Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: HP 250 G8 bude dobrý?  (Přečteno 1535 krát)

aksavaden

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 77
HP 250 G8 bude dobrý?
« kdy: 19 Ledna 2024, 16:42:17 »
Zdravím vás,
mám na vás prosbu, chci si koupit tento notebook
https://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=8A660EA
a dát na něj Linux nejspíš Ubuntu ale není to podmínka.
Chtěl bych se zeptat jestli poběží dobře s Linuxem nebo jestli jsou s ním problémy a radši nebrat.
Používat ho budu na upravy fotek (ne stovky) jako amatér. Občas nějaké video ale ne moc. Hry vůbec.
Máte s ním někdo zkušenosti anebo poznáte jestli bude dobře fungovat?
Děkuji moc za odpovědi :-)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:HP 250 G8 bude dobrý?
« Odpověď #1 kdy: 19 Ledna 2024, 17:05:39 »
Hledal jsi?

Že se ptám, že...

1

2

Nicméně rozhodnout se musíš sám, můžeš tam třeba mít odchylky v hw (což je u toho neštěstí zvaného notebooky docela běžné). Taky se můžeš zeptat prodejce a vyžadovat po něm přímo instalaci, když nebude ochotný, tak jít jinam. Je jich jak máku a měli by se snažit o zákazníka (pokud tedy ovšem ještě úplně nezblbli)...

Když si vybereš něco značkového "repasovaného" z profi třídy, tak podle mě uděláš líp (i proto, že k tomu ne zcela novému typu jistě najdeš dost reportů). Ale  dělej jak chceš...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:HP 250 G8 bude dobrý?
« Odpověď #2 kdy: 19 Ledna 2024, 18:18:43 »
...hladaj bez OS,zretelne lacnejsie su...ja k linuxu preferujem lenovo s AMD... :o :o :o

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 633
Re:HP 250 G8 bude dobrý?
« Odpověď #3 kdy: 19 Ledna 2024, 18:46:07 »
Osobně jsem na HP noťáky zanevřel. Teda pokud bych nechtěl jednou za 2 roky kupovat nový.
Zatím nejlepší zkušenost mám s repasovanými notebooky Lenovo série ThinkPad. Už jsem měl v ruce i kousek co upadl na tvrdo na podlahu a panty pořád fungovali. Dle mne je kromě kompatibility (a ta je u ThinkPadů dobrá) u noťáků nejdůležitější jak vydrží panty. A v tom jsou ThinkPady nepřekonatelné. Intel nebo AMD je mi úplně fuk.
Měl jsem X1 tablet, super věc. V záruce mi odešel display. Vyměnili mi to za X380 Yoga a opět super. Ta dotyková obrazovka je neskutečně návyková. Používám to i jako tablet (včetně automatického otáčení a virtuální klávesnice). Dítě (už větší než máma) má po mě IdeaPad s AMD. Nechová se k tomu vůbec pěkně. Přesto vše na něm funguje i po 3 letech bez jediného problému. Na všech těch strojích jsem vymazal widle a linux frčí bez jediného problému.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:HP 250 G8 bude dobrý?
« Odpověď #4 kdy: 19 Ledna 2024, 19:05:54 »
Zatím nejlepší zkušenost mám s repasovanými notebooky Lenovo série ThinkPad.

Doporučil bych přesně totéž. ThinkPady jsou navíc proslulé svojí kompatibilitou s Linuxem a nejrůznějšími systémovými aplikacemi v něm právě pro ně...

aksavaden

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 77
Re:HP 250 G8 bude dobrý?
« Odpověď #5 kdy: 19 Ledna 2024, 19:12:31 »
Zatím nejlepší zkušenost mám s repasovanými notebooky Lenovo série ThinkPad.

Doporučil bych přesně totéž. ThinkPady jsou navíc proslulé svojí kompatibilitou s Linuxem a nejrůznějšími systémovými aplikacemi v něm právě pro ně...

Děkuji moc asi se vydám tímto směrem

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:HP 250 G8 bude dobrý?
« Odpověď #6 kdy: 19 Ledna 2024, 20:31:17 »
Ještě bych upřesnil, že je třeba vybírat ThinkPad z řady T.

