Fórum Ubuntu CZ/SK

Ubuntu pro osobní počítače => Obecná podpora => Téma založeno: Vojtěch Trefný 25 Února 2011, 17:36:40

Název: Jak a proč (ne)testovat vývojové verze
Přispěvatel: Vojtěch Trefný 25 Února 2011, 17:36:40
Vývoj Ubuntu (stejně jako asi každé linuxové distribuce) probíhá zcela otevřeně a prakticky v kterékoli jeho fázi si může každý některý z aktuálních "buildů" stáhnout a vyzkoušet. To, že může, ještě neznamená, že musí a rozhodně ne, že by měl. V raných fázích vývoje (alfa verze) je systém velmi nestabilní a při testování může představovat vážné riziko.

Verze vydávané v rané fázi vývoje (alfa verze) jsou určeny pouze pro vývojáře a testery a i zkušení uživatelé by se jejich zkoušení měli raději vyhnout. V pozdějších fázích vývoje (od první betaverze) lze jejich instalaci na zkoušku doporučit i mírně pokročilým uživatelům, ale vždy rozhodně pouze pomocí virtualizace (http://wiki.ubuntu.cz/Virtualizace)!

Pokud chcete testovat vývojové verze Ubuntu, používejte virtualizaci (http://wiki.ubuntu.cz/Virtualizace) nebo zvláštní počítač určený pouze k testování. Testování na počítači, který používáte k běžné práci je potenciální sebevražda. Ani instalace na zvláštní disk nezaručuje 100% bezpečnost.

Ke každému "hlavnímu" sestavení (alfa, beta, RC...) vycházejí tzv. Release Notes (poznámky k vydání) v nichž vždy naleznete sekci Known Issues (známé problémy), kterou si musíte bezpodmínečně celou pečlivě pročíst - známé chyby a návod jak je případně obejít vám mohou ušetřit mnohá bolení hlavy.

Pokud už se rozhodnete testovat vývojové verze Ubuntu, můžete počítat s následujícím:

1. Téměř v každém vydání Ubuntu dochází k úpravám instalátoru Ubiquity, při instalaci tedy často narazíte na nefunkční grafický instalátor. Nezapomeňte, že to může znamenat i poškozený nástroj pro dělení disku a tím pádem můžete přijít o data.

2. Prakticky při každém vydání se u raných testovacích verzí objevuje nekompatibilita nové verze X.org s binárními ovladači ATi a výjimečně i NVidia, často tak musíte zapomenout na 3D akceleraci.

3. Nejen 3D akcelerace - často musíte zapomenout i na staré dobré grafické rozhraní - měli byste být schopni pracovat v textovém prostředí a vše potřebné si sami opravit nebo alespoň spustit Xserver s generickým ovladačem nebo grafické prostředí v nějakém omezeném režimu.

4. Chyby v podpoře hardwaru se netočí jen kolem grafických karet - nefungovat může cokoli od tabletů přes tiskárny až po síťové karty. A bez Internetu se ani nedovíte proč.

5. Relativně často se také vyskytují chyby kolem zavaděče Grub - opravu pomocí LiveCD je třeba znát i o půlnoci a dobré je umět aspoň pár triků v jeho recovery console.

6. Často i několik dní se budete muset obejít bez své oblíbené aplikace nebo nástroje. I aplikace mají své testovací verze, kde vám mohou chybět potřebné funkce nebo rozšíření.

7. Již je ve zkratce: poškozený index balíků a zmatky na zrcadlech (nemožnost instalovat, aktualizovat...), zapomínání nastavení, problémy s lokalizací...

To, že vám ani nebootuje instalační CD, je pak jen to nejmenší. Výjimečně se můžete těšit i na přepsání firmwaru u vašeho hardwaru a to je pak teprve zábava (v historii se stalo pouze dvakrát). Všechny výše uvedené příklady vychází ze skutečnosti.

Pokud už se nutně chcete pustit do testování "na ostro", nezapomeňte pravidelně zálohovat, čtěte pečlivě release notes, sledujte hlášení chyb na Launchpadu (a nově objevené chyby sami hlaste) a nezapomeňte: Byli jste varováni! Stěžovat si můžete jen sami sobě.

Stále chcete testovat vývojové verze?

Jestli to skutečně myslíte vážně, zde je pár rad do začátku(anglicky).
https://wiki.ubuntu.com/UsingDevelopmentReleases/FixingProblems#General (https://wiki.ubuntu.com/UsingDevelopmentReleases/FixingProblems#General)

Fórum(anglicky), kde se dočtete chyby, které Vás možná(snad:) odradí.
http://ubuntuforums.org/forumdisplay.php?f=427 (http://ubuntuforums.org/forumdisplay.php?f=427)
Název: Re:Jak a proč (ne)testovat vývojové verze
Přispěvatel: Martin Šácha 26 Února 2012, 14:05:19
Vývojové verzie môžeš v pohode testovať, hardware tým určite nepoškodíš. Tieto verzie nie sú vhodné na bežné používanie, pretože sú ešte nestabilné.

Je z historie známo pár případů kdy i testovaní liveCD odpálilo hw. Myslím že mandriva odpalovala cd mechaniky...takže místo "určitě" je lepší říci "pravděpodobně". :)
Název: Re:Jak a proč (ne)testovat vývojové verze
Přispěvatel: Myrmica 13 Března 2014, 09:01:05
On to tenkrát, pokud si pamatuji, byl spíše problém těch mechanik. Měli nějak nestandardně udělaný zápis firmware a při osahávání HW se firmware poškodil. Stačilo natáhnout novější verzi FW (prý to šlo i po poškození původního FW) a vše bylo OK.
Jednalo se o určitou řadu CD jednoho výrobce, ale protože si nejsem jistý se jménem výrobce, raději ho neuvádím.
Ale je to už dlouho, a nevím jestli si to pamatuji správně.
Název: Re:Jak a proč (ne)testovat vývojové verze
Přispěvatel: Martin Šácha 13 Března 2014, 09:53:25
jj taknějak to bylo. Nicméně dřív než výrobce mechanik to fixla mandriva :)