Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Blog Ubuntu -- Správa "projektů" české komunity Ubuntu

Novinky: Děkujeme všem návštěvníkům fóra, kteří ochotně radí ostatním. Vaše práce je velmi potřebná a vážíme si jí.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Gmisiycs

Stran: [1]
1
Výborná zpráva. Děkuji. Na novinky nechodím a hry nehraji. Bez Vás Ventero bych nic nevěděl.


PS: Já tušil, že můj přechod na Lindu způsobí světové změny.
No co, no?
 ;)

2
Team Ubuntu hrdě oznamuje, že bylo vydáno Ubuntu 18.04 Bionic Beaver.

Helltracker.cz oznamuje, že zatímco na hrdé stránce Ubuntu.CZ si Ubuntu nestáhnete, Tak u nás ano. Jako magnet, torrent i direct. Udělat doménu trvalo jeden den a nerozumím tomu, že české komunitní fórum nedokáže udělat link na soubor na hardu. Pokud potřebujete pomoc s úpravou fóra, napište mi. Těch deset minut na zprovoznění si najdu.


Ubuntu lze tedy stáhnout jak na UBUNTU.COM, tak na https://linux.helltracker.cz. Nevylepoval jsem tam HASHe, MD5 apod, není to žádná ofiko stránka. Vše ale souhlasí. Máte-li někdo návrh jak stránku vylepšit, napište mi.

3
Obecná podpora / Re:Wammu
« kdy: 01 Srpen 2018, 16:01:47 »
Dnes jsem WAMMU instaloval kolegovi na ntb a všiml jsem si pár detailů. Mám tedy ještě jeden návod na rozhoupání této lodičky.

1. Odinstalovat a nainstalovat.
Kód: [Vybrat]
sudo apt purge wammu*
sudo apt purge gammu*

sudo apt install gammu*
sudo apt install wammu*

2a. - upravit spouštěč podle obrázku 1., kde je to zeleně zaznačeno v levém dolním rohu screenu. Úpravu spouštěče jsem dělal v programu "alacarte"...
2b. - ... nebo spustit v terminálu WAMMU s právy root.
Kód: [Vybrat]
sudo wammu
Celé je to o tom, že při první instalaci WAMMU se z nějakého důvodu nenainstalovalo vše potřebné (bug?). Po 'apt purge wammu a gammu' a 'apt install wammu a gamu' (pozor !!! obojí s hvězdičkou na konci !!! ta je tam velmi důležitá !!!) to i s mým pradědečkem telefonů naběhlo na první dobrou, viz zbytek obrázku č.1. Zde je i vidět, že jsem (uprostřed dole) zvolil v menu 'Vyberte telefon' první položku. Proč jsem to udělal? No protože také nevím, kterou položku zvolit. Ale vím, že jsou jen 4 možnosti, a tak mne v případě maximální smůly čekají maximálně 3 restarty WAMMU :-) .
Na dalších obrázcích je následné dění. Po volbě 'Telefon->Připojit' jsem v menu 'Načíst' postupně zvolil jednu položku za druhou a vše se mi načetlo.

Pozor !
Voba menu 'Načíst vše' mi nikdy a nikde nefungovala.
... resp. fungovala nějakou dobu, a pak se program zasekl (opět bug?) a musel být zavražděn, neb nešel standardně vypnout.

Další obrázky:
- obr. č.2 - Hlášení o nalezení telefonu (další bug je v polovičním zobrazení tučného nadpisu 'Zkouška').
- obr.č.3 - Načítání dat z telefonu pomocí zabugované funkce 'Načíst vše'. Snímek byl pořízen cca 5s před zakousnutím se programu.
- obr.č.4 - Po zabití WAMMU a znovuspuštění jsem načítal položky postupně a načetl vše. Na obrázku jsou hlavní charakteristiky telefonu. Screeny SMS, či tel. seznamu sem pochopitelně nebudu dávat.
Pozn: Červená barva na screenech je moje cenzura citlivých údajů.


