Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jabber nebo IRC na oficialni forum?  (Přečteno 46391 krát)

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« kdy: 14 Května 2006, 17:26:56 »
Na konferenci jabber/IRC jsme se shodli, ze by bylo vhodne udelat anketku, aby se vedelo, co je preferovanejsi a podle toho se pak konecne nejak sjednotit...(nejsme zas tak velka komunita abychom mohli byti smysluplne rozlezli po vsech moznych konferencich ;-)
Par faktu:
1) na jabberu je docela slusne zivo, tedy alespon v nejakou rozumnou denni dobu :-) Na IRC (pry, ja tam nebyl) chcipl pes...
2) myslim si, ze jako komunita kolem Ubuntu, ktere vyzdvihuje filosofii lidskosti je jabber zcela idealni protokol...
3) diky otevrenosti jabberu se bez problemu pridavaji nove funkce
4) jabber je decentralisovany, ostatne kazdy si muze vytvorit svuj jabber-server
5) na IRC jsou oficialni kanaly Ubuntu komunit v jinych zemich.
6) jabber je takova "holka na vsechno" - IM i konference, zvladne pouzivat i ICQ kontakty...(a zdaleka ne jen ty...)
7) pomerne zajimava schopnost - muzete byt pripojeni z vice mist na jednou (treba mobil + PC...)
8) spoustu a spoustu klientu, Gaim, Gajim, centericq, Kopete, Sim...
...atp., vice treba zde: http://www.jabber.cz/wiki/V%C3%BDhody_Jabberu, http://cs.wikipedia.org/wiki/Jabber
9) v dohledne dobe lze ocekavat podporu audioprenosu, coz muze klikne nahradit Skype.
10) Muzete pouzivat misto nove registrace treba svuj ucet na gmailu, jde to, a melo by jit i ukladani konversaci na mail, do nejake spesl slozky...ale to zatim nevim, jak na to :-/ Kdo vi a povi, budu vdecen :-)

PS: Uznavam, ze to nepodavam moc objektivne, klidne mne doplnte...
PS2: Predlozeno na obou konferencich a tento text vznikl konsensem...

Kazdopadne to POVAZUJI ZA DULEZITE a byl bych rad, aby se k tomu vyjadrilo co nejvice lidi. Diky ;-)


Doplneni:
sidlime na "conf.netlab.cz", "mistnost ubuntu"
IRC sidli na "irc.freenode.net", "kanal #ubuntu-cz"
...takze jste vitani, at jiz vlezete do mistnosti ubuntu nebo do kanalu #ubuntu-cz...:-)
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

Skeletonix

  • Host
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #1 kdy: 14 Května 2006, 17:30:20 »
Můj hlas patří Jabberu!!

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #2 kdy: 14 Května 2006, 17:30:50 »
No necekane jeden hlas pro jabber... ;-) J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

bones

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #3 kdy: 14 Května 2006, 17:30:54 »
muj taky, jasně JABBER!

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #4 kdy: 14 Května 2006, 17:33:02 »
Jsem pro JABBER konferenci ubuntu na conf.netlab.cz
TAKZE JABBER

smita

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #5 kdy: 14 Května 2006, 17:33:11 »
jak jinak, jabber

Vojtin

  • Host
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #6 kdy: 14 Května 2006, 17:39:35 »
myslim, že bude lepší zůstat u řešení problémů na tomto foru, tady ty dotazy zůstanou, pokud se spousta lidí přesune na jabber nebo irc, je výhoda přenášení zkušeností fuč. A co se týče obecnýho tlachání, tak je mi jedno jestli jabber nebo irc.

