Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Shromaďují se mi v počítači i surové instalační balíky?  (Přečteno 3852 krát)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Shromaďují se mi v počítači i surové instalační balíky a nebo už pouze a jen nainstalované soubory ve fixních adresářových strukturách?

V kterých adresářích najdu nainstalované programy - aplikace?    /bin ?  /usr/bin ? kde ještě ?

Které adresáře jsou vyhrazeny pro OS Ubuntu  a jeho systémové věci ?

Existuje v Ubuntu nějaký sw který umožňuje pracovat s instalačními balíky bez připojení k internetu? Který to je?

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Shromaďují se mi v počítači i surové instalační balíky?
« Odpověď #1 kdy: 03 Května 2010, 07:02:07 »
Jak kdy, nekdy se ulozi ty baliky do cache, myslim ze to je "/var/cache/apt/archives", vycisti se to "apt-get clean" (odstrani vsechno) a nebo autoclean (odstrani stare)

Zalezi, nainstalovany program ti klidne muze nacpat obrazek do /var/logs, a taky je dost volny vyraz "programy" - binarky najdes vetsinou tam kam ti saha PATH (a jestli ne, tak ti to ten balicek do PATH prida), kdezto konfiguraky jsou bud v tvem home nebo v /etc, nejake blbosti muzou byt v /usr/share...

Zalezi co je u tebe uz systemova vec, kdazdeopadne to reknu takhle, vsechno v koreni (/) krom /home :)

dpkg
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: Shromaďují se mi v počítači i surové instalační balíky?
« Odpověď #3 kdy: 04 Května 2010, 02:26:36 »
Kdyby ses chtěl podívat na obsah konkrétního balíku, zajdi na http://packages.ubuntu.com/, vyhledej si nějaký balík a na jeho stránce dole najdi odkaz [ list of files ].
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

jm

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Shromaďují se mi v počítači i surové instalační balíky?
« Odpověď #4 kdy: 04 Května 2010, 20:52:56 »
Myslím si, že ne.
Dobrá otázka to je u pacmana (Arch,Frugalware), který ukládá úplně všechny stažené balíky na disk. To jen až se v archu začnete divit, že máte zaplněno moc místa na disku :D
"Jediná chybička v jediném z mých třinácti miliard výpočtů a jsme všichni úplně na padrť. Odpočítávám. 10, 9, 8, 6, 5 …"
"Vynechal jsi sedmičku!"
"Vážně? Sedmička mi vždycky dělala trochu problémy."

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Shromaďují se mi v počítači i surové instalační balíky?
« Odpověď #5 kdy: 04 Května 2010, 21:01:17 »
ano, instalacni balicky se po stazeni spravcem baliku stahne do /var/cache/apt/archives, cache se vycisti prikazem
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get clean jak pravil Lucius.

btw vse o tomto je na wiki
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: Shromaďují se mi v počítači i surové instalační balíky?
« Odpověď #6 kdy: 04 Května 2010, 22:09:32 »
Myslím si, že ne.
Dobrá otázka to je u pacmana (Arch,Frugalware), který ukládá úplně všechny stažené balíky na disk. To jen až se v archu začnete divit, že máte zaplněno moc místa na disku :D

Vždyť je stejné - /var/cache/apt/archives vs. /var/cache/pacman/pkg a sudo apt-get clean vs. sudo pacman -Scc. Akorát v Ubuntu bych čekal automatické čištění a u Archu si to admin uhlídá sám.

A stejně jako u Ubuntu je možné používat offline repozitář třeba na DVD, u Archu je možnost používat lokální repozitář.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.