Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nově sformátovaný disk  (Přečteno 3137 krát)

umiyaki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Nově sformátovaný disk
« kdy: 27 Září 2008, 19:20:35 »
Přeji pěkný večer. Snažil jsem se najít řešení na wiki nebo na foru, ale nebylo to to pravé ořechové. Mám v PC dva hdd. První (sda) s Ubuntu naformátovaný při instalaci souborovým systémem ext3 + swap. Druhý hdd (sdb) byl do dneška naformátovaný souborovým systémem ntfs. Dnes jsem všechny soubory z tohoto disku přenesl na externí hdd a naformátoval disk souborovým systémem ext3. Jaké bylo však moje překvapení, když se disk po restartu objevil, ale zápis na něho je možný pouze pod uživatelem root.
Protože mám vytvořené dva uživatele, potřeboval bych, aby na tento druhý disk mohli čist, zapisovat a mazat oba dva. jak tedy nastavit, aby oba dva uživatelé mohli tento disk používat a to bez omezení kdo co vytvoří. To znamená, když jeden vytvoří dokument a uloží ho, aby si ho druhý mohl otevřít, dopsat a uložit také. Na tomto disku by měly být uloženy i společné fotky, to znamená bez omezení, kdo je uložil. Obávám se, že když např. já uložím na tento disk obsah foťáku, tyto fotky se uloží s informací, že jsem soubory vytvořil já a přístupová práva budou nastavena tak, že manželka si je bude moci prohlédnout, ale už ne editovat a mazat.
Děkuji moc za pomoc
U.
"Prvním stupněm debility je pocit geniality."
Notebook HP 530 - Ubuntu 10.04; PC P4 2.8GHz - Ubuntu 10.04

null

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: Nově sformátovaný disk
« Odpověď #1 kdy: 27 Září 2008, 19:36:44 »
Pokud správně chápu tvůj problém, tak bys měl jako root nastavit práva pro celou skupinu uživatelů na "vytváření a mazání souborů". Pro páva zapisování čtení a spouštění je to
Kód: [Vybrat]
chmod 777

umiyaki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: Nově sformátovaný disk
« Odpověď #2 kdy: 27 Září 2008, 20:13:33 »
Asi to dělám blbě, ale pokud spustím nautilus s root právy "gksudo nautilus", najdu si v adresari /media/disk, kliknu na tento adresář (přípojný bod disku sdb) pravým tlačítkem, přejdu na záložku oprávnění, vyberu si v prostřední nabídce skupina moji nově vytvořenou skupinu obsahující oba dva uživatele a zvolím přístup ke složce: vytváření a mazání souborů, pak při restartu sice můžu do na disk sdb zapisovat a mazat, ale pouze soubory, které jsem sám vytvořil. Soubor, který vytvořil druhý uživatel je pouze ke čtení, respektive složka pouze k prohlížení.
V kostce to znamená, že práva vytváření a mazání platí pouze pro disk jako takový, ale každá "vnořená" složka nebo soubor je už zase "majetkem" svého tvůrce. Jde to nějak ošetřit.
Prosím o návod pro začátečníka. Děkuji moc. :-)
"Prvním stupněm debility je pocit geniality."
Notebook HP 530 - Ubuntu 10.04; PC P4 2.8GHz - Ubuntu 10.04

null

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: Nově sformátovaný disk
« Odpověď #3 kdy: 09 Října 2008, 15:17:45 »
http://cs.wikipedia.org/wiki/Chown  snd to pomůže. Je to pro změnu vlastníka souborů a složek. Nic lepšího jsem nenašel.
P.S. Já taky lama

Dancer

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
  • .
Re: Nově sformátovaný disk
« Odpověď #4 kdy: 09 Října 2008, 15:22:03 »
Možná hloupý dotaz, ale disk je namapován do nějakého adresáře. Odhaduji, že /media/...něco....
Jaká práva jsou nastavena pro tento adresář?
これはなんですか。 Ubuntu です。

umiyaki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: Nově sformátovaný disk
« Odpověď #5 kdy: 09 Října 2008, 22:27:12 »
No, nakonec jsem oddíl v GParted naformátoval jako NTFS a je po problému. Sice to není úplně ideální rešení, ale dokud nebude umět linux vytvořit složku, kde by každý mohl vše (samozřejmě pouze v této složce), řešení pomocí ntfs je funkční a jednoduché ... :-)
"Prvním stupněm debility je pocit geniality."
Notebook HP 530 - Ubuntu 10.04; PC P4 2.8GHz - Ubuntu 10.04

umiyaki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: Nově sformátovaný disk
« Odpověď #6 kdy: 09 Října 2008, 22:29:44 »
Možná hloupý dotaz, ale disk je namapován do nějakého adresáře. Odhaduji, že /media/...něco....
Jaká práva jsou nastavena pro tento adresář?

Pokud nastavím práva pro připojovací bod /media/disk a některý z uživatelů v adresáři disk vytvoří novou složku,složka a soubory v ní vytvořené budou pro ostatní zase read-only :-(
"Prvním stupněm debility je pocit geniality."
Notebook HP 530 - Ubuntu 10.04; PC P4 2.8GHz - Ubuntu 10.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.