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #7 kdy: 14 Května 2006, 17:42:23 »
Citace: Vojtin
myslim, že bude lepší zůstat u řešení problémů na tomto foru, tady ty dotazy zůstanou, pokud se spousta lidí přesune na jabber nebo irc, je výhoda přenášení zkušeností fuč. A co se týče obecnýho tlachání, tak je mi jedno jestli jabber nebo irc.
To mas pravdu, ale co se tyce rychleho porazeni, tak to prece jenom je lepsi tam...J

edit: jo vlastne, vzdyt mame ubuntika! Nas bot to vsechno loguje, viz http://www.gnulinux.cz/ubuntu@conf.netlab.cz/
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

dankez

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #8 kdy: 14 Května 2006, 18:57:52 »
ja som tiez pre jaaber :) , ale iba z dovodu ze ma v gaime krajsiu ikonku ako irc.
Bojové sŕňa 7,04 - P4 D930 - Ati X1600

JanalTom

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #9 kdy: 14 Května 2006, 21:50:18 »
jj, souhlas, db znalosti na foru, a rychle reseni na jabberu :-)
Prominte me otazky, jsem totalni lama a zacatecnik, ale chci vedet vic ! Mejte se mnou prosim strpeni ... ;-)
Pouzivam Ubuntu 7.10
-JT-

andrej

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #10 kdy: 14 Května 2006, 22:04:42 »
jabber
Desktop: Athlon X2 3800+, Nvidia 6200, Asus M2N-E, 3GB, Ubuntu 8.04
Notebook: IBM X31, Centrino 1.4, ATI Radeon Mobility, 512MB, Ubuntu 7.10, WinXP
Gateway: AMD Duron 1.6, 256MB, Ubuntu 6.06

DevilMuF

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 265
    • MuFí stránky
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #11 kdy: 14 Května 2006, 22:06:05 »
ja jsem taky samozrejme pro jabber ;)
Ubuntu 16.04 64bit Clevo W230SS

Karel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
    • http://karel2004.webz.cz
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #12 kdy: 14 Května 2006, 22:18:06 »
Jabber

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #13 kdy: 14 Května 2006, 23:07:47 »
Nevím pořádně, co je jabber, jen jsem o něm zaslechl, používám ICQ a u toho zůstanu, mám skvělý komunikátor SIM a to mi k životu stačí :-). Mimoto preferuji fórum, to je úplně skvělé a přehledné a vyzná se v něm každý. Jinak na mailovou konferenci vzpomínám jen ve zlým - měl jsem zahlcenou schránku! Byla to hrůza!
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #14 kdy: 14 Května 2006, 23:26:30 »
Sim umi i jabber :-) Jabber je skvela vec, doporucuju se aspon podivat, o cem to je. Oproti mailum je hodne velky rozdil...J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

dankez

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #15 kdy: 14 Května 2006, 23:44:14 »
mozem len suhlasit jabber rullez.
Bojové sŕňa 7,04 - P4 D930 - Ati X1600

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #16 kdy: 14 Května 2006, 23:47:36 »
Citace: liborse
Nevím pořádně, co je jabber, jen jsem o něm zaslechl, používám ICQ a u toho zůstanu, mám skvělý komunikátor SIM a to mi k životu stačí :-). Mimoto preferuji fórum, to je úplně skvělé a přehledné a vyzná se v něm každý. Jinak na mailovou konferenci vzpomínám jen ve zlým - měl jsem zahlcenou schránku! Byla to hrůza!
Ad.1 Tak nebudu tě vymlouvat icq, ale problém z icq je především v tom, že je v rukou jedné firmy, která velmi často mění samotný protokol komunikace a bohužel specifikace k tomuto protokolu nedává nějak zvášť k dispozici a proto existuje jabber což není klient, ale především zcela otevřený protokol, který specifikuje komunikaci. Výběr klienta a serveru nechává pouze na uživateli, ale to neznamená, že by jsi se s výběrem serveru či klienta nedorozuměl s uživateli na jiném serveru či klientovi, pakliže se chceš alespoň něco málo dozvědět o jabberu doporučuji http://www.jabber.cz/wiki/

Ad.2 Botanicus trochu mystifikoval názvem, nejedná se o náhradu tohoto fóra, ale o náhradu konference nikoli mailové, ale spíše chatové konference, která je doposavad na anglickém irc serveru serveru, kde je i umístěna oficiální anglická konference ubuntu. Avšak v českém poli uživatelů se spíš zažil Jabber a rádi bychom lokální českou chatovou konferenci vedli na tomto protokolu a na českém serveru, tím nechceme nějak schazovat originální irc server, ale většina uživatelů nemá takovou znalost angličtiny, aby je tento irc server oslovil nějakou další místností a tak lokální kanál (chat) v češtině nám tam toliko nepřipadá zajímavý. Naopak vytvořením místnosti na českém serveru jsme se zařadili mezi několik dalších distribucí, který již na jabberu v Čechách kanál mají a budem tak vidět jako živá komunita, právě tam kde je to potřeba a to v Čechách. A to nezmiňuju možnost, že navázané kontakty na jabber konferenci lehce zařadíme do našeho Jabber klienta a ještě lépe zpevníme komunitu kolem Ubuntu v Čechách. Jinak samozřejmě, že většina jabber klientů umožňuje i přístup na irc a tak pro anglicky mluvící jistě nebude problém i navštěvovat originální kanály vedené v angličtině na irc. Návod  jak se připojit na českou jabber chatovací konferenci k ubuntu je poměrně podrobně popsán na zdejší wiki http://wiki.ubuntu.cz/Konferen%c4%8dn%c3%ad_kan%c3%a1l_na_Jabberu. Věříme, že tato anketa umožní v případě souhlasného vyjádření, protlačení a náhradu informací o českém kanálu na irc za kanál na jabberu, aby nedocházelo k rozdvojení stále ještě né natolik početné komunity. Stejně tak v případě odmítnutí jabber kanálu ostatníma uživateli i my uživatelé jabberu zrušíme tuto konferenci a naopak přejdem na irc.

PS: SIM (SIM Instant Messenger) samozřejmě podporuje jabber protokol jako většina IM v linuxu.

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #17 kdy: 15 Května 2006, 00:14:18 »
Citace: mibo
Ad.1 Tak nebudu tě vymlouvat icq, ale problém z icq je především v tom, že je v rukou jedné firmy, která velmi často mění samotný protokol komunikace a bohužel specifikace k tomuto protokolu nedává nějak zvášť k dispozici a proto existuje jabber což není klient, ale především zcela otevřený protokol, který specifikuje komunikaci a výběr klienta a serveru nechává na uživateli, ale to neznamená, že by jsi se s výběrem serveru či klienta nedorozuměl s uživateli na jiném serveru či klientovi, pakliže se chceš alespoň něco málo dozvědět o jabberu doporučuji http://www.jabber.cz/wiki/
V tomto ohledu s vámi musím zcela souhlasit a to se mi právě na ICQ nelíbí, jenže mé ICQ má hodně lidí a nemám dobré zkušenosti s dvěma protokoly najednou. Kontakty se mi pak míchají a je v tom nepořádek - naposled jsem to zkoušel v Kopete, které mi zcela nevyhovovalo, tož mohl bych to tedy zkusit na sim... Uvidíme. Mám rád otevřené protokoly a otevřený software vůbec. Nepochybuji o tom, že je to jako když jsem používával IE - nechtěl jsem o Firefoxu ani slyšet a dnes si bez něj neumím představit život.

Doufám, že toto fórum nezrušíte kvůli jabberu, byla by to věčná škoda... Děkuji za vaše osvětlení, bohužel k mailovým konferencím apod trpím jistou nechutí, fórum je pro mne jasná volba...
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

smita

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #18 kdy: 15 Května 2006, 00:24:34 »
Citace: liborse
Citace: mibo
Ad.1 Tak nebudu tě vymlouvat icq, ale problém z icq je především v tom, že je v rukou jedné firmy, která velmi často mění samotný protokol komunikace a bohužel specifikace k tomuto protokolu nedává nějak zvášť k dispozici a proto existuje jabber což není klient, ale především zcela otevřený protokol, který specifikuje komunikaci a výběr klienta a serveru nechává na uživateli, ale to neznamená, že by jsi se s výběrem serveru či klienta nedorozuměl s uživateli na jiném serveru či klientovi, pakliže se chceš alespoň něco málo dozvědět o jabberu doporučuji http://www.jabber.cz/wiki/
V tomto ohledu s vámi musím zcela souhlasit a to se mi právě na ICQ nelíbí, jenže mé ICQ má hodně lidí a nemám dobré zkušenosti s dvěma protokoly najednou. Kontakty se mi pak míchají a je v tom nepořádek - naposled jsem to zkoušel v Kopete, které mi zcela nevyhovovalo, tož mohl bych to tedy zkusit na sim... Uvidíme. Mám rád otevřené protokoly a otevřený software vůbec. Nepochybuji o tom, že je to jako když jsem používával IE - nechtěl jsem o Firefoxu ani slyšet a dnes si bez něj neumím představit život.

Doufám, že toto fórum nezrušíte kvůli jabberu, byla by to věčná škoda... Děkuji za vaše osvětlení, bohužel k mailovým konferencím apod trpím jistou nechutí, fórum je pro mne jasná volba...
Ja myslim, ze toto forum se rusit nebude, at to bude s jabber kanalem jakekoliv.

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #19 kdy: 15 Května 2006, 00:36:34 »
Ah, to se omlouvam, jo, ten nadpis je zavadejici...ale tak to prirozene mysleno nebylo :-) J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #20 kdy: 15 Května 2006, 07:56:59 »
Citace: liborse
Jinak na mailovou konferenci vzpomínám jen ve zlým - měl jsem zahlcenou schránku! Byla to hrůza!
To je v době mnoha freemailů s gigabitovými kapacitami a perfektními možnostmi filtrování a třídění pošty poněkud vyčerpaný argument. V dohledné době navíc počítáme s napojením konferencí na usenet, a tím otevřít perfektní možnosti práce s konferencí přes příslušné služby např. na jyxo.cz a google.com.

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #21 kdy: 15 Května 2006, 08:00:32 »
Citace: botanicus
Sim umi i jabber :-) Jabber je skvela vec, doporucuju se aspon podivat, o cem to je. Oproti mailum je hodne velky rozdil...J
Logicky nelze srovnávat program pro online komunikaci s e-mailem, protože jde zcela o dva jiné nástroje pro jiné účely. A o tom, že smysl e-mailové služby není vyčerpaný svědčí např. to, že jde snad o nejpoužívanější způsob komunikace po internetu a je prověřen a vylepšován již několik desítek let.

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #22 kdy: 15 Května 2006, 08:03:17 »
Citace: liborse
bohužel k mailovým konferencím apod trpím jistou nechutí, fórum je pro mne jasná volba...
Opravdu mě velmi zajímá, v čem konkrétně je pro vás e-mailová konference nepohodlná. Předem děkuji za odpověď.

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #23 kdy: 15 Května 2006, 08:08:49 »
Vůbec nechci nijak přehlížet názor této disksue, nicméně zrovnatak nelze přehlížet to, že úvodní příspěvek je mimořádně nevyvážený - a co je ještě důležitější, už je velmi problmatické hýbat např. s úvodní stránkou Firefoxu v Ubuntu 6.06, kde jsou popsané komunikační zdroje - mj. na český IRC kanál. A Ubuntu 6.06 je velmi odladěná distribuce s dlouhodobou podporou (3 roky) a neumím si představit zanášení zmatku novým uživatelům v tom, že by existovala možnost irc i jabberu najednou a z toho vyplývající problémy pro užiavtele, kteří by museli být na obou místech, resp. třeba jen na jednom z nich.

Tato diskuse bohužel měla přijít nejpozději tak před 3 týdny.

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Jabber nebo IRC na oficialni forum?
« Odpověď #24 kdy: 15 Května 2006, 08:27:19 »
Citace: botanicus
Citace: Vojtin
myslim, že bude lepší zůstat u řešení problémů na tomto foru, tady ty dotazy zůstanou, pokud se spousta lidí přesune na jabber nebo irc, je výhoda přenášení zkušeností fuč. A co se týče obecnýho tlachání, tak je mi jedno jestli jabber nebo irc.
To mas pravdu, ale co se tyce rychleho porazeni, tak to prece jenom je lepsi tam...J
Oba máte pravdu, založil jsem si také účet jabber.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.