Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Takové to domácí serverování  (Přečteno 187410 krát)

wifiman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re: Takové to domácí serverování
« Odpověď #25 kdy: 24 Září 2010, 12:50:36 »
Mně se líbí to obložený topení tvejma zřejmě spodkama hned na první fotce  ;D ;D ;D
Technik kouka na techniku, nekdo na neco jineho  :D

Dragonn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 86
Re: Takové to domácí serverování
« Odpověď #26 kdy: 12 Října 2010, 13:41:08 »
zprovozněno - květen 2007
účel - osobní server na hraní a pár služeb

Konfigurace:
- AMD Athlon 3000+ na 1,8GHz, 512kB cache
- 3x256MB + 1x512MB = 1280MB RAM
- disky fyzicky - 20GB, 40GB(=20GB sys+20GB mirror), 1TB (domácí záloha)
- disky logicky - 18GB (system), 20GB(data - sw. raid 1 + LVM), 1TB
- 2x Ethernet 100Mbit (lokální síť, 10Mbit/10Mbit spojení od providera + veřejná IP)

Systém:
- Ubuntu 9.10

Služby:
- Apache2 (virtualhosting), MySQL, Pure-FTPD - provozované weby: dragonn.net(převážně nefunkční, ale to je problém mé lenosti), drakonian.cz
- Ghost++ (Warcraft 3 bot), občas herní servery pro hry na bázi half-life (Counter-Strike, ...)
- Bind, Postfix+amavisd+spamassassin+pop3+imap, ssh
- Transmission (používáno nárazově)
- Munin monitoring
- Samba
- DHCP
- OpenVPN
- IPv6 konektivita pomocí tunelu přes CZ.NIC

Další zařízení doma:
- APC UPS 700
- Router D-link (redundantní připojení k internetu 2Mbit), wifi AP
- 8 portový switch

EDIT: Omlouvám se, že jsem zapomněl přidat fotku, sice jsem jí pořídil, ale uplně jsem jí zapomněl vydolovat z foťáku a hodit sem, takze jsem to udělal teď a přidal k tomu nějaký trošku popisky :-). Pozn.: WinXP server neběží online, zapíná se víceméně vyjímečně, když je třeba sáhnout na disky v něm.

[attachment deleted by admin]
« Poslední změna: 04 Listopadu 2010, 18:19:34 od Dragonn »
Pokud něco alespoň trochu funguje, je lepší se v tom nešťourat.
Ntb: MSI EX300X, Core 2 duo 2GHz, 4GB RAM, ATI HD3450 256MB, Ubuntu 9.10

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Takové to domácí serverování
« Odpověď #27 kdy: 12 Října 2010, 15:50:26 »
Perfektní! Už se těším na fotky!
Redundantní připojení na domácím serveru je teda mazec :D

Dragonn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 86
Re: Takové to domácí serverování
« Odpověď #28 kdy: 12 Října 2010, 20:10:36 »
Fotky jsou nic moc extra...je to celý v normální počítačový krabici. Redundatní připojení je jenom kvůli tomu, že máme druhý připojení od táty z práce a navíc tam nemůžem mít veřejnou IP, takže je to pro serverové použití nepoužitelné bohužel :-/... ale jinak že jste to vy, tak pořídim i fotky vnitřností , ale moc upravené to není... jsem na to lajdák :-D
Pokud něco alespoň trochu funguje, je lepší se v tom nešťourat.
Ntb: MSI EX300X, Core 2 duo 2GHz, 4GB RAM, ATI HD3450 256MB, Ubuntu 9.10

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: Takové to domácí serverování
« Odpověď #29 kdy: 13 Října 2010, 18:25:59 »
Byla by možnost hostovat CS server?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Dragonn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 86
Re: Takové to domácí serverování
« Odpověď #30 kdy: 13 Října 2010, 23:00:15 »
2Rovano: můžeme zkusit dát řeč, ale myslím, že to sem nepatří, proto se mi ozvi do pošty, nebo někam jinam :-)
Pokud něco alespoň trochu funguje, je lepší se v tom nešťourat.
Ntb: MSI EX300X, Core 2 duo 2GHz, 4GB RAM, ATI HD3450 256MB, Ubuntu 9.10

Armus69

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
    • http://www.netlancers.cz
Re: Takové to domácí serverování
« Odpověď #31 kdy: 15 Listopadu 2010, 19:36:44 »
sice to  není domácí servérování

