Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Starší PC  (Přečteno 5804 krát)

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Starší PC
« kdy: 28 Května 2017, 09:47:28 »
Zdravím vespolek. Opět se budu ptát jaký systém zvolit pro starší PC, které jsem rozhodil a je mi líto ho vyhodit.
Jedná se o základní desku  Intel D915GAV osazenou procesorem Celeron Pentium 4 - 2,8GHz, paměť 3x512+1x256Mb. Grafika je jak integrovaná, tak je tam GK ATI Saphire Radeon 64Mb. Disk 80Gb Seagate Baracuda SATA.  PC bych chtěl pro synka (6let) pro edukační hry, YT a případně pouštění filmů z DVD nebo Divx...
Dal bych tam Ubuntu, ale myslím, že na to to nebude výkonově stačit. Jako první mě napadl linux Mint. Nicméně raději bych dával něco co už trochu znám... Ubuntu (kubuntu), mandriva...
Díky za případné odpovědi...
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Starší PC
« Odpověď #1 kdy: 28 Května 2017, 10:26:47 »
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Starší PC
« Odpověď #2 kdy: 28 Května 2017, 11:36:10 »
MX16 mám na starším netbooku http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=77110.0. Pokud byla instalace čerstvá, tak to šlapalo slušně. Bohužel po aktualizování už to taková sláva není... Nicméně vyzkoušet to můžu... :) Ještě jsem zkoušel u puppy linux, ale ten mi vůbec nesedl...   Nechci každou chvíli instalovat něco jiného abych jen zkusil jestli to funguje.
Pak mám ještě jeden starý PC, 1,7GHz s1 Gb paměti, což je srovnatelné s tím netbookem, ale ten už asi dávat dohromady nebudu i když funguje... Zatím počkám pokud by měl ještě nějaký nápad a pak to vyzkouším... :)
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Starší PC
« Odpověď #3 kdy: 28 Května 2017, 12:05:42 »
Citace
počkám pokud by měl ještě nějaký nápad
Na staršom stroji mi tiež dobre chodil LM 17.3 Xfce 32bit.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re:Starší PC
« Odpověď #4 kdy: 28 Května 2017, 16:57:25 »
Co třeba Zorin OS Lite? :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Starší PC
« Odpověď #5 kdy: 28 Května 2017, 22:14:29 »
S tim celerem spis Lubuntu nebo LXLE. Tez Puppy ma modifikaci Ubu - based s lxde. Postni sem do kodu support list pro cpu a ja Ti kdyztak za postovne a balne poslu nejakej lepsi procak a grafiku (pocitam, ze je to AGP a patice je 775) Kdyztak oprav a upresni. Pak to bude celkem pouzitelne PC  a lze koukat po distrech s xfce (Mint, Xubuntu, Zorin apod.)

Ten druhy PC taky zkus upresnit (desku, patici atd.), ale pocitam, ze ten spis do srotu. V tomhle stavu jedine Puppy nebo neco s lxde maximalne ... Mozna jeste nejaky dost starsi Slax ...
« Poslední změna: 28 Května 2017, 22:18:50 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Starší PC
« Odpověď #6 kdy: 30 Května 2017, 17:38:03 »
Ventero díky za nabídku. PDF od desky je zde: http://www.intel.com/content/dam/support/us/en/documents/motherboards/desktop/d915gav/d915gav_d915gag_techprodspec.pdf - strana 12.
Procesor bych řekl, že není zas tak pomalý, ale těch pamětí je pomálu... Ncpal jsem tam co jsem našel, ale chtělo by to zaokrouhlit alespoň na ty 2Gb...  No nicméně budu rád za každou změnu k lepšímu... :)

Ten druhý slabý PC nechám mimo... Tam už jsem procesor měnil a přidával i paměti. Původně to byla tuším, že 1,2GHz s 256Mb RAM... Ale tam nefunguje skoro nic.. Možná tak win98 max XP... :)
« Poslední změna: 30 Května 2017, 17:41:38 od Rellik »
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Starší PC
« Odpověď #7 kdy: 30 Května 2017, 21:46:32 »
Ten Celer je opravdu naprd. Tak procik do toho budu mit P4 630 - 3GHz HT, coz zlepseni bude znatelne oproti Celeru na 2,8 - ten muzu darovat

Kupodivu deska s DDR1 ma uz PCIe nikoliv AGP, prestoze nezvladne ani Pentium D - jeden z tech zbytecnych hybridu. Takze po grafice se podivam, ale nevim nevim, jestli do tohohle slotu budu mit neco zadara.