Adresář pro přílohy je plný, takže takto:
č.1 - https://torrent.helltracker.cz/img.php/torscreens/79c886_snimekobrazovkyporizeny20180801143105.png,
č.2 - https://torrent.helltracker.cz/img.php/torscreens/79c886_snimekobrazovkyporizeny20180801143205.png,
č.3 - https://torrent.helltracker.cz/img.php/torscreens/79c886_snimekobrazovkyporizeny20180801143334.png,
č.4 - https://torrent.helltracker.cz/img.php/torscreens/79c886_snimekobrazovkyporizeny20180801151903.png.

4
Obecná podpora / Re:Wammu
« kdy: 31 Červenec 2018, 12:58:37 »
Google translate:
Gtk-WARNING **: 08: 17: 00.934: Chyba při analýze tématu: gtk-main.css: 73: 38: Nepodařilo se importovat: Chyba při otevírání souboru /usr/share/themes/Radiance/gtk-3.20/apps/gnome- builder.css: Žádný takový soubor nebo adresář

Neznaje žádné další informace, jeví se mi chyba takto:
Neexistuje soubor "gnome- builder.css", případně ani adresář/e, kde má být uložen.

Náprava:
- Vygooglit, co tento soubor znamená/dělá, jaký je jeho obsah, kde se dá stáhnout.
- Vytvořit adresářovou cestu, jak je v error hlášení a downloadovat do ní soubor.
- Opět spustit WAMMU, zkusit spustit jako root.
- Napsat průběh a výsledek snažení sem, aby posloužil dalším uživatelům.


Neznaje žádné další informace, jeví se mi chyba i takto:
Soubor "gtk-main.css" obsahuje chybu.

Náprava č.2 (může způsobit nečekaný problém jinde, třeba až za rok...):
- Soubor Chyba při analýze tématu: gtk-main.css: 73: 38:  - tedy soubor gtk-main.css
- Vyhledat soubor na disku.
- Otevřít v editoru, přidat na konec souboru jednu mezeru a zkusit uložit. Nejde-li uložit, otevřít soubor znovu v editoru, ale s právy root-a.
- V souboru najít řádek 73. Někde v něm je chyba. Nejspíše je tam odkaz na "/usr/share/themes/Radiance/gtk-3.20/apps/gnome- builder.css". Pokud je tam takový odkaz, zazálohovat si původní soubor, v editovaném souboru zakomentovat či smazat řádek, uložit.
- Teoreticky je možné, že chyba je na řádku 38. Nejsem si jist, které z čísel označuje číslo řádku, a které číslo chyby.
- Zkusit spustit WAMMU, zkusit spustit jako root.

- V případě neúspěchu přidat nejen chybovou hlášku, ale i výpis z onoho zmíněného .LOG souboru.
- V případě úspěšného vyřešení problému popsat akce co nejobšírněji, klidně i jako článek do novin, nebo jako návod. Hlavně použít hodně klíčových slov a kombinací. GOOGLE si na tom smlsne a přivede sem na fórum více lidí. Více hlav více ví a proto to zpětně do budoucna pomůže i tobě i mně.
   Je velmi vhodné si představit, co bych napsal do Gůgla, kdybych byl nováček a hledal odpověď na tento problém. Takové dotazovací texty pak zahrnout do textu příspěvku. Příklady: "nefunguje wammu", nefunguje wamu" - úmyslně udělat chybu ve správném logickém místě, "wammu se nedá spustit", "wammu vypisuje chybu" - použít 'vypisuje' (rozvětvenější tvar) místo 'píše' (Gů to miluje), "zprovoznění wammu", "oprava spouštění wammu" ..... atd.

5
http://jdownloader.org/ a nekaji se, přestože je to JAVA, přestože to žere RAM i CPU.

