Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jakou verzi ubuntu zvolit  (Přečteno 5360 krát)

revan03

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Jakou verzi ubuntu zvolit
« kdy: 26 Prosince 2018, 20:35:17 »
Zdravím,

chtěl bych Vás poprosit o radu s výběrem linuxové distribuce.

Mám k dispozici tuto starožitnost:
- Intel core 2 duo E4400  2 Ghz
- Ati radeon X1950 pro 512 MB (pci-e)
- 2 GB DDR2
- Základovka MS-7392

Moje očekávání:
- Seznámení se s linuxem
- Neočekávám žádné zvýšení výkonu, chci si pouze zkusit práci s linuxem
- PC bude pouze na sledování filmů, internet
- Nijak na to nespěchám, pc k ničemu nepotřebuji

Moje uvažování při výběru distribuce:
- Můj HW je starý, na nová vydání nebude dostačovat
- Nesvobodné ovladače na mojí grafiku nejsou podporovány v nových distribucích
- Pokud chápu správně, poslední možnost jsou distribuce až do 9.10 Karmic Koala (zdroj wiki)

Tedy, nejlepší bude stáhnout verzi 9.10 (64-bit verzi - core 2 duo by to mělo podporovat)

Moje otázky:
1.) Je moje uvažování správné a toto vydání je vhodné? Je nějaká alternativa, kterou jsem nezvážil?
2.) Cca dva roky zpátky jsem zkoušel velmi krátce novou verzi ubuntu a používal svobodné ovladače grafiky. Problém byl, že vytížení cpu bylo při sledování videa na youtube 100%. Přisuzuji to tomu, že ovladače grafiky nefungovaly korektně. Nesvobodné už neměly podporu. V té době se mi nepodařilo vyřešit, pamatuji si, že HW akcelerace byla zaplá. Byl na to nějaký příkaz a 3D fungovalo. Bohužel vše táhlo pouze cpu.

3.) Když stáhnu tuto starší verzi, kde podle wikipedie podpora mé grafiky je, nebudou problémy s instalací, z důvodu nefunkčních zdrojů? Dočetl jsem se, že systém sám instalaci nesvobodných ovladačů nabídne. Bude to tak?



Díky,
R.


 




juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #1 kdy: 26 Prosince 2018, 20:46:49 »
Instalovat 9.10 ku dnešnímu datu je nesmysl.....
Nainstaluj 14.04 Lubuntu (ano, na jaře sice končí oficiální podpora, ale můžeš si aktivovat repo.old).
Ať se daří... :)

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #2 kdy: 27 Prosince 2018, 10:15:05 »
Také bych volil Lubuntu 14.04. Popřípadě samotný debian 9 s prostředím LightDM ( ten jsem teď instaloval na nejmíň 10 let starej stroj ) a běží perfektně.  Ale pro začátek je Lubuntu asi nejlepší.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #3 kdy: 27 Prosince 2018, 11:15:42 »
Pokial to chces naozaj iba na skusanie a oboznamenie sa s linuxom tak kludne experimentuj. Stiahni si napr. Lubuntu, Xubuntu, ubuntu mate, mint(tiez ma viac grafickych nadstavieb), alebo mozes vyskusat aj plnohodnotne ubuntu, kubuntu. Aspon porovnas ich narocnost. Ak to budes tahat ako bolo pisane vyskusaj verzie 18.04, 16.04, 14.04. Najprv v liveusb verzii a tam si vyber ktore si chces vyskusat nainstalovat.
Popri tom sleduj ktora ti kolko zaberie na disku aby si si vyskusal ako nakoniec rozdelis disk, vyskusaj si zvolit zvlast particiu pre /home. Neskor zistis ze je to vyhodnejsie pri preinstalacii kde neprides o svoje data a nastavenia programov.
Jednoducho ak to chces skusat, hraj sa. Najviac sa naucis s tym ze system par krat znicis a preinstalujes. :D
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

revan03

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #4 kdy: 27 Prosince 2018, 13:45:55 »
Díky za rady,

Zkusím Lubuntu 14.04. koukal jsem, že je k dispozici pouze EN verze, to mi ale nevadí.

