Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vyber vhodneho wifi routeru  (Přečteno 4865 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Vyber vhodneho wifi routeru
« kdy: 02 Října 2017, 09:44:52 »
Je to malicko offtopic, ale potrebuju na prvni dobrou poradit wifi router s opravdu silnym signalem pro stabilni silne spojeni,mezi dvema patry pres roh místností. Cena do 1000,-
Momentalne reseno modemem Zyxel P-600 coby AP a pokles rychlosti je z 8Mb/s na necely 1 - a to je prusvih ... Diky
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Standa99

  • Host
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #1 kdy: 02 Října 2017, 10:58:33 »
Vzal bych router se dvěma-třemi odpojitelnými anténami a místo jednoho pendreku bych dal směrovku. Sám to tak používám, akorát to mám z WiFi M.2 karty, ne z routeru. Ale jestli to dostřelí přes patro a ještě za roh, toť otázka? Já tím dokrývám vzdálenější části bytu (nyní jsem na telefonu slinkovaný za 39 Mb/s, cca 8m za rohem).
U chipsetu v routeru bych dal přednost Qualcomm-Atheros.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #2 kdy: 02 Října 2017, 14:15:21 »
Díky. A máš přímo nějaký tip na router i tu směrovou anténu?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #3 kdy: 02 Října 2017, 15:59:49 »
Z tych co sa daju bezne kupit maju silny signal akurat Mikrotiky. Je mozne na nich nastavit vysielaci vykon znacne prekracujuci normu platnu v CZ/SK. A maju este neico, co ostane routre nemaju - antenovy predzosilovac so ziskom ~10dB, preto maju dobry dosah aj pre pocitace, na ktorych sa neda nastavit tak velky vysielaci vykon.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #4 kdy: 02 Října 2017, 17:24:28 »
Tak jsem koukal na Mikrotiky na heurece a všechno do 1000,- kč je tam jsou malé krabičky s vnitřní anténou 1,5 dBi a bez konektoru pro ext. anténu:
https://routerboardy.heureka.cz/mikrotik-rb951g-2hnd/#

opravdu mají silnější výkon, než běžné routery třeba TP-Link?
https://access-pointy.heureka.cz/tp-link-tl-wr841n/specifikace/#section

Mimochodem - takovou krabičku od Mikrotiku jsme měli v práci a signál byl na prd už přes jednu zeď a dvoje dveře. Tak jestli nemyslíš nějaké hodně drahé profi Mikrotiky. Hledám levné rychlé řešení ...

Já bych opravdu potřeboval konkrétní tipy, nejlépe s odkazem, nebo se z toho nevytápu. Děkuji
« Poslední změna: 02 Října 2017, 17:26:52 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #5 kdy: 02 Října 2017, 17:51:49 »
On ten naprd signal moze byt aj preto, lebo mas nahovno wifi kartu v pocitaci. Pouzivam RB951G-2HnD aj RB962UiGS-5HacT2HnT a signal to ma nadpriemerny. Smerova antena tiez nieje zly napad. Vidim, ze to pouziva viac ludi vcitane mojej malickosti. Cez strop som to nekusal, ale u mna to funguje cez 3 steny na vzdialenost 20m tak suprovo, ze mnohi blednu zavistou.
Fungujem takto uz niekolko rokov bez absolutneho vypadku rychlostou 90 Mbps na wifi s najlacnejsimi sunkami. Router tplink 741ND, USB wifi karta v pocitaci Tenda W311U+ (Ralink), na kazdej strane smerova antena vyrobena vlastnorucne. Je ale pravda, ze pouzivam znacne upraveny ovladac s moznostou nastavenia optimalnej citlivosti prijimaca co ma za nasledok odstranenie rusenia. Mozem mat wifi nastavenu na kanali na ktorom pracuje dalsich 10 susednych sieti a rychlost mam furt maximalnu a to za pouzitia 40MHz sirky kanalu.