Všechny ostatní (X, L, E) jsou horší, a to sestupně v tom pořadí, jak jsem je napsal. Viz třeba zde.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 633
Re:HP 250 G8 bude dobrý?
« Odpověď #7 kdy: 19 Ledna 2024, 20:47:17 »
Osobně mám jedno starší Téčko a novější Xko. To dělení jsem neznal. Jen nějak do toho nezapadá můj ThinkPad X380 Yoga. To jakože mám kočkopsa? Musím kouknout na bližší dělení těch řad.
« Poslední změna: 19 Ledna 2024, 20:59:27 od JirkaZ »
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:HP 250 G8 bude dobrý?
« Odpověď #8 kdy: 19 Ledna 2024, 21:03:26 »
Opravil jsem ti název.

Podrobněji jsou řady popsány třeba zde (a jako obvykle je tatáž stránka v angličtině nesrovnatelně detailnější).

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Re:HP 250 G8 bude dobrý?
« Odpověď #9 kdy: 19 Ledna 2024, 21:43:08 »
Zkus dotaz u zdroje. https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Operating-System-and-Recovery/Is-HP-250-G8-compatible-with-Ubuntu/td-p/8558742 Já měl s HP podporou dobré zkušenosti  (před cca 10 roky). Přešel jsem na Acer, ale z důvodu lepšího "demontování" (čištění ventilátoru, možnost 2x HDD či SSD či kombinace...).
DOPLNĚK. Myslím, že HP patří mezi největší přispívající do OpenSource (kódů). Má na tom zájem neb má velký business se servery, na kterých běží Linux-distra a připojení klienti s distry-Linux (hlavně u bezpečnostně certifikovaných/zabezpečených systémů).
« Poslední změna: 22 Ledna 2024, 14:20:17 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:HP 250 G8 bude dobrý?
« Odpověď #10 kdy: 19 Ledna 2024, 23:09:12 »
Koukám, že ona slavná "podpora" už druhý rok na dotaz vůbec nereagovala...

Ono taky co čekat ohledně Linuxu od korporátu HP, který se objímá s korporátem M$, že. Koukám, že se to týká i prakticky všech dalších otázek ohledně Linuxu tamtéž, zatímco na jablečný OS reagují.

Šmejdi.

Alespoň tedy mohli napsat "nevíme", ale dnes je přece "normální" dělat mrtvýho brouka a vůbec se neozývat. Dříve bylo ignorování otázky maximální neslušnost, dnes je to prakticky standard.
« Poslední změna: 19 Ledna 2024, 23:12:41 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:HP 250 G8 bude dobrý?
« Odpověď #11 kdy: 21 Ledna 2024, 11:36:56 »
ThinkPad T, od HP jedine Elitebook nejhure ProBook a osobne nejradeji Dell Latitude. To jsou spickove rady, ktere se daji sehnat v repasu za slusne ceny a s Linuxem behaji a dlouho vydrzi. Dokonce v novejsich modelech (tusim asi 2 az 3 roky zpet) maji ofiko podporu Linuxu. Intel nebo AMD asi taky celkem fuk, ale.cemu se vyhybam, tak stroje s pridanou grafikou - s tou kaskadou mel linux vzdy problemy, byla to babracka s nejistym vysledkem a nevim, zda uz je to dnes uspokojive vyreseno - spis bych si tipl, ze stale ne ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:HP 250 G8 bude dobrý?
« Odpověď #12 kdy: 21 Ledna 2024, 19:45:35 »
Kupoval jsem v listopadu 2023 repas Lenovo T470 (Intel© Core™ i5-7300U CPU @ 2.60GHz × 2, 8 GB RAM - budu rozšiřovat, 256 GB SSD, podsvícená klávesnice).
Zatím šlape parádně.  Mám ho v dokovací stanici s monitorem 24" (na home fotky stačí).
Notebook stál 6.500 Kc i s 2-letou zárukou. Mám ho na net, fotky a grafiku (nenáročnou - Inkscape, Canva atd.).
Lenova šly v poslední době u nových modelů, ale starších je naštěstí stále dost.
Rodiče mají letitý hp probook 6470b a taky šlape dobře. S Dellem, HP a Lenovo jsem nikdy moc problémů s používáním linuxu (Ubuntu, Mint) neměl.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 633
Re:HP 250 G8 bude dobrý?
« Odpověď #13 kdy: 22 Ledna 2024, 18:57:09 »
Malá ochutnávka, jak funguje Lenovo ThinkPad X380 Yoga: https://www.youtube.com/watch?v=l0elMmM5zbo Jen tak pro inspiraci.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.