Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Chci si zkusit ubuntu jako server.....  (Přečteno 4959 krát)

Mef

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Chci si zkusit ubuntu jako server.....
« kdy: 20 Prosince 2007, 02:23:16 »
Zdravím.
Stáhl jsem si instalaci, vyzkoušel a zjistil že se mi ubuntu moc zamlouvá (jako "profI" windows userovi).
Chtěl bych si doma v síti zkusit zprovoznit ubuntu jako fileserver.
Nemám k plánovanému serveru monitor, takže jej chci spravovat vzdáleně.
Jde vzdálený přístup (včetně logování na stanici) zajistit na klasické distribuci ubuntu?
Nebo jsem měl zvolit serverovou distribuci?
Samozřejmě, jako člověk s velkou závislostí na windows bych nerad přišel i při té vzdálené správě o grafické prostředí.

Děkuji za každou informaci.

Dan

Pavelp

  • Host
Re: Chci si zkusit ubuntu jako server.....
« Odpověď #1 kdy: 20 Prosince 2007, 07:04:25 »
Ciste teoreticky... Myslim, ze pro Vase ucely uplne postaci, kdyz nainstalujete a dobre zkonfigurujete beznou distribuci. Pokud byste se chtel dopustit nejakeho tuningu, muzete z toho pak vytrhat nepotrebny balast (3d desktop bez monitoru tezko ocenite).

Mef

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Chci si zkusit ubuntu jako server.....
« Odpověď #2 kdy: 20 Prosince 2007, 08:24:45 »
Oká, děkuji za odpověď...........

Teď bych si potřeboval ujasnit.
Pokud pustím pc s ubuntu, start se zastaví na přihlašovací obrazovce - je možno už v tuto chvíli na toto pc zvdáleně přistoupit a provést tak vlastní přihlašování vzdáleně (přes vnc, puty apod..)?

Mef

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Chci si zkusit ubuntu jako server.....
« Odpověď #3 kdy: 20 Prosince 2007, 09:37:19 »
Před přihlášením do ubuntu je vlevo dole pár možností, mimo jíné i přihlášení na jiné ubuntu.

Jo, to sem koukal, ale jaxem pochopil, to se můžu přihlásit jinam z právě pouštěného počítače.
Ale já se chci z jiného PC s windows přihlásit na právě pouštěný systém s ubuntu..........prostě chci mít ten svůj "server" bez klávesnice a monitoru, jenom když ho budu potřebovat pustit tak ho fyzicky pustím vypínačem a lognu se na něj z druhého pc s windows, případně, aby sám naběhl kompletně až do systému..........

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Chci si zkusit ubuntu jako server.....
« Odpověď #4 kdy: 20 Prosince 2007, 09:52:24 »
Oká, děkuji za odpověď...........

Teď bych si potřeboval ujasnit.
Pokud pustím pc s ubuntu, start se zastaví na přihlašovací obrazovce - je možno už v tuto chvíli na toto pc zvdáleně přistoupit a provést tak vlastní přihlašování vzdáleně (přes vnc, puty apod..)?

Jistě :)

Musíš si ale ujasnit, jak k tomu nudeš chtít přistupovat, tj. co tam ovládat a nastavovat - u serveru dle mého více než bohatě stačí textový režim, ale proti gustu... :).

Pokud máš nějaké větší nároky, nebude od věci nainstalovat a zkonfigurovat VNC, které ti zobrazí celou plochu se vším všudy, pokud jen občas potřebuješ nějakou drobnost, stačí se zalogovat (z windows) přes ssh (nutno doinstalovat) a pustit si tu aplikaci ad hoc v X serveru na windows (tam potřebuješ nejdřív nainstalovat cygwin/X).

Na ubuntuforums.org je na to (VNC) myslím návod.

Pokud tam ale nehodláš něco každou chvíli měnit, je asi nejjednodušší nastavit to vše s dočasně připojeným monitorem.
« Poslední změna: 20 Prosince 2007, 09:54:38 od Rincewind »

Mef

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Chci si zkusit ubuntu jako server.....
« Odpověď #5 kdy: 20 Prosince 2007, 10:28:22 »
Jasně, takže pokud jsem to pochopil dobře...........

už když boot ubuntu stojí na přihlašovací obrazovce, běží mi ssh a můžu se už připojit třebas přes vnc na tuto přihlašovací obrazovku a dokončit start ubuntu zadáním jména a hesla?

Pavelp

  • Host
Re: Chci si zkusit ubuntu jako server.....
« Odpověď #6 kdy: 20 Prosince 2007, 12:01:45 »
Oká, děkuji za odpověď...........

Teď bych si potřeboval ujasnit.
Pokud pustím pc s ubuntu, start se zastaví na přihlašovací obrazovce - je možno už v tuto chvíli na toto pc zvdáleně přistoupit a provést tak vlastní přihlašování vzdáleně (přes vnc, puty apod..)?

Pokud je to udelane jako klasicky Unix, tak ano. Ale nevim, kam doba pokrocila, mozne je vsechno. Ale velmi pravdepodobne v tom okamziku uz bezi vsechny potrebne sluzby.

Pavelp

  • Host
Re: Chci si zkusit ubuntu jako server.....
« Odpověď #7 kdy: 20 Prosince 2007, 12:04:08 »
Jasně, takže pokud jsem to pochopil dobře...........

už když boot ubuntu stojí na přihlašovací obrazovce, běží mi ssh a můžu se už připojit třebas přes vnc na tuto přihlašovací obrazovku a dokončit start ubuntu zadáním jména a hesla?

Zadny start neni potreba dokoncovat, vse bezi, jen neni prihlaseny uzivatel. Vsechny potrebne a zkonfigurovane sluzby a demoni jsou v chodu. Stroj muze poskytovat potrebne sluzby (fileserver?).


Mef

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Chci si zkusit ubuntu jako server.....
« Odpověď #8 kdy: 20 Prosince 2007, 12:53:45 »
Supr, to jsme potřeboval slyšet.

Díky moc za pomoc.

Mef

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Chci si zkusit ubuntu jako server.....
« Odpověď #9 kdy: 26 Prosince 2007, 01:01:24 »
Všechno v rámci možností-znalostí funguje k mé spokojenosti..........

Teď bych potřeboval ještě pomoci s řešením jednoho problému........

Pustím pc "server" s ubuntu (bez klávesnice, bez monitoru)
Po síti, ze svého pc chci na tomto "serveru" pustit nějaké stahování torrentu.
Neovládám práci v terminálu
Potřebuju k tomu "klikací" prostředí

Jak tuto věc vyřeším? (putty-přihlásím se vzdáleně na pc, ale jsem v terminálu = ztracen, vnc (uvnc) se nepřihlásí na "server vůbec")

Díky za rady

Pavelp

  • Host
Re: Chci si zkusit ubuntu jako server.....
« Odpověď #10 kdy: 26 Prosince 2007, 08:50:11 »
Jestli je tam funkcni graficke prostredi, tak pres VNC, nebo remote desktop (KRDC v KDE, v gnome nevim).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.