Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jaký souborový systém? Linux na SSD.  (Přečteno 2079 krát)

McKay

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 264
Jaký souborový systém? Linux na SSD.
« kdy: 25 Dubna 2017, 18:52:12 »
Zdravím,
mám dotaz ohledně souborového systému na SSD. Někde jsem četl, myslím že to bylo na Linux mint foru, že by pro SSD byl nejlepší btrfs, ale někde jsem také četl, že je poněkud nestabilní. Nevím jak dnes, je tozhruba rok zpátky co jsem to četl. Chtěl bych samozřejmě vymáčknout z toho SSD maximum. Budu rád za rady. Díky.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jaký souborový systém? Linux na SSD.
« Odpověď #1 kdy: 25 Dubna 2017, 19:13:21 »
Nedávno jsem neodolal a btrfs jsem vyzkoušel. Pravdou je, že je oproti ext4 znát že je pomalejší, ani ne tak při běžném provozu jako třeba při instalaci balíků - odhadem 2-4x pomalejší. Ovšem porovnával jsem to na klasickém HDD, na SSD to bude určitě daleko lepší. Zato snapshoty - hlavní lákadlo funguje úžasně - je to návykové...Nestabilitu jsem nepozoroval žádnou.
Takže určitě vyzkoušej  ;)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Jaký souborový systém? Linux na SSD.
« Odpověď #2 kdy: 25 Dubna 2017, 20:55:29 »
Nechtel jsem, ale po precteni 3 clanku o tomto fs (wikipedie, linux express a root) jsem nedostal odpoved, tak se musim zeptat.

Co je ten snapshot a jak se da v praxi pouzit? Dekuji.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jaký souborový systém? Linux na SSD.
« Odpověď #3 kdy: 25 Dubna 2017, 21:45:25 »
Nechtel jsem, ale po precteni 3 clanku o tomto fs (wikipedie, linux express a root) jsem nedostal odpoved, tak se musim zeptat.

Co je ten snapshot a jak se da v praxi pouzit? Dekuji.
Snapshot je něco jako "snímek" oddílu na disku. V btrfs se ukládá jako subvolume téhož oddílu. Snapshot nezabírá téměř žádné nebo minimální místo. Rychlost vytvoření snapshotu je pouze 1-2 sekundy bez ohledu na velikost dat.
A k čemu se dá v praxi využít? No přece k extrémě efektivnímu zálohování. Můžeš si dělat snapshoty třeba každou hodinu a pak systém kdykoli vrátit - obnovit k danému času. Se snapshoty můžeš pracovat jak pomocí Terminálu, tak pomocí různých aplikací které je využívají což je výhodnější pro méně zkušené viz např.
http://www.teejeetech.in/2014/10/introducing-timeshift-btrfs.html
--------------------------------------
Ostatně, se snapshoty umí pracovat i windows, princip je stejný, akorát v ntfs zabírají přece jen daleko více místa a tvorba není tak rychlá - typicky 5-10s. Toho rovněž využívají různé aplikace viz např.
http://horizondatasys.com/rollback-rx-time-machine/rollback-rx-home/
rovněž poměrně návyková záležitost - pak už není třeba ani antivir....
« Poslední změna: 25 Dubna 2017, 22:02:06 od juwa2 »

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Jaký souborový systém? Linux na SSD.
« Odpověď #4 kdy: 25 Dubna 2017, 23:19:29 »
Jasně ... akorát, že první co třeba ransomware dělá je, že odstraní veškeré shadow copy.
A pak teprve šifruje. To už máme za sebou ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jaký souborový systém? Linux na SSD.
« Odpověď #5 kdy: 25 Dubna 2017, 23:28:19 »
Jasně ... akorát, že první co třeba ransomware dělá je, že odstraní veškeré shadow copy.
A pak teprve šifruje. To už máme za sebou ...
Ano, ale to platí pouze pro klasické win. body obnovy. Do těchto se nedostane. Vyzkoušeno. :)
Tvůrci těchto aplikací tak naivní nejsou. Ostatně, zkusit si to může každý vč. tebe. Přibude ti další zkušenost...
« Poslední změna: 25 Dubna 2017, 23:37:07 od juwa2 »

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Jaký souborový systém? Linux na SSD.
« Odpověď #6 kdy: 25 Dubna 2017, 23:34:35 »
Jasně ... akorát, že první co třeba ransomware dělá je, že odstraní veškeré shadow copy.
A pak teprve šifruje. To už máme za sebou ...
Ano, ale to platí pouze pro klasické win. body obnovy. Do těchto se nedostane. Vyzkoušeno. :)
Tvůrci těchto aplikací tak naivní nejsou. Ostatně, zkusit si to může každý, i ty. Nemyslím, že by to bylo až tak složité...

Taky vyzkoušeno. A dostal se potvora jeden. Naštěstí to nebyl až tak můj zákazník :) Ale kolega si zaplatil a dokonce se i k datům dostal.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Jaký souborový systém? Linux na SSD.
« Odpověď #7 kdy: 26 Dubna 2017, 08:33:30 »
Podle popisu to opravdu vypada spis jako efektivni zpusob obnovy - navratu, nez jako zaloha. Nebo by tento snapshot sel ulozit nekam na fleshku a pak diky nemu obnovit zvenci poskozeny oddil? Ci rovnou zprovoznit data na uplne nove vytvorenem oddilu? To se mi moc nezda ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.