Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Souborový server s NTFS diskem [vyřešeno]  (Přečteno 2316 krát)

Dragonn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 86
Souborový server s NTFS diskem [vyřešeno]
« kdy: 01 Února 2009, 13:53:18 »
Dobrý den,
plánuju zřídit Linuxový server s Ubuntu, kde jeho hlavní funkce bude souborový server pro zálohy. Zatím neplánuji žádné raid pole. Sdílení dat si představuji přes ftp (pure-ftpd) a Sambu.
Mám tu ale problém v tom, že jsem doma jediný, kdo se vyzná v Linuxu a tak měl tatík požadavek, aby v případě nefunkčnosti serveru se dostal k datům i jiným způsobem. Dohodli jsme se, že disk bude v šuplíku, aby se dal ze serveru vyndat a připojit přes USB redukci (tu mám) k PC s WinXP. Rád bych zvolil jako fs Ext3 nebo ReiserFS, ale to by se nedalo na disk přistupovat z windowsů přes redukci, takže asi budu muset zvolit NTFS-3G, protože FAT32 považuji za zastaralý.
Co si o tom myslíte? Jsou ještě i nějaké jiné alternativy než použít NTFS? Je ovladač NTFS-3G už 100% funkční a stabilní? Nemůžu si zatím dovolit raid pole :-/
« Poslední změna: 02 Února 2009, 13:25:26 od Dragonn »
Pokud něco alespoň trochu funguje, je lepší se v tom nešťourat.
Ntb: MSI EX300X, Core 2 duo 2GHz, 4GB RAM, ATI HD3450 256MB, Ubuntu 9.10

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Souborový server s NTFS diskem
« Odpověď #1 kdy: 01 Února 2009, 14:24:16 »
No pokud zvolíte ext3, tak na to je ovladač i do windows (s možností zápisu).
S NTFS-3G jsem neměl problémy.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Souborový server s NTFS diskem
« Odpověď #2 kdy: 01 Února 2009, 14:49:58 »
Volil bych NTFS, pokud to je jen doma na občasné zálohy...
Ale jak řikáš, jestli to je pro rodinu, tak určitě kup disky do raidu, nemá to cenu s jedním diskem. Věř mi, že se to nevyplatí za ty kecy :D Moc dobře to znám z domova... Jakmile něco nejde jsem vždy první po ruce. Nedejbože kdyby někdo přišel o data.
Spočítej si kolik tě vyjde obnova dat v servisu a kolik stojí ten samej disk co máš, kterej by jsi mohl strčit do RAIDu ;)

Dragonn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 86
Re: Souborový server s NTFS diskem
« Odpověď #3 kdy: 01 Února 2009, 20:10:24 »
Ovladač pro ext3 ve windowsech používat nechci, když jsem to dělal naposledy tak mi přišlo že se k tomu disku windows nechová dobře (pokaždé když jsem procházel disk z windowsů, tak pak linux dělal kontrolu disku), takže pokud ntfs-3g jede v pořádku, použiju asi to.

Raid zatím ještě nechám ležet, nechci dělat tak velkou investici zezačátku. Důležitá data bývají většinou zálohována i na dývkách. Server bude mít funkci dalšího záložního prostoru, ale hlavně rychlejší přístup k zálohám (prohrabávat se dývkama a zjišťovat, který je to co potřebuju...nic moc). Prozatím raid ještě nechám spát, plánuji disk 1TB, takže se mi dva moc kupovat nechce. :)

Děkuji vám za vše názory!
Pokud něco alespoň trochu funguje, je lepší se v tom nešťourat.
Ntb: MSI EX300X, Core 2 duo 2GHz, 4GB RAM, ATI HD3450 256MB, Ubuntu 9.10

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Souborový server s NTFS diskem
« Odpověď #4 kdy: 01 Února 2009, 20:51:23 »
No stejně bych radši koupil 2x500 za tu cenu xD Časem pak klidně ještě 2TB od WD.
Takovýho prostoru? Co na tom chceš mít? Tolik dokumentů? Fotek?
Filmy se nezálohujou :-P Ty se pálej. A DVDčka taky nejsou věčný, tak pozor na to...

BTW: Kupuj osvědčené značky. Nerad bych vyvolal flame, ale můj subjektivní názor je, že WDčka jsou asi nejvhodnější.

Dragonn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 86
Re: Souborový server s NTFS diskem
« Odpověď #5 kdy: 01 Února 2009, 21:14:59 »
No vím že DVDčka nejsou věčný, ale když uvážíme kvalitní skladování (v obalu, ve skříni, za cca konstatních teplot), tak by mohli možná vydržet i dýl jak ten disk, ne? Jinak nebojim se toho, že 1TB nezaplníme, dávno jsme zaplnili 500GB a nemáme to kam dávat. Tatík nemá kam strkat ty kvanta domácího videa :D. Filmy u nás doma tolik nefrčí, většinou se mažou když už je všichni viděli, ale muziku je potřeba někde archivovat. Na dývka strkáme převážně koncerty.

Když řikáš WD, takže caviary? Uvažoval jsem ještě i o Seagate, ale asi to nakonec stejně rozhodne taťka. Ještě s ním o tom budu mluvit, tak mu to řeknu. Díky :)

Jak je to s tou obnovou dat v servisu? Obnoví mi data i z disku, který se v počítači ani neroztočí? Měl jsem jeden disk, kterej při snaze o čtení cvakal a nic nedělal, pak bios nahlásil chybu disku, nebo tak něco. Pokud byl disk hardwarově v pořádku a systém z něj jenom nedokázal číct, vytáhnul jsem data nástrojem na obnovu dat co jsem našel na netu. Kolik tak může stát ten servis?
Pokud něco alespoň trochu funguje, je lepší se v tom nešťourat.
Ntb: MSI EX300X, Core 2 duo 2GHz, 4GB RAM, ATI HD3450 256MB, Ubuntu 9.10

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Souborový server s NTFS diskem
« Odpověď #6 kdy: 01 Února 2009, 21:41:16 »
Právě že obnoví, ale né zadarmo a to tě výjde levněji koupit to zrcadlo :)

Seagate měl problémy s FW, tak pozor na to!
http://www.zive.cz/Bleskovky/Novy-firmware-zabijel-pulterabajtove-Barracudy/sc-4-a-145334/default.aspx

Jn domácí video je moje noční můra, proto to radši rychle sestříhám, ty .avíčka z kamery jsou strašný :D

Dragonn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 86
Re: Souborový server s NTFS diskem [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 02 Února 2009, 13:26:59 »
Já se do videa tatíkovi nehrabu, vim že to funguje...nevim jak to přesně dělá, ale vim že mu to jde :D a taky vim, že to zabírá sakra hodně místa. Jinak jsem s tím do styku moc nepřišel.

Díky všem za názory!
Pokud něco alespoň trochu funguje, je lepší se v tom nešťourat.
Ntb: MSI EX300X, Core 2 duo 2GHz, 4GB RAM, ATI HD3450 256MB, Ubuntu 9.10

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.