Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s přejmenováváním interfaců  (Přečteno 3506 krát)

JuraHlavacek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Problém s přejmenováváním interfaců
« kdy: 20 Listopadu 2015, 00:10:44 »
Nedari se mi donutit pojmenovat sitovky jak potrebuji a neustale se mi meni jejich nazvy.
Nehci se vracet k staremu systemu bez udev.

Problem je tento:
1 kus onboard Intel 1000
2 kusy dvouportovek HP NC360T (opet Intel 1000 ale DUALPORT)
1 kus WIFI GigaByte intel AC7260
1 kus USB HP HUB se sitovkou smsc95xx

Pri bootu dle dmesg se postupne prirazuji korektne nazvy eth(x)
Nasledne ale zacne system nesmyslne precislovavat sitovky a dopadne
to tak ze onboard dostane misto eth0 nazev eno1
eth1,2 se pojmenuji podle sbernice tzn. enp50s0f0 a enp50s0f1
eth3,4 se pojmenuji jako eth2 a eth3
wifina pak wl0ps
usb sitovka ruzne

Zkousel sem .network soubory v /etc/systemd/Network, ale ty Ubuntu 15.10  (upgrade z 14.x) zrejme ignoruje.
Tak sem zkusil .link soubory v /etc/systemd/Network, ale ty funguji jen na wifi a na USB sitovku.
Tzn. umim je pres MAC donutit oznacit tak jak chci = wlan0 a ethusb0

Netusite kde je problem?
Je to pruser v driveru e1000, nebo proc to na jinych nez tech Intel kartach chodi korektne?

.network / .link mi taky nejak nedavaji smysl. Opet nejaka zmena nepochycena v dokumentaci a navrat ke kompatibilite s jinema debian distribucema?

Mapovani [Match] mam pres MAC adresu a kazda Intel sitovka ma jinou MAC, v tom problem taky neni.
Dokonce ta onboard ma i neIntel zacatek MAC adresy.

Network manager nepouzivam. 70-persistent ..... v /etc/udev/rules.d taky ne.

Uz nevim jak ho donutit budto priradit vsem kartam staly nazev (pokud mozno ethx a wlanx) a nebo to co mu vnutim ja pres .link

Nejake napady?

Nemec

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 292
Re:Problém s přejmenováváním interfaců
« Odpověď #1 kdy: 20 Listopadu 2015, 08:35:51 »
http://kernelpanik.net/rename-a-linux-network-interface-without-udev/

Také jsem řešil. tohle mi pomohlo. Bohužel tohle řešení není permanentní. Nutno dát do rc.local.

JuraHlavacek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Problém s přejmenováváním interfaců
« Odpověď #2 kdy: 20 Listopadu 2015, 16:52:00 »
Toto nic moc neresi. Vzhledem k tomu, ze se mi muze pri dalsim restartu prejmenovat originalni nazev prideleny skrze udev, tak by se stejne prejmenovani na mnou potrebny nazev nezafungovalo.

Kdysi sem nekde cetl, ze u nekterych karet je problem s prirazovanim na zaklade MAC, tak jeste zkusim udelat .link soubory (.network skutecne na me 15.10 nefunguje) s prirazenim na zaklade neceho jineho (treba path).

Kdyby mi aspon system pojmenoval vsechny karty necim jako enp1s0f1, tak predpokladam, ze by to pokazde melo dopadnout identicky.
Ja nechapu hlavne to proc mi dve stejne dualportove karty strcene do dvou vedle sebe sedicich PCIe slotu pojmenuje jednou eth.. a jednou enp... pricemz jeste prehodi bezduvodne nazvy mezi dvema eth.
zahlidl jsem neco tohoto typu
.
.
enp1s0f1: renamed from eth4
rename3: renamed from eth2
eth2: renamed from eth3
eth3: renamed from rename3

Hlavne ma nekdo tuseni jak to bude v budoucnu u Ubuntu. Abych zase pri dalsim update neresil opet jiny zpusob reseni nedokonalosti udev?


Standa99

  • Host
Re:Problém s přejmenováváním interfaců
« Odpověď #3 kdy: 21 Listopadu 2015, 17:54:55 »
Tys mi poradil v jiném vlákně wifi kartu, lanky přejmenovávám takhle v souboru /etc/udev/rules.d/10-network.rules
Kód: [Vybrat]
SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", ATTR{address}=="40:8d:5c:xx:xx:xx",KERNEL=="enp0s31f6", NAME="ext0"
SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", ATTR{address}=="40:8d:5c:xx:xx:xx",KERNEL=="enp3s0", NAME="int0"

Každopádně ten systemd je zoufalost, vše co fungovalo je rázem v čudu. Nedokážu nahodit do master modu ani wifi od Intelu nebo Atherosu.