Standa99

  • Host
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #6 kdy: 02 Října 2017, 19:49:15 »
Každá VF technika je o anténě, což dva ohnuté plíšky moc solidní antény nejsou. A pouštět do nich výkon přes limit, je taky na pováženou. Mám nastavený čtvrtinový výkon (iwconfig wlan0 txpower 5) a stačí mi to. To že se silný signál bude akorát zbytečně odrážet a zahlcovat anténní vstupy těmito odrazy, tak se automaticky vyšší rychlosti nedosáhne, ale ať si každý dělá co chce.
Chipsety Qualcomm-Atheros dost často používají TP-Linky, kde pokud si dobře pamatuji, tak ND na konci by mělo znamenat odnímatelné antény (pendreky). Hodně toho jde zjistit na WikiDevi, kde některý model má několik revizí (klidně i devět) a v každé může být jiný chipset.
Směrovější anténu bych použil nějakou panelovku-sektorovku (jen příklad). Taky to sice není žádný zázrak, ale do bytu se to hodí více, narozdíl od yagi antén nebo sítům, ale určitě to bude lepší než třeba ty plíšky. Ale musím napsat, že tam jsou na plošňáku připraveny konektory pro extérní antény, takže to by to šlo upravit (v tomto případě použili připájený koax). A proti Mikrotikům nic nemám, používají Atheros chipsety.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #7 kdy: 02 Října 2017, 19:59:13 »
Nejde o to, ze su to nejake ohnute pliesky, ale o to, ako taka antena ozaruje priestor a tieto "ohnute pliesky" ho ozaruju vsesmerovejsie a rovnomernejsie ako tyckove anteny. Vyhodou je, ze to ozaruje priestor aj "nad" a "pod" routrom a to lepsie ako klasicke riesenia anten. Preferencia vyhod je pri pouziti MIMO prijimacov. Pre analogove prijimace sa to vobec nehodi, pre non MIMO to neprinasa velke vyhody. Inak aj mne staci pouzit na tych 20m a max. rychlost vykon 8dBm. Len som odpovedal na to, ze ktory router ma najsilnejsi signal. Dokonca je to tak, ze cim ma router viac anten tym mensi vysielaci vykon je mozne nastavit. Pre dvoj antenove routre a pri nastavenei na dva streamy je max. 17dBm a to aj vtedy ked to ukazuje 20dBm.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #8 kdy: 03 Října 2017, 10:55:21 »
Fungujem takto uz niekolko rokov bez absolutneho vypadku rychlostou 90 Mbps na wifi s najlacnejsimi sunkami. Router tplink 741ND, USB wifi karta v pocitaci Tenda W311U+ (Ralink), na kazdej strane smerova antena vyrobena vlastnorucne.

Teď jsem nepochopil, jestli ti to takhle skvěle fachá s těmi mikrotiky nebo s těmi šunkami kvůli těm směrovkám ? ? ?

TP-Link WR741-ND: To "D" značí tu odnímatelnost antény?

Ta směrová anténa - to na fotce je ono? Mohu to použít a čekat výrazné zlepšení? Připojit radši na wifi kartu v PC nebo na router, bude-li mít odnímatelné antény? Když nebude pomůže a je bezpečné připojit na wifi kartu?
« Poslední změna: 03 Října 2017, 11:16:36 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #9 kdy: 03 Října 2017, 11:14:12 »
Mikrotiky mam len za jenou stenou a druhy v rovnakej miestnosti, takze to sa neda brat ako zazracne fungujuce wifi. Tebe to ovsem takto fungovat nemusi, lebo nemas jednu podstatnu vec, ktora to znacne vylepsuje a tou je upraveny ovladac pre wifi kartu v pocitaci. Je to dolezite, preto pri dosahovani dobreho datoveho vykonu pri downloade je dolezite ako funguje prijimac wifi karty v pocitaci a nie to ako dobre funguje router. Ta smerovka na fotke je velmi podobne vvyzerajuca antena, ktoru som si postavil.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #10 kdy: 03 Října 2017, 11:20:23 »
Smerovky pomozu, ale je dolezite ich mat na obidvoch stranach. Ak ju das len na jednu stranu, zlepsenie bude, ale nie take ohromujuce.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #11 kdy: 03 Října 2017, 11:45:28 »
Když je nižší zisk wifi karty, tak to na downloadu může dorovnat vyšší výkon routeru mi přijde logické - nebo ne?

Jinak Upload tam mám limitovaný kolem 1Mb/s a ten jede stabilně.
Na downloadu však z průměrných 8Mbps přímo u roteru jede většinou kolem 0.7Mbps, ale občas to vystřelilo skoro až na 6Mbps.

