Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP  (Přečteno 7354 krát)

Ludek2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« kdy: 23 Března 2014, 14:10:57 »
Na jednom PC mam Win XP, zadne nove Win kupovat nechci a zaroven si XP chci pro jistotu jeste ponechat. Nainstaloval jsem tedy na cast disku Ubuntu 12.04 a chci se zeptat, jestli v pripade, ze na XP mam od zacatku domaci (bezplatnou) verzi Avastu a XP nebudu po skonceni podpory vubec pouzivat pro pristup na internet, jestli se mam zabyvat otazkou instalovani nejakeho antiviru v Ubuntu. Muze se mi pres Ubuntu dostat nejaky vir a podobna havet do XP?
Predem diky za jakekoliv rady.
Dival jsem se na stranku http://wiki.ubuntu.cz/antivirus ale jednoznacnou explicitni odpoved na moji situaci jsem tam nenasel.

Ludek

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #1 kdy: 23 Března 2014, 14:34:54 »
Ano může, takže pokud budeš používat "sdílet" data mezi ubuntu a XP je možnost windows infikovat. Proto antivir bude potřeba.

Ludek2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #2 kdy: 23 Března 2014, 14:49:01 »
Mozna jsem to napsal trochu nejasne. XP nebudu pouzivat pro pristup na Internet, ale Avast s automatickymi aktualizacemi tam necham. Je i v tomto pripade nutne mit v Ubuntu antivir? Pokud ano, jaky? Verzi Avastu pro Linux ci jiny antivir?

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #3 kdy: 23 Března 2014, 15:09:27 »
Hm, mě by jenom zajímalo, jak by někdo útočil na neaktivní systém na PC prostřednictvím linuxu. A co by z toho kdo měl? Instalovat si třeba avast pro linux jenom kvůli tomu, abych si proskenoval systém, který nepoužívám?
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

janek-m

  • Host
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #4 kdy: 23 Března 2014, 15:13:25 »
Osobne si myslím, že v Ubuntu (všeobecne na desktope v Linuxe) žiadny antivír nie je potrebný. Napr. ja som jedným časom (asi dva roky dozadu) len tak zo zvedavosti nainštaloval Avast pre Linux a zavše preskenoval systém, nakoľko mám dualboot a súbory som často presúval z Ubuntu do Win a aj opačne. Nikdy sa však žiaden vírus nenašiel.

Čiže podľa môjho názoru nie je potrebný žiadny antivírus.  ;)

EDIT// samozrejme hovorím o Linuxe. Vo Windows aj keď sa nebude používať na net, antivírak treba používať.
« Poslední změna: 23 Března 2014, 15:16:01 od janek-m »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #5 kdy: 23 Března 2014, 17:34:04 »
Citace
XP nebudu pouzivat pro pristup na Internet, ale Avast s automatickymi aktualizacemi tam necham
napsal si to jasně, ale určitě budeš sdílet data mezi ubuntu a windows. Takže si z netu stáhneš vir, který ti v ubuntu nic neprovede, překopíruješ na sdílenou část disku a přebootuješ do windows. Staženou aplikace, nebo soubor, si buď nainstaluješ, nebo otevřeš a vrátka do systému máš otevřené.

Ludek2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #6 kdy: 23 Března 2014, 20:45:57 »
Chapu to spravne, ze

1)pokud budu sdilet data mezi Ubuntu a XP, tak musim mit v Ubuntu antivir, prestoze v XP budu mit pravidelne aktualizovany Avast?

