Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: problém s grubom pri inštalácií 7.10  (Přečteno 2409 krát)

zukov

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
problém s grubom pri inštalácií 7.10
« kdy: 22 Prosince 2007, 21:01:02 »
Zdravím. Mám problém, skúšal som na noťas nainštalovať Gutsyho 7.10. Všetko prebiehalo ok, dal som Live CD, pohodka, začal som inštaláciu na jednu prázdnu (bývalú win partíciu). Format ext3 sa tam hodil a začal dávať samotný systém. Pri 92-93% sa mal nainštalovať grub, no ten sa nenainštaloval. Partícia, na ktorú som dával Gutsyho je hda5, grub sa defaultne hodil na hd0. No, pri týchto 93 % mi vypísalo, že grub nemohol byť nainštalovaný FAtal error a inštalácia sa ukončí. Teda, linux tam je, ale nemôžem sa k nemu dsotať.

Čo som skúšal:

http://ubuntu.wz.cz/hlavni_stranky/navody_system_grub_obnova.html skúsil som instal cez live, cez alternate. Cez alternate to vypísalo presne to isté.

Editovať menu.lst v starom grube, ale nevedel som presne, čo doňho dať za UUID apod... Tým vám chcem aj delikátne naznačiť to, že inštalujem Gutsyho na noťas, ktorý má Win XP, Edgy 6.10 (každé na inej partícii). Dôvod prečo neodstránim Edgyho je ten, že si nie som istý, či všetko bude bežať tak, ako má v Gutsym, čiže mi slúži ako záloha.

Napadlo mi aj, či sa Grub z Edgyho nebije s týmto novým a tento nový sa preto nemôže nainštalovať.

Otázka na Vás je, čo by s tým mohlo byť a hlavne, ako by som to mohol vyriešiť :)

ďakujem vopred
« Poslední změna: 22 Prosince 2007, 23:30:43 od Anna Taliánová »

Nfn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: problém s grubom pri inštalácií 7.10
« Odpověď #1 kdy: 24 Prosince 2007, 14:46:10 »
Ahoj. Instalace systému na hda5 povídáš? To mi nezní jako primární oddíl, takže si nejsem jistý, jestli z takového logického oddílu (pokud se nemýlím) vůbec půjde nabootovat nějaký systém. No, tohle už si nějak vyřeš.

A co se týká grubu - vůbec nemusíš instalovat nový grub, pokud už tam nějaký starý máš. Takže já bych osobně doporučil řešení, které používám já sám. Mám starší Ubuntu spolu s grubem, na jiný primární oddíl jsem si hodil Gutsy bez grubu - a bootuji Gutsy ze starého grubu. Jak? Zkopíruješ záznam v menu.lst, který máš pro starší systém a upravíš v něm to nejnutnější - název v menu, nějaké to označení kernelu, a UUID tvého nového oddílu.

Jak zjistit UUID:
sudo vol_id -u /dev/hda5
« Poslední změna: 24 Prosince 2007, 14:51:11 od Anna Taliánová »
"We can do this hard way or my way. In fact, they are both the same."

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.