Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Blog Ubuntu -- Správa "projektů" české komunity Ubuntu

Novinky: Děkujeme všem návštěvníkům fóra, kteří ochotně radí ostatním. Vaše práce je velmi potřebná a vážíme si jí.

Autor Téma: pokec o snap, flatpak, appimage  (Přečteno 1226 krát)

feri777

• Návštěvník
  • *
    • Zobrazit profil
pokec o snap, flatpak, appimage
« kdy: 14 Únor 2018, 18:59:19 »
Tak vie niekto ozrejmiť konkrétne tieto "kontajnery" alebo ako to nazvať? Posledný čas je nejaký boom okolo toho čo pozerám a zas mi nepríde praktické mať 1/3 appiek v appimage a zvyšok napr. vo flatpak alebo snap... prípadne stále skontrolovať 3 príkazmi či nieje niekde nová verzia.

Čo preferujete vy, a prečo preferujete práve to? Prípadne prečo nepreferujete ani jedno z toho?

juwa2

• Závislák
    • Zobrazit profil
Re:pokec o snap, flatpak, appimage
« Odpověď #1 kdy: 14 Únor 2018, 22:23:12 »
Tyto nové jak říkáš "kontejnery" jsou dobré v případě, že na tvoje distro nelze určitou aplikaci z nějakého důvodu nainstalovat běžným způsobem. Např. z důvodu nesplněných závislostí. Zrovna uvedu aktuální příklad.
------------------
Nedávno vyšlo VLC 3.0. Na U14.04 nelze klasickým způsobem nainstalovat. Nainstaloval jsem ho pomocí snap, VLC sice běží, ale:
1. Jeho grafické prostředí (GUI) se nedokáže přizpůsobit aktuálnímu prostředí v Ubuntu. Vzhled aplikace je tak zastaralý, zkrátka nehezký. Navíc nelze žádným zůsobem změnit jazyk aplikace i když v jejím nastavení tato možnost je a příslušné soubory ve snapu též. Je to známý bug který se táhne několik let..
2. Bezpečnostní "politika" snap balíků způsobí, že v aplikaci nelze otevřít žádný soubor mimo domovský adresář (např. z jiného disku). Instalace s parametrem --classic nebo --devmode nepomohla.
3. Každá takto nainstalovaná aplikace si vytvoří svůj vlastní virtuální disk viditelný ve správci disků. GParted nelze spustit vůbec, ihned spadne.
4. Balíky jsou poměrně objemné, protože aplikace si všechno potřebné táhne s sebou.
5. U balíků AppImage je situace daleko lepší, hlavně co se GUI týče, na druhou stranu ne všechny se podaří spustit. Záleží totiž na čem a pomocí čeho byly zkompilovány. Rovněž jejich výběr je dosti omezený
--------------
Takže celkový dojem je, že je to celé takové "nedodělané", zkrátka žádná sláva. To je v kostce asi vše..

feri777

• Návštěvník
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 15 Únor 2018, 12:25:37 »
Tak pri takom flatpaku a appimage čo som si všimol tak mi berie tému vzhľadu čo mám nastavenú v systéme. Neviem ako to má snap ten som neskúšal... 

Taký appimage mi zas príde nepraktický... pripomína mi .exe z windowsu.

Čo sa týka flatpaku tak ten čo viem má zdieľané knižnice a pokiaľ som dobre pochopil, tak ak beží jedna appka a využíva danú knižnicu tak sa tá knižnica nespustí 2x, v prípade spustenia inej aplikácie využívajúcej rovnakú knižnicu.

Zas sa  mi páči že tie "kontajnery" môžu byť použité aj vo fedore napr.... že to nieje iba pre debian based distribúcie.

Sešívaný

• Stálý člen
    • Zobrazit profil
    • Osobní stránky
« Odpověď #3 kdy: 01 Březen 2018, 13:10:13 »
Pár poznámek k jednotlivým formátům:

Snap - není kontejnerová technologie, aplikace běží ve stejném namespacu jako zbytek systému a pomocí AppArmor se jen zakazuje, kam nemůže vidět. I když se snaží o portovatelnost, tak je to technologie, která byla původně navržená pouze pro Ubuntu a pořád třeba bez Ubuntu nelze vytvářet vlastní snapy. Řešení přes AppArmor znamená horší portovatelnost, proto se taky podařilo rozjet snapd pouze na omezeném počtu ostatních distribucí a většinou s vypnutým sandboxem (např. Fedora). Formát sice dokáže teoreticky fungovat decentralizovaně, ale v praxi existuje pouze jeden distribuční kanál a to uzavřený Snap Store od Canonicalu.

Flatpak - je kontejnerová technologie, aplikace běží ve svém vlastním namespacu a dost zbytku systému se dostává přes bindmount nebo portály. Celková izolace od zbytku systému je větší, takže i portovatelnost je jednodušší a proto je dnes Flatpak v plnohodnotném stavu na mnoha distribucích. Naopak ta izolace znamená i horší flexibilitu, co se týče spolupráce aplikace s dalšími. Pro desktopové aplikace je Flatpak obecně dál než Snap, třeba v tom, že podporuje témata systému a aplikace pak nevypadají jako z Win95. Je navržený decentralizovaně, takže každý si může vytvořit vlastní repo jako u balíčků, nicméně existuje centralizované na adrese flathub.org.

AppImage - není kontejnerová technologie, jedná se o obraz obsahující aplikaci a knihovny, které potřebuje ke svému běhu, ten se při instalaci jen připojí do file systému hosta. Běží ve stejném namespacu jako host. Z těchto tří má asi nejmenší ambice, řeší především portovatelnost pomocí bundlování, už ve výrazně menší míře řeší sanboxing, bezpečnou komunikaci aplikací s okolím atd.. Autoři aplikací můžou bundlovat cokoliv, ale také linkovat cokoliv ze systému, což je dlouhodobě z pohledu spolehlivé portovatelnosti průšvih. Velká výhoda AppImage je, že od systému nevyžaduje téměř nic, takže nemusíte instalovat žádný nástroj a rozjedete jej i na hodně starých distribucích. Na rozdíl od výše zmíněných nemá žádný centralizovaný repozitář.