Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunkční úprava grubu - vyřešeno  (Přečteno 1446 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Nefunkční úprava grubu - vyřešeno
« kdy: 01 Ledna 2016, 13:11:08 »
Hezký den přeji.

Tak problémy nekončí: V souboru grub upravuji hodnotu GRUB_TIMEOUT. Dám-li tam jakoukoliv hodnotu v kladných číslech, tak to funguje. Dám-li tam GRUB_TIMEOUT=0, tak to nefunguje a čeká defaultních 10 sekund.

To nechápu - uniklo mi něco? Chci, aby mi výchozí systém startoval bez prodlení, ale abych mohl menu grubu vyvolat stisknutím klávesy.
« Poslední změna: 02 Ledna 2016, 17:25:08 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nefunkční úprava grubu
« Odpověď #1 kdy: 01 Ledna 2016, 13:29:09 »
http://wiki.ubuntu.cz/grub2
Kód: [Vybrat]
    GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
        Nabídka při startu bude skryta. Zobrazí se nabídka OS, pokud tuto funkci vypnete: na začátek řádky vložte znak #. ( # GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0 )
        Výchozí hodnota závisí na přítomnosti dalších operačních systémů
            jiný OS nenalezen: Nabídka bude zobrazena. ( Řádka bude začínat symbolem #.)
            Jiný OS nalezen: Nabídka bude skryta.
        Pro čísla větší 0 bude systém čekat příslušný počet sekund, ale nezobrazí nabídku.
        0 - nabídka nebude zobrazena (ani nebude žádné zdržení).
            Když je tento vstup nastaven na 0:
                Uživatel může vynutit zobrazení menu držením klávesy SHIFT při startu počítače.
                    Během startu systém kontroluje stav klávesy SHIFT, pokud nemůže zjistit její stav, je uživateli dána chvilka pro zapnutí nabídky pomocí klávesy ESC.
                Pokud je zapnuto, úvodní obrazovka (splash screen) určená pomocí 05_debian_theme bude zobrazena i v případě nastavení skrytí nabídky.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční úprava grubu
« Odpověď #2 kdy: 01 Ledna 2016, 13:37:23 »
Jo už to zrovna čtu. Postupoval jsem podle návodu ze stránek Neosmartu a tam na to asi zapoměli.

A mám v takovém případě zakomentovat GRUB_TIMEOUT=10 nebo to již bude ignorováno automaticky?

A ještě jednu radu prosím. Jak můžu přejmenovat položku pro volbu Windows? V souboru 30_os-pober jsou tam asi 3 nebo 4 položky menuentry, které jsou definovány pomocí proměnných - tak se v tom nevyznám.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční úprava grubu
« Odpověď #3 kdy: 01 Ledna 2016, 14:07:27 »
Tak jsem zkusil všechny varianty a nic nefunguje.

Nechal jsem tam GRUB_TIMEOUT=10, tak update-grub vypsal varování:
Kód: [Vybrat]
Warning: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
a Nabídka se zobrazila na těch 10s

Nastavil na GRUB_TIMEOUT=0, update proběhl bez varování, ale nabídka se zobrazila na dobu z poslední předchozí konfigurace.

Odkomentoval  GRUB_TIMEOUT=10, opět varování a výsledek stejný

Odkomentoval  GRUB_TIMEOUT=0, bez varování a výsledek stejný

Nastavení GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=10 taky nepomohlo - nabídka se zobrazuje.

Prostě to NEFUNGUJE!
« Poslední změna: 01 Ledna 2016, 14:14:04 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nefunkční úprava grubu
« Odpověď #4 kdy: 01 Ledna 2016, 14:36:08 »
Vzdy po zmene a ulozeni suboru spustis sudo update-grub?
Kód: [Vybrat]
Aby se změna zapsala do souboru grub.cfg a tak se stala aktivní, je po úpravě a uložení souboru /etc/default/grub třeba spustit příkaz update-grub.
P.s Tak som to skusal u mna a tiez sa mi nedari skryt menu grub. :D
Neviem ci sa to bije s tym ze pri dvoch OS automaticky nastavuje viditelny vyber OS.


Vyskusal som nainstalovat grub customizer
http://ubuntuhandbook.org/index.php/2014/04/install-grub-customizer-ubuntu-1404/
a tam ked som skusil skryt menu grub tak to napisalo ze to fungovat nebude pokial su v pc dva OS.
Ovsem je tam polozka vypnut hladanie dalsich OS. Po tomto sa menu grub da skryt.