2)pokud data sdilet nebudu (vse budu ukladat jen v ramci Ubuntu), tak nepotrebuju antivir ani v Ubuntu ani v XP?

geofre

Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #7 kdy: 23 Března 2014, 21:07:18 »
Citace
XP nebudu pouzivat pro pristup na Internet, ale Avast s automatickymi aktualizacemi tam necham
napsal si to jasně, ale určitě budeš sdílet data mezi ubuntu a windows. Takže si z netu stáhneš vir, který ti v ubuntu nic neprovede, překopíruješ na sdílenou část disku a přebootuješ do windows. Staženou aplikace, nebo soubor, si buď nainstaluješ, nebo otevřeš a vrátka do systému máš otevřené.
Pokud by však měl ve Win aktuální a dobrý antivir, tak by tohle hrozit nemělo, měl by být upozorněn, že ten soubor je špatný v momentě, kdy by jej chtěl otevřít nebo spustit...
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #8 kdy: 23 Března 2014, 21:12:43 »
Při děravém systému ti je antivir k prdu. A může být aktuální jak chceš, cílené útoky a viry na XP budou využívat díry v systému, pomocí kterých ti antivir obejdou. Takže jedinou možností jak tomu zabránit, je zachytit hrozbu už v ubuntu.

Ludek2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #9 kdy: 23 Března 2014, 21:22:52 »
1)Pokud data mezi Ubuntu a XP sdilet budu, musim tedy zjevne mit v Ubuntu antivir. V tom pripade se ptam, jaky antivir je vhodny.

2)Jen se chci jeste ujistit, ze pokud data sdilet nebudu, tak v Ubuntu antivir rozhodne nepotrebuju, ale bude asi lepsi nechat v tech XP bezet pravidelne se aktualizujici Avast.


martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #11 kdy: 23 Března 2014, 21:46:20 »
A jelikož comodo pravděpodobně nebude fungovat jak má, tady je odkaz, kde jsem napsal, jak na to : http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=70383.msg505612;topicseen#msg505612

je to až dole.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #12 kdy: 24 Března 2014, 19:07:51 »
Fakt nevím, k čemu mít v linuxu antivir, když ho bude mít v XP. Keš prohlížečů si asi přetahovat nebude, takže fakt tomu nemůžu přijít na kloub.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #13 kdy: 24 Března 2014, 19:15:47 »
A jelikož comodo pravděpodobně nebude fungovat jak má, tady je odkaz, kde jsem napsal, jak na to : http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=70383.msg505612;topicseen#msg505612

je to až dole.

A není comodo, stejně jako clamav určen pro instalaci na server, na kterém běží nějaký mailserver? Protože on sice bude rezidentní v paměti, ale tak nějak jako k ničemu, se mi zdá.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #14 kdy: 24 Března 2014, 19:25:55 »
Chjo...

a) antivir na linux pouze na server edici, protože tam to může "distribuovat data" i na stanice s Windows
b) na desktop je to nesmysl, i při dual bootu, stačí jeden antivir pro Windows

Takže na antivir pro linux zapomeňte.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #15 kdy: 24 Března 2014, 19:26:51 »
No, tohle tvrdím furt  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #16 kdy: 24 Března 2014, 19:27:06 »
A jelikož comodo pravděpodobně nebude fungovat jak má, tady je odkaz, kde jsem napsal, jak na to : http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=70383.msg505612;topicseen#msg505612

je to až dole.

A není comodo, stejně jako clamav určen pro instalaci na server, na kterém běží nějaký mailserver? Protože on sice bude rezidentní v paměti, ale tak nějak jako k ničemu, se mi zdá.

Já to nepožívám, ale píšou tam, že je "nejen" pro server. Když to někdo chce, tak si to stejně nainstaluje třeba i na notebook.
« Poslední změna: 24 Března 2014, 19:29:30 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #17 kdy: 24 Března 2014, 19:41:08 »
A jelikož comodo pravděpodobně nebude fungovat jak má, tady je odkaz, kde jsem napsal, jak na to : http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=70383.msg505612;topicseen#msg505612

je to až dole.

A není comodo, stejně jako clamav určen pro instalaci na server, na kterém běží nějaký mailserver? Protože on sice bude rezidentní v paměti, ale tak nějak jako k ničemu, se mi zdá.

Já to nepožívám, ale píšou tam, že je "nejen" pro server. Když to někdo chce, tak si to stejně nainstaluje třeba i na notebook.
... ale jo, ať si třeba klidně zaplatí i licenci, nebo i multi, třeba mu dají slevu a ušetří!:D
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #18 kdy: 24 Března 2014, 19:58:39 »
Tenhle týpek tvrdí, že našel v Ubuntu malware, ale už nepíše, jestli to náhodou nebylo ve složce .wine...
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=2uNbZ_I2P2U" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=2uNbZ_I2P2U</a>
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #19 kdy: 24 Března 2014, 20:03:16 »
Tenhle týpek tvrdí, že našel v Ubuntu malware, ale už nepíše, jestli to náhodou nebylo ve složce .wine...
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=2uNbZ_I2P2U" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=2uNbZ_I2P2U</a>

Jedna paní povídala... platí to, co jsem napsal výše.  ;)
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #20 kdy: 24 Března 2014, 20:05:30 »
Tenhle týpek tvrdí, že našel v Ubuntu malware, ale už nepíše, jestli to náhodou nebylo ve složce .wine...
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=2uNbZ_I2P2U" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=2uNbZ_I2P2U</a>

Jedna paní povídala... platí to, co jsem napsal výše.  ;)

Však se nehádám, to bylo jen pro zajímavost. Když projedu .wine, tak mi to taky najde nějaký ten crack.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #21 kdy: 24 Března 2014, 20:07:36 »
Tenhle týpek tvrdí, že našel v Ubuntu malware, ale už nepíše, jestli to náhodou nebylo ve složce .wine...
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=2uNbZ_I2P2U" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=2uNbZ_I2P2U</a>

Jedna paní povídala... platí to, co jsem napsal výše.  ;)

Však se nehádám, to bylo jen pro zajímavost. Když projedu .wine, tak mi to taky najde nějaký ten crack.

Ve .wine to samozřejmě něco najít může, o tom žádná, ale na Ubuntu to nemá žádný vliv a poněvadž je to ext4, či jiná linux particie, tak to nemá vliv ani na případný Win někde jinde na disku.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #22 kdy: 24 Března 2014, 20:10:03 »
Citace: Frequent
Questions-Comodo
Does Linux require an anti-virus?
    Definitely. It used to be the case that Linux was not heavily targeted by malware writers for two main reasons. Firstly, the general popularity of Linux amongst home users wasn't very high. This meant hackers had a low number of potential victims and hence a low 'return on investment' for their efforts. It was always far more lucrative to attack Windows because of its large user base. Secondly, the fact that there are many variations (distributions) of the Linux OS meant virus programmers would have to create and test separate attack code for each of them. Compare this to Windows where a single virus code is capable of infecting everybody that uses the operating system. In the past few years, however, both these points have been eroded. Firstly, there is a general increase in the popularity of the OS with more and more home users adopting Linux. The fact that major computer distributors like Dell are shipping desktops and laptops with Linux per-installed is testament to this shift. Secondly, the run-away popularity of easy-to-use distributions like Ubuntu has consolidated the fragmented Linux user base. Unfortunately, this makes it easier for hackers to create a single piece of virus code that will hit millions of users.

V tom videu je odkazované na ďalšie video http://www.youtube.com/watch?v=94QsgdXnsmU ;)
Edit: samozrejme antivirus v linuxe nepoužívam, ale nemám rád ak sa niekto povyšuje.  pride will have a fall
« Poslední změna: 24 Března 2014, 20:14:14 od Dano V »
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #23 kdy: 24 Března 2014, 20:15:47 »
No, aspoň víme, že WINE s tím v tomhle případě nemá nic společného.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Antivir na PC s Ubuntu 12.04 a Win XP
« Odpověď #24 kdy: 24 Března 2014, 20:28:12 »
A hlavně všichni víme, že antivir v Linuxu na desktopu pro BFU je NAPROSTÝ NESMYSL  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.