Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci  (Přečteno 5318 krát)

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« kdy: 11 Ledna 2017, 12:20:31 »
UBUNTU 16.04 Správce aktualizací ohlásí v okně "Instalují se aktualizace" ukazatelem průběhu že konci, a textem "Dokončeno" konec aktualizace (proběhla?). Správce s touto zprávou, i jeho ikona, se ale neukončí. Jediná oprava - restart UBUNTU.
Děkuje starší začátečník. Otak.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #1 kdy: 11 Ledna 2017, 12:36:55 »
Co znamena jedina oprava restart. Zamrzne cele ubuntu?
Pretoze ak nie a ta tabulka sa da ukoncit tlacidlom tak je to normalne. V linuxe sa nemusi restartovat po kazdej aktualizacii ako vo win. Ak treba restartovat tak by v tej tabulke malo byt pokracovat alebo restartovat teraz.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #2 kdy: 11 Ledna 2017, 14:13:35 »
Zamrzne jen Správce aktualizací - je stále aktivní. Jeho informační okno nelze ničím zavřít (kurzor je v něm aktivní - točící kolečko). Ukončit ho lze jedině restartem UBUNTU 16.04 - menu vypnout-restartovat. (Mimo Správce aktualizací je totiž kurzor aktivní - šipka.) Mám obavu, zda je aktualizace skutečně dokončena, protože obvykle u starších verzí UBUNTU po dokončení aktualizace informační okno zmizelo a s ním i ikona Správce aktualizací z launcheru. Díky Ota.

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #3 kdy: 11 Ledna 2017, 14:34:46 »
A když zkusíš v terminálu
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update
Co se stane ? Výstup kdyžtak sem.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #4 kdy: 11 Ledna 2017, 18:29:23 »
Výpis sudo apt-get update přikládám (ale nerozumím mu). Důsledek použití nemohu ověřit, nepřišla mi zatím žádná nová aktualizace. Díky Ota.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #5 kdy: 11 Ledna 2017, 18:55:25 »
Porovnaval som to s mojim prikazom/vypisom a ja tam mam iba riadky konciace na InRelease.
Mozes sem dat vypis
Kód: [Vybrat]
uname -aTo by malo ukazat ci mas 32 alebo 64bit system, pripadne ak to vies aky si instaloval tak to napis.
Povysoval si? Ten subor s chybou „50unattended-upgrades.ucf-dist“ sa vytvara pri povysovani a moze sa odstranit, tiez som to robil.

P.s kopirovat sem mozes tak ze oznacis text v terminali a tam kam ho chces vlozit ukazes kurzorom a stlacis kolecko mysi.
Pripadne oznacis text kliknes nan pravym das "copy" a tam kam to chces vlozit das pravym a "paste/vlozit".
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #6 kdy: 11 Ledna 2017, 19:42:30 »
PC mám 32 bit a povyšoval jsem na 16.04 z plně aktualizované U14.04 - několik hodin. (Čistá instalace 16.04 se nezdařila, protože teprve až na jejím konci instalační program ohlásil, že nelze umístit zavaděč na předvolený diskový oddíl z ruční volby na začátku instalace. Za chybu instalátoru 16.04 se program omluvil.) Díky Ota.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #7 kdy: 11 Ledna 2017, 20:00:18 »
Skus toto.
Otvor terminal a zadaj don
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/apt/sources.lista otvoreny dokument si uloz do svojho home. Jednoducho ho odzalohuj.
Potom jeho obsah vymaz a vloz tam toto
Kód: [Vybrat]
#------------------------------------------------------------------------------#
#                            OFFICIAL UBUNTU REPOS                             #
#------------------------------------------------------------------------------#


###### Ubuntu Main Repos
deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ xenial main restricted universe multiverse

###### Ubuntu Update Repos
deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ xenial-security main restricted universe multiverse
deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ xenial-updates main restricted universe multiverse
deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ xenial-proposed main restricted universe multiverse
deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ xenial-backports main restricted universe multiverse

###### Ubuntu Partner Repo
deb http://archive.canonical.com/ubuntu xenial partner
Uloz ho na povodne miesto.(/etc/apt/)
V terminale spusti
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get updateMalo by to prebehnut bez chyby, no a potom skus spustit aktualizacie.
Ak by to nefungovalo tak len vrat tu zalohu na povodne miesto.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #8 kdy: 11 Ledna 2017, 21:46:55 »
Milý Tibor, moc děkuji, ale prosím o pauzu. Brzo ráno jdu k lékařům a odpoledne je práce. Potom rád tvé řešení vyzkouším. Ale nevím, jak prověřím aktualizaci, když mě žádná nová nepřišla? Díky Ota.