JuraHlavacek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Problém s přejmenováváním interfaců
« Odpověď #4 kdy: 22 Listopadu 2015, 16:49:25 »
Tak po dnesnim update kernelu to vypada, ze funguje prejemnovani pomoci .link uz korektne.

Jeste musim overit jestli to funguje uplne na vsechny typy iterfacu, ale skoro bych chtel rict :

Huraaaaa !!!

JuraHlavacek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Problém s přejmenováváním interfaců
« Odpověď #5 kdy: 23 Listopadu 2015, 19:55:23 »
Tak nakonec se Hurrrrraaaa nekona, zrejme sem nekde udelal bug a vypada to, ze system uz respektuje moje definice pomoci .link, ale bohuzel je neaktualizuje.

Tzn. pamatuje si nastaveni v dobe update kernelu, ale nasledne dnesni zmeny v .link souborech uz ignoruje.

Takze sem to nakonec vyresil primo pomoci udev rucnim vytvorenim
/etc/udev/rules.d/76-netnames.rules
s tim, ze misto
NAME=
mam zadano
NAME:=

A zda se to byt funkcni. Nicmene moc idealni reseni mi to neprijde .... co uz. Ty .link se mi libily vic.

JuraHlavacek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Problém s přejmenováváním interfaců
« Odpověď #6 kdy: 01 Prosince 2015, 23:08:20 »
Tak jeste jedna mala drobnost.

Ubuntu si nekde pamatuje nazvy nekterych interface prirazene v nektere z predchozich konfiguraci.
Prohledal sem veskere /etc/* soubory jak .link, .network tak .rules apod. a nikde zadna zminka o techto puvodnich nazvech interfacu.

Nabyl sem dojmu, ze si Ubuntu zapamatovalo nastaveni pred poslednim updatem base balicku (update kernel pro Ubuntu 15.10).

Dopada to nakonec tak, ze v dmesg je videt dvoji prejmenovani interfacu.

Nejdrive nabehne modul e1000e (driver Intel PRO 1000)
Nahodi eth0 az eth4
Nasledne jsou uvedeny radky (tuto definici jsem v minulosti skutecne mel udelanou pomoci .link souboru, ale smazal jsem je):
myeth1 renamed from eth4
myeth3 renamed from eth3

A nakonec dojde k prejmenovani pomoci /etc/udev/rules.d/76-netnames.rules, tak jak je definovano na zaklade MAC adres:
eth1 renamed from myeth1
eth3 renamed from myeth3



Vysledne prejmenovani je OK, ale rad bych se zbavil toho zbytecneho meziprejmenovani, hlavne kvuli tomu, ze pri dalsim zasahu do sitovych adapteru nebo prepadne vymene nefunkcni sitove karty, budu muset opet resit podivne pojmenovani, ktere neovladam ja, ale zije si vlastnim zivotem.

Napada nekoho, jakyma zpusobama, je mozne prejmenovat interfacy v 15.10 a v jakem poradi je system resi?
Ja vim jen o .link (tento zpusob jsem zrusil = smazal .link soubory), .network (ty nepouzivam), .rules (ty pouzivam a jsou funkcni a zrejme jsou i posledni v poradi).

« Poslední změna: 01 Prosince 2015, 23:14:17 od JuraHlavacek »

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Problém s přejmenováváním interfaců
« Odpověď #7 kdy: 02 Prosince 2015, 15:39:17 »
zkus odinstalovat balik biosdevname .... ten ma na starosti jmena sitovek (a jinych zarizeni) take (dle firmware)
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

JuraHlavacek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Problém s přejmenováváním interfaců
« Odpověď #8 kdy: 05 Prosince 2015, 10:12:34 »
Biosdevname nemam, takze tudy cesta nevede.

Ale po update kernelu opet zmizely informace o myeth1 a myeth3
a sitovky se prejmenovavaji zase jinym zpusobem. Tentokrat rosada mezi
eth1-eth4.
V podstate nejdrive prejmenuje eth1 na rename3 pak prejmenuje rename3 na eth4 a pak prejmenuje eth4 na eth1.
U eth2, eth3, eth4 se deje neco podobneho. Mam za to, ze system nejak nelogicky resi problem s poradim prejmenovani interfacu a netusi, ze interfacy neni nutne prejmenovavat.

Jinak receno na konci jsou interfacy pojmenovany tak jak chci, nicmene dochazi ke zbytecnemu prejmenovani, aniz by to v tomto pripade bylo nutne.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.