Zato stáhne cokoliv odkudkoliv, RARy po stažení rozbalí, drží si DB hesel k RAR, sleduje vaše vyplňování captcha a časem je umí vyplnit, u YT i jinde nabízí výběr z kvalit video i audio souborů, umí hloubkovou kontrolu (i stránky na které vedou odkazy z té primární). Další stovky funkcí, které jsem nevyužil i využil. Např. aktivace sledování schránky. Jakmile stisknete CTRL+C, zjistí, jestli text obsahuje URL a začne to prohledávat.

Je to moloch, ale zároveň bestie na programátory webů.

6
Obecná podpora / Re:Wammu
« kdy: 26 Červen 2018, 22:42:58 »
Právě nedávno jsem zkoušel WAMMU, protože MyPhoneExplorer u mne přestal fungovat s poslední instalací WIN (win7) a na Libovolném !!! Linuxu se nerozjel. Bojoval jsem s WAMMU dva dny, četl návody v hebrejštině i romštině, nic nezabralo. Až asi na 370.-tém linku Google (nekecám) byl ENG článek, kde psali: "Jako root nespouštíme program vždy.". To mne inspirovalo a spustil jsem jej jako root. V tu chvíli začal fungovat jak se synovým hloupým moderním mobilem, tam s mým ještě hloupějším (zato nenabouratelným) SonyEricssonem Z550i.

Tedy:
CTRL+ALT+T
napsat:
Kód: [Vybrat]
sudo wammuzadat heslo a fičet.

Asi slušnej oddíl. Zkuste... uvidíte.

7
Pomoc s hardwarem / Re:Jak zjistit stav SSD
« kdy: 26 Červen 2018, 22:19:35 »
Tak to vyřeš definitivně - dej tam jiný disk.  Pokud potíže ustanou, je to jasné....

Chápu sice Váš komentář = je vysoce pravdivý...

... nicméně nemám dojem, že by byla nalezena odpověď na otázku v názvu a úvodním příspěvku fóra.


Citace: ok1DTM
používám gsmartcontrol který je v repu https://gsmartcontrol.sourceforge.io/home/index.php/Screenshots
Děkuji za tip na "GSMARTCONTROL". Ovšem již první test ukázal, že sice najde, ale neidentifikuje starý werk seagate. A to ani po aktualizacích a restartu (Ubuntu 18).  Nicméně novější disky našel. To je fajn. Není v češtině, není na wiki.ubuntu.cz .

8
Měl jsem tyto problémy, dokud jsem měl dual boot WIN/LIN. Odstřelením WIN z hardu všechny problémy s WI-FI zmizely zatím na všech mých počítačích, čož obnáší bohužel poměrně malý vzorek 4x Notebook + 2xPC. Zato se to všude chovalo stejně.

Př: Dělal jsem na Widlích a měl vypnutou WI-FI. Po restartu a spuštění Linuxu (i Debianu) se mi WI-FI skoro nikdy nepodařilo zapnout. Tlačítka pro zapnutí WI-FI byly k dispozici, ale zapnutí funguvalo na několik sekund. Někdy (výjimečně) fungovalo trvale. Dodnes mi to nikdo nevysvětlil.

Řešením bylo zprvu reboot na WIN, zapnout WI-FI, reboot na LIN, kde už pak vše jelo. Pozdější řešení preferuji dodnes. Smazat WIN a s ním i všechny blokační problémy.

Snad jsem pomohl, i když chápu, že to může být pro někoho kruté řešení.

9
Vlastně ani nevím, proč to píšu. U18 by na CZ stránkách nemělo chybět, i když chápu, stejně jako předchozí pisatel, že se čeká na první verzi s opravami.  Ano, vývojáři vědí, kde u18 stáhnout atd... Takový nějaký náznak, že je již venku osmnáctka by (myslím si) na úvodní stránce CZ komunity chybět neměl.

