Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: regulace jasu  (Přečteno 2426 krát)

upirr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
regulace jasu
« kdy: 19 Února 2019, 19:05:33 »
Ahoj, chci se zeptat jestli se dají nastavit klávesové zkratky na regulaci jasu pro stolní PC. Na NTB jsou na to tlačítka, ale na klasickém PC si nějak nevím rady.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:regulace jasu
« Odpověď #1 kdy: 19 Února 2019, 19:38:08 »
Napřed musíš zjistit příkaz kterým se jas přidává/ubírá.  Pak ho dáš do skriptu a na ten skript si namapuješ kl. zkratku.
V mém případě je příkaz pro změnu jasu
Kód: [Vybrat]
sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=<hodnota>
Kde hodnota leží v rozmezí 00 až ff
Takže vyzkoušej zadat třeba
Kód: [Vybrat]
sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=1a
sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=ff

Pokud se bude jas měnit, máš vyhráno.. Pak ti sem napíšu ten skript.
« Poslední změna: 19 Února 2019, 19:47:20 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:regulace jasu
« Odpověď #2 kdy: 20 Února 2019, 10:11:49 »
Nobo muzes zkusit tento prikaz:
Kód: [Vybrat]
xgamma -gamma 0.8Hodnota pod 1.0 ztmavuje, nad pridava.
Nebo kombinaci teto i predchozi moznosti - pro jemne vyladeni.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:regulace jasu
« Odpověď #3 kdy: 20 Února 2019, 10:38:41 »
Nobo muzes zkusit tento prikaz:
Kód: [Vybrat]
xgamma -gamma 0.8Hodnota pod 1.0 ztmavuje, nad pridava.
Nebo kombinaci teto i predchozi moznosti - pro jemne vyladeni.

Hm, jenže gama není jas... Že se to tak vzdáleně jeví (asi jako je podobné jablko hrušce), to je jiná věc...

A ještě jedna věc: externí monitor (pokud je mi známo) neumožňuje dálkové řízení intenzity podsvícení, jinak řečeno dálkovou regulaci jasu.

Přes dnes už obvykle nepoužívané analogové rozhraní VGA to nejde z principu, na dnes používaných digitálních rozhraních (DVI, HDMI, DisplayPort...) by to snad nějak šlo, ale musel by to umět dotyčný monitor.

Protože jas se řídí právě intenzitou podsvícení... (mám přitom na mysli LCD panel).

Je sice možné cosi jako softwarové omezení nejvyšší bitové hodnoty ve všech RGB kanálech najednou,. ale to je "dirty workaround", kterým si primárně omezuju už tak ne zrovna moc velký kontrast a nejde o regulaci jasu v popisovaném slova smyslu...

Edit: pokud monitor a zároveň grafická karta disponují funkčním DDC kanálem, tak je regulace jasu případně možná na všech existujících rozhraních. Pak by snad byl použitelný třeba program http://www.ddcutil.com , ale nevím o něm cokoliv bližšího, takže je to jen podnět k dalšímu studiu...

Edit 2: tak mi zvědavost nedala a v Kubuntu 18.04 LTS jsem ddcutil nainstaloval (je tam ve standardním repozitáři). A ano, pomocí této věci alespoň u mě lze řídit intenzitu podsvícení externího monitoru připojeného přes DVI. Jen to nemá GUI, takže prostě pomocí příkazů v konzoli (které zase lze dovést do stavu ikonek na ploše)... GUI je ale ve vývoji - momentálně alfa verze (https://github.com/rockowitz/ddcui).

