Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zprovoznění tiskárny Canon Pixma IP1000 v ubuntu 13.10  (Přečteno 7636 krát)

kufrbuntu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Zprovoznění tiskárny Canon Pixma IP1000 v ubuntu 13.10
« kdy: 30 Října 2013, 00:33:34 »
Dobrý den, před týdnem jsem přešel z windows na ubuntu 13.10 32bit, který boužel v sobě nemá ovladače pro mojí tiskárnu Canon Pixma IP-1000.  Na internetu je několik návodů jak tuto tiskárnu zprovoznit pod Linuxem, boužel ani v jednom případě jsem se nesetkal s úspěchem a tak jsem zkoušel vše možné metodou pokus-omyl a výsledek se dostavil. Tiskárna běží !!!! Napíšu zde podrobný návod jak jsem tiskárnu zprovoznil, pro maximální jednoduchost jsem do příloh vložil soubory k tomu potřebné. Omluvte mě, jsem v linuxu začátečník.

1. Otevřeme si v nastavení systému položku "Tiskárny" dáme přidat tiskárnu a pokud je tiskárna připojená a zapnutá měla by být vidět v seznamu zařízeních, pokračujeme dále až se dostaneme na tabulku Zvolte ovladač kde klepneme na položku "dodejte PPD soubor". Rozbalíme a načteme soubor z přílohy "canonpixmaip1000.ppd" (tento soubor jsem vypreparoval z nějakého v ubuntu nefungujícího ovladače pro debian). Po načtení ppd ovladače by měla být tiskárna vidět ovšem s ikonou vykřičníku, ale stále ještě není funkční.

2. Nainstalujeme balíčky potřebné pro chod této tiskárny bjfilter-2.5 a libcnbj-2.5 (běžně jdou vyhledat v Synapticu nebo v centru softwaru pro ubuntu po přidání repozitáře deb http://mambo.kuhp.kyoto-u.ac.jp/~takushi/debian ./) Dále nainstalujeme dpkg-dev a libcups2-dev.

3. Dále musíme dostat do ubuntu balíček "pstocanonbj" bez kterého tiskárna netiskne a to tímto způsobem. Rozbalíme si soubor pstocanonbj-3.3.tar (viz. příloha) a spustíme terminál. Zadáme apt-get source pstocanonbj. Dále v terminálu se musíme dostat do vybaleného adresáře "pstocanonbj-3.3"
cd pstocanonbj-3.3/ (postup jsem našel na nějakém zahraničním ubuntu fóru).
- zadáme příkaz: ./configure
- zadáme příkaz: make
- zadáme příkaz: sudo make install
následně musíme překopírovat soubor "pstocanonbj" z /usr/local/lib/cups/filter/ do /usr/lib/cups/filter/ (k tomu potřebujeme rootovská práva, já to dělal v Krusaderu v superuživatelském režimu Shift+Alt+K) a nakonec restartujeme počítač.

4. Po restartu počítače je tiskárna plně funkční

pozn. jediné co boužel neběží je monitor stavu inkoustu v náplních


[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 02 Listopadu 2013, 10:32:14 od kufrbuntu »
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.

Rover623

Re:Zprovoznění tiskárny Canon Pixma IP1000 v ubuntu 13.10
« Odpověď #1 kdy: 30 Října 2013, 06:09:28 »
Doplním postup pro všechny starší Canony. Stačí přidat tenhle repozitář do systému
Kód: [Vybrat]
ppa:michael-gruz/canon-trunk platí to pro následující série (včetně názvu balíku)


    Canon iP100 Ubuntu Driver -  cnijfilter-ip100series
    Canon iP1800 Ubuntu Driver – cnijfilter-ip1800series
    Canon iP1000 Ubuntu Driver – cnijfilter-pixmaip1000series
    Canon iP1500 Ubuntu Driver – cnijfilter-pixmaip1500series
    Canon iP1900 Ubuntu Driver – cnijfilter-ip1900series
    Canon iP 2200 Ubuntu Driver – cnijfilter-ip2200series
    Canon iP2500 Ubuntu Driver – cnijfilter-ip2500series
    Canon iP2600 Ubuntu Driver – cnijfilter-ip2600series
    Canon iP2700 Ubuntu Driver – cnijfilter-ip2700series
    Canon iP3300 Ubuntu Driver – cnijfilter-ip3300series
    Canon iP3500 Ubuntu Driver – cnijfilter-ip3500series
    Canon iP3600 Ubuntu Driver – cnijfilter-ip3600series
    Canon iP4200 Ubuntu Driver - cnijfilter-ip4200series
    Canon iP4500 Ubuntu Driver – cnijfilter-ip4500series
    Canon iP4700 Ubuntu Driver – cnijfilter-ip4700series
    Canon iP4800 Ubuntu Driver – cnijfilter-ip4800series
    Canon iP5200 Ubuntu Driver - cnijfilter-ip5200series
    Canon iP6600 Ubuntu Driver – cnijfilter-ip6600series
    Canon iP7500 Ubuntu Driver – cnijfilter-ip7500series