Ak chces vyskusaj to ovsem mne sa nikdy nedarilo spustit menu grub klavesou SHIFT. :D Bolo jedno ako som to menu skryl.
« Poslední změna: 01 Ledna 2016, 15:04:41 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční úprava grubu
« Odpověď #5 kdy: 01 Ledna 2016, 16:38:55 »
Jo spustim - to je jasne  :)

To je ale kontrafunkční a prudézní automatika alá MS  :D Nedá se to vynucené zobrazení při dvou OS vypnout?

Tomu nerozumím - jestli vypnu hledání dalších OS, tak si zase nebudu moci zvolit Windows. Nebo ano?

Tak to by byl prů..r - jestliže mám teď 07_os-prober a default na nulu, tak bych už nikdy nenajel Xubuntu. Ani pomocí Esc ti to nešlo?

« Poslední změna: 01 Ledna 2016, 16:44:35 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nefunkční úprava grubu
« Odpověď #6 kdy: 01 Ledna 2016, 17:00:24 »
Tak som to naklikal znova a ano cez ESC sa tam dostanem a ano nezobrazuje to dalsie OS.
Ja osobne to riesim tak ze mam nastavene 2s. Ak potrebujem tak stihnem kliknutim zastavit odpocitavanie a ked to nepotrebujem tak tie 2 s to az tak nespomalia.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční úprava grubu
« Odpověď #7 kdy: 01 Ledna 2016, 17:30:55 »
Ano toto jediné možné řešení mě také napadlo. Takže na něj nakonec dojde.

A to přejmenování položky? Nevíte někdo?

Ještě je možnost vrátit se k zavaděči Windows a tam nakonfigurovat dualboot, ale to je zase další práce - to se mi moc nechce  ;)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční úprava grubu
« Odpověď #8 kdy: 01 Ledna 2016, 19:23:51 »
A ještě jeden nápad.

V jakém konfiguračním souboru vypnu to hledání dalších OS. Nebo bude stačit udělat 30_os-prober nespustitelným?

A pak bych dal do 40_custom položku, kterou si pojmenuji jak chci a mohl by fungovat parametr skrytý.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nefunkční úprava grubu
« Odpověď #9 kdy: 01 Ledna 2016, 19:44:57 »
Podla tohto
https://help.ubuntu.com/community/Grub2/Setup#Specific_Entries
Kód: [Vybrat]
GRUB_DISABLE_OS_PROBER=true

    This entry is used to prevent GRUB from adding the results of os-prober to the menu. A value of "true" disables the os-prober check of other partitions for operating systems, including Windows, Linux, OSX and Hurd, during execution of the update-grub command. Using this option rather than removing the executable bit from the /etc/grub.d/30_os-prober file has several advantages:

        The setting can be easily changed while making other changes to the grub file.

        While both methods prevent os-prober from running and placing items in the menu display, using this setting allows the 30_os-prober script, but not the os-prober command, to run. This script enables the GRUB_HIDDEN_TIMEOUT setting and/or the ability to display a hidden menu by pressing the ESC key (depending on other settings). This functionality is lost if the 30_os-prober script is disabled by making it unexecutable.
nemusis nic rusit. Tato hodnota zabrani pri update-grub nacitanie tohto skriptu.

Mam to overene cez ten grub customer. Prepina v tomto nastaveni hodnotu true na false a opacne.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční úprava grubu
« Odpověď #10 kdy: 01 Ledna 2016, 20:03:24 »
Tak to jsou 2 cesty  ;)

Už se mi to povedlo pomocí deaktivace spouštění, ale takhle to asi bude lepší - kvůli paměti, až to budu chtít změnit  ???

Ten řádek tam nemám - můžu ho tam prostě přidat? A na jakou pozici nejlépe?

EDIT: Dotaz byl jen ze setrvačnosti. Nebylo nic jednoduššího, než to zkusit. Samozřejmě, že to funguje.

Zítra se vrhnu na to skrytí. Dneska už toho mám plný brejle.
« Poslední změna: 01 Ledna 2016, 20:29:36 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nefunkční úprava grubu
« Odpověď #11 kdy: 02 Ledna 2016, 17:24:52 »
Vše vyřešeno.

Vrátil jsem spustitelnost os-prober, přidal řádek do grub a aktivoval skryté menu, vytvořil si položku v 40_custom okopírováním položky z os-prober. Oba grub časy na nule a funguje mi Shift. Chytá se to ale dost těžce - je to tak poloviční úspěšnost a od MB screenu buším do něj jak hluchej do vrat. Z bráchou jsme se nakonec dohodli, že defaultní zůstane Xubuntu, neboť to v případě nestihnutí aktivace nabídky a zvolení chtěného nabíhá minutu, zatímco W10 pět.

Děkuji za podporu, trpělivost a za rady. Hezký večer všem.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.