Je to fakt docela pěkná věc na hraní. Umí to jak detekci , tak listing možných funkcí a následně jejich ovládání. Stručně řečeno (zkoušel jsem to několik minut) to v zásadě umí ovládat téměř vše, co je dostupné z menu přes tlačítka na monitoru...
« Poslední změna: 20 Února 2019, 11:53:54 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:regulace jasu
« Odpověď #4 kdy: 20 Února 2019, 12:51:54 »
Jas se ridi intenzitou podsviceni ? ? ? To nesouhlasim - to jsou dle mne dve odlisne veci. Zrovna to resime na HW foru, proc lcd monitory nemaji moznost prime regulace podsviceni (osobne jsem tedy zadny takovy nevidel a ze jsem jich kvuli ocim vystridal - nevim vsak, jak ty nejnovejsi), ale jen urovne propustnosti vrstvy (jas) - tim se slevaji v nizke hladine jasu barvy a v pritmy to stejne nepomaha na oci. Ano gamma urcuje podani - proto jsem psal o kombinaci. U obyc monitoru souhlasim, ze asi nezbyde nic jineho, nez tlacitka primo na nem.
Super tip na skvelou utilitu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:regulace jasu
« Odpověď #5 kdy: 20 Února 2019, 13:21:36 »
Jas se ridi intenzitou podsviceni ? ? ? To nesouhlasim - to jsou dle mne dve odlisne veci. Zrovna to resime na HW foru, proc lcd monitory nemaji moznost prime regulace podsviceni (osobne jsem tedy zadny takovy nevidel a ze jsem jich kvuli ocim vystridal - nevim vsak, jak ty nejnovejsi), ale jen urovne propustnosti vrstvy (jas) - tim se slevaji v nizke hladine jasu barvy a v pritmy to stejne nepomaha na oci. Ano gamma urcuje podani - proto jsem psal o kombinaci. U obyc monitoru souhlasim, ze asi nezbyde nic jineho, nez tlacitka primo na nem.

https://www.digitalview.com/blog/lcd-panels-backlights-brightness/

https://support.datacolor.com/index.php?/Knowledgebase/Article/View/1036/34/do-i-have-brightness-or-backlight-control-on-my-lcd-monitor

atd.

Nevylučuji, že v rámci všeobecné "kurvizace" čehokoliv klidně může existovat model, kdy podsvícení jede stále na plný knedlík a opravdu se reguluje pouze celková propustnost LCD. Ale já jsem takový monitor ještě neměl/neviděl...

Jak to externě ověřit? Nejlépe pomocí měření příkonu, kdy si na monitoru zobrazím fullscreen 100% bílou a pak reguluju jas od 0 do 100%. Pokud se reguluje podsvícení, musí se příkon znatelně měnit. Pokud ne, bude cca konstantní.
« Poslední změna: 20 Února 2019, 13:25:17 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:regulace jasu
« Odpověď #6 kdy: 20 Února 2019, 14:38:50 »
Tak je pravda, ze ja jedu ve starsich kancl monitorech - jediny muj narok je aby me neprechazely oci. S tim merenim si to trefil - taky jsem nad tim premyslel, ze to by mohlo ukazat jak to je. Na druhou stranu myslim, ze by se to mohlo dat urcit opticky - ze to snad pujde poznat, kdy to mene sviti a kdy jen tmavne  ...

Kazdopadne ve slusnych TV je tato regulace opravdu dvouurovnova a to jas coby propustnost a podsviceni coby intenzita. A tohle by nebylo od veci implementovat do monitoru vsech trid - je to ostatne par polovodicu a polozka navic ve FW. Navyseni ceny by bylo do 100,- Kc.

Kazdopadne monitory ktere jsem mel, tak i kdyz jsem tam mel jas na nule, tak cernej screen byl porad stejne bilosedy a proto mam dojem, ze se tim reguluje prave propustnost ...

Na druhou stranu mozna prave spatne koncipovane podsviceni muze u min. hodnot mit vetsi rozkmit a tim prispivat k narocnosti na oci z druhe strany ...

« Poslední změna: 20 Února 2019, 14:44:40 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:regulace jasu
« Odpověď #7 kdy: 20 Února 2019, 15:12:19 »
Na druhou stranu myslim, ze by se to mohlo dat urcit opticky - ze to snad pujde poznat, kdy to mene sviti a kdy jen tmavne  ...

To jen pokud bude vidět přímo na podsvícení (což prakticky nikdy není).

Kazdopadne ve slusnych TV je tato regulace opravdu dvouurovnova a to jas coby propustnost a podsviceni coby intenzita. A tohle by nebylo od veci implementovat do monitoru vsech trid - je to ostatne par polovodicu a polozka navic ve FW. Navyseni ceny by bylo do 100,- Kc.

