Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pomoc s instalací programů  (Přečteno 4629 krát)

milda81

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
Pomoc s instalací programů
« kdy: 06 Května 2018, 15:40:12 »
Zdravím. Mám čerstvě nainstalováno Ubuntu 18.04, ale nejde mi přes terminál přidávat do Centrum Software programy a ani například nainstalovat Javu pro JDownloader. Vše končí tímto:

Kód: [Vybrat]
N: Aktualizaci z takového repositáře nelze provést zabezpečeně a je proto implicitně zakázána.
N: Podrobnosti o vytváření a nastavení repositářů naleznete v manuálové stránce apt-secure(8).

Prosím o pomoc co s tím. Děkuji.

WeltRaum

  • Host
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #1 kdy: 06 Května 2018, 16:49:56 »
Mám čerstvě nainstalováno Ubuntu 18.04, ale nejde mi přes terminál přidávat do Centrum Software programy a ani například nainstalovat Javu pro JDownloader.....
Nepoužívam Ubuntu ale nie je žiadne tajomstvo, že Centrum softvéru v Ubuntu blbne. Odporúčam Synaptic - ten bude treba doinštalovať:
Kód: [Vybrat]
sudo apt install synaptica v ňom si vyhľadať príslušný balík Javy - je to balík openjdk-8-jre al. openjdk-9-jre

Ak by problémy s inštaláciou programov pretrvávali, postni sem výpisy z terminálu:
Kód: [Vybrat]
sudo apt update
sudo apt dist-upgrade

a ešte
Kód: [Vybrat]
cat /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.d/*.list

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #2 kdy: 06 Května 2018, 19:02:10 »
Mám čerstvě nainstalováno Ubuntu 18.04, ale nejde mi přes terminál přidávat do Centrum Software programy a ani například nainstalovat Javu pro JDownloader.....
Nepoužívam Ubuntu ale nie je žiadne tajomstvo, že Centrum softvéru v Ubuntu blbne. Odporúčam Synaptic - ten bude treba doinštalovať:
Kód: [Vybrat]
sudo apt install synaptica v ňom si vyhľadať príslušný balík Javy - je to balík openjdk-8-jre al. openjdk-9-jre

Ak by problémy s inštaláciou programov pretrvávali, postni sem výpisy z terminálu:
Kód: [Vybrat]
sudo apt update
sudo apt dist-upgrade

a ešte
Kód: [Vybrat]
cat /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.d/*.list

Já jsem dotaz pochopil tak, že mu nejdou do zdrojů přidávat vlastní PPA příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository
18.04 nemám, takže nevím jestli se ohledně toho něco oproti předchozím verzím změnilo, nemá náhodou wayland - tam přibylo všelijakých bezpečnostních opruzů?
To by mohl být zdroj potíží.....
Jinak instalace javy takto:
https://linuxconfig.org/how-to-install-java-on-ubuntu-18-04-bionic-beaver-linux
« Poslední změna: 06 Května 2018, 19:13:16 od juwa2 »

milda81

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #3 kdy: 07 Května 2018, 16:59:18 »
Ano, nejdou mi právě přidávat zdroje s vlastním PPA příkazem.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #4 kdy: 07 Května 2018, 23:22:00 »
Ano, nejdou mi právě přidávat zdroje s vlastním PPA příkazem.

No a jedeš na waylandu nebo ne??

WeltRaum

  • Host
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #5 kdy: 08 Května 2018, 08:20:02 »
Já jsem dotaz pochopil tak, že mu nejdou do zdrojů přidávat vlastní PPA příkazem
Ja som to zas pochopil tak, že ten repozitár je pridaný, len systém bráni jeho aktualizácii, prípadne aj inštalácii, pretože ide o neoverený zdroj.

@milda81 – o aký zdroj (PPA) teda ide? Z ktorej stránky? Ako vyzerá celý priebeh (výpis z terminálu) pri pridaní zdroja?:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-add-repository ppa:ZDROJ/PPAprípadne pre kontrolu, či je zdroj pridaný v sources.list, postni sem výpis z
Kód: [Vybrat]
cat /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.d/*.list
Ak je PPA- zdroj (nevieme aký) zapísaný v sources.list, tak problém aktualizácie neovereného zdroja sa samozrejme dá obísť príkazom:
Kód: [Vybrat]
sudo apt update --allow-unauthenticatedlen či je to vhodné riešenie z hľadiska bezpečnosti a stability systému.
nejdou mi právě přidávat zdroje s vlastním PPA příkazem.
A ktoré zdroje, ako vyzerá ten príkaz??

Bez konkrétnych informácií tu môže každý iba hádať, prečo niečo nefunguje. Objavuje sa táto chyba len po pridaní tohto konkrétneho zdroja alebo aj iných zdrojov? Ktoré ďalšie programy sa nedajú nainštalovať??
Ako som už spomenul vyššie, Java sa nachádza priamo v ofiko zdrojoch Ubuntu, nie je potrebné pridávať PPA.