Koukal jsem, že je zde hromada článků, tak si to zkusím zprvu pročíst. Když budu mít problém s instalací nesvobodných ovladačů pro moji grafiku, poprosím vás o nasměrování má nějaký článek, jak na to.

revan03

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #5 kdy: 27 Prosince 2018, 18:58:16 »
Zdravím,

nainstaloval jsem si tedy Lubuntu 14.04. Nabízené aktualizace na verzi 14.04.05 jsem odmítl.

Mám otázku ohledně instalace ovladačů na mojí grafickou kartu. Postupoval jsem podle návodu zde:
Kód: [Vybrat]
http://wiki.ubuntu.cz/grafick%C3%A9_karty_amd?s[]=nesvobodn%C3%A9&s[]=ovlada%C4%8De
Mám stažený poslední ovladač k mojí grafické kartě ve složce
Kód: [Vybrat]
/home/revan/ATI
Toto je jméno  toho .run souboru:
Kód: [Vybrat]
ati-driver-installer-9-3-x86.x86_64.run
Spustím terminál a přepnu se do té složky ATI:
Kód: [Vybrat]
cd ATI
Postupuju podle návodu, upravím si ten příkaz a zadám:
Kód: [Vybrat]
sh ati-driver-installer-9-3-x86.x86_64.run --buildpkg lubuntu/trusty
Výsledek:
Kód: [Vybrat]
ATI Technologies Linux Driver Installer/Packager
==================================================
Error: The distribution lubuntu is not supported
Removing temporary directory: fglrx-install.hT9RJY


Dělám něco špatně? Z příspěvku výše, jsem pochopil, že v této verzi ty nesvobodné ovladače půjdou.


Díky,
R.









juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #6 kdy: 27 Prosince 2018, 19:33:48 »
Proč jsi aktualizaci na 14.04.5 odmítnul??  :o
Proč se snažíš instalovat ten driver, copak tobě něco nefunguje?

revan03

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #7 kdy: 27 Prosince 2018, 21:33:11 »
Pochopil jsem to tak, že vyšší verze by už neměla podporu na ty AMD ovladače.

Ovladač instaluju, abych zlepšil výkon grafiky. Když teď spustím video na celou obrazovku, seká se to. Prostě to není ono. Již jsem to psal v prvním příspěvku. V minulosti jsem to zkoušel taky a stejný výsledek.

Pod Windows s AMD drivery to jde naprosto v pohodě. Proto jsem od začátku hledal verzi linuxu, kde budou fungovat AMD drivery.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #8 kdy: 27 Prosince 2018, 22:25:30 »
1. To že se to "seká" značí pouze, že nefunguje HW akcelerace grafikou. Přehrávání videa "táhne" pouze (relativně slabý) procesor a výsledek je jaký vidíš...
2. S verzí Ubuntu to nemá nic...
3. Zprovoznit HW akceleraci na linuxu je opravdu oříšek, málokdy se to podaří...
---------------------------------------------------------
Příklad z praxe:
Stejný stroj, dualboot W7/U18.04, stejné video full hd, VLC.
Vytížení CPU během přehrávání (toho stejného) videa:
W7 - 10% (funguje DXVA)
U 18.04 -  95% 
Přes veškerou snahu (instalace všemožných driverů, kernelů atd.) se s tím nedá udělat vůbec nic.... :(

revan03

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #9 kdy: 28 Prosince 2018, 12:11:13 »
Aha,

čili jediné co můžu zkusit je nainstalovat tu verzi 9.10 a nainstalovat nesvobodné amd drivery, které v této verzi podporované budou. Buď to půjde lépe nebo ne.

Když ne, není pro mě linux použitelný. Zkoušet jiné distribuce má smysl, nebo bude výsledek stále stejný a video se prostě sekat bude?