Sám jsem na ní už od začátku května a není se čeho bát. Funguje AutoCAD i porno, Chromium i Firefox, GIMP i malowání přes WINE. Drobné nedostatky jsou slušně vyváženy zvýšenou rychlostí. Středně zdatný běžný uživatel by neměl mít problémy, nováčci mají k dispozici superstabil U16.

Za sebe bych byl rád, kdyby na Ubuntu.CZ byl alespoň link na NEW versions jakmile vyjdou.

10
Podpora pro Ubuntu Server / Re:WD red
« kdy: 05 Květen 2018, 16:51:54 »
Používám několik REDů 3 a 4 TB. Nemám problém.

11
Centrála pro hraní / Re:Open Transport Tycoon Deluxe
« kdy: 28 Duben 2018, 13:24:23 »
Na 18 (Bionic Beaver) vs. OpenTTD 1.8 potřebujeme

libicu52_52.1-3ubuntu0.8_amd64.deb - viz příspěvek výše
libpng12-0_1.2.54-1ubuntu1_amd64.deb - https://packages.ubuntu.com/xenial/amd64/libpng12-0/download
openttd-1.8.0-linux-ubuntu-trusty-amd64.deb - http://www.openttd.org/en/download-stable

Nacpat libicu a libpng do kompu a až potom TTD.
Časem se asi situace napraví, U18 teprve startuje.


12
Pomoc s hardwarem / Re:Doporučený hardware
« kdy: 16 Duben 2018, 22:23:42 »
Zakoupena multifunkce HP LaserJet Pro MFP M130a (scaner v barvě, tisk čb). Půl dne operací a pitev, než jsem si uvědomil, že všechny oficiální seznamy a repozitáře jsou hrubě neaktuální.

Legálně mi to multifunkci nainstalovalo, ale nešlo s ní komunikovat. Widle to zvládly na první dobrou. Ubuntu 16 po problémech. Výsledkem je plně funkční stroj.

V případě nákupu HP tiskáren je ověřeno:
1. ignorovat ofiko repa.
2. Jít na HP.CZ, jít rovnou do podpory a vyhledat model (jděte tam se strojem, pod kterým tiskárna pojede).
4. HP.CZ vás informuje, že pro LINUX má stránky zvlášť.
5. Proklikejte se k odkazu na stažení, stáhněte HPLIP v poslední verzi, nastavte spustitelný příznak, spusťte "~$ ./hplip-3.18.3.run" nejlépe v terminálu.
6. Potvrzujte operace jednu po druhé, POVOLTE ODINSTALACI původního HPLIP-u (je součástí Linuxu, ale je zastaralý cca rok a více).
7. Hotovo. Pokud jste četli, co vám instalátor psal, můžete tisknout.

Při instalaci jsem bojoval s jejich Managerem, který se nedokázal přenést přes poslední krok instalace tiskárny. Nakonec jsem boj vzdal a zkusil něco vytisknout.

Podpora pro LIN je dobrá, chyby tam asi jsou = mohou být i u mne. Obecně jsem zjistil, že HP má na svých stránkách k dispozici ovladače pro všechny modely, které mne napadlo vyzkoušet. Linux má v repo jen dědečky, ale je možné, že ty už zase nemá HP.  Instalace probíhá v angličtině, manager je v angličtině a slouží pro správu všech HP zařízení na USB, RJ, WIFI, HTTP a bůhvíjak jinak nakontaktované.

EDIT 28.4.2018
Na Ubuntu 18 Bionic Beaver platí stejný postup instalace. Je zde ale odchylka, že několik souborů nebyl instalátor schopen nainstalovat a musel jsem označit jejich přeskočení. Ve výsledku přesto tiskárna tiskne a scanner scanuje.
(ne, nehodlám to řešit, přestože bych měl)

13
Pomoc s hardwarem / Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« kdy: 15 Prosinec 2017, 22:45:00 »
Dobrý den Ventero
  Čas od času se k tématu vracím. Vezmu pár flašek a strkám je do kompu a snažím se je diagnostikovat a přepisovat. Také stále čas od času gůglím a snažím se najít něco nového k tématu. Bohužel však nic ve finále nefunguje.