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #9 kdy: 12 Ledna 2017, 19:59:41 »
Milý TIBOR,
hned odpoledne jsem chtěl pracovat na tvém návodu ze včerejška 20:00.
Ale přišla čerstvá aktualizace, tak jsem ji spustil - a světe div se - proběhla celá a regulérně se ukončila! (Správce aktualizace nakonec zmizel z launcheru – jako „za stara“.) Během aktualizace jsem v rychlosti zahlédl, že soubor „50unattended-upgrades.ucf-dist“(?) se ignoruje, protože nemá regulérní příponu. Aktualizace tedy funguje, zbývá Ti moc poděkovat, a pokud budeš souhlasit, téma ukončíme. OTAK.
« Poslední změna: 12 Ledna 2017, 20:12:26 od Otak »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #10 kdy: 12 Ledna 2017, 22:28:45 »
Milý Otak, je samozřejmě fajn, že ti to zase běží. Jen mám obavu, aby to vydrželo. Protože stejně rychle jako se to "zázračně" opravilo, se to zase může (stejně "zázračně" rychle) opět pokazit. Protože ten systém v pořádku není. Ale třeba jsem pouze přehnaný pesimista...
« Poslední změna: 12 Ledna 2017, 22:30:53 od juwa2 »

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #11 kdy: 14 Ledna 2017, 12:51:31 »
Milý JUWA2,
jak jsi předvídal, můj Správce aktualizací (dále S-A) si vzal opět spánkovou dovolenou.
V jeho okně „Ověřuje se dostupnost aktualizace“ pod celým oranžovým indikátorem píše: 1) Stahování z cz.archive.ubuntu.com/ubuntu , nebo
2) Dokončeno.
V obou případech S-A neskončí ani za hodinu a nelze ho ukončit jinak, než restartem U16.04.
Někdy je poslední okno S-A „Instaluje se aktualizace“ a to zase napíše:
3) Spouští se poinstalační spouštěč dpkg-exec – ale nic se ani za 15 minut nespustí, je zase nezbytný restart U16.04.
Žena má U14.04 (jsme jediní na stejné LAN pod jediným routerem) a aktualizace ji stále funguje. Stejně funguje Gnome Commander 1.2.8.17 (V 16.04 nikoli – viz dotaz Podpora pro pracovní prostředí – 2017-01-02 U16.04 nekomunikuje s G-C).
Díky Otak.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #12 kdy: 14 Ledna 2017, 14:37:43 »
Jak ses jistě dovtípil, problém není v internetovém připojení (ženě to funguje).
Problém je ve zdrojích SW, respektive jejich konfiguraci. Opravit to samozř. lze. Nicméně nevím,
jestli bys to zvládnul. Zda by pro tebe nebyla lepší (jednodušší) reinstalace. Takže si to promysli.

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #13 kdy: 16 Ledna 2017, 16:55:21 »
Genese: PC vždy měl na systémovém disku sda v rozšířené partition sda6 Linux (OS distr UBUNTU) - kořenový oddíl (/). Na datovém zálohovaném disku sdb v partition sdb3 je přípojný bod /home . Jako zařízení pro instalaci zavaděče Ubuntu je vždy zvolen kořenový oddíl. (O zavádění různých OS po zapnutí se stará léta pro celé PC boot manager XOSL – při změně OS netřeba žádných úprav.)
1) U14.04 (kvůli ukončení aktualizací a pro závady Mozilla ThunderBird i Firefox) byl vymazán a sda6 přeformátováno pro povýšení.
2) U16.04 instalace z DVD iso. Zvoleno „Něco jiného“ - ruční volba přípojných bodů a zařízení pro instalaci zavaděče /dev/sda6. Až na úplném konci aktualizace instalační program znovu žádal zadat místo pro zavaděč – žádný oddíl mu nevyhověl. Instalační program se omluvil za chybu a doporučil ruční opravu (to neumím) nebo posečkat na opravu instalačního programu od UBUNTU!
3) U16.04 výmaz nedokončené instalace a novou instalaci U14.04.
4) Pro povýšení požaduje U16.04 úplnou aktualizaci U14.04 (trvá skoro noc).
5) Povýšení U14.04 na U16.04, má, zatím, tyto nežádoucí důsledky:
5a) Nedokončuje se aktualizace (viz toto vlákno),
5b) U16.04 nekomunikuje s Gnome-Commander (viz můj dotaz Podpora pro pracovní prostředí – 2017-01-02 U16.04 nekomunikuje s G-C).
5c) U16.04 při povýšení mnohé programy nepřevedlo, naštěstí šly stáhnout Synapticem.
5d) U16.04 se mi zdá velmi pomalé, časté několikavteřinové ztmavnutí displeje po dobu „přemýšlení“.
6) Lze zaručit, že U16.04 už dnes má v instalačním programu opravenu chybu pro umístění zavaděče, kterou ohlásí až na konci instalace? (A kde najdu opravenou verzi?)
Jinak reinstalací U16.04 bych se dostal od Ad1) až sem – tedy vše znovu bez výsledku.
Nevím, jak dál. Díky Otak.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #14 kdy: 16 Ledna 2017, 17:34:29 »
1. V každém návodu pro instalaci Ubuntu je zdůrazněno, že zavaděč (grub) se neinstaluje do oddílu, nýbrž na disk (jako celek), ve tvém případě je to sda. Takže prosím, při instalaci (pomocí "něco jiného") zvol jako zařízení pro instalaci zavaděče sda
2. Vzhledem k tomu, že 16.04 není (stále) zcela vyladěno, doporučuji instalovat (a zůstat) na 14.04
Nevím, kde jsi přišel k tomu, že má ukončené aktualizace - podpora je 5 let.
3. Upgradům (povýšení) se vyhni pokud možno úplně. Zásada je - vždy čistá instalace.
4. U korektně čistě nainstalovaného systému nemohou být s aktualizacemi žádné problémy.
Tyto problémy vznikají zejména po přidání nevhodného SW zdroje uživatelem. Může dojít k rozbití aktualizačního mechanismu.
5. Pokud se cítíš na opravu aktualizací, mohu ti poskytnout návod, ale jak už jsem uvedl minule, pouvažuj, zda by pro tebe nebyla lepší a jednodušší (tentokrát správná) reinstalace.

