
Při aktualizaci na 18.4 system zkolaboval a nešlo s tím nic udělat, musel jsem přeinstalovat z DVD. tím pádem jsem přišel o soubory na ploše. Záloha je v Timeshiftu, tak to zkusím znovu. Asi jsem při první obnově něco zkonil.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:obnova systému
« Odpověď #3 kdy: 24 Srpna 2018, 15:40:40 »
Vytvor si /home na zvlast particii disku. Potom pri preinstalacii ti ju nezmaze(ak to neprikazes instalatoru)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:obnova systému
« Odpověď #4 kdy: 24 Srpna 2018, 18:27:32 »
A komě výše uvedeného, záloha souborů ve složce timeshiftu je a soubory se odtud (kromě toho že je obnovíš z live timeshiftem) dají normálně vykopírovat.
Ovšem otázka je, co sis v nastavil (v timeshiftu) aby se zálohovalo. Protože defaultně je ze zálohy vyloučena celá složka /home  Takže cos měl v /home tam zřejmě nebude a o svoje soubory jsi přišel.....

To vyloučení minimálně osobních souborů je ale v pořádku, jinak by záloha byla zbytečně velká a dlouho trvala. Ovšem nepočítá se, že si někdo svoje nezálohované soubory sám odstraní chybnou reinstalací... :-\
Jinak je dobré mít /home na zvláštním oddíle, pak,při případné reinstalaci zůstane vše zachováno. Samozř. při reinstalaci je nutno zvolit ruční rozdělení disku a oddíl s /home neformátovat.

potroublo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:obnova systému
« Odpověď #5 kdy: 24 Srpna 2018, 19:16:37 »
Poučení pro příště. Home je v pr.... Aspoň si dám příště větší pozor na to, co dělám. :( Díky za rady.

potroublo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:obnova systému
« Odpověď #6 kdy: 27 Srpna 2018, 22:17:50 »
Asi to zní hloupě, ale mám nový HD a rozdělil sem ho na dvě particie. Chtěl bych v "řeči Windows"mít "system" a "data" . Když naistaluji Ubuntu na oddíl 1, po instalaci nevidím oddíl 5 - "data". Určitě to blbnu v přípojných bodech. Mohl by mi někdo poradit,  jak nastavit přípojné body tak, aby mi při přeinstalaci nezmizely soubory na "datech". (asi propojení home, ale  vtom tápu)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:obnova systému
« Odpověď #7 kdy: 27 Srpna 2018, 22:47:57 »
Při instalaci u toho prvního oddílu zvolíš jako přípojný bod /
a u toho druhého zvolíš přípojný bod /home
Oddíl s daty normálně po instalaci nevidíš. Uvidíš ho ale třeba v aplikaci Disky (gnome-disks) nebo ve výpisu příkazem
Kód: [Vybrat]
df
A na systém dej max. 30GB více je zbytečné....
To je celé...

« Poslední změna: 27 Srpna 2018, 23:29:29 od juwa2 »

potroublo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:obnova systému
« Odpověď #8 kdy: 28 Srpna 2018, 14:48:46 »
Tak to teď mám. V případě, že budu mít soubory v /home (na disku s daty) nepřijdu o ně, když budu přeinstalovávat systém? Zvláštní je, že před tím (na 16.04 a starších) jsem měl na ploše nebo v launcheru ikonu disku, která byla disk s daty. Nevím, jak jsem toho dosáhl a jestli ta ikona nebyla jen zastupce /home.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:obnova systému
« Odpověď #9 kdy: 28 Srpna 2018, 18:48:02 »
Tak to teď mám. V případě, že budu mít soubory v /home (na disku s daty) nepřijdu o ně, když budu přeinstalovávat systém? Zvláštní je, že před tím (na 16.04 a starších) jsem měl na ploše nebo v launcheru ikonu disku, která byla disk s daty. Nevím, jak jsem toho dosáhl a jestli ta ikona nebyla jen zastupce /home.

Nastavit aby měly připojené disky na Ploše ikonu s nastavuje jinde (dconf-editor). Připojený /home tuto ikonu standardně nemívá - není k ničemu potřeba. Oddíl je připojen ve složce /home a tím pádem se ke všemu normálně dostaneš ze správce souborů...
V /home nejsou pouze čistě uživatelská data typu fotky, dokumenty, hudba a filmy ale i konfigurační soubory většiny programů (profily prohlížečů, mail klientů, Plocha, vše související s přihlášením, hesla atd.), zkrátka všechny soubory a složky s tečkou na začátku názvu (skryté).
-------------------------
Pokud budeš přeinstalovávat a budeš chtít /home zachovat, nesmíš zapomenout použít ruční rozdělení disku a u oddílu kde máš /home zrušit zatržítko u "formátovat"  Pokud to neuděláš, oddíl se zformátuje a vše bude pryč....
Formátovat budeš (zatrhneš) pouze oddíl se systémem.
------------------------
Jinak dál používej výborný Timeshift, ušetříš si zbytečné a pracné reinstalace. Ten je ve výchozím stavu nastaven tak, aby si /home nevšímal. Zálohuje/obnoví pouze oddíl se systémem. Nastav si, aby zálohu ukládal do /home/timeshift
Pokud systém "doničíš" tolik, že už vůbec nepůjde spustit, nebo obnova z něho selže/nepovede se, nabootuj live > nainstaluj Timeshift > spusť ho a proveď obnovu. Po restartu bude systém obnovený..
Zálohy nastav aby se vytvářely automaticky denně s tím, že zachovaných bude cca posledních 5 a starší se budou mazat.
Kromě toho můžeš kdykoli vytvořit zálohu ručně, zejména před nějakou svojí "akcí" či pokusem...
« Poslední změna: 28 Srpna 2018, 18:51:06 od juwa2 »

potroublo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:obnova systému
« Odpověď #10 kdy: 29 Srpna 2018, 08:48:42 »
Díky. Takto jsem to potřeboval vysvětlit.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.