Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?  (Přečteno 3167 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?
« kdy: 22 Ledna 2019, 15:26:02 »
Má cenu u NB měnit HDD za SSD? Nebo koput zase HDD, když starý se pomalu loučí? Jedná se mi o rychlost i spolehlivost.
Je to starý krám a ve specifikaci původního HDD bylo SATA 3Gb/s.

Subjektivně je rychlost u obou typů disku stejná (boot i práce) stejná.

Starý HDD
Srovnávací test 32MB/s a pak kolabuje*
S.M.A.R.T kontrola kolabuje

Nový SSD
cca 139MB/s
0.21ms

* i jen pro čtení s hláškou Chyba při posunu na pozici 2530160640 (g-io-error-quark, 13)
« Poslední změna: 22 Ledna 2019, 15:27:39 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?
« Odpověď #1 kdy: 22 Ledna 2019, 16:47:47 »
1. Proč děláš test evidentně vadného disku??
2. Žádný HDD nedosahuje rychlostí průměrného SSD. A to nejenom sekvenční, ale zejména zápisu mnoha malých souborů
(iops). Rozdíl ve svižnosti/odezvě systému je jasně zřetelná.
3. Disky jsou spotřební zboží. Pravidelně si dělej zálohu (image), v případě že disk klekne dáš nový, obnovíš image a jede se dál...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?
« Odpověď #2 kdy: 22 Ledna 2019, 16:55:18 »
Tak nějak to dělám, už jsem objednal u té zelené obludy nový SSD, zítra bude a prohodím to.

Jinak systém (U14.04) na nakřáplém disku furt víceméně spolehlivě jede, pracuje se na něm a zálohuje deja-dupem.
Na nový dám (U MATE 18).

Dík.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?
« Odpověď #3 kdy: 23 Ledna 2019, 11:16:43 »
SSD je prý poznat i na SATA 3 Gbit.  odhadem to udělá 20% zrychlení. HDD na rychlost SATA 3 mírně nedosáhne, zůstává volný limit, který SSD hravě vyplní.

Mne by ale zajímalo, proč stále lpíte na starých strojích a nekoupíte novější, čím nemyslím supernový. Slušný NTB, tzn. i herní, za 8 tisíc se dá sehnat do 14 dní. Slušný NTB pro kancelářské účely do 4 tisíc se dá sehnat do několika minut (možná i do 3 tisíc). Desktop/minitower také na repasech během jediného dne a může být (když se zadaří) i za litr. Vím, o čem mluvím, protože jsem byl v situaci, kdy jsem přišel o PC a odpoledne jsem měl nový za 3500, + monitor + klávesnice + myš + windows7, jako třešinka na dortu bylo, že mi ho přivezli domů, tak mě to stálo kafe navíc pro řidiče.

« Poslední změna: 23 Ledna 2019, 12:01:25 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?
« Odpověď #4 kdy: 23 Ledna 2019, 11:58:33 »
Mne by ale zajímalo, proč stále lpíte na starých strojích a nekoupíte novější, čím nemyslím supernový.

Jednak mě to baví (nemám rád nové bezproblémové věci) a za druhé plním zadání známých a příbuzných (zrychlit, ne vyměnit).  :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?
« Odpověď #5 kdy: 23 Ledna 2019, 12:01:54 »
Resultát je: pak to má cenu.

Něco shoří dřív, a zbytek se použije do nového stroje. Jinak nemá moc smyslu valit SSD do 32-bitu a myslet si, že jsem něco zachránil. Lze využít toho, že teď mám k dispozici litr, no tak koupím SSD, příští měsíc budu mít 3litry, tak koupím repas.

EDIT: Toto moc dobře znám. Také se často věnuji "zbytečným" věcem, protože se chci něco naučit, nebo něco dokázat, příp. sám sobě něco dokázat. Jen houšť a nezapomeňte nás informovat o úspěších i neúspěších. Předem díky.
« Poslední změna: 23 Ledna 2019, 12:05:24 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?
« Odpověď #6 kdy: 23 Ledna 2019, 15:23:45 »
Něco shoří dřív, a zbytek se použije do nového stroje. Jinak nemá moc smyslu valit SSD do 32-bitu a myslet si, že jsem něco zachránil. Lze využít toho, že teď mám k dispozici litr, no tak koupím SSD, příští měsíc budu mít 3litry, tak koupím repas.

Nedělám to pro sebe. Když budu mít za úkol udržet šrot v běhu, budu se o to snažit, jindy mám za úkol sehnat levně repas a nainstalovat Ubuntu, tak dělám zas to, jindy mám za úkol koupit novej a dát tam Ubuntu, tak dělám zas tohle.

S Windows nepracuju, nedělám podporu a jediné, co jsem ochoten udělat v souvislosti s Windows je kompletně smazat, odstranit štítek a seškrábat logo z klávesy SUPER (nemá tam co dělat). To dělám vždy.

:-)

SSD 120GB jsem koupil u zelený příšery za necelý šestikilčo.

Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?
« Odpověď #7 kdy: 24 Února 2019, 22:51:51 »
seškrábat logo z klávesy SUPER (nemá tam co dělat). To dělám vždy.

:-)

SSD 120GB jsem koupil u zelený příšery za necelý šestikilčo.

Tak to vy podporujete tu zelenou svini v řevu z TV i rádia ?!?!       >:( >:( >:(

Když mi prozradíte, jak seškrábete lak z klávesy bez jejího poškození, možná Vám odpustíme (protentokrát).
Já to doposud řeším pouhým používáním kompu, kdy cca po 5. měsících jsou první z kláves nečitelné. Ale budu si kupovat nový NTB a rád bych se toho prasáckého loga zbavil ihned.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?
« Odpověď #8 kdy: 25 Února 2019, 09:08:55 »
Tak to vy podporujete tu zelenou svini v řevu z TV i rádia ?!?!       >:( >:( >:(

Když mi prozradíte, jak seškrábete lak z klávesy bez jejího poškození, možná Vám odpustíme (protentokrát).
Já to doposud řeším pouhým používáním kompu, kdy cca po 5. měsících jsou první z kláves nečitelné. Ale budu si kupovat nový NTB a rád bych se toho prasáckého loga zbavil ihned.

Bohužel tu zelenou příšeru podporuju.
Seškrábat logo bez poškození neumím, Dělám to nůžkama a klávesu vodrbu, stejně z toho mám radost. Kámoši se šklebí, ale jinak jim pomoc s počítačem neudělám, takže: logo jde dolů.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?
« Odpověď #9 kdy: 26 Února 2019, 10:06:22 »
Tak to je drsný.
(doslova)

Já škrábu tvar písmene do kláves a zatírám emailovým fixem. Toto dělám vždy, když si vypíšu písmena. Takže tuto násilnickou "drásavou" metodu ovládám. Teď bych potřeboval ovládnout tu humánní metodu. Např. odlakovač na nehty někdy funguje, zanechává však bílou klávesu zažloutlou. Klávesnice pak vypadá jako stará, nebo pochcaná. To taky není zrovna to, co hledám.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.