To by mohl silnější router spravit sám o sobě - ne?

A mě jde o to, jestli mi bude stačit na to třeba ten levný WR841N nebo musím jít do dražšího ? ? ?

A přímo nějaký tip na konkrétní router s min. 20dBm a odnímatelnou anténou do 1000,- Kč by nebyl?
Třeba ten zmiňovaný WR741ND stál kolem 500,- a to je super, jenže už není v prodeji.

Je třeba tohle dobrá varianta?
https://access-pointy.heureka.cz/asus-rt-n12d/specifikace/#section
« Poslední změna: 03 Října 2017, 11:57:14 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #12 kdy: 03 Října 2017, 11:57:22 »
Chapem, ze potrebujes silny router, ovsem z hladiska normy su vsetky routre rovnako silne. Ziadny okrem Mikrotiku neumoznuje nastavit vysielaci vykon nad limit stanoveny normou na 20dBm. Ak ma router z vyroby silnu antenu napriklad 5dBi, tak jeho vysielaci vykon je nastaveny na 15dBm aby spolu s antenou neprekrocil 20dBm. Jedina sanca ako to laicky a jednoducho vylepsit su tie smerovky. Smerovky okrem toho, ze zvysia signal uroboia este to, ze obmedzia prijem rusivych signalov zo stran, kde to nepotrebujes aby to vysielalo/prijimalo. To je to zazracne vylepsenie. Cim menej rusenia prijima prijimac, tym lepsie to funguje. Pre dosahovanie vysokych rychlosti je potrebne mat silnejsi (a nezaruseny) signal. Tri palicky minimalne. To preto lebo signal hodne kolise. Kazdy paket ma iny signal a rozdiel moze byt aj 30dB. Tip na iny router ako 741ND ti mozem dat asi tak, ze otvorim stranku nakupneho portalu a nejaky vyberiem. To mozes spravit ale aj ty, vsakze.

Standa99

  • Host
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #13 kdy: 03 Října 2017, 12:30:01 »
Ten TL-WR741ND má pouze jeden pendrek, šel bych do dvou pendreků, s tím že bych na routeru jeden nechal (pro pokrytí kolo něj) a místo druhého bych dal směrovku. Momentálně se prodává TL-WA801ND (cena je rozumná), který by mě být verze V2 (předchozí V1 měla starší krabici), s tím že má odpojitelné antény. Podle WikiDevi je v něm Atheros AR9341.
Tu postnutou anténu můžeš použít, je to tzv. biquad, kterou si můžeš i vyrobit, ta by mohla stačit. Schválně vzpomenu můj předchozí odkaz, kde ty plíšky odpájel dal místo nich dva větší pendreky a píše, že přes dvě stěny získal signál lepší o 6dB.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #14 kdy: 03 Října 2017, 13:28:56 »
Standa99, o niekolko postov vyssie si pisal, ze silny signal este nemusi byt o tom, ze sa to vylepsi a ja s tym suhlasim. Zvysenie signalu o 6dB vymenou plieskov sa moze javit ako zlepsenie, ale tie pliesky su tam hlavne kvoli tomu aby to chodilo lepsie v nastaveni MIMO. Oznamovaci ramec siete (Beacon) je vysielany na 2.4GHz vzdy na rychlosti 1 Mbps modulaciou DSSS kvoli kompatibilite a tento typ ramca nevyuziva MIMO. Tudiz ano, pre 802.11b (DSSS) to moze byt zlepsenie. Pre 802.11n to uz moze byt horsie, lebo pre MIMO je dost dolezite mat priblizne rovnaky signal na kazdej antene. No a pokial nemame moznost merania kazdej anteny zvlast, neexistuje rozumna sanca tie anteny spravne napolohovat. Prave preto modernejsie 11ac vyuziva technologiu TxBF (Beamforming), ktora signal na antenach vyvazuje automaticky.
Pre predstavu ako vyzera signal kazdej anteny na 3 streamovom USB wifi prijimaci voci 3 streamovemu Mikrotiku:

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #15 kdy: 04 Října 2017, 09:37:15 »
Tak díky pánové - tím je téma nejspíš vyčerpáno ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #16 kdy: 05 Října 2017, 20:35:18 »
No ved nam prezrad ako si sa nakoniec rozhodol vyriesit ten svoj problem...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #17 kdy: 05 Října 2017, 23:12:17 »
No uz jsem chtel vzit ten WA801, ale pak jsem si vsiml, ze je to jen AP (libi se mi logika znaceni TP-Link - jen si to nekde precist a nemuset na to prichazet) a to by mohl byt casem problem.

