Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 4 primárne partície  (Přečteno 11640 krát)

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #25 kdy: 18 Července 2008, 20:36:34 »
ešte si nenapísal ktoré mám dať dopredu a ktoré nakoniec..mám /data namiesto / home lebo / home nebralo..a nemám /boot lebo vtedy mi blbli všetky linuxy a išiel iba win.ale delil som to v gparted a ten neponúka možnosť primárna alebo logická..

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #26 kdy: 18 Července 2008, 21:05:48 »
ešte si nenapísal ktoré mám dať dopredu a ktoré nakoniec..mám /data namiesto / home lebo / home nebralo..a nemám /boot lebo vtedy mi blbli všetky linuxy a išiel iba win.ale delil som to v gparted a ten neponúka možnosť primárna alebo logická..

Ale to urcite nabizi, vytvoris logickou partition pres novy... Nemuzu zkusit, mam plny disk.

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #27 kdy: 18 Července 2008, 21:14:22 »
neviem.dokázal by som to odznovu spraviť.najprv podeliť disk potom win potom format ostatných partícíí a už cez linux triediť na primárne a logické.keď to spravím teraz bez reinstal všetkého asi mi to zblbne lebo nemám vytvorený /boot.keď ho spravím nanovo tak asi to neurobí dobre pretože jeden linux mám už nainštalovaný bez neho.neviem ako to skúsim.inak keď som inštaloval ubuntu a triedil v ňom partície nechcel mi spraviť tri rovnaké ext3 / iba pri každej inštalačke po jednej to išlo.neviem si spomenúť či som vtedy vytváral ako prvý pod linuxom /boot a ako druhý /swap..a neviem či to boli primárne partície..a dával som všetko postupne uložiť nakoniec.netrebalo niečo uložiť dopredu?napr /boot?alebo mi to blblo preto že som skúšal dávať všetky tri linuxy rovnaké..
« Poslední změna: 18 Července 2008, 21:21:54 od math29 »

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #28 kdy: 18 Července 2008, 21:53:01 »
ja bych si nejprve vytvoril na cistem disku ty partitions, pak bych do nich nainstalovat 1. Windows, 2. Linuxy. Boot partition bych rozhodne pouzil, je to lepsi...
Myslim, ze boot partition nemusi byt na zacatku disku, ale je to tak nejak logicke ji tam dat.
Pak je jenom treba si pri instalaci kazdeho Linuxu dat pozor, aby jsi mu predal spravne jeho root a vsem stejne swap a /boot.
Konecne je treba upravit (zkontrolovat) grub (menu.lst).
Jako kdyz tam davas tri stejne Linuxy (treba 3x Ubuntu) tak nejspis budou z logiky veci sdilet stejny kernel. Jestli to muze zpusobit problemy, tezko rict, ale snad ne.
Proc neposles screen z gparted? Ono takhle je to dost spekulativni diskuse.

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #29 kdy: 18 Července 2008, 22:01:51 »
Pak je jenom treba si pri instalaci kazdeho Linuxu dat pozor, aby jsi mu predal spravne jeho root a vsem stejne swap a /boot.  -tomuto nerozumiem

Konecne je treba upravit (zkontrolovat) grub (menu.lst).  -toto neviem ako sa robí

Proc neposles screen z gparted? Ono takhle je to dost spekulativni diskuse.  -toto tiež neviem ako sa robí.viem zachytiť snímku obrazovky ale neviem ako tu ten obrázok vložím

mám ubuntu týždeň nie som v tom macher
« Poslední změna: 18 Července 2008, 22:08:32 od math29 »

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #30 kdy: 18 Července 2008, 22:15:53 »
Pak je jenom treba si pri instalaci kazdeho Linuxu dat pozor, aby jsi mu predal spravne jeho root a vsem stejne swap a /boot.  -tomuto nerozumiem
To znamena, ze musis v instalacnich dialozich rucne namountovat ty partitiony na spravna mista v systemu.
Priklad: /boot je jako /dev/sda1, swap je /dev/sda2, partition pro ten Linux je /dev/sda3
Takze musim namountovat sda2 jako swap, sda1 jako /boot, a sda3 jako /

Jesli jsi nechal partitiony namountovat automaticky, tak to je urcite ta chyba.

Konecne je treba upravit (zkontrolovat) grub (menu.lst).  -toto neviem ako sa robí
To udelas az po instalaci.
Kód: [Vybrat]
sudo nano /boot/grub/menu.lstPripadne upravy bych poradil.

Proc neposles screen z gparted? Ono takhle je to dost spekulativni diskuse.  -toto tiež neviem ako sa robí.viem odfotiť monitor ale neviem ako tu ten obrázok vložím
Proste to nahraj nekam na web (treba imageshack.us) a posli link. Nebo to muzes jenom opsat z gparted. Nebo muzes v terminalu spustit partet a prikaz print vypise rozdeleni disku, ktere muzes jenom zkopirovat.

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #31 kdy: 18 Července 2008, 22:38:34 »
takto.mám momentálne problém aj so synapticom.a ešte navyše nemám vytvorený /boot takže je možné že to celé budem install nanovo.od piky.nanovo disk.asi to aj bude najlepšie riešenie lebo opravami pokazeného stratím viac času.síce sa niečo môžem naučiť ale aj možno nie a nič neopravím len stratím čas..zdá sa mi to ako najschodnejšia cesta ísť odznovu.takže ak k nej dôjde dám cd s win do mechaniky a spravím si v laptope c: win 25 giga a d: zvyšok do 160 giga (cca 133giga).ďalej?skús mi napísať postup.niečo mám v hlave.formátnem vo windowse d: alebo aj nemusím a spravím to rovno z live cd ubuntu.alebo rovno vo win podelím komplet celý disk už na partície aj pre linux?skús napísať ako mám postupovať (preto začnem od win lebo aj ten chcem preinštalovať)

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #32 kdy: 18 Července 2008, 23:25:04 »
Mno, ja bych si rozdeleni udelal z nejakeho Linuxoveho LiveCD. Pres GParted. Nejdrive zrus vsechny oddily a pak muzes postupovat treba treba takhle (jak uz jsem psal)

Primarni Windows (NTFS, 25 GB - ci kolik jsi to psal)
Primarni /boot (ext3, 100 MB)
Primarni swap (2 GB - mozna zbytecne velky)
Logicka (je treba nejdriv vytvorit logickou partition, ktera zaplni cely zbytek disku, v jejim ramci pak muzes vytvaret jak nasleduje)
      - Linux 1-3 (ext3, kazdy treba 10GB)
      - data (ext3, zbytek logicke partition)

Pak mi posli ten screenshot, nebo vypis z gparted, ja ti napisu, jak to presne nainstalovat.


math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #33 kdy: 19 Července 2008, 20:56:59 »
a gparted dáva možnosť vytvárať primárne a logické partície?nevšimol som si to tam..

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #34 kdy: 27 Července 2008, 20:20:53 »
mám to tak ale nerozbehal som nič..stále je funkčný iba posledne nainštalovaný linux a navyše odkedy mám samostatnú partíciu /boot tak mi wifi nevyhľadáva siete.jednoducho ma nepustí na net..

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #35 kdy: 28 Července 2008, 11:00:42 »
Jestli jsi si jisty, ze jsi pri instalaci manualne predal /boot a spravny root (zadne defaultni nastaveni), tak by to melo byt v pohode.

Pak by problem mel byt v grubu. Hod se vypis z /boot/grub/menu.lst + na jake disky jsi co instalovat (napr. Ubuntu=/dev/sda5, Debian=dev/sda6, atd.)

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #36 kdy: 28 Července 2008, 11:42:55 »
veľmi ti nerozumiem. /boot mám spravený. root neviem upravovať. a najprv by ma ubuntu muselo pustiť na net aby som s tým niečo dokázal ďalej.. neviem si poradiť

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #37 kdy: 28 Července 2008, 11:52:51 »
veľmi ti nerozumiem. /boot mám spravený. root neviem upravovať. a najprv by ma ubuntu muselo pustiť na net aby som s tým niečo dokázal ďalej.. neviem si poradiť

1. Vetsina desktopovych dister jako je Ubuntu disponuje jakousi vymozenosti, ktere se rika automaticke deleni/prirazovani disku. To je defaultni moznost. Pokud chces taskarit se ctyrma Linuxama na jednom kompu, musis tohle obejit a ruco priradit kazdymu jeho root a (spolecny) /boot. Mno, pokud o tomhle nemas ani paru, tak je to proste blbe nainstalovany.
Nebo-li receno polopate, pokud jsi v instalatoru klikal next, next, install, tak je to v pytli.

2. Wireless s timhle tematem vubec nesouvisi. Pokud chces, zaloz si na to nove vlakno.

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #38 kdy: 29 Července 2008, 01:05:15 »
je mi to jasné.ale bolo by mi lepšie napísať tu postup ako k prvému linuxu doinštalujem druhý.tretí už snáď zvládnem sám.partície mám delené tak ako si písal a mám tam prvý linux. :)

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #39 kdy: 29 Července 2008, 03:25:44 »
Pruvodce instalaci pro Ubuntu je tady
http://wiki.ubuntu.cz/Průvodce%20instalací

Cely vtip je v tom, ze v kroce 5.3 musis vybrat rucni rozdeleni disku. Disk nemusis znova delit ani formatovat (to uz mas), staci, kdyz jej das patricne pripojit.

Pokud mas to deleni podle meho popisu a instalujes Ubuntu jako "druhy Linux", tak namountuje /dev/sda2 jako /boot, /dev/sda3 jako swap, /dev/sda6 jako /

U dalsich Linuxu uz je to pak analogicke...

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #40 kdy: 30 Července 2008, 22:15:00 »
ale veď jasne že som pri install dal 'ručne'..inak by mi zmazalo windows..mám teraz ubuntu 8.04 (dokonca mi už aj myš prestala zamŕzať celé pc po aktualizovaní) ale keď tam strčím druhý linux dajme tomu tiež ubuntu tak normálne mi nabehne iba ten posledne inštalovaný..a s tým si neviem poradiť..doinštalovať druhý..potom tretí..

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #41 kdy: 01 Srpna 2008, 07:27:04 »
ale veď jasne že som pri install dal 'ručne'..inak by mi zmazalo windows..mám teraz ubuntu 8.04 (dokonca mi už aj myš prestala zamŕzať celé pc po aktualizovaní) ale keď tam strčím druhý linux dajme tomu tiež ubuntu tak normálne mi nabehne iba ten posledne inštalovaný..a s tým si neviem poradiť..doinštalovať druhý..potom tretí..

Tohle je nekonecna debata... Posli mi nasledujici:

1. vypis prikazu:
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l /dev/sda
2. obsah souboru
/boot/grub/menu.lst

Ja Ti rad poradim, ale bez tehle informaci si pripadam jak vestec.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.