Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Po vytažení disku z notebooku a návratu zpět, nenaběhne systém  (Přečteno 1593 krát)

vanaveno

Dobrý den,
stala se mi taková věc. Koupil jsem si nový  ssdisk, na kterém jsem hodlal nainstalovat Ubuntu. Vytáhl jsem tedy původní hardisk z notebooku, vložil nový ssd disk a bez problému jsem na něj nainstaloval Ubuntu. Potom jsem si říkal, že bych se chtěl z toho původního HD ještě něco stáhnout  a jelikož nemám propojovací zařízení na hardisk, tak jsem ten původní HD vložil zpátky do notebooku a ejhle. Najednou mi to vyhodilo tabulku, kde se mi sice HD ukazuje, ale nepustí mi to zavést systém. Zkoušel jsem různé nastavení v biosu, ale neúspěšně. No nic, říkám si, nebudu s tím zatím nic dělat a koupím si dokovací stanici na HD. Vrátil jsem tam tedy čerstvě nainstalovaný ssdisk a ejhle, nastal mi úplně ten samý problém. Musel jsem to přenistalovat, a zase běží. Kde může být chyba? Setkal se s tímto problém tady někdo? A jaké je řešení tohoto problému? Na ten hd si tu dokovací stanici koupím, ale kdybych to někdy musel opakovat, tak jak to vyřešit. Děkuji za případnou radu.
Vana

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Po vytažení disku z notebooku a návratu zpět, nenaběhne systém
« Odpověď #1 kdy: 11 Ledna 2019, 13:20:51 »
Vypadá to, že na prvním disku to máš nainstalované v UEFI režimu a na druhém v Legacy režimu (nebo naopak, podle toho jak bylo vytvořeno (tehdy a nyní) inst. medium).
Takže stačilo jít do biosu a režim přepnout - pak by systém naběhl.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Základní příčina je, že bohužel neumíš řádně instalovat (že ti nějakým zázrakem nová instalace běží nic nemění na faktu že v podstatě "nevíš která bije").    :-\
A ano, redukci SATA/USB (tzv. "rámeček") si kup, bude se ti hodit i jindy...
https://www.czc.cz/axagon-ee25-xa3-cerna/200909/produkt
Je možné, že se pak nebudeš k některým souborům/složkám na disku moci dostat z důvodu jejich práv.
V tom případě převezmi jejich vlastnictví/práva klasicky pomocí chown a chmod.
« Poslední změna: 11 Ledna 2019, 13:24:20 od juwa2 »

vanaveno

Re:Po vytažení disku z notebooku a návratu zpět, nenaběhne systém
« Odpověď #2 kdy: 11 Ledna 2019, 13:31:16 »
Díky za info juwa2. No udělal jsem to podle toho, jak mě naváděla ta instalace ubunta. Nevšiml jsem si, jestli mi to nabízelo nějaký režim, jak to instalovat, ale pro příště si dám pozor, nebo je někde návod jak přesně zavádět nový systém na HD?

Ještě mám trochu obavu, jestli nebude problém se do toho původního disku dostat, protože jsem při instalaci nastavil, aby se celý šifroval. Hesla si samozřejmě pamatuji, ale doufám, že to půjde i přes tu dokovací stanici.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Po vytažení disku z notebooku a návratu zpět, nenaběhne systém
« Odpověď #3 kdy: 11 Ledna 2019, 14:02:18 »
1. Zjistit jestli má PC UEFI (všechny novější PC) nebo ještě klasický BIOS (UEFI se dá na Legacy = emulace klasického BIOSu přepnout).

2. Podle toho jaký je tedy stav instalovat (vč. vytvoření inst. boot media) buďto pod UEFI:
 https://www.tecmint.com/ubuntu-15-04-installation-on-uefi-firmware/
nebo pod Legacy http://wiki.ubuntu.cz/instalace/pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD#krok_43_-_ruční_rozdělení_disku

vanaveno

Re:Po vytažení disku z notebooku a návratu zpět, nenaběhne systém
« Odpověď #4 kdy: 11 Ledna 2019, 14:17:03 »
Ok díky, za radu

vanaveno

Re:Po vytažení disku z notebooku a návratu zpět, nenaběhne systém
« Odpověď #5 kdy: 11 Ledna 2019, 14:22:10 »
Ještě mě napadla jedna taková záležitost, co kdybych chtěl udělat teď zálohu, i když jsem to tedy nenainstaloval správně, nebude to problém, když bych to chtěl obnovit?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Po vytažení disku z notebooku a návratu zpět, nenaběhne systém
« Odpověď #6 kdy: 11 Ledna 2019, 17:10:07 »
Záleží jakou "zálohu".
Můžeš si např. udělat zálohu celého disku nebo jenom určitého oddílu do image (třeba Clonezillou).
Z této zálohy to pak můžeš zase obnovit, klidně i na jiný disk.
A jestli to po obnově nabootuje nebo ne?
Pokud nabootoval originál, nabootuje i jeho (obnovená) záloha.
Pokud originál nebootoval, nenabootuje ani jeho (obnovená) záloha - to je snad logické...
--------------------------------------------------------------------------
Ale především si o tom něco přečti, protože při tvých dosavadních znalostech to nevidím moc růžově...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.