Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Servisní fleška která nabootuje všude  (Přečteno 2088 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Servisní fleška která nabootuje všude
« kdy: 21 Listopadu 2017, 09:22:24 »
Vždy jsem měl jednu servisní flešku pro správu různých systémů, záchranu dat atd...

Teď, s nástupem UEFI, se snažím vytvořit další, jedinou, moderní. Měla by bootovat jak z BIOS, tak z UEFI systému a nabídnout

U12.04 32bit
U16.04 32bit
U12.04 64bit
U16.04 64bit

Otázka je, jak vytvořit boot, který nabootuje z UEFI i Legacy ze starého i nejnovějšího systému?
Díky za rady a tipy.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Servisní fleška která nabootuje všude
« Odpověď #1 kdy: 21 Listopadu 2017, 09:54:21 »
http://www.easy2boot.com/
Nejlepší nástroj co existuje. Splňuje vše co požaduješ, pozorně prostuduj dokumentaci.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Servisní fleška která nabootuje všude
« Odpověď #2 kdy: 21 Listopadu 2017, 09:58:45 »
Díky. To je BOMBA!
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Servisní fleška která nabootuje všude
« Odpověď #3 kdy: 21 Listopadu 2017, 10:29:22 »
Na tech strankach pisou, ze disk je automaticky fornatovan na ntfs - tim padem, podle toho co vim, nemuze byt efi ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Servisní fleška která nabootuje všude
« Odpověď #4 kdy: 21 Listopadu 2017, 10:48:20 »
Na tech strankach pisou, ze disk je automaticky fornatovan na ntfs - tim padem, podle toho co vim, nemuze byt efi ...
Kdyby sis přečetl dokumentaci celou, věděl bys že si můžeš disk naformátovat jak chceš...
Všechno má ale svůj postup a z toho vyplývající souvislosti - vše je tam dostatečně vysvětleno.
http://www.easy2boot.com/uefi-grub2-ptn2/
« Poslední změna: 21 Listopadu 2017, 10:51:27 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Servisní fleška která nabootuje všude
« Odpověď #5 kdy: 21 Listopadu 2017, 11:37:26 »
Je to prilis slozite na to se v tom v anglictine vyznat. To s tim prevodem na nejaky imgptn nebo co vubec nechapu. Co, jak a proc se ma prevadet?

To uz se mi zda jednodussi tu flashku celou sestavit rucne ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Servisní fleška která nabootuje všude
« Odpověď #6 kdy: 21 Listopadu 2017, 13:20:02 »
Ja mam vytvorene toto na usb hdd
https://wiki.archlinux.org/index.php/Multiboot_USB_drive
Funguje to tiez dobre.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Servisní fleška která nabootuje všude
« Odpověď #7 kdy: 21 Listopadu 2017, 13:33:11 »
Je to prilis slozite na to se v tom v anglictine vyznat. To s tim prevodem na nejaky imgptn nebo co vubec nechapu. Co, jak a proc se ma prevadet?

To uz se mi zda jednodussi tu flashku celou sestavit rucne ...
Takovou flešku jako pomocí tohoto nástroje si ručně nesestavíš. To co si splácáš rozhodně nebude fungovat jak tazatel požaduje.
Ano, není to nástroj pro úplné blbce, ale vše je tam podrobně vysvětleno - na druhou stranu, rozumět tomu nemusíš, jsou tam podrobné návody, dokonce videa. Takže stačí postupovat podle nich.
Angličtinu, minimálně technickou bys měl, zvláště pokud se zajímáš o PC mít zvládnutou dávno.. ;)
----------------------------------------
Na druhou stranu, ono to napoprvé vypadá složitější než to ve skutečnosti je. Nejlepší je si to vyzkoušet. Vytvoříš flešku a pak už tam jenom sázíš isa. Je to vynikající nástroj který momentálně nemá konkurenci. Navíc je zdarma.
« Poslední změna: 21 Listopadu 2017, 13:42:19 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Servisní fleška která nabootuje všude
« Odpověď #8 kdy: 21 Listopadu 2017, 16:09:48 »
easy2boot funguje výborně, bootuje z live.iso bez problémů.

Stále jsem ale nepřišel na to, jak si při bootu vybrat i z několika nainstalovaných systémů na dalších oddílech na flešce.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Servisní fleška která nabootuje všude
« Odpověď #9 kdy: 21 Listopadu 2017, 16:54:50 »
Technickou anglictinu nejak zvladnutou mam a tak nejak jsem to pobral. Jen v pripade toho EFI me tam fascinuje to ze iso musis prevest na imgPTM nebo co to tam pisou. V tehle casti jsem uplne ztracen - na to uz mi anglictine nestaci.

Je fakt, ze je flashku kam jen tak flakas isa a sama je detekuje a zahrne do menu jen tak neudelas, ale flashku, ktera bootuje pod obojim a muzes tam pridavat sice s tim, ze musis pridat zapis do konfigurace, tu mam poskladanou davno. Akorat, ze boot z isa ma svoje mouchy , nektere stroje neberou grub na flashdisku jako platny zacadec apod., tak se snazim udelat multiboot tak, ze tam budu frkat jen squashfs soubory a pridam do cfg ... Zabere to min mista, bude to prehledne a odpadnou nektere neduhy jako treba odpojeni loop iso behem jedne mezifaze.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Servisní fleška která nabootuje všude
« Odpověď #10 kdy: 21 Listopadu 2017, 17:00:38 »
easy2boot funguje výborně, bootuje z live.iso bez problémů.

Stále jsem ale nepřišel na to, jak si při bootu vybrat i z několika nainstalovaných systémů na dalších oddílech na flešce.
A ještě aby to všechno fungovalo pokud možno pod UEFI ne?
Tuhletu kombinaci jsem ještě nezkoušel, ani nevím, jestli je to vůbec možné. Pod biosem si to ještě umím představit. Ale laboruj, a až se něčeho dobereš, rád se nechám poučit... :)
« Poslední změna: 21 Listopadu 2017, 17:15:05 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.