Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Akcelerace Ubuntu = LXDE  (Přečteno 19425 krát)

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Akcelerace Ubuntu = LXDE
« kdy: 07 Února 2009, 22:48:50 »
Nabízím tip na maximální zrychlení Ubuntu - odlehčené desktopové prostředí LXDE (http://www.lxde.org/ na stránkách jsou screnshoty). Od vánoc toto prostředí používám výhradně. Minimální nároky na procesor a paměť (na stránkách projektu srovnávají HW nároky prostředí s Win98, stačí Pentium II, v paměti zabírá kolem 45 MB) zaručují překvapivou rychlost systému i na starších počítačích. Přitom velmi dobře vypadá - výchozí nastavení připomíná vzhled Visty. K LXDE jsem se dostal při hledání "odlehčené" distribuce na starý počítač, s překvapením jsem zjistil, že lze použít i jinak nevhodné Ubuntu. Na rychlejším HW lze v prostředí použít i Compiz. Je celé v repozitářích Ubuntu, takže pro vyzkoušení stačí "sudo apt-get install lxde", včetně lxterminalu má doslova pár kB. Protože je postavené na Gtk+ 2, vypadají v něm bezvadně aplikace z Gnome, právě tak lze užívat i témata vzhledu a ikony z Gnome. Na závěr malé upozornění - extra lze nainstalovat lx network manager (lxnm). Komu se prostředí zalíbí a bude mít chuť ho zkompletovat, ať na tento krok raději zapomene. Při instalaci lxnm se odinstaluje stávající network-manager a bohužel bug v lxnm může způsobit, že se systém přestane znát k síťové kartě. Bez internetu se pak tato chybka špatně odstraňuje  ;)

romciiik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 532
    • romiix.org
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #1 kdy: 07 Února 2009, 23:59:22 »
ak sa nemýlim je toto grafické rozhranie použité taktiež v Knoppixe 6.0
podla screenov to fakt vyzerá ako gnome, nevýhoda je asi v tom, že pre normálnu prácu s programami aj tak potrebujem využívať minimálne knižnice gnome, a keďže sa musia dodatočne spúšťať reálne zrýchlenie nie je asi nejako extrémne. V súčastnosti používam XFCE, tiež kôly rýchlosti, a nemôžem tvrdiť že by to v konečnom dôsledku bolo prevratne rýchle.
(môj subjektívny dohad)

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #2 kdy: 08 Února 2009, 13:07:45 »
Žádné extra knihovny se nespouštějí, toto prostředí je na Gnome zcela nezávislé (obecné Gtk knihovny vyžadované pro běh některých programů jsou nakonec stejné i v XFCE). V ideálním případě lze nainstalovat pouze na základní systém bez jakéhokliv desktopu, ke svému spuštění nepotřebuje ani přihlašovacího manažera typu gdm nebo kdm, stačí řádek do xinitrc. Srovnání s XFCE také není na místě, v Ubuntu je dle mého názoru XFCE stejně "rychlé", možná ještě pomalejší než Gnome (no flame, kdo do Ubuntu doinstaloval Xubuntu-desktop a mohl porovnat, mi dá jistě za pravdu, i když je to překvapivé - např. SAM linux s XFCE je jedno z nejrychlejších dister co jsem měl možnost poznat). Výhodou LXDE je právě rychlost. Spíše by se dalo porovnávát s E17. Na rozdíl od Enlightenmentu (nedostatek nativních aplikací) však vypadá homogenně hlavně díky jednotnému vzhledu Gtk aplikací.
« Poslední změna: 08 Února 2009, 16:28:29 od nikola »

qUAKER

  • Host
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #3 kdy: 08 Února 2009, 13:41:08 »
Žádné extra knihovny se nespouštějí, toto prostředí je na Gnome zcela nezávislé (obecné Gtk knihovny vyžadované pro běh některých programů jsou nakonec stejné i v XFCE). V ideálním případě lze nainstalovat pouze na základní systém bez jakéhokliv desktopu, ke svému spuštění nepotřebuje ani přihlašovacího manažera typu gdm nebo kdm, stačí řádek do xinitrc. Srovnání s XFCE také není na místě, v Ubuntu je dle mého názoru XFCE stejně "rychlé", možná ještě pomalejší než Gnome (no flame, kdo do Ubuntu doinstaloval Xubuntu-desktop a mohl porovnat, mi dá jistě za pravdu, i když je to překvapivé - např. SAM linux s XFCE je jedno z nejrychlejších dister co jsem měl možnost poznat). Výhodou LXDE je právě rychlost. Spíše by se dalo porovnávát s E17. Na rozdíl od Enlightenmentu (nedostatek nativních aplikací) však vypadá homogenně hlavně díky jednotnému vzhledu Gtk aplikací.

uh..

možná že LXDE vypadá stejně s aplikacemi díky Gtk. Ale je pomalejší než e17 a nastavitelnost je oproti e17 nulová. :)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #4 kdy: 08 Února 2009, 14:56:24 »
Fuj... ta ikonka IE 6.0 z toho dělá... mně dělá zle.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #5 kdy: 08 Února 2009, 16:27:55 »

uh..

možná že LXDE vypadá stejně s aplikacemi díky Gtk. Ale je pomalejší než e17 a nastavitelnost je oproti e17 nulová. :)

Inu, netvrdil jsem, že je rychlejší, ale že se nabízí spíše srovnání než s XCFE. O konfigurovatelnosti myslím nemá se cenu bavit - nainstaluje se a prostě funguje. Zkoušel jsem všechno možné, protože mé oblíbené KDE 3.5.x je za zenitem, KDE 4.x mi nevyhovuje a Gnome s Xfce jsou pomalé. A ať je E17 jakékoliv, má také své mouchy, pro které se mi nezamlouvá, zvl. na produkčním počítači. Zde má LXDE jednu další nepopiratelnou výhodu - díky vzhledu podobnému s widlema na něm pracují i BFU linuxem nepolíbená.
Jinak samozřejmě nikoho nenutím toto prostředí používat, šlo jen o tip na alternativní a hlavně rychlé prostředí.  ;)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #6 kdy: 08 Února 2009, 20:40:14 »
V repech 8.04 není.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

romciiik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 532
    • romiix.org
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #7 kdy: 08 Února 2009, 21:22:56 »
hm, veľmi pekné a fakt svižné prostredie, všetka spokojnosť!! ALE, nenašiel som žiadnu ikonku na odpojenie externého HDD. našiel to niekto?
.. rozhodne stojí za vyskúšanie!! ;)

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #8 kdy: 08 Února 2009, 21:48:02 »
hm, veľmi pekné a fakt svižné prostredie, všetka spokojnosť!! ALE, nenašiel som žiadnu ikonku na odpojenie externého HDD. našiel to niekto?
.. rozhodne stojí za vyskúšanie!! ;)

Po levé straně PCManFileManagera (nebo ikona na ploše Moje dokumenty  :)) je strom připojených zařízení. Stačí kliknout pravým myšítkem a zvolit "Odpojit souborový systém"

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #9 kdy: 08 Února 2009, 21:50:56 »
V repech 8.04 není.
.
Bohužel je až v repozitáři 8.10.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #10 kdy: 08 Února 2009, 22:00:36 »
Neva zkusím doma :)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

romciiik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 532
    • romiix.org
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #11 kdy: 08 Února 2009, 22:31:56 »
hm, veľmi pekné a fakt svižné prostredie, všetka spokojnosť!! ALE, nenašiel som žiadnu ikonku na odpojenie externého HDD. našiel to niekto?
.. rozhodne stojí za vyskúšanie!! ;)

Po levé straně PCManFileManagera (nebo ikona na ploše Moje dokumenty  :)) je strom připojených zařízení. Stačí kliknout pravým myšítkem a zvolit "Odpojit souborový systém"
triviálne :D vďaka +k

Kedrigern

Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #12 kdy: 08 Srpna 2009, 22:49:28 »
Dneska jsem se dostal k jednomu staršímu PC, kde mám Ubuntu, které se chová velmi líně... Inu zkusil jsem LXDE a jede jako blesk. Fakticky žasnu.
Zkoušel jsem kdysi i Xubuntu, ale to se nedá srovnávat - opravdu je LXDE neuvěřitelně rychlé.

Problémy:
- automatický mount - nefungoval, přidal jsem uživatele do skupiny hal-deamon a nainstaloval pmount a vše chodí (nevím co z toho pomohlo, případně později upřesním).
- internet neběhal, ani lxnm nezabral, tak jsem se na to vykašlal a při spuštění zapnu dhclient a je to.
« Poslední změna: 08 Srpna 2009, 22:54:56 od Kedrigern »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #13 kdy: 09 Srpna 2009, 08:12:35 »
Pokial chcete doplnky z gnome v LXDE, napriklad nm-applet. Musite mu povolit pouzitie v LXDE.
Najdete si v adresari /etc/xdg/autostart doplnok ktori chcete v LXDE a nejde. Editujete v nom riadok
Kód: [Vybrat]
OnlyShowIn=GNOME;XFCE;kde pridate aj prostredie LXDE
Kód: [Vybrat]
OnlyShowIn=GNOME;XFCE;LXDE;Pri niektorych aplikaciach sa moze stat ze nebudu v LXDE pracovat korektne tak ich znovu opacnym postupom zakazete. Ovsem napriklad nm-applet takto funguje spolahlivo.

HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Kedrigern

Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #14 kdy: 15 Srpna 2009, 17:31:28 »
Tak LXDE chvili pouzivam a je opravdu dobre, jen nektera zakladni nastevni by mohla byt jednodusi. Konkretne mam problem s:
- nastaveni klavesnice
- nastaveni poctu ploch

Vyzkousel jsem i E17 ( http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,26339.0.html ), ktere ma sice dobre nastaveni (obecne je skvele konfigurovatelne), ale musel bych si s tim chvilku hrat, nez bych to mohl pouzivat... (to jen tak, kdyby nekdo vahal mezi LXDE a E17)

Kedrigern

Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #15 kdy: 15 Srpna 2009, 20:41:33 »
Tak nastavení klávesnice lze vyřešit takto: http://martenuv.blog.cz/0809/jak-nastavit-rozlozeni-klavesnice-v-xubuntu

(přepíná se pak alt+shift)

Plochy jsem stále přiliš úspěšně nevyřešil. Jde to z nějakého prostředí (gnome), ale mám tu jen XFCE, kde to jde také... Nicméně nějaký obecnější návod by  byl také dobrý.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #16 kdy: 15 Srpna 2009, 21:36:59 »
Rád bych LXDE vyzkoušel ale potřebuji se připojit k internetu. Mám Ufon USB modem, v GNOME to jde bez problémů, tady mi chybí ikonka nebo alespoň položka v menu. Díky za pomoc.

Kedrigern

Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #17 kdy: 15 Srpna 2009, 22:15:44 »
Zkus si najít přesný název programu přes kterého Ufona pouštíš (předpokládám, že network-manager), pokud nevíš, jak to zjistit, tak si příslušný program najdi v nabídce, pak dej editovat nabídku, najdi ho tam znovu a dej vlastnosti (budeš tam mít příkaz, kterým se spouští).

Zapni si LXDE (v GDM si je normálně zaškrtneš), otevři terminál a zadej příkaz (většinou stačí název programu, případně cesta) pro spuštění daného programu. Měl by se pustit zcela stejně jako v Gnome a pracovat stejně.

Jen pozor, abys neměl zapnutý jiný network manager. V Ubuntu se bude primárně pouštet ten z GNOMe (tím lépe pro tebe, takže to možná půjde rovnou), ale v repozitářích je i speciální LXDE (lxnm - tuším), ten to však asi nebude umět.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #18 kdy: 16 Srpna 2009, 08:35:19 »
Tak to bohužel nejde, problém ATI grafická karta, děkuji.

Kedrigern

Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #19 kdy: 16 Srpna 2009, 17:24:10 »
Grafická karta? Ta by neměla dělat problém - naopak je potřeba jen 2D podpora.

A všechno zbylé nastavení zůstane stejné. Naopak s ATI nejspíš musíte vypínat Compiz, když chcete video či Google Earth...

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #20 kdy: 16 Srpna 2009, 17:53:46 »
Kdybys měl pravdu, bylo by to pěkné. Navíc mi start v LXDE rozvrtá zvuk a musím pak přenastavit. Je to prostě tak.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #21 kdy: 30 Srpna 2009, 14:34:32 »
Mně vadí ten windows vzhled...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

hepet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 235
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #22 kdy: 30 Srpna 2009, 16:26:57 »
Vyměnil jsem poskytovatele internetu tak LXDE už jde, nejde bohužel rotace kostky, což v KDE jde. Jinak to zkouším.

Zpokorny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #23 kdy: 19 Září 2009, 20:47:06 »
Tak nastavení klávesnice lze vyřešit takto: http://martenuv.blog.cz/0809/jak-nastavit-rozlozeni-klavesnice-v-xubuntu

(přepíná se pak alt+shift)

Plochy jsem stále přiliš úspěšně nevyřešil. Jde to z nějakého prostředí (gnome), ale mám tu jen XFCE, kde to jde také... Nicméně nějaký obecnější návod by  byl také dobrý.

Ja ty plochy vyřešil instalaci obconf

Kedrigern

Re: Akcelerace Ubuntu = LXDE
« Odpověď #24 kdy: 26 Září 2009, 12:37:45 »
Tak bychom to (těch pár rad a tipů, co se tu objevilo) mohli (já to udělám) sepsat na wikinu pro budoucí generace a instalace... Jen mi poraďte jak přesně to udělat.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.