Stačí přidat repozitář, v Synapticu najít požadovaný balík a nainstalovat.

kufrbuntu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Re:Zprovoznění tiskárny Canon Pixma IP1000 v ubuntu 13.10
« Odpověď #2 kdy: 30 Října 2013, 08:00:16 »
Tenhle návod s repzitářem ppa:michael-gruz/canon-trunk mi boužel vůbec nefungoval, vždy to stroskotalo při instalaci balíku pstocanonbj, který nešel nainstalovat kůli nějakým závislostem. A asi nejsem sám komu to nešlo, projížděl jsem různá fóra a instalace balíku pstocanonbj je asi vážně problém. Alternativní postup z mého prvního příspěvku funguje na 100%.
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.

Rover623

Re:Zprovoznění tiskárny Canon Pixma IP1000 v ubuntu 13.10
« Odpověď #3 kdy: 30 Října 2013, 11:13:03 »
Jo, tak koukám, že pro 13.10 je tam hlášený nějaký bug (zatím to ale vypadá, že jen pro 32bit variantu, která není preferovaná)

robinpecha

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Zprovoznění tiskárny Canon Pixma IP1000 v ubuntu 13.10
« Odpověď #4 kdy: 18 Března 2014, 18:52:13 »
Ubuntu jde uplne do XXXXX.
Uz spoustu let mam Pixma IP4000. Kdyz jsem ji kdysi koupil, tak jsem musel bojovat s ovladaci v Ubuntu. Po par letech zacalo vse, diky CUPS fungovat. A to navic tak bezvadne, ze jsem pripojil tiskarnu kabelem k pc a v tu chvili se objevila v nainstalovanych a byla hned pripravena k pouziti. V poslednich nekolika verzich tohodle podelaneho systemu musim zase znovu bojovat s instalaci tiskarny. Ted mam 13.10 a stravil jsem dve hodiny googlenim, precetl spousty for a navodu kde lide nadavaji ze jim to nejde a stale netisknu.

Ubuntu, zacinas byt dementnejsi nez windows, vis to?
A takovych skvelych vylepseni je v tomhle systemu spousty.
Fakt nevim jak z toho ven, jestli prejit na debian?

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Re:Zprovoznění tiskárny Canon Pixma IP1000 v ubuntu 13.10
« Odpověď #5 kdy: 18 Března 2014, 19:07:48 »
Děkujeme za informaci. Nebude to třeba mezi klávesnicí a židlí?  ::)

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Zprovoznění tiskárny Canon Pixma IP1000 v ubuntu 13.10
« Odpověď #6 kdy: 18 Března 2014, 21:40:44 »
Děkujeme za informaci. Nebude to třeba mezi klávesnicí a židlí?  ::)

To bylo trefné a správné.

Ubuntu jde uplne do XXXXX....................Ted mam 13.10 a stravil jsem dve hodiny googlenim, precetl spousty for a navodu kde lide nadavaji ze jim to nejde a stale netisknu.

Ubuntu, zacinas byt dementnejsi nez windows, vis to?
A takovych skvelych vylepseni je v tomhle systemu spousty.
Fakt nevim jak z toho ven, jestli prejit na debian?
A mimochodem, z jakého důvodu - funkčnosti jsi přecházel z 12.04 LTS na 13.10 nestabil/vývoj verzi ???

Já jen, že rozdíl mezi Ubuntu a Windows je v tom, že když do Ubuntu NERÝPEŠ tak to funguje léta bez problémů, zatím co Windows se poserou i když do nich nerýpeš.

A to tvrdím po 22 letech používání a servisování OS od Microsoftu.

A co se týče té tiskárny. Promiň já chápu že k ní máš citový vztah. Ale výrobce ji vyrobil na dva roky používání. Pak si máš koupit novou. A pokud máš OS z roku 2013 není předpoklad, že máš ostatní komponenty z doby Marco Polo.
A nebo si neztěžuj.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.