Jo, to pro zákazníka, který (zejména český) by si pro to nechal vrtat koleno. No a pro Číňana, co to vyrábí, by to bylo navíc 100,- CZK x počet těch kusů, co expeduje. V dnešní době bohužel mimo realitu.

Kazdopadne monitory ktere jsem mel, tak i kdyz jsem tam mel jas na nule, tak cernej screen byl porad stejne bilosedy a proto mam dojem, ze se tim reguluje prave propustnost ...

To mohlo být ze dvou důvodů:

1) dříve používané CCFL podsvícení nešlo k nule z principu regulovat ani náhodou. No a u bílých LED se při velmi malých proudech mění barevná teplota, takže se to (zřejmě) taky nepouští až k nule, ono k čemu by to taky BFU bylo...

2) běžné LCD panely nemají schopnost úplně zčernat, vždy tam je zbytková propustnost.
« Poslední změna: 20 Února 2019, 15:14:27 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:regulace jasu
« Odpověď #8 kdy: 21 Února 2019, 08:13:35 »
2) Ano a prave zbytkova propustnost by zustala porad stejna a screen by i tak tmavl v pripade regulace podsviceni - ale ze je to nemene bez ohledu na hodnotu jasu prave podporuje domenku, ze se reguluje prave propustnost vrstvy a nikoliv svitivost zdroje svetla.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:regulace jasu
« Odpověď #9 kdy: 21 Února 2019, 12:02:02 »
Tak jsem zase neodolal a udělal test měřením, monitor EIZO EV2436W. Měřil jsem činný a zdánlivý příkon (pro porovnání stačí činný) při full screen zobrazení, a to:
jednak při zobrazení 100% bílé a regulaci jasu monitoru od 0 do 100%
jednak při nastavení na 100% jas a zobrazení 100% černé a 100% bílé.

Výsledky:

obraz 100% bílá full screenP [W]S [VA]
jas monitoru 0%916
jas monitoru 100%3551

100% jas monitoruP [W]S [VA]
obraz 100% černá full screen2334
obraz 100% bílá full screen 3551

Závěr:

tento monitor pro regulaci jasu obrazu zjevně používá regulaci výkonu podsvícení (ve velkém rozsahu). Kromě toho (v menším rozsahu) mění výkon podsvícení i při změně právě zobrazené scény.

V příloze jsou triviální testovací obrázky 1920x1200 px, kdyby si chtěl někdo hrát...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:regulace jasu
« Odpověď #10 kdy: 21 Února 2019, 12:22:50 »
Tak tohle je monitor s průměrnou cenou něco nad 10000,- a všechny mé monitory (mimo kdysi jednoho Samsungu SyncMaster a toho Fujitsu - oba 4:3) se vešli max. do 4000,- :) A na ty  se my zrovna koukalo dobře.
To by mohlo dávat za své jednak tvé teorii o levných monitorech, kde se na tom šetří, stejně tak by to mohlo dávat za své mé teorii o tom, že v nízkých hodnotách - a zase zvláště u levných monitorů - může být podsvícení nestabilní a to vyvolávat nepříjemné dopady na oči.
Pravděpodobně se to prostě nedá generalizovat.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

upirr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:regulace jasu
« Odpověď #11 kdy: 01 Května 2020, 21:10:28 »
Díky za tipy, v neděli zkusím. Neměl jsem teď vůbec čas.

upirr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:regulace jasu
« Odpověď #12 kdy: 06 Května 2020, 22:31:08 »
Napřed musíš zjistit příkaz kterým se jas přidává/ubírá.  Pak ho dáš do skriptu a na ten skript si namapuješ kl. zkratku.
V mém případě je příkaz pro změnu jasu
Kód: [Vybrat]
sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=<hodnota>
Kde hodnota leží v rozmezí 00 až ff
Takže vyzkoušej zadat třeba
Kód: [Vybrat]
sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=1a
sudo setpci -s 00:02.0 F4.B=ff

Pokud se bude jas měnit, máš vyhráno.. Pak ti sem napíšu ten skript.

Toto mi nedělá nic.
Druhá možnost, co je ve vlákně s tím gama, sice funguje, ale není to to co chci.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.