Naděje však je. Jednu se mi podařilo oživit. Průšvih je, že nevím jak. Mlátil jsem ji celé odpoledne jak český politik svobodu a ona nakonec začala fungovat. Zkoušel jsem postup opakovat s dalším kusem, ale už jsem na to nepřišel.

Program, ve kterém jsem tu jednu oživil je standardní linuxovou hračkou  GParted.

Třeba budete mít více štěstí než já a postup se Vám podaří zopakovat a dokonce i zaznamenat a popsat. Přeji pevnou ruku a jistou mušku při zaměření 'přepisovacího bitu'.

PS: Někde jsem četl, že firmware flašek nemá ochranu před přepsáním firmware. Odborník v příslušném článku se rozčiloval nad neuvěřitelnou bezpečnostní dírou, já v tom vidím naději pro odborníka. Bohužel tím odporníkem nejsem, jinak bych už měl flashnuté všechny flashky. Ochrana proti zápisu na flašku funguje prý proto, že když je nalezen poškozený bit, jeho další přepsání by již nebylo možné a došlo by k destrukci dat. Jen prodávám jak jsem koupil.

14
Pomoc s hardwarem / Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« kdy: 16 Srpen 2016, 22:54:36 »
Funguje ta fleška aspoň na Windows?

Jinak ten "bit" se asi nezapisuje přímo na disk.
...atd

Veliký omyl! Bit je zapsán přímo na flašku!!! Vložíte-li vlašku do jakéhokoliv zařízení s jakýmkoliv OS, funguje spolehlivě "jen pro čtení", jak jsem psal výše.

Příkaz HDparm nezabírá.
Kód: [Vybrat]
reon@REON-X:~$ sudo hdparm -r0 /dev/sdd
[sudo] heslo pro reon:

/dev/sdd:
 setting readonly to 0 (off)
 readonly      =  0 (off)
výsledkem je : Nic se nezměnilo. Co se dalo číst, dá se číst. Nic se nedalo zapsat, nic se nedá zapsat.

Nějaké doplňkové info:
Těchto flašek mám v tuto chvíli 17 kusů.
Všechny zemřely mladé, tedy cca do měsíce od prvního použití. V mém případě jsou zároveň všechny s BOOT.
Většina zemřela do týdne.
Všechny flašky, co jsem kdy měl, zemřely na rakovinu flašek, tedy na totéž (jestli jsem to dobře spočítal, bylo jich 12). Instalace ISO z OS s vyhrazením zapisovatelného místa pro live OS. Ne vždy na poprvé, jedna dokonce snad po 80-té přebootinstalaci.
Nejsem ajťák, jen fanda PC, který leccos umí a lidé z okolí to o něm ví. Proto lidé chodí za mnou pro radu (a staré grafiky a tak) a proto mám tolik vadných flašek. Mé osobní z tohoto počtu jsou 3.
dmesg | grep 'Write Protect' ....... na mém OS před týdnem povýšen z ver 14 na 16 nefunguje. Nefunguje, neexistuje.... prostě se napiše další řádek a přívětivě na mne bliká kurzor.
Na mém povýšeném OS nefunguje leccos (bude přeinstal), flašky však nefungovaly a nefungují spolehlivě a vždy a všude.
První link ve Vaší odpovědi je momentálně nepoužitelný, neboť nefunguje "dmesg". Ale aby byla lekrace, zkoušel jsem to u synka na Lin 14 (původní čistá instalace, dokonce i bez Gnome) a tam nefunguje taky. Malé dítě nepodezřívám z hackingu, podezřívám raději cokoliv jiného.
http://www.rmprepusb.com/tutorials/54---how-to-fix-write-protected-disks jsem zkoušel. Pracuje urputně a velmi dlouho a končí hláškou o odstranění ochrany zápisu.
http://unix.stackexchange.com/a/76427/72419 vyzkouším co nejdříve. Nemám WIN. Ten má jen malý na komu s dual boot. Jak vidno, je pozdě, snad zítra skončíme dříve a testnu to.Je to smutné, ale kromě jedné (neověřitelné) nápovědy nefunguje nic.