    1x  HP DL160 G6, Xeon Quad, 12GB RAM 250GB + 2x+TB disky, v Telehouse 100Mb (1Gb bude během zimy),
 Pár ESXi serverů (nejsou moje, jen je mam v pazourech) 2x IBM 3850 2x Xeon 3GHz , 32 GB ram , 2TB IBM SAN Fibre,
      Ještě Dell taky 2x Xeon 12GB ram , 1TB R5,  vše 1 Gb konektivita  NIX. Celkem 20 - 30  virtuálů.
 
jabber:  Armus69@jabber.cz

Standa99

  • Host
Re: Takové to domácí serverování
« Odpověď #32 kdy: 16 Listopadu 2010, 16:13:06 »
Skříň - Eurocase Mini ITX Wi-05, vykuchaný zdroj, ve kterém je adaptér pro PicoPSU a místo SLIM mechaniky je gigabitový switch napájený 12V rovnou ze zdroje
Deska - Intel Mount Olive D510MO, 2 GB RAM
Síť - integrovaný Realtek RTL-8169, v PCI Realtek RTL8111/8168B a v mini-PCI-E Atheros AR5001
Disk - SSD A-DATA S596 Turbo 32GB


« Poslední změna: 23 Srpna 2011, 20:39:10 od Standa99 »

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Takové to domácí serverování
« Odpověď #33 kdy: 16 Listopadu 2010, 19:30:22 »
Skříň - Eurocase Mini ITX Wi-05, vykuchaný zdroj, ve kterém je adaptér pro PicoPSU a místo SLIM mechaniky je gigabitový switch napájený 12V rovnou ze zdroje
Deska - Intel Mount Olive D510MO, 2 GB RAM
Síť - integrovaný Realtek RTL-8169, v PCI Realtek RTL8111/8168B a v mini-PCI-E Atheros AR5001
Disk - SSD A-DATA S596 Turbo 32GB
Perfektní práce! K++;
Co je hlavním účelem? Router?
A to SSDčko? Běží tam trim? Nemáš strach, že to nebude mít takovou životnost jako klasickej?
Je to skvělý ;) Víc podobných příspěvků...

Standa99

  • Host
Re: Takové to domácí serverování
« Odpověď #34 kdy: 16 Listopadu 2010, 20:17:39 »
Děkuji za pochvalu. Hlavním účelem je router: web, ftps, samba, ssh atd. Časem se pokusím rozjet i mail server, ale ještě nemám doménu. Web na wordpress template je vidět tady http://89.29.66.22 . Na SSD mi trim běží (viz. příloha) a doufám, že životnost bude aspoň 2x delší než záruka. Vše bylo podřízeno spotřebě, která je 22W. S tím původním zdrojem a klasickým 7200 ot/min. diskem byla 42W. Měl jsem sice Routerstation Pro (na OpenWRT) s nižší spotřebou 5W, ale plnohodnotný systém je lepší. A taky mi za NATem už nepoběží notebook (např. kvůli stahování), protože se vše už děje na novém routeru. Sice mi na tom běží desktopová verze 10.10, ale je to z důvodu jednodušího ovládání přes (ssh tunel) vzdálenou plochu.

http://89.29.66.22/standa/router/trim.txt
« Poslední změna: 23 Srpna 2011, 20:37:39 od Standa99 »

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Takové to domácí serverování
« Odpověď #35 kdy: 16 Listopadu 2010, 21:21:32 »
Děkuji za pochvalu. Hlavním účelem je router: web, ftps, samba, ssh atd. Časem se pokusím rozjet i mail server, ale ještě nemám doménu. Web na wordpress template je vidět tady http://89.29.66.22 . Na SSD mi trim běží (viz. příloha) a doufám, že životnost bude aspoň 2x delší než záruka. Vše bylo podřízeno spotřebě, která je 22W. S tím původním zdrojem a klasickým 7200 ot/min. diskem byla 42W. Měl jsem sice Routerstation Pro (na OpenWRT) s nižší spotřebou 5W, ale plnohodnotný systém je lepší. A taky mi za NATem už nepoběží notebook (např. kvůli stahování), protože se vše už děje na novém routeru. Sice mi na tom běží desktopová verze 10.10, ale je to z důvodu jednodušího ovládání přes (ssh tunel) vzdálenou plochu.
Jestli máš zájem napiš mi hostname, nebo něco co bys chtěl jako subdoménu na xxx.linuxovyserver.cz
http://standa99.linuxovyserver.cz třeba...