Tak ted zvazuju bud MR3420 a nebo WR843ND - jenze ten uz maj jen 2 neznamy eshopy. Taky jeste premyslim vzit levny WR841N a navliknout na antenu tvrdsi papir polepeny alobalem.

Porad tapu - kdyz ctu recenze, tak jeden pise, ze to ma signal na prd a druhy, ze je dobry po celym dome. Nevim, proc ty blbove proste neudavaj vykon.

Ten Asus padl - tech recenzi, ze ma signal uplne na ho..o bylo opravdu hodne ...

K cemu by jste se priklonili?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #18 kdy: 06 Října 2017, 08:27:51 »
Já vím, že mne hodně lidí ukamenuje, ale prostě bych se na to vyprdl, přitlačil na pilu a dal tam uap-lr a budeš mít po starostech.

Sice to dělá bordel na pásmu, ale na stranu druhou, prut obalený alobalem určitě nebude tříštit signál do všech směrů ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #19 kdy: 06 Října 2017, 08:46:11 »
No vies, ono to, aky signal vidis na pocitaci od toho routra je dost zavisle na prostredi a to mame kazdy ine. Kazdy mame iny byt, iny nabytok a zariadenia k tomu pripojene. Preto moze niekomu ist router fantasticky dobre a niekto moze na ten isty router nadavat a cudovat sa ako moze niekto napisat taku hovadinu ze funguje dobre. Az si uvedomis tuto vec, budes vediet, ze ziadna recenzia ti nepomoze vybrat router z hladiska signalu. Mozno len tak, ze budes vediet, ake to ma konektory, normy a take tie veci, ktore a daju porovnavat.
Z toho vyplyva, ze to treba odskusat na mieste na ktorom sa to bude realne pouzivat a so zariadeniami, ktore budu k tomu pripojene. Normalne sa to robi tak, ze sa vyberie okruh moznych kandidatov a skusa sa postupne, ktory vyhovie najlepsie.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #20 kdy: 06 Října 2017, 12:48:56 »
Já vím, že mne hodně lidí ukamenuje, ale prostě bych se na to vyprdl, přitlačil na pilu a dal tam uap-lr a budeš mít po starostech.

Sice to dělá bordel na pásmu, ale na stranu druhou, prut obalený alobalem určitě nebude tříštit signál do všech směrů ...

Na to nemám - to je moc drahý.

Myslel jsem ne obalit, ale udělat jakousi parabolu. Něco takového - jako pseudosměrovka:
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #21 kdy: 06 Října 2017, 12:58:38 »
... Normalne sa to robi tak, ze sa vyberie okruh moznych kandidatov a skusa sa postupne, ktory vyhovie najlepsie.

To bych normálně udělal, kdybych se na to místo mohl dostat častěji, než jednou po měsíci :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #22 kdy: 06 Října 2017, 13:17:17 »
No a kolko si myslis, ze mne trvalo, kym som to wifi vyladil natolko, ze mi to funguje tak ako som uviedol? Stavba, ladenie anten priblizne 2 tyzdne, uprava ovladaca zhruba 1/2 rokoka, napisanie grafickej utility ktorou dokazem signaly merat lepsie ako co pokytuje system tych 5, ci 4 palicky, dalsieho 1/2 roka. Nic nieje zadarmo aj ked to moze tak vyzerat. Doporucujem zacat tymi antenami. Na vymienanie routra sa zatial vykasli.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #23 kdy: 06 Října 2017, 16:35:51 »
Vymenit router musim. Zyxel P-600 je staricky a opravdu slaboucky - tomu uz nepomuze ani svecenej fernet.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Vyber vhodneho wifi routeru
« Odpověď #24 kdy: 06 Října 2017, 18:31:44 »
Na to nemám - to je moc drahý.

Mironet to prodává za 1700 ... fakt je to tak moc drahý?
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.