Ale zase nebuďme zcela skeptičtí. Flašky nejsou "spálené", jsou plně funkční. A to všech 17. Jak to vím? Asi se pousmějete, ale pradědeček TestDisk (pro WIN) na nich dokáže změnit některé z ůdajů. Například odstraní BOOT flag a tento se neprojeví ani na jiném železe. Po obnovení BOOT flagu, zase funguje. Ale těch věcí je více. Skutečně na flaškách fungují správně určité části. Je tedy na 99.999 jisté, že fungují i jiné, jen je nemohu změnit, neb bych musel nejdříve změnit nezměnitelný údaj, že je mohu/nemohu změnit.
Z toho vyplývá, že nějaká ojebávka existuje. A najít vývojáře, dalo by se na tom možná i stavět.

S velikými díky a uznáním Vás pane Vaňku vyzývám, pojďte do toho taky vrtat dále.  Přestože pravděpodobně vše, co navrhnete skončí  stejně, nenechte se prosím znechutit. Je možné, že v té megahromadě odpadků zvané Internet je někde skryt jeden jediný diamant.
Zatím děkuji za reakci.


EDIT: linky Vámi zmíněné projedu ještě znovu, evidentně jsem je napoprvé špatně pochopil. Ale dnes již nezvládám. Zítra večer ... až .


15
Pomoc s hardwarem / Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« kdy: 16 Srpen 2016, 21:56:32 »
Funguje ta fleška aspoň na Windows?

Jinak ten "bit" se asi nezapisuje přímo na disk.
...atd

Veliký omyl! Bit je zapsán přímo na flašku!!! Vložíte-li vlašku do jakéhokoliv zařízení s jakýmkoliv OS, funguje spolehlivě "jen pro čtení", jak jsem psal výše.

Příkaz HDparm nezabírá.
Kód: [Vybrat]
reon@REON-X:~$ sudo hdparm -r0 /dev/sdd
[sudo] heslo pro reon:

/dev/sdd:
 setting readonly to 0 (off)
 readonly      =  0 (off)
výsledkem je : Nic se nezměnilo. Co se dalo číst, dá se číst. Nic se nedalo zapsat, nic se nedá zapsat.

Nějaké doplňkové info:
Těchto flašek mám v tuto chvíli 17 kusů.
Všechny zemřely mladé, tedy cca do měsíce od prvního použití. V mém případě jsou zároveň všechny s BOOT.
Většina zemřela do týdne.
Všechny flašky, co jsem kdy měl, zemřely na rakovinu flašek, tedy na totéž (jestli jsem to dobře spočítal, bylo jich 12). Instalace ISO z OS s vyhrazením zapisovatelného místa pro live OS. Ne vždy na poprvé, jedna dokonce snad po 80-té přebootinstalaci.
Nejsem ajťák, jen fanda PC, který leccos umí a lidé z okolí to o něm ví. Proto lidé chodí za mnou pro radu (a staré grafiky a tak) a proto mám tolik vadných flašek. Mé osobní z tohoto počtu jsou 3.
dmesg | grep 'Write Protect' ....... na mém OS před týdnem povýšen z ver 14 na 16 nefunguje. Nefunguje, neexistuje.... prostě se napiše další řádek a přívětivě na mne bliká kurzor.
Na mém povýšeném OS nefunguje leccos (bude přeinstal), flašky však nefungovaly a nefungují spolehlivě a vždy a všude.
První link ve Vaší odpovědi je momentálně nepoužitelný, neboť nefunguje "dmesg". Ale aby byla lekrace, zkoušel jsem to u synka na Lin 14 (původní čistá instalace, dokonce i bez Gnome) a tam nefunguje taky. Malé dítě nepodezřívám z hackingu, podezřívám raději cokoliv jiného.
http://www.rmprepusb.com/tutorials/54---how-to-fix-write-protected-disks jsem zkoušel. Pracuje urputně a velmi dlouho a končí hláškou o odstranění ochrany zápisu.
http://unix.stackexchange.com/a/76427/72419 vyzkouším co nejdříve. Nemám WIN. Ten má jen malý na komu s dual boot. Jak vidno, je pozdě, snad zítra skončíme dříve a testnu to.Je to smutné, ale kromě jedné (neověřitelné) nápovědy nefunguje nic.