Je to fakt skvělá sestava, mám slabost na ty miniITXka od intelu :D
A spotřeba je fakt krásná, já mám něco pod pade s htpc. Nahodim asi taky fotky ;)

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Takové to domácí serverování
« Odpověď #36 kdy: 17 Listopadu 2010, 01:07:45 »
Kdo bude mít zájem o doménu třetího řádu neboli subdoménu na doméně linuxovyserver.cz, tak mě kontaktujte.
Nic za to nechci. Chápu, že se někomu kvůli testování a blbnutí nechce kupovat doména a IP si pamatuje málokdo.

Domény:

http://standa.linuxovyserver.cz
http://merlin.linuxovyserver.cz

Přidáno do prvního příspěvku...

Speirs

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 86
Re: Takové to domácí serverování
« Odpověď #37 kdy: 30 Dubna 2011, 22:03:58 »
Když jsme přezbrojili na novou techniku, zbylo doma jedno PIII, 512 MB RAM, 80GB HDD, tak jsem neváhal a vzal si ho na hraní, obhlédnout, jak takové servery vlastně fungují. Strčil jsem ho za televizi, aby v případě potřeby mohlo zobrazovat videa, fotky atd. Bohužel je to stařičký stroj a je šíleně pomalý, zvlášť když se grafická karta GF MX400 osolí na Full HD rozlišení, nicméně pokud video není zrovna přehrávané ve fleši, tak to ještě ujde. Protože musím mít vždycky nejnovější systém, tak jsem hned ve čtvrtek upgradoval na 11.04, bohužel měl počítač slabou chvilku a nadobro se zasekl uprostřed instalace balíků. Svoje pokusné webové stránky, které samozřejmě nezálohuji, jsem naštěstí vydoloval, ale o data z MySQL jsem přišel (nic moc cenného to nebylo, ale ztráta zamrzí). Udělal jsem čistou instalaci, ale neustále se mi zasekává (třeba po hodině běhu), myslím, že už má odzvoněno. A teď k pokusům: rozjel jsem samozřejmě LAMP server, CoD2 server, OpenTTD server, trochu mě štve, že nerozběhám server pro Source hry, kvůli tomu, že požadují nějaké novější instrukce procesoru. Nicméně bylo pěkné si po letech používání služeb nahlédnout, jak vlastně fungují, díky Linuxu.

UPDATE: Od ledna 2012 nasazen Debian stable (Squeeze) pro hladší běh a promazány větráky pro tišší chod. V plánu nákup řadičů USB 2.0 a SATA pro zprovoznění úložiště a streamu televize.
« Poslední změna: 11 Února 2012, 19:02:53 od Speirs »
ThinkPad R500 s grafikou Ati, bohužel.

Galaxi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Takové to domácí serverování
« Odpověď #38 kdy: 10 Prosince 2011, 21:01:53 »
Zdravím Vás taky si nyní něco menšího skládám jako úložiště + prazentace mého webu. Sestava by měla být následují procesor 1.6GHz, 1GB, 120GB HDD, 128Mhz intergoraná grafika.

Měl bych pár otízek:

1) distribuce Ubuntu 8.04 bez grafické podpory (omluvte mě jestli to neříkám přesně:)) by mohla stačit ne? Nebo jít do nové 11.10

2) pc budu zkoušet jako server na úložiště přes ip adres (web není třeba)  a zveřejnění webovek, stačí tedy nainstalovat klasický LAMP? V případě, že by jste věděli kde najít českou dokumentaci pro konfiguraci bez grafického prostředí byl bych vděčný:)

Díky

ETNyx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 425
Re:Takové to domácí serverování
« Odpověď #39 kdy: 11 Prosince 2011, 12:32:15 »
1) pokud chcete LTS verzi serveru tak bych instaloval tu nejaktuálnější, což je 10.04, která bude mít podporu následující 3 roky (+ pár měsíců), případně počkat na 12.04 což bude další LTS s podporou 5 let.