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #10 kdy: 28 Prosince 2018, 13:10:42 »
Můžeš ještě vyzkoušet úplně odlehčenou verzi linuxu http://puppylinux.com/ Tu jsem provozoval na stroji 1,6GHz s 512Mb ram a navíc s integrovanou grafikou... Na ten internet a videa to bylo použitelné... ;)
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #11 kdy: 29 Prosince 2018, 15:55:30 »
............ Zkoušet jiné distribuce má smysl, nebo bude výsledek stále stejný a video se prostě sekat bude?
To je škoda, každé distro má své.
 Třeba mint je bezvadnej co se týče instalace HW. Ihned po prvním spuštění najde nejvhodnější ovladč. HW se neinstaluje pomocí shellu (příkazový řádek) ale z grafického průvodce.
Kubuntu 14.04 umí také přidat grafiku z nastavení systému/ driwe manager.
Důležité je najít vhodný ovladač.


michal__

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #12 kdy: 19 Prosince 2019, 11:38:22 »
Mám podobný dotaz a tak s dovolením to dám sem...
Mamka má starý ntb konkrétně FS ESPRIMO 5505 nějaký 2 jádro intel a 2GB RAM. Jakou distribuci UBUNTU zvolit?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #13 kdy: 19 Prosince 2019, 12:30:01 »
Lubuntu 18.04 nebo Puppylinux

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #14 kdy: 19 Prosince 2019, 17:06:41 »
Mám podobný dotaz a tak s dovolením to dám sem...
Mamka má starý ntb konkrétně FS ESPRIMO 5505 nějaký 2 jádro intel a 2GB RAM. Jakou distribuci UBUNTU zvolit?

Na Pentiu IV HT s 2 GB RAM mi dobře funguje Q4OS, což je stejně jako (něco)buntu distribuce založená na Debianu a používající pokračování KDE 3.5. Pochopitelně od toho nemůžu chtít zázraky, ale je to prostě normálně použitelné úměrně ke své úrovni.

Taky s tím různě nahrazují třeba WXP pro BFU, co potřebují mít "ty internety" jako modrou zeměkouli ;-)

https://duckduckgo.com/?q=q4os&t=h_&ia=web

Pochopitelně existují mnohem "lehčí" řešení, ale samozřejmě záleží na požadavcích. Pokud tam má chodit web, pošta a kancelář, je to skoro jedno a lze použít třeba Slax...

https://duckduckgo.com/?q=slax&t=h_&ia=web

michal__

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #15 kdy: 19 Prosince 2019, 19:16:07 »
OK díky zvažuji Lubuntu a nebo PuppyLinux. Instalovat 32 a nebo 64bit? Ten PuppyLinux je také založen na Ubuntu? Jedině s ním mám nějaké i když velmi malé zkušenosti.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #16 kdy: 19 Prosince 2019, 20:05:04 »
OK díky zvažuji Lubuntu a nebo PuppyLinux. Instalovat 32 a nebo 64bit? Ten PuppyLinux je také založen na Ubuntu? Jedině s ním mám nějaké i když velmi malé zkušenosti.

Vzhledem k omezené velikosti RAM použij raději 32bit verzi (pokud existuje).
Ano, všechno to jsou linuxová distra.
------------------------------------------
Zkrátka to vyzkoušej, výhodou je možnost nejprve nabootovat live a vše si "osahat".

michal__

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #17 kdy: 20 Prosince 2019, 10:33:21 »
Poradíte jak nainstalovat Lubuntu z flešky? Respektive jak na ní dostat ten obraz ISO ze stránek Lubuntu.
« Poslední změna: 20 Prosince 2019, 10:35:49 od michal__ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #18 kdy: 20 Prosince 2019, 11:15:03 »
Poradíte jak nainstalovat Lubuntu z flešky? Respektive jak na ní dostat ten obraz ISO ze stránek Lubuntu.

Pro přípravu bootflešky musíš použít nějaký nástroj k tomu určený.
Pokud jsi momentálně na windows, tak doporučuji Rufus (je třeba správně zvolit "Oddíl a typ cílového systému" a "Cílový systém").
Záleží na tom, zda má tvůj PC uefi nebo klasický bios (nebo uefi přepnuté na legacy) a jakou tabulku má disk (gpt nebo mbr).

nebo Yumi Tam je výhoda, že není nutné použít prázdnou flešku, stačí jakákoli kde je 2GB volného místa. Stávající obsah na flešce zůstane zachován.
Jinak univerzální pro všechny OS je Etcher