Ale zase nebuďme zcela skeptičtí. Flašky nejsou "spálené", jsou plně funkční. A to všech 17. Jak to vím? Asi se pousmějete, ale pradědeček TestDisk (pro WIN) na nich dokáže změnit některé z ůdajů. Například odstraní BOOT flag a tento se neprojeví ani na jiném železe. Po obnovení BOOT flagu, zase funguje. Ale těch věcí je více. Skutečně na flaškách fungují správně určité části. Je tedy na 99.999 jisté, že fungují i jiné, jen je nemohu změnit, neb bych musel nejdříve změnit nezměnitelný údaj, že je mohu/nemohu změnit.
Z toho vyplývá, že nějaká ojebávka existuje. A najít vývojáře, dalo by se na tom možná i stavět.

S velikými díky a uznáním Vás pane Vaňku vyzývám, pojďte do toho taky vrtat dále.  Přestože pravděpodobně vše, co navrhnete skončí  stejně, nenechte se prosím znechutit. Je možné, že v té megahromadě odpadků zvané Internet je někde skryt jeden jediný diamant.
Zatím děkuji za reakci.

16
Pomoc s hardwarem / Re:Nefunguje zápis na USB flešku
« kdy: 15 Srpen 2016, 23:06:42 »
Citace: systemove hlasky
Fórum Ubuntu.cz » LTS vydání 16.04, 14.04, 12.04 » Pomoc s hardwarem » Nefunguje zápis na USB flešku

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 30 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Nové téma ani náhodou. Již nyní jich je na CZ Ubuntu několik desítek. Všechny se stále potýkají se stejným problémem.

Nelze zapisovat na disk: disk je inicializován pouze pro čtení.

Prosím prosím prosím, zkuste mne SKUTEČNĚ POCHOPIT.

Jak odstraním ochranu proti zápisu, na disku s nastavenou ochranou proti zápisu?
Tento problém nelze vyřešit formátem, fdiskem, gksudogparted a dalšími nesmysly. Uvědomme si prosím jednu neskutečně důležitou položku problému. Tou je, že někdo, aniž bychom věděli kdo, nastavil disk jako nezapisovatelný. Nezapisovatelný disk je takový, na který se nedá nikdy nic za žádných okolností zapsat, přestože není nijak pokažen, neboli přestože je plně funkční. Všechny rady ohledně zprovoznění disku se míjí účinkem právě proto, že výslednou logickou informaci (byte přepisu) na disku nelze změnit, protože je chráněn proti zápisu.

