Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Blog Ubuntu -- Správa "projektů" české komunity Ubuntu

Novinky: Děkujeme všem návštěvníkům fóra, kteří ochotně radí ostatním. Vaše práce je velmi potřebná a vážíme si jí.

Poslední příspěvky

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Poslední příspěvek od compaq kdy 19 Leden 2019, 20:41:56 »
Díky za odpověď.

Upřesňuji:
používám thunderbird, libreoffice, chromium, wifi a ve wine ms office a profit účetnictví. Nejde mi o rychlost, ale aby toto chodilo na 4 strojích (staré i novější 3 roky, 32 bit i 64 bit) stejně a spolehlivě i po aktualizacích. Pro mě je asi lepší dát všude 32 bit, ne?
22
Stránky K/X/Ed/Ubuntu.cz / Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« Poslední příspěvek od Gmisiycs kdy 19 Leden 2019, 19:37:53 »
Děkuji Vám, že pro Nás něco děláte.

Času nemaje, ač češtiny fanda a překladatel občasný, nepomohu s překlady, jenž jsou bídou současného Linuxu více, než Linuxů nedávných (zřejmě pro nedostatek lidských zdrojů, nikoliv kvalitativně). Terminologie anglické neznaje, nemohu překládati návody a programová menu. Snad jen z části.
  Snad bych sem<->tam přispěl do wiki, jenže přihlášení neexistuje. Snad bych mohl někdy něco pro wiki sepsati a osobě veskrze zodpovědné předati, by si s textem mohla ... cokoliv dělati.

To je všechno v kolonce "Snad", zejména z časových důvodů.

Tudíž jsem sedl nad problém, kdy jsem si definoval definici definitivního možná. Má nabídka musela by býti jiná, než čas polykající. V té zlé době, cca minutové střízlivosti, stavu hodného naprostého opovržení, mne tedy napadlo, že ač sám volným časem nedisponuji, tak můj server jej má sdostatek. V tu chvíli jsem si to propojil s problémy s obrázky zde na fóru.

Takže nezdržujme, nabídka zní: prostor na obrázky. Jsou-li jiné potřeby Ubuntu.cz, které by se daly na mém serveru realizovat, jsem jedno ucho.  Zatím by bylo k dispozici okolo 0.5 TB na data. Letos se budou navyšovat kapacity i rychlost připojení, proto slovo "zatím".
23
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:HDD i SSD stejně rychlé/pomalé
« Poslední příspěvek od Gmisiycs kdy 19 Leden 2019, 16:33:27 »
Jak psal kolega výše plus

... velikost RAM. Pod dva GB již může nastat problém, pod 1GB problém nastane. Jde o přesun dat do swap a zpět, kdy nevěřím, že Linux už umí využívat SSD rovnou jako RAM (a asi to není ani žádoucí, kvůli životnosti SSD). Každopádně při swapování je tam součet časů na přesun dat.

Možná i další technická omezení, které mne nenapadají z hlavy. Z principu je každý řetěz tak pevný, jako jeho nejslabší článek.
24
Obecná podpora / Re:Po aktualizaci se chybně zobrazují písma ve wine
« Poslední příspěvek od TIBOR kdy 19 Leden 2019, 16:28:32 »
Nieje lepsie taketo programy mat napr. vo virtualboxe kde by si system neaktualizoval a teda vyhol by si sa takym prekvapeniam?
Pripadne pred aktualizaciou by si si odzalohoval subor virtualneho systemu a v pripade problemu s aktualizaciou by bola oprava iba nahratie suboru bez aktualizacie na povodne miesto?
Do VB mozes dat ako win tak aj linux.
Bratovi som to tak spravil a jediny problem bola tlac cez USB. To sa vyriesilo tlacou do PDF vo VB a prenesenim do normalneho systemu kde sa tlacilo. Pri sietovej tlaciarni by odpadol aj tento problem.
25
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:HDD i SSD stejně rychlé/pomalé
« Poslední příspěvek od TIBOR kdy 19 Leden 2019, 16:23:15 »
Aplikacia disky, v pravo hore menu, vyskusat vykon disku. Skusa sa zapisom/citanim na disk. Slusne SSD by malo mat zapis a citanie okolo 500MB, klasicky disk menej. Ak budu mat priblizne rovnako, treba hladat problem. Napr. mas SATA 3 alebo starsie.
Samozrejme ak ti rychlost obmedzuje stare SATA a nuti ist SSD na rychlost klasickeho disku tak velky rozdiel neuvidis.
26
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Poslední příspěvek od Gmisiycs kdy 19 Leden 2019, 13:40:05 »
64-bitová architektura umožňuje vytvořit delší adresy.
Kód: [Vybrat]
Př.:
8-bit (1 Byte) 11110000
9-bit          111100001

Nejde o to, že je adresa o jeden bit delší, ale je především 2x delší.