« Poslední změna: 08 Května 2018, 08:24:40 od WeltRaum »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #6 kdy: 20 Března 2020, 21:41:12 »
Parametr s allow nepomohl  - jak se to dá obejít?
Také je divné, že apt install hlásí, že balík nenalezen - je tam - nikoliv, že nelze z důvodu zabezpečení instalovat ...
Dá se ten soubor třeba vyrobit ? popř. jak?

Kód: [Vybrat]
root@xubuntu:~# apt update --allow-unauthenticated
Stahuje se:1 file:/usr/local debs/ InRelease
Ign:1 file:/usr/local debs/ InRelease
Stahuje se:2 file:/usr/local debs/ Release
Err:2 file:/usr/local debs/ Release
  Soubor nebyl nalezen - /usr/local/debs/Release (2: No such file or directory)
Načítají se seznamy balíků… Hotovo
N: Ignoruji soubor „xenial.list.z“ v adresáři „/etc/apt/sources.list.d/“, jelikož má neplatnou příponu
E: Repositář „file:/usr/local debs/ Release“ neobsahuje soubor Release.
N: Aktualizaci z takového repositáře nelze provést zabezpečeně a je proto implicitně zakázána.

« Poslední změna: 20 Března 2020, 21:45:44 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #7 kdy: 20 Března 2020, 22:07:43 »
Tak jsem rozbalil soubor Package.gz a přejmenoval na Release.
Kód: [Vybrat]
E: Repositář „file:/usr/local debs/ Release“ není podepsán.
N: Aktualizaci z takového repositáře nelze provést zabezpečeně a je proto implicitně zakázána.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #8 kdy: 20 Března 2020, 22:09:00 »
Parametr s allow nepomohl  - jak se to dá obejít?
Také je divné, že apt install hlásí, že balík nenalezen - je tam - nikoliv, že nelze z důvodu zabezpečení instalovat ...
Dá se ten soubor třeba vyrobit ? popř. jak?

Kód: [Vybrat]
root@xubuntu:~# apt update --allow-unauthenticated
Stahuje se:1 file:/usr/local debs/ InRelease
Ign:1 file:/usr/local debs/ InRelease
Stahuje se:2 file:/usr/local debs/ Release
Err:2 file:/usr/local debs/ Release
  Soubor nebyl nalezen - /usr/local/debs/Release (2: No such file or directory)
Načítají se seznamy balíků… Hotovo
N: Ignoruji soubor „xenial.list.z“ v adresáři „/etc/apt/sources.list.d/“, jelikož má neplatnou příponu
E: Repositář „file:/usr/local debs/ Release“ neobsahuje soubor Release.
N: Aktualizaci z takového repositáře nelze provést zabezpečeně a je proto implicitně zakázána.

V případě podobných potíží (ano, už jsem viděl apt kompletně "zasukovaný", pomohlo jen totální vyčištění) je zkrátka lepší z daného PPA (či odjinud) stáhnout potřebné *.deb balíky a nainstalovat je pomocí gdebi. Takto lze apt úplně obejít...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #9 kdy: 20 Března 2020, 22:13:25 »
Tak jsem rozbalil soubor Package.gz a přejmenoval na Release.
Kód: [Vybrat]
E: Repositář „file:/usr/local debs/ Release“ není podepsán.
N: Aktualizaci z takového repositáře nelze provést zabezpečeně a je proto implicitně zakázána.

V tom případě je třeba importovat platný GPG klíč. Buď klasicky ručně, ale nejlepší je použít osvědčený Y PPA Manager
Jinak viz výše (.deb).
« Poslední změna: 20 Března 2020, 22:22:29 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #10 kdy: 20 Března 2020, 22:25:19 »
Nevím, jestli toto není trochu jiný případ - je to vlastní přidaný repo coby lokální složka pro balíky:
Postupoval jsem dle tohoto - poslední příspěvek:
https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=36517.0
a tohoto:
https://www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/ch-basico.en.html#s-dpkg-scanpackages

Akorát že v roce 2009 asi nebylo tak přísné zabezpečení - blbost je to požadovat u repo, které si sám vyrobíš.
takže gpg klíč bych si taky musel nejspíš vyrobit - podle mě je řešení syntéza - ale jak?
« Poslední změna: 20 Března 2020, 22:29:00 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #11 kdy: 20 Března 2020, 22:34:46 »
No tak prostě ty balíky nainstaluj, obejdeš veškeré ty klíče atd. Ale to už jsem psal....
« Poslední změna: 20 Března 2020, 22:38:47 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #12 kdy: 20 Března 2020, 22:50:29 »
Nakonec jsem to udělal via dpkg -i .*deb v danné složce, ale chtěl jsem to mít vyřešeno takhle pro zjednodušení v určitých případech - třeba slax tuším nemá dpkg - jan apt
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #13 kdy: 20 Března 2020, 23:10:30 »
Nakonec jsem to udělal via dpkg -i .*deb v danné složce, ale chtěl jsem to mít vyřešeno takhle pro zjednodušení v určitých případech - třeba slax tuším nemá dpkg - jan apt

No, ale to by sis musel vytvořit vlastní GPG klíč atd. aby to přes apt "prošlo".  Chtělo by to si tuhle problematiku řádně nastudovat, což docela pochybuji, že se někomu bude chtít...