Pokud je bootfleška připravena chybně, nenabootuješ z ní (ani se neobjeví v Boot menu).
------------------------------------------------------------------------
U některých PC je "sázka na jistotu" vypálit DVD (Použít interní nebo externí mechaniku). Ovšem stažené .iso je třeba pálit nikoli jako soubor (častá chyba), ale je nutno ve vypalovacím programu zvolit "Vypálit jako iso".
« Poslední změna: 20 Prosince 2019, 12:01:33 od juwa2 »

michal__

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #19 kdy: 20 Prosince 2019, 11:32:37 »
Jsem na WIN10 a flešku potřebuji do ntb jak jsem psal je to FS ESPRIMO 5505 a tam je myslím klasický bios. U mě na PC zřejmě UEFI. Ve specifikaci desky je toto 64Mb UEFI AMI BIOS, PnP, DMI2.7, WfM2.0, SM BIOS 2.7, ACPI5.0a, Multi-Language BIOS
« Poslední změna: 20 Prosince 2019, 11:35:23 od michal__ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #20 kdy: 20 Prosince 2019, 12:08:03 »
Ve specifikaci desky je toto 64Mb UEFI AMI BIOS, PnP, DMI2.7, WfM2.0, SM BIOS 2.7, ACPI5.0a, Multi-Language BIOS

Které desky? Tvého PC nebo toho NTB?
1. Použij Rufus.
2. Zjisti jaký je disk (gpt nebo mbr) pomocí diskpart (cmd jako správce > zadat diskpart - pokud je ve sloupci gpt hvězdička, disk je gpt, v opačném případě je mbr). Samozřejmě je řeč o disku v NTB. Podle toho nastav Rufus.
----------------------------------------------
Každopádně už začni - pokazit není co, pokusů máš totiž nepočítaně.... :)
« Poslední změna: 20 Prosince 2019, 14:34:39 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #21 kdy: 20 Prosince 2019, 16:29:36 »
V tomto ntb natuty neni EFI - takze pripravit v Rufusu jako MBR.
Puppy ma nekolik odnozi a nektere z nich jsou postavene na Ubuntu a existuje i verze s LXDE. Kazdopadne je docela strasny a neni to dle mne uplne plnohodnotny system (spis takovy nouzak). To uz bych radsi zkusil novy Slax. Volba Lubuntu bude dle me nejvic na miste - kdyz nepujde dobre 18.04, tak bych klidne pouzil i 14.04.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #22 kdy: 20 Prosince 2019, 17:54:30 »
V tomto ntb natuty neni EFI - takze pripravit v Rufusu jako MBR.
Puppy ma nekolik odnozi a nektere z nich jsou postavene na Ubuntu a existuje i verze s LXDE. Kazdopadne je docela strasny a neni to dle mne uplne plnohodnotny system (spis takovy nouzak). To uz bych radsi zkusil novy Slax. Volba Lubuntu bude dle me nejvic na miste - kdyz nepujde dobre 18.04, tak bych klidne pouzil i 14.04.

V tom případě se rovněž "přimlouvám" za Lubuntu 18.04  Minimálně to bude uživatelsky "přívětivější" než Puppy nebo Slax....
Takže pokud je na tom NTB klasický BIOS, pouze zkontroluj disk - měl by mít tabulku MBR (ms dos).
Pokud snad nemá, převeď jej z GPT > MBR pomocí diskpart (diskpart > list disk > select disk > convert mbr > exit).
Pak už můžeš směle instalovat. A jak už jsem psal, ničeho se neboj, pokusů máš nepočítaně.
Odvahu!!.... ;)
« Poslední změna: 20 Prosince 2019, 20:37:17 od juwa2 »

michal__

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #23 kdy: 20 Prosince 2019, 20:12:24 »
Juwa, Ventero

Díky a zkusím Lubuntu 18.04

michal__

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Jakou verzi ubuntu zvolit
« Odpověď #24 kdy: 21 Prosince 2019, 09:22:32 »
V Rufus mám cílový systém BIOS (UEFI-CSM) na nic jiného to nejde změnit. V ntb. je klasický BIOS. Je to tak dobře? Flešku připravuju u sebe na PC (WIN10)
« Poslední změna: 21 Prosince 2019, 09:25:34 od michal__ »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.