Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pro pravidelného uživatele rutina - právo přístupu do syst. adresáře  (Přečteno 1358 krát)

járajarda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
Dobrý večer vespolek. Protože se Linuxem zabývám jen okrajově, nechám si od vás raději rychle poradit než bych hodiny bádal ve WiKi. Potřebuju nakopírovat do usr/share/kicad další adresář - svoje knihovny a nenechá mě to tam nic zkopírovat. Píše mi to Acces denied - Přístup odepřen. Co musím udělat v Midnight Commanderu, nebo napsat v terminálu. Zatím jsem vykoumal jen to, že je to roota. Jde to nějak rychle přes sudo? PRÁVA PRO SOUBORY - S TĚMI BYCH SE JEŠTĚ POPRAL, ALE ADRESÁŘE to už je na mě moc? TAM TO FUNGUJE JAK? ASI PODOBNĚ. Stačí alespoń napsat odkaz kde to vlastně hledat. Děkuju zapíšu si to pro příště. Určitě to budu zase potřebovat.
« Poslední změna: 10 Září 2018, 23:53:10 od járajarda »

járajarda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
Re:Pro pravidelného uživatele rutina - právo přístupu do syst. adresáře
« Odpověď #1 kdy: 13 Září 2018, 18:49:58 »
Už jsem to vyřešil. Zatímco FÓRUM UBUNTU bylo minimálně 24 hodin odstavené. (Nedalo se na něj dostat ani ze dvou počítačů), musel jsem si nastudovat práva přístupu k souborům/adresářům. Nakonec se mi to přece jenom podařilo. Přihlásil jsem se příkazem sudo su jako root a změnil mu nastavení aby do něj mohl uživatel kopírovat svoje věci. Je s podivem že když jsem se přihlásil na toto fórum tak za 2 hodiny zdechlo. Pořád jsem nechtěl věřit tomu že je to na jeho straně.

prompt$ sudo su - # mame roota
prompt# passwd    # zmenime mu heslo
prompt# visudo    # takto muzeme zmenit pravidla pro sudo (toto jsem nepoužil, zná ten příkaz Ubuntu?)
prompt# exit      # odhlaseni

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.