Dam vedet, az prijedu dom - cca za tyden ...
« Poslední změna: 30 Května 2017, 21:48:41 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Starší PC
« Odpověď #8 kdy: 31 Května 2017, 16:01:04 »
Díky, tak procesor bych tedy bral :) Co se týká grafiky, tak jsem v šuplíku našel jednu co by tam mohla jít dát http://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-R545-1GI#ov Ta už by snad mohla být lepší... :)
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Starší PC
« Odpověď #9 kdy: 31 Května 2017, 20:02:22 »
To je škoda do tohohle kompu cpát tuhle grafiku  :) - bych řekl, když tam bude nějaký lehký Linux. Můžu se zeptat kolegy po nějaké gt6600, x1200 nebo tak něco, jestli by to nenechal za pade či stovku ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 622
Re:Starší PC
« Odpověď #10 kdy: 04 Června 2017, 13:58:39 »
No, já to řešil na o hodně slabších strojích výběrem balíků. Nainstaloval jsem jen holý základ bez X. Pak už jen přiinstalil X + PEKWM (jednoduchý a rychlý window manager) + xterm + mc + alsa + conky. Dále jako hudební přehrávač MPD + MPC. Na video MPV a na internet Midori a Operu. Firefox absolutně selhal na HW prostředky. Midori je sakra rychlá, ale má své mouchy. Pak začala dost padat díky youtube. Nakonec jsem to vyřešil skriptem, že se vždy před spuštěním midori smaže její cache adresář a od té doby šlape jak fík. Ale na Facebook na midori zapomeň, kvůli tomu mám Operu.
Pekwm je hodně dobře postaru konfigurovatelné a conky také. Jdou tam v poho namapovat multimediální klávesy a spousty jiných vychytávek. Jsem nadmíru spokojen.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
MeWe  Joutůůůůb

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Starší PC
« Odpověď #11 kdy: 05 Června 2017, 20:03:05 »
No já bych to řešil taky pouhým výběrem balíků, ale při instalaci jsem si této volby nevšiml ani u jednoho systému co jsem zkoušel...
Jinak facebook je mi ukradený. Nemám tolik času abych ho zabíjel čtením nesmyslných zpráv...
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

roninn

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 193
Re:Starší PC
« Odpověď #12 kdy: 01 Července 2017, 12:03:21 »
Zdravím vespolek. Opět se budu ptát jaký systém zvolit pro starší PC, které jsem rozhodil a je mi líto ho vyhodit.
Jedná se o základní desku  Intel D915GAV osazenou procesorem Celeron Pentium 4 - 2,8GHz, paměť 3x512+1x256Mb. Grafika je jak integrovaná, tak je tam GK ATI Saphire Radeon 64Mb. Disk 80Gb Seagate Baracuda SATA.  PC bych chtěl pro synka (6let) pro edukační hry, YT a případně pouštění filmů z DVD nebo Divx...
Dal bych tam Ubuntu, ale myslím, že na to to nebude výkonově stačit. Jako první mě napadl linux Mint. Nicméně raději bych dával něco co už trochu znám... Ubuntu (kubuntu), mandriva...
Díky za případné odpovědi...
Otázka je sice staršího data ale já sem chodím jen málo nebo skoro vůbec. Ale k tvému dotazu. CPU 1x2,8GHz (byˇt Celeron) a 1,7GB RAM je kur_a ještě hodně kategorie "HighEnd OldComputer". A to myslím zcela vážně. Pokud má deska SATA konektory a pro grafiku používá PCI-E tak bych se s výrazem starej počítač ale hodně brzdil. Pro mě je starej počítač s konektory IDE a grafika AGP. Ty tam můžeš dát s klidem Pentium 4 3,8GHz a skoro jakoukoliv grafiku s PCI-E. Takže pro syna 6 let z toho můžeš, pro něj, udělat ještě herní dělo.  ;) Vůbec bych se nezabýval minimalistickyma distrama. Za pár kaček tam dokoupíš pár věcí a synkovi předáš dělo. P4/3.8 koupíš za pár šupů, udělal bych dual channel v RAM a pokud se stavíš u mě tak ti dám zadara kartu MSI RX300HM-TD128E / ATI Radeon X300. Dělal jsem nedávno upgrade a karta mi tu leží.
Nokia N8, Xiaomi Redmi Note 3, Windows 7, Ubuntu Mate 16.04.2, Kali Linux, Dell Inspiron 17 Touch, Acer Aspire E-1 571, Dell Optiplex 755.

exxp

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re:Starší PC
« Odpověď #13 kdy: 28 Července 2017, 12:13:17 »
Je to starší diskuze - ale něco podobnýho jsem teď řešil ...
Koupil jsem si "nový" počