Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: kompletní odstranění ubuntu z počítače  (Přečteno 9957 krát)

JPK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
kompletní odstranění ubuntu z počítače
« kdy: 26 Dubna 2008, 07:39:58 »
Dobrý den!
Prosím vás můžete mi říct jak mám ubuntu kompletně vymazat ze svého hadru?
Nainstalovany mám jen ubuntu a jiný OS nemám.
Potřebuji přesný návod! Protože v každym dotazu na odinstalaci ubuntu má ten člověk v tom komplu ještě windows. A to není můj případ.
Jo a prosil bych to srozumitelně (jsem totiž naprostý začátečník) ;D

Děkuji za odpověď

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: kompletní odstranění ubuntu z počítače
« Odpověď #1 kdy: 26 Dubna 2008, 07:44:16 »
nejlepsi snad bude nainstalovat rovnou novy OS, primo pres ubuntu... Ale zalohuj dulezity data!
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: kompletní odstranění ubuntu z počítače
« Odpověď #2 kdy: 26 Dubna 2008, 07:47:37 »
muzes to udelat v mSdos prikazem fdisk a pak FORMAT...Taky to muzes udelat pomoci liveCD Ubuntu - Gparted, taky pomoci partiton magic (mini liveCD)...zpusobu je hodne, ale nevim, na co potrebujes odstranit Ubuntu? Dyt kdyz budes instalovat cokoli jineho na ten hadr, tak instalacka ti to Ubuntu automaticky smazne...
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

JPK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re: kompletní odstranění ubuntu z počítače
« Odpověď #3 kdy: 26 Dubna 2008, 08:14:36 »
No instalačka by musela naběhnout. Tak např. instalační cd windows tam chvilku nabíhá (naskakují různé ovladače a tak), jenže jakmile se dostane ke konci (možná to není konec, ale jakmile to píše o systému souborů FAT), tak mi řekne, že na počítači není pevný disk.
Tak mi prosím řekněte co mám udělat, abych to ubuntu vymazal kompletně z komplu (ubuntu není problém odinstalovat a nainstalovat, to jenom windows a nevím, jak dát pryč ten linuxácký zavaděč grub nebo co)

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: kompletní odstranění ubuntu z počítače
« Odpověď #4 kdy: 26 Dubna 2008, 08:21:28 »
Zkuste na googlu hledat neco jako "boot disk" a "boot disk image". Nebo použit Ubunťácké LiveCD a pevné disky naformátovat. Nebo Instalační disk z win98  (ten naběhne do dosu kde spustíte fdisk). A potom různé záchranné diskety.

Jinak instalace jakéhokoli systému v drtivé většině nabízí formát a rozdělení disků (i Ubuntu) - to ja právě část, kde lze ubuntu naprosto "vymazat"
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: kompletní odstranění ubuntu z počítače
« Odpověď #5 kdy: 26 Dubna 2008, 08:22:39 »
grub se odstrani automaticky s nainstalovanim windows...
to ze nenabehne instalace - tomu nerozumim, ale jako reseni se nabizi postup, ktery prednesl hase - tedy nabootovat z LiveCD Ubuntu, tam spustit program GParted (Alt+F2 a napsat gparted), a v nem uz myslim pochopis co delat...

proste kliknes pravym tlacitkem na disk, das unmount (nebo odpojit, nejsem si jisty) a oddil jednoduse odstranis... pak nejakym zpusobem tu zmenu potvrdis a je to...

restartujes PC, nabootujes instalaci windows a melo by to jet
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: kompletní odstranění ubuntu z počítače
« Odpověď #6 kdy: 26 Dubna 2008, 08:25:25 »
tak mi řekne, že na počítači není pevný disk.
U některých základních desek je nutné pro instalaci Windows vložit disketu s ovladačem. Normálně by ti to mělo ukázat všechny oddíly s Ubuntu, akorát budou označené jako neznáme či tak něco.

hawker

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: kompletní odstranění ubuntu z počítače
« Odpověď #7 kdy: 26 Dubna 2008, 08:34:00 »
Zřejmě máte SATA pevný disk. Windows XP na začátku instalace vyžadují ovladač z diskety. Při startu instalace se vás ptá instalátor, jestli chcete zavést jiné ovladače raid a pod, pak zmáčkněte klávesu F6. Samozřejmě musíte mít disketovou mechaniku a ty ovladače na disketě. S tím, že instalátor XP nepozná Váš SATA disk, nemá nainstalované Ubuntu vůbec nic společného. To je problém Microsoftu.
Acer Extensa 5430 - Lubuntu 14.04-32bit/Windows 8.1-32bit Asus EEE-1005HA - Lubuntu 14.04-32bit/Windows 8.1-32bit
www.qblog.cz

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: kompletní odstranění ubuntu z počítače
« Odpověď #8 kdy: 26 Dubna 2008, 10:16:06 »
No instalačka by musela naběhnout. Tak např. instalační cd windows tam chvilku nabíhá (naskakují různé ovladače a tak), jenže jakmile se dostane ke konci (možná to není konec, ale jakmile to píše o systému souborů FAT), tak mi řekne, že na počítači není pevný disk.
Tak mi prosím řekněte co mám udělat, abych to ubuntu vymazal kompletně z komplu (ubuntu není problém odinstalovat a nainstalovat, to jenom windows a nevím, jak dát pryč ten linuxácký zavaděč grub nebo co)
To prasive Ubuntu zamezilo Windows XP aby si vykouzlilo samo ovladace na Vase disky, a zamezilo tak instalaci tohoto systemu. Pryc s nim a bude to 100% fungovat.

TO JPK: omlouvam se za tu ironii, ale priste se zkuste radsi zeptat proc to nejde, nez zbesile oddinstalovat system. Myslim ze chyba je v uplne necem jinem nez v tom ze na disku mate Ubuntu.
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

guci

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re: kompletní odstranění ubuntu z počítače
« Odpověď #9 kdy: 26 Dubna 2008, 10:30:50 »
Nejak to nechapu. Dnes uz umi naprosta vetsina instalaci systemu minimalne zformatovat harddisk, ale ikdyby ne tak je tu gparted ;-)

Radek Hulán

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 158
  • Vista x64
Re: kompletní odstranění ubuntu z počítače
« Odpověď #10 kdy: 26 Dubna 2008, 10:36:24 »
Pokud to je Windows XP z roku 2001, tak samozřejmě AHCI/SATA režim nezná, neboť v té době neexistoval. Proto ani "nevidí" pevné disky. Postačí ale přepnout v BIOSu HDD na zpětně kompatibilní "IDE" režim (má to každý BIOS), nikoliv AHCI ani RAID, a instalace se rozjede. Druhou (lepší) možností je použít disketu s ovladači pro Windows XP a při startu je načíst pomocí F6. Také se dají integrovat pomocí nLite do instalace XP. AHCI umí používat NCQ a další funkce HDD, takže je to lepší volba.

Nebo rovnou Windows Vista, ta samozřejmě podporu pro AHCI mají nativně.
« Poslední změna: 26 Dubna 2008, 10:40:08 od Radek Hulán »

JPK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re: kompletní odstranění ubuntu z počítače
« Odpověď #11 kdy: 26 Dubna 2008, 14:17:29 »
Velice děkuji za takové množství odpovědí :)
Je pravda, že za to asi nemůže ubuntu, já jsem tam totiž před jeho instalací windows nezkoušel...
Mám opravdu SATA.

Asi budu moc velky pako, ale v mym biosu jsem nic o IDE režimu fakt nenašel... Poníženě prosím, našel by se přesnější popis?
Disketu s ovladačem nemám a byla by mi stejně k ničemu, protože nemám disketovku

Miko10

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re: kompletní odstranění ubuntu z počítače
« Odpověď #12 kdy: 26 Dubna 2008, 16:18:32 »
Nie vsetky biosy maju tuto moznost  ;)
Ak nemas disketovku, tak si ju rychlo zozen, XP bez toho nenainstlaujes. Alebo si u niekoho vytvor instalacku XP v nLite a integruj tam sata ovladace. btw tie ovladace najdes na CD od zakladnej dosky.

Kurnik nemeni sa nam toto forum na MS hotline?? :D :D
Fujitsu-Siemens V6535, CD T3200, 3GB RAM, 320 GB HDD, Wifi Atheros 242x, Ubuntu 10.10

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.