Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: gnome commander jako root 18.04  (Přečteno 1295 krát)

upirr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
gnome commander jako root 18.04
« kdy: 06 Srpna 2018, 00:04:36 »
Ahoj, už se chvilku peru s tím, že mi nejde spustit gnome commander jako root. Zjistil jsem, že má doposud používaná varianta s gksu už není v 18.04 podporována. Přesto jsem nějakým způsobem toho docílil (gparted se spouští tak, jako dřív), ale commander ne. Ani když ho otevřu normálně a přes menu dám spustit jako root. Mám jeden externí disk, který je rozdělen na dva oddíly. Jeden je volně přístupný a druhý je pouze na čtení a při kopírování, či něčem takovém to chce být jako root. Jak tam tedy mám možnost spravovat data? Nemám ho momentálně u sebe abych zkusil, zda to nejde "automaticky" a heslo si to vyžádá. Pár variant jsem na netu našel a zkusil, ale GC se otevře vždy jen normálně.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:gnome commander jako root 18.04
« Odpověď #1 kdy: 06 Srpna 2018, 07:00:44 »
Použij pkexec. Musíš si ale napřed vytvořit příslušný *.policy soubor a dát ho do složky
Kód: [Vybrat]
/usr/share/polkit-1/actions/
Pak bude příkaz ke spuštění gnome commanderu jako root:
Kód: [Vybrat]
pkexec gnome-commander------------------------------------------------------------------------------
Druhá možnost:
Stále je možné gksu do 18.04 doinstalovat. Použijí se balíčky gksu a libgksu z 17.10 které si můžeš stáhnout zde:
http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/libg/libgksu/libgksu2-0_2.0.13~pre1-9ubuntu2_amd64.deb
http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/g/gksu/gksu_2.0.2-9ubuntu1_amd64.deb
Pak můžeš stejně jako dříve použít příkaz
Kód: [Vybrat]
gksudo gnome-commander---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=83839.msg562059#msg562059
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podmínkou uvedených řešení je, že neběžíš na waylandu. Pokud ano, buď přepni na X nebo je třeba použít jiný postup..
Další podrobnosti na dotaz.
« Poslední změna: 06 Srpna 2018, 07:07:25 od juwa2 »

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:gnome commander jako root 18.04
« Odpověď #2 kdy: 06 Srpna 2018, 18:58:56 »
Ahoj, už se chvilku peru s tím, že mi nejde spustit gnome commander jako root. Zjistil jsem, že má doposud používaná varianta s gksu už není v 18.04 podporována. Přesto jsem nějakým způsobem toho docílil (gparted se spouští tak, jako dřív), ale commander ne. Ani když ho otevřu normálně a přes menu dám spustit jako root. Mám jeden externí disk, který je rozdělen na dva oddíly. Jeden je volně přístupný a druhý je pouze na čtení a při kopírování, či něčem takovém to chce být jako root. Jak tam tedy mám možnost spravovat data? Nemám ho momentálně u sebe abych zkusil, zda to nejde "automaticky" a heslo si to vyžádá. Pár variant jsem na netu našel a zkusil, ale GC se otevře vždy jen normálně.
Gnome Commander poslední roky nějak zlobí - vývoj jde pomalu, už ani neukazuje připojené USB disky jako dříve, ale jako root ho spouštím poslední dva, tři roky jen a pouze pomocí
Kód: [Vybrat]
sudo gnome-commander
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.