On asi někdo z dobroserů v EU zase vymyslel, jak uchránit uživatele starostí. Data se dají libovolně číst, ale s flaškou se nedá dělat nic jiného. Ale všechny flaše, co mi prošly rukama se chovají stejně a všechny tři linuxy taktéž. Linux s oddílem pro zapisování činností systému je ukázkou zhovadilosti. Přibližně po dvacátém refreshi udělá z flašky zombie. Někdo totiž vymyslel (jak psáno jest výše), že je důležité ochránit data. Zabránit jejich zničení lze samozřejmě jednoduše tak, že se okamžitě zabrání zápisu. Tak mi zůstanou k dispozici data původní, žurnálová i raw, která se nestihla zpracovat.
Fajn. A co když mi na datech vůbec nezáleží? Nevadí. Zajděte si koupit novou flašku, anebo vymyslete způsob, jak přepsat informační bit(bajt?), přičemž samotný určující bit je chráněn proti přepsání. 

Přestože poklekám v obdivu před dlouhodobou prací vývojářů Linuxu, ptám se, proč tento letitý problém nikdo neřeší? Vždyť ochrana je jednoduchá. Zakažte sytému totéž, co mu zakazujete u harddisků. Gůglil jsem 4 dny v kuse a nenašel řešení problému s flaškou bitem nastaveným na nula. Taky jsem nikde nenašel, že by se totéž, nebo něco obdobného dělo u HDD. Proč?

Vlastně zbytečná otázka. Nikdo na ni nezná odpověď.

Standardní odpovědí rádců je, že když se na flašku nedá zapisovat, je "spálená" a je třeba ji vyhodit (nic proti rádcům, oni své rady myslí upřímně!). Já tvrdím, že flašce nic není a jde o chybu v systému, který notorickybezohledně kouká na bit.

Ještě jednou zkusím znovu, pro správné pochopení problému:
OPERACE1:  zapiš (něco) na disk.
REAKCE: Nelze zapisovat, disk je jen pro čtení. Odstraňte ochranu proti zápisu.
OPERACE2: Odstraň ochranu proti zápisu.
REAKCE: Chyba, disk je jen pro čtení. Odstraňte ochranu proti zápisu.
OPERACE 3: Týden něco Gůglím a zkouším.
REAKCE: Nelze zapisovat, disk je jen pro čtení. Odstraňte ochranu proti zápisu.

OPERACE: Přepiš bajtt na addr XXXX XXXX z 0000 na 0001
REAKCE: Odstraňte ochranu proti zápisu a já zapišu bajt, který flaguje odstranění ochrany proti zápisu.


Taková je situace, takto se bude neustále opakovat. Flaškám nic není, je tam zapsán bajt, který je třeba přepsat, ale aby mohl být přepsán, musí být odstraněn tentýž bajt, který chrání odstranění tohotéž bytu.

Docházejí mi slova. K tématu už jen dva body. Za prvé prosím, aby se nikdo nestaral už nikdy o má data, za druhé, aby, když už to dělá, šel přepsat bajt, který se nesmí přepsat, z čehož logicky vyplývá zase jen bod 1.
Kdo tohle dokáže rozlousknout? = Jedině vývojář. Bajt ochrany zápisu na flašku musí být v jiném režimu, než zbytek bajtů na flašce s chráněnými daty (a to přitom na těch zachráněných datech záleží nejméně ze všeho).

Gmisiycs

EDIT: Po přečtení svého příspěvku jsem zjistil, že jsem nepoložil otázku (skoro). Tedy otázky zní:
 • Znáte někoho, kdo zná někoho, kdo by problém pochopil a jste schopni jej nasměrovat?
 • Víte někdo, proč někdo, bez mé žádosti, manipuluje s uživatelskými právy k mému majetku?
 • Víte někdo, jak přepsat něco, co má zakázáno přepsání?
 • Jste někdo schopen napsat soft, pro:
  • Zabránění takovému stavu
  • revizi takového stavu
 • Jste schopen někdo posunout letitou debatu do sféry attributů = vyřešeno
 • Jste schopen někdo vymyslet, jak zabránit této legální krádeži majetku? (Flaška průměrné užitné hodnoty je za tři kila a v sobotu v noci někdy i v ceně několika tisíc)
 • Existuje skutečně řešení?

Stran: [1]