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #15 kdy: 17 Ledna 2017, 13:39:24 »
1) Čistá instalace U16.04 se nezdařila, proto jsem prvně absolvoval neúspěšné povýšení ze U14.04. (Dosud jsem dělal u všech OS jen čisté instalace.) Na opravu chyby aktualizací se opravdu necítím – už se neživím programováním (75r.) a PC používáme JEN k práci.
2) Všechny dosavadní UBUNTU LTS (8.04, 10.04, 12.04 a 14.04) nám nabízely umístění zavaděče GRUB na kterýkoliv oddíl disku, a také to provedly. (O žádném omezení na instalaci GRUB jen pro celý disk sda nevím – proč by všechny instalační programy nabízely volbu oddílu?)
3) Důvod (není reklama): Jako boot manager byl (na všech našich i služebních PC) r.2000 zvolen Extended Operating System Loader (XOSL) Verze 1.1.5, který je dodnes stabilní pro všechny OS. (Uživatelsky je přívětivý, např. umožňuje jen na kliknutí pro určitý OS skrýt některé oddíly disků.) Výměna OS neznamená editaci XOSL. Tedy třeba čistá instalace některé verze UBUNTU (s jeho GRUB v oddílu kořene) ihned funguje – XOSL odstartuje oddíl „/“ a Grub už zavede jen Ubuntu. (Nejčastěji má systémový disk DOS, W98SE, UBUNTU, někdy i OS/2. Porucha disku nevadí OS se snadno nahradí – data i XOSL jsou jinde.)
4) Shrnutí: Moc děkuji za zprávu, že U14.04 bude udržováno do 2019-04(?). (Stálá připomínka při každé aktualizaci o nové verzi => špatně jsem si ji vyložil, že U14.04 už teď končí.) Na U16.04 klidně počkám a potom předem ověřím jeho čistou instalaci na prázdném počítači.
5) Akce: Tedy po záloze dat z /home pomocí Gparted z U8.04 LIVE DVD přeformátuji kořenový oddíl sda6, a na jeho místo nainstaluji U14.04 z DVD (samozřejmě s volbou Grub v sda6 - jako byl dříve). Potom spustit všechny aktualizace 14.04 – a je to.

JUWA2 a TIBOR – moc Vám oběma děkuji za pomoc a omlouvám se. Moc jsem to s tím nástupem U16.04 nedomyslel. (Inu nespěchat se vyplatí.)
P.S. Poznámka: Pro dvě starší aplikace bych rád do prázdného oddílu systémového disku nainstaloval U8.04. Lze použít oddíl /home na datovém disku vytvořený a používaný v 14.04, nebo je lepší vytvořit nový oddíl? Díky Otak.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:UBUNTU 16.04 neukončí aktualizaci
« Odpověď #16 kdy: 17 Ledna 2017, 15:24:58 »
1. Upozorňování na nové verze ubu lze nastavit (vypnout) v nastavení aktualizací.

2. Společný oddíl /home pro více distribucí nedoporučuji.
3. Citace z http://wiki.ubuntu.cz/instalace/pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD?redirect=1
"Zavaděč
zde můžete zvolit, kam se má nainstalovat zavaděč GRUB2. Pokud si nejste jisti, ponechte výchozí možnost. Jestli nepoužíváte ještě jiný zavaděč, musí být Grub nainstalován do MBR disku, ze kterého bootujete, označeného například /dev/sda (bez čísla, tedy ne příkladně /dev/sda5). Co určitě nedělejte, je instalace zavaděče do oddílu s Windows (označeného jako NTFS, a s nějakým číslem, např. /dev/sda1)"
Ty používáš nějaký boot manager - to je tvoje věc. Ale v tom případě bys měl všemu co děláš rozumět.
A nemělo by se stát, že systém skončí s rozbitými aktualizacemi a pak hledat rady co s tím.
Pokud jsi nezkušený, o to víc by ses měl "držet při zdi" a používat pouze osvědčené postupy.
Navíc dle mého názoru je použití dalšího boot manageru nadbytečné, pouze situaci komplikující.
4. Pokud budeš nyní instalovat 14.04, stáhni si rovnou 14.04.5 zde http://releases.ubuntu.com/14.04.5/
Ušetříš spoustu starostí a času s aktualizacemi, protože budeš instalovat rovnou nejnovější verzi.
« Poslední změna: 17 Ledna 2017, 15:39:19 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.