Lépe je to vidět v porovnání dvojková versus desítková soustava:
1 bit
0=0, 1=1
2 bity
00=0, 01=1, 10=2, 11=3
3 bity
000=0, 001=1, 010=2, 011=3, 100=4, 101=5, 110=6, 111=7
Tedy je vždy dvakrát delší s každým bitem + 1.

Takže 64 bitová architektura umožňuje jak adresovat větší RAM, tak i soubory. Lidé zvyklí na AVIčka, jako na vrchol techniky jsou pak v pasti, když vidí Bluray v jediném souboru a ono to na 64-bitu funguje.

Druhá a neméně podstatná záležitost je větší množství strojových instrukcí, alespoň u Intel kompatibilních procesorů.

Ta druhá záležitost je důvodem, proč některé programy na 32-bit nefungují vůbec, tak první pak, proč nefungují některé programy správně.

Výhodou 64-bitu je i větší množství zpracovaných dat během jednoho "kmitu" procesoru. Jedná se ale víc o teoretickou záležitost, protože programátoři jsou velmi schopní lidé, kteří dokonale utlučou technickou výhodu jalovým kódem, popř. ještě navíc za využití objektového programování (pohodlné, ale objemné kódy).

Toto je technický základ. Při zamyšlení se nad tím, proč je lepší mít PC, než 8-bit z 80-tých let Vám pak jistě dojdou další skutečnosti, i jako neprogramátorovi. Např. vaše TV, její rozlišení a bitová hloubka barev ... a jak šel čas.
27
Pomoc s instalací a aktualizací / HDD i SSD stejně rychlé/pomalé
« Poslední příspěvek od compaq kdy 19 Leden 2019, 12:05:11 »
Na starém NB jsem nainstaloval nově MATE (18 32 bit) na HDD.
Chtěl jsem ho trochu zrychlit a tak jsem prohodil disk na SSD a nainstaloval znovu (stejně i stejný swap) a porovnal do tabulky.

Stejné.
Boot cca 90s.
Náběh Officu i práce stejně rychlé.
Myslím, že stejný výsledek bude i s Ubuntu 18.

Nedělám někde chybu? Jinak na obou to běží krásně.
28
Pomoc s instalací a aktualizací / Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Poslední příspěvek od compaq kdy 19 Leden 2019, 12:00:34 »
Prosím, o výhody 64 bit řešení. Mám zkušenost, že je to vždy horší s kompatibilitou softu, wine, ovladačů apod. Jsou také i nějaké výhody?

Díky a hezký víkend.
29
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Nejde spustit MS PowerPoint 2007 v Ubuntu 16.04
« Poslední příspěvek od compaq kdy 19 Leden 2019, 11:04:06 »
A hlavně, tohle (a mnoho dalšího) najdeš (překvapivě) na stránkách Wine - prosím běž tam a přečti si to.. ;)

Díky, provedu. :-)

Bordel v tom mám, protože, když instaluju win program (Office, PROFIT), vím prd, jestli je 32 nebo 64 a instaluju ho na několik strojů v rodině 32 i 64 bit a nepamatuju si, co kde jsem udělal a jak... :-)
30
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Nejde spustit MS PowerPoint 2007 v Ubuntu 16.04
« Poslední příspěvek od juwa2 kdy 18 Leden 2019, 21:29:51 »
No jasně - na 64bit programy. Wineprefixů si přece můžeš vytvořit kolik chceš a jaké chceš a do nich si instalovat programy dle potřeby.
---------------------------------------------------------------
Zkrátka si vytvoř dva wineprefixy, jeden 64bit a druhý 32bit a do nich instaluj programy (32bitové do 32bit wineprefixu, 64bitové do 64bit wineprefixu). Samozřejmě, aby se ti program v požadovaném wineprefixu spouštěl, je třeba ho spouštět příslušným příkazem (nebo spouštěčem s tímto příkazem), jinak se zase spustí v základním wineprefixu (~/.wine) bez ohledu na to kde je nainstalovaný.
Příklad příkazu:
Kód: [Vybrat]
env WINEPREFIX="/home/franta/.wine/wineprefixes/32_bit" wine "/home/franta/.wine/wineprefixes/32_bit/drive_c/Program Files (x86)/Můj_program/program.exe"
V prvních uvozovkách je cesta k wineprefixu, ve druhých je cesta k exáči programu. A hlavně, tohle (a mnoho dalšího) najdeš (překvapivě) na stránkách Wine - prosím běž tam a přečti si to.. ;)
Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 10