Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Novinky: Školení nejen k OS Ubuntu pro širokou veřejnost, více informací zde.

Poslední příspěvky

Stran: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Automatický upgrade Lubuntu 16.04 LTS
« Poslední příspěvek od Janslav kdy 15 Srpen 2018, 16:37:09 »
Díky za pomoc, ale:
- navrhované úpravy pro Synaptic jsem udělal, stejně ale Synaptic nejde spustit ze Systémových nástrojů, musí se spouštět jako sudo z terminalu, pak funguje,
- co je to za systémový problém nevím, píše mi to pouze...Zjištěn problém se systémovým programem, chcete oznámit problém nyní ?
-Jsem celkem smířen s čistou reinstalací (zatím jí ale nemám staženou), je to škoda, v případě upgrade 14 na 16 to šlo bez problémů, asi jsem se nechal tím nalákat,
- za nějaké skripty na čištění starých kernelů apod, bych byl vděčen.
12
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Dual boot W10 + 16.04
« Poslední příspěvek od vxmery kdy 15 Srpen 2018, 15:40:45 »
Citace
Ještě před instalací vypnout (ve Windows) fastboot (rychlý start)
Takisto si skontroluj nastavenie vypínania Win - keď zadáš "vypnúť" aby sa Win naozaj vypli a neuspali.
13
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:účet host v 18.04.1
« Poslední příspěvek od stapes kdy 15 Srpen 2018, 15:27:13 »
dík za radu, vyzkouším.
14
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Dual boot W10 + 16.04
« Poslední příspěvek od juwa2 kdy 15 Srpen 2018, 14:28:40 »
1. Pokud máš disk GPT > v Rufusu nastavíš GPT

2. Všechny vytvářené oddíly budou primary.  (protože máš disk GPT, v případě disku MBR musí být oddíly logical, z důvodu omezení max. počtu primárních (4).

3. Oddíl /boot vytvářet nemusíš.

4. Ale oddíl /home bych vytvořil - je to praktičtější (zálohování, reinstalace atd...). Dal bych 20GB na /  a 42GB na /home
povinné to ovšem není....

5. S EFI oddílem nedělej nic, nainstaluj do něj zavaděč (grub).
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Důrazně doporučuji:
1. Ještě před instalací vypnout (ve Windows) fastboot (rychlý start). Ušetříš si spoustu potíží...
2. Nainstalovat si http://www.teejeetech.in/p/timeshift.html
Funguje podobně jako body obnovy ve Win. Pokud něco v Ubuntu "pokazíš", lze se snadno vrátit zpět. Dokonce i v případě že systém vůbec nenaběhne (obnova se udělá z live media). Vyhneš se tak zbytečným reinstalacím kvůli každé chybě kterou nebude ve tvých silách najít/opravit. V nastavení (timeshiftu) je rozumné vyloučit ze zálohování celé /home
15
Pomoc s instalací a aktualizací / Dual boot W10 + 16.04
« Poslední příspěvek od DanielK kdy 15 Srpen 2018, 14:07:40 »
Ahoj, chtěl bych dual boot Windous 10 a Ubuntu 16.04 (ne jiný)

Není mi jasných pár věcí, a tak se raději zeptám, než něco pokazím.

V BIOSu je nastaveno UEFI.

V programu Rufus mám nastavit GPT nebo MBR? Mám nastaveno GPT

Ve Win jsem rozdělil jediný disk (SSD) na další oddíl. Momentálně mám:
"systémový oddíl EFI" (260MB)
"Windows C:" (148GB)
"lenovo D" (25GB)
"oddíl pro obnovení" (1GB)
"nepřiřazeno " (64GB) // z tohoto oddílu uříznu 2GB pro swap (typ bude Logical), zbytek bude pro "mounting point "/"" taky Logical, Ext4.

Oddíl EFI přepíšu -> mounting point "/boot"  NEBO vytvořím ještě jeden oddíl 300MB do kterého dám /boot a na EFI nebudu sahat?

Dál už jen tlačítko "install now"

četl jsem vícero návodů a viděl vícero videí, Někdo nastavoval typ oddílu jako primární někdo jako logický, Někdo vytvářel oddíl pro /boot, někdo tento krok úplně přeskočil někdo i samotný oddíl pro /home...

Jaký je tedy správný postup?

Díky za pomoc.
16
« Poslední příspěvek od juwa2 kdy 15 Srpen 2018, 12:34:12 »
Tak jsem použil nabízený upgrade systému Lubuntu 16 LTS na Lubuntu 18.04.1. Vše proběhle korektně, nový systém funguje, s těmito třemi výjimkami:

- LibreOffice Writer nešel (po startu programu vždy zmizel), pomohlo až vyhození Java runtime environment z možností v Libre Office,viz https://askubuntu.com/questions/927859/libreoffice-writer-crashes-on-start

- Ubuntu Tweak, který jsem doposud používal k plné spokojenosti např k mazání starých souborů při aktualizacích, v 18.04 nefunguje a asi nebude - škoda, byl to pěkný program,

- Synaptic Package Manager (Správce balíků Synaptic) nefunguje, přestože se vyskytuje v Systémových nástrojích. Je nutno jej spouštět z terminalu, pak jde OK, nevím jak by to šlo udělat, aby v systémových nástrojích fungoval nebo jej ze systémových nástrojů vyhodit,

- sytém často hlásí systémovou chybu, nemá to však zatím vliv na jeho další činnost.