Jinak s tím dpkg -i to není moc dobrý nápad, je schopno to pěkně rozbourat závislosti (prostě tam ty balíky napere, ani pořadí nedodrží), příště raději pěkně po jednom pomocí gdebi, je to sice pomalejší, ale daleko bezpečnější/spolehlivější (umí pořešit závislosti) - tak praví klasik...
« Poslední změna: 20 Března 2020, 23:17:00 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #14 kdy: 21 Března 2020, 01:14:22 »
V tomto pripade zavislosti neresim - je to komplet baliku k jednomu programu - ted treba Clonezilla a funguje to. Ale s tim poradim baliku jsi me zaskocil - to muze mit vliv? I na neco jineho, nez zavislosti?

Stejne je to smutny, ze abych mel funkcni apku, tak musim kombinovat baliky z ruznych repo a ruznych verzi. Je to primy dusledek te nedotazene distribucni koncepce.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #15 kdy: 21 Března 2020, 09:47:17 »
Ještě mě napadlo - nedá se ta autentifikace zrušit v nějakém konfiguračním souboru?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #16 kdy: 21 Března 2020, 11:35:54 »
Apt jistě svůj konfigurační soubor má. Nicméně pokud je v příkazu ignorován parametr --allow-unauthenticated, pochybuji že nějaká změna pomůže...
--------------------------------------------------------------
Problém hromadné instalace .deb balíků pomocí pkg -i je v tom, že se balíky začnou instalovat podle abecedy (neinstaluje balíky v potřebném pořadí, dpkg si chybějící závislost na rozdíl od apt nestáhne/neumí to). Pokud není žádný problém v závislostech, instalace proběhne korektně. Ale v opačném případě běda...  Balíky se nainstalují jako "poškozené", celý systém apt se nabourá a dá poměrně dost práce to pak napravit.
Z tohoto důvodu je vhodnější instalovat balíky pomocí gdebi. Protože gdebi si o chybějící potřebné závistosti "řekne" nebo si je i stáhne, pokud je odkud.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #17 kdy: 21 Března 2020, 11:46:41 »
...
Z tohoto důvodu je vhodnější instalovat balíky pomocí gdebi. Protože gdebi si o chybějící potřebné závistosti "řekne" nebo si je i stáhne, pokud je odkud.

Souhlas. Používám Gdebi nebo Qapt.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #18 kdy: 21 Března 2020, 13:30:14 »
Proc uz neni dpkg davno vypusteno a nahrazeno coby vychozi, kdyz gdebi je v tomto svetle daleko dotazenejsi a bezpecnejsi.
To neni otazka ...
Je nejak apt zavisle na dpkg? Nebo lze dpkg zcela odinstalovat a nahradit gdebi?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #19 kdy: 21 Března 2020, 14:34:36 »
Proc uz neni dpkg davno vypusteno a nahrazeno coby vychozi, kdyz gdebi je v tomto svetle daleko dotazenejsi a bezpecnejsi.
To neni otazka ...
Je nejak apt zavisle na dpkg? Nebo lze dpkg zcela odinstalovat a nahradit gdebi?

Nelze. A jednoduše řečeno, pokud něco instaluješ pomocí apt, stáhne balíky z repo a pak stejně "volá" dpkg který balíky rozbaluje/instaluje.
Jediný rozdíl je, že apt si "pohlídá" závislosti.  Pokud během instalace sleduješ terminál, uvidíš to tam.
-------------------------
P.S. Já si všechno co se instaluje loguju (mám na to skript), abych měl dokonalý přehled kdy a co se instalovalo. Informace se získává právě z dpkg logů (/var/log/dpkg.log) přes které jde úplně vše co se instaluje. Na obrázku je výstup skriptu. Výstup se posílá rovněž do txt souborů na denní bázi (cronem).

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Pomoc s instalací programů
« Odpověď #20 kdy: 21 Března 2020, 15:16:16 »
Proc uz neni dpkg davno vypusteno a nahrazeno coby vychozi, kdyz gdebi je v tomto svetle daleko dotazenejsi a bezpecnejsi.
To neni otazka ...
Je nejak apt zavisle na dpkg? Nebo lze dpkg zcela odinstalovat a nahradit gdebi?

https://linuxhint.com/debian_package_managers/ :

Citace
When apt or apt-get are used they invoke the dpkg program to install or remove applications while including additional functions dpkg doesn’t like dependencies resolution.

Kromě toho gdebi je okenní aplikace, nikoliv konzolová (systémová)...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.