2) nevím jak máte to úložiště dat vymyšlené, ale existují pohodnější metody než directory listing na http serveru (nebo budete mít aplikaci jako uloz.to a podobné?). Osobně bych sáhl po nfs (href=http://wiki.ubuntu.cz/NFS) nebo třeba sambě (http://wiki.ubuntu.cz/Samba).
jabber: etnyx@jabbim.cz

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Takové to domácí serverování
« Odpověď #40 kdy: 11 Prosince 2011, 17:27:49 »
1) pokud chcete LTS verzi serveru tak bych instaloval tu nejaktuálnější, což je 10.04, která bude mít podporu následující 3 roky (+ pár měsíců), případně počkat na 12.04 což bude další LTS s podporou 5 let.

2) nevím jak máte to úložiště dat vymyšlené, ale existují pohodnější metody než directory listing na http serveru (nebo budete mít aplikaci jako uloz.to a podobné?). Osobně bych sáhl po nfs (href=http://wiki.ubuntu.cz/NFS) nebo třeba sambě (http://wiki.ubuntu.cz/Samba).

Serverové edice mají podporu pět let už teď.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Takové to domácí serverování
« Odpověď #41 kdy: 11 Prosince 2011, 18:42:34 »
1) pokud chcete LTS verzi serveru tak bych instaloval tu nejaktuálnější, což je 10.04, která bude mít podporu následující 3 roky (+ pár měsíců), případně počkat na 12.04 což bude další LTS s podporou 5 let.

2) nevím jak máte to úložiště dat vymyšlené, ale existují pohodnější metody než directory listing na http serveru (nebo budete mít aplikaci jako uloz.to a podobné?). Osobně bych sáhl po nfs (href=http://wiki.ubuntu.cz/NFS) nebo třeba sambě (http://wiki.ubuntu.cz/Samba).

Serverové edice mají podporu pět let už teď.

Ale od uvedení lucida už taky rok a půl uplynul ;)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

alex

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Takové to domácí serverování
« Odpověď #42 kdy: 11 Ledna 2012, 13:50:28 »
Ahoj, chtěl bych se přidat do skupinky nadšenců se "serverováním" a současný Synology poslat do světa. Moje požadavky na server budou ze začátku takové, že bude za routerem (později možná jako router, tímto si nejsem taky jistý raděj bych ho nechal za Mirotikem), sloužit bude jako domácí úložiště, download station, www server, časem i na openTTD. Nevím jestli volit cestu virtualizace Xen apod. nebo to "našupat" na jeden stroj. Disky plánuji zapojit min do RAID5. U serveru nevyžaduji super výkon, spíš preferuji spotřebu na PicoPSU se se 3 a více disky nedostanu  :( Domácí síť mám postavenou na 1Gigabit přes kterou posílám video do Xtreameru.
Moje představa o HW není ještě definitivní nejsem si jistý zda zvolit platformu na AMD, nebo Intel.

O konfiguraci jsem uvažoval, že bych použil jako základ tento HW:

základní deska
procesor
ram 2x2GB

Case, zdroj, i HDD mám.

Tímto bych se chtěl zeptat na váš názor ohledně HW případně na doporučení jiného, zda jít cestou virtualizace nebo to dát na jeden stroj. Už teď je to proti Synology "natřískanej" stroj. S vaší pomocí bych chtěl stroji vdechnout život a udělat z toho takovej malej seriál pro případný další zájemce o stavbu domácího serveru.
Děkuji za připomínky a postřehy

Standa99

  • Host
Re:Takové to domácí serverování
« Odpověď #43 kdy: 11 Ledna 2012, 15:26:20 »
Máš nějakou představu o spotřebě, na kterou se chceš dostat? Už od začátku bych se snažil nahradit ten NAS+router. Proč se schovávat za Mikrotik, když si vezme dalších 7-10W? S integrovanýma LANkama se dostaneš na cca 400-500 Mbit/s a toť otázka, jestli ten RAID bude k čemu?

alex

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Takové to domácí serverování
« Odpověď #44 kdy: 11 Ledna 2012, 15:35:37 »
Je mi jasný, že spotřeba proti klasickým NAS bude vyšší, ale na druhou stranu toho nabídne dalece víc. Zpočátku jsem uvažoval o Atomu, ale mám dojem, že tento nenabízí Raid. Mikrotik jsem chtěl volit do začátku, mám ho doma a server bych ze začátku nerad vystavoval na veřejnou ip, nehledě na to, že ze začátku to bude systém ladění a zkoušení (možná se pletu a vše pojede jak má). Raid chci z důvodu abych nepřišel o data jak se mi to už jednou stalo.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Takové to domácí serverování
« Odpověď #45 kdy: 11 Ledna 2012, 16:04:20 »
... Zpočátku jsem uvažoval o Atomu, ale mám dojem, že tento nenabízí Raid ...