1. Ubuntu tweak bohužel pro 18.04 není. Jako náhradu pro čištění lze použít Bleachbit nebo si napsat "čistící skript"
na odstranění starých kernelů, vyčištění aptcache atd. V případě zájmu mohu poskytnout.

2. Synaptic. V ubuntu 18.04 už není gksudo. Proto je nutno Synaptic spouštět pomocí pkexec (to ovšem vyžaduje doplnit příslušný soubor *.policy. Nejjednodušší je Synaptic komplet odinstalovat a nainstalovat znova. Aby v něm fungoval rychlý filtr, je třeba doinstalovat apt-xapian-index:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install --reinstall apt-xapian-index
sudo update-apt-xapian-index -vf

sudo apt-get install --reinstall synaptic
sudo dpkg-reconfigure synaptic

3. Častá systémová chyba.  Jaká konkrétně??  Z toho bych byl lehce nervózní = zdárně nakročeno k reinstalaci.
A na to, že nemáš dělat upgrade ale čistou instalaci jsi byl důrazně upozorněn... :-\
17
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Update z 16.04 LTS na 18.04.1 LTS - jen v nouzové grafice
« Poslední příspěvek od juwa2 kdy 15 Srpen 2018, 11:21:11 »
Udělej čistou instalaci (můžeš se zachováním /home). Upgrade bývá problémový....
P.S.
Všechny nainstalované aplikace si napřed zálohuj pomocí Aptik. Jejich opětovná instalace do nového systému je pak mnohem rychlejší a pohodlnější než kdybys to dělal klasicky po jedné... ;)
18
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:účet host v 18.04.1
« Poslední příspěvek od juwa2 kdy 15 Srpen 2018, 10:42:49 »
Ubuntu 18.04 přešlo na gnome a správce přihlašování (login manager) GDM3 který účet guest nepodporuje. Pokud ho opravdu potřebuješ, doinstaluj si lightdm login manager a přepni na něj.
sudo apt-get -y install slick-greeter
Prostuduj si kompletní návod zde http://c-nergy.be/blog/?p=11767
 ;)

Pokud nebude účet host dostupný, zapneš ho takto:
sudo rm /etc/lightdm/lightdm.conf.d/50-no-guest.conf
a restart.
19
« Poslední příspěvek od Janslav kdy 15 Srpen 2018, 09:23:01 »
Tak jsem použil nabízený upgrade systému Lubuntu 16 LTS na Lubuntu 18.04.1. Vše proběhle korektně, nový systém funguje, s těmito třemi výjimkami:

- LibreOffice Writer nešel (po startu programu vždy zmizel), pomohlo až vyhození Java runtime environment z možností v Libre Office,viz https://askubuntu.com/questions/927859/libreoffice-writer-crashes-on-start

- Ubuntu Tweak, který jsem doposud používal k plné spokojenosti např k mazání starých souborů při aktualizacích, v 18.04 nefunguje a asi nebude - škoda, byl to pěkný program,

- Synaptic Package Manager (Správce balíků Synaptic) nefunguje, přestože se vyskytuje v Systémových nástrojích. Je nutno jej spouštět z terminalu, pak jde OK, nevím jak by to šlo udělat, aby v systémových nástrojích fungoval nebo jej ze systémových nástrojů vyhodit,

- sytém často hlásí systémovou chybu, nemá to však zatím vliv na jeho další činnost.
20
Pomoc s instalací a aktualizací / Update z 16.04 LTS na 18.04.1 LTS - jen v nouzové grafice
« Poslední příspěvek od regine kdy 15 Srpen 2018, 09:17:35 »
Po on-line update z 16.04 LTS na 18.04.01 LTS naběhne grafika se symbolem Ubuntu, ale již se nezobrazí přihlašovací nabídka jméno/heslo, ani nereaguje na pohyb myši (kuzor je vidět), či klávesnici (například Ctrl+Alt+F2).
V nouzovém grafickém režimu je 18.04.1 funkční.
Citace
Advanced options -> recovery mode -> resume (Pokračovat v normálním zavedení systému)
PLS, poraďte, jak řešit uvedený problém.
Výpis grafiky.
$ sudo lshw -C video
[sudo] heslo pro user:
  *-display UNCLAIMED       
       description: VGA compatible controller
       product: 82G33/G31 Express Integrated Graphics Controller
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 2
       bus info: pci@0000:00:02.0
       version: 0a
       width: 32 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: msi pm vga_controller bus_master cap_list
       configuration: latency=0
       resources: memory:f0200000-f027ffff ioport:18d0(size=8) memory:e0000000-efffffff memory:f0100000-f01fffff memory:c0000-dffff
user@ESPRIMO-P3510:~$
Ještě zajímavost. Měl jsem nastaveno ihned zapnout číselnou klávesnici a zapne se před vytuhnutím.
Stran: 1 [2] 3 4 ... 10