Osobně bych volil RAID softwarový - linuxový, než ten, co je integrovaný na desce uvedené a jí podobných. On to totiž není "opravdový" RAID, ale pouze cosi, co se v terminologii označuje jako fakeRAID - jinak řečeno, celá zátěž jde stejně přes CPU a to tedy raději něco, co je nativně v jádře. Podpora v linuxu už sice nějaká relativně je, nicméně jsem s tím nikdy moc spokojený nebyl, čiliže uvažovat o typu desky na základě informace o RAIDu nemá smysl, je to buřt. Stačí dostatečný počet SATA/SAS portů.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Standa99

  • Host
Re:Takové to domácí serverování
« Odpověď #46 kdy: 11 Ledna 2012, 16:32:28 »
Nějak jsem přehlíd, že chceš zrcadlit. RAID jsem osobně zavrhnul, protože tam mám akorát filmy a kdybych o ně přišel, tak aspoň nebudu příště řešit, co smazat. Sice tam mám i zálohu fotek, ale ty mám na dalších X discích.
Na tom RAIDu poběží i systém? Pokud ano, tak to vidím na 50W v idle. Co hučící ventilátor na CPU?
Svůj strojek mám 15 měsíců na veřejné IP a zatím žije, i když bubák číhá za každým rohem.

alex

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Takové to domácí serverování
« Odpověď #47 kdy: 11 Ledna 2012, 16:57:34 »
Filmy by byla ta nejmenší ztráta, jde hlavně o foto, www, a podobný věci. Se systémem si nejsem jistej jestli by měl jet sólo nebo ho nechat společně v tom si nechám poradit od zkušenějších. Spotřeba bude asi o něco málo vyšší než je teď mám tady, router, switch a Synology. Odhadem to může být kolem 40W +- pár watíků. Máš pravdu na CPU je standartní chladič a bude ho třeba vyměnit za tišší. Teď jsem si uvědomil, že ta deska co jsem tady postoval nemá možnost měnit za chodu HDD.
Já měl na veřejné ip Synology a měl jsem tam mraky pokusů o přihlášení naštěstí se to dá "ošetřit" a blokovat dotyčnou IP.
Jinak co říkáš na tu sestavu? Něco co by se dalo změnit nebo vylepšit?

Standa99

  • Host
Re:Takové to domácí serverování
« Odpověď #48 kdy: 11 Ledna 2012, 20:01:54 »
Se 40W si fandíš. Pokud tam budeš mít neustále se točící 3 disky, tak to bude 3x7W při 5400 ot/min. nebo 3x10W při 7200 ot/min. Můj velký disk se roztáčí a fachčí jen když je potřeba (jede cca 15-20 hodin týdně pro 2 multimediální centra).
SSD je na systém ideální. Ukládám na něj i stahované věci, než je dokončím a přesunu jinam. Navíc na té desce máš HW, který se moc nevyužije a každý šváb navíc si vezme dalších pár wattů (např. firewire, USB3).
Já opravdu hledím na spotřebu. U zařízení fungující celý rok je to znát. Kdyby něco novějšího mělo o 10W nižší spotřebu, tak jdu do toho. Kór když můj Atom nemá EIST.
Co se týče zabezpečení, tak je důležité nepoužívat standartní porty, nasadit firewall (vše zakázat a povolit jenom co potřebuji), šifrovat komunikaci a umožnit přístup jenom z žádaných IP nebo MAC adres.

alex

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Takové to domácí serverování
« Odpověď #49 kdy: 11 Ledna 2012, 21:46:08 »
40W jsem jen tak v rychlosti vypočítal na současnou spotřebu, ale byla to rychlovka. SSD je zajímavý řešení, ale asi použiji 2,5" HDD 250GB leží tady nevyužitej tak by konečně měl uplatnění  :)
Zatím jsem ve fázi vybrat vhodný HW a na něj pak vybrat OS a vhodně ho nakonfigurovat. Je to na delší dobu, je nějak málo času :(
Zajímavý seriál o domácím serveru je na těchto stránkách. Je zde pěkná volba HW, ale je již těžší ho sehnat. Pak jsem ještě uvažoval o HP ProLiant MicroServer. U tohoto řešení mi přijde za hodně peněz málo muziky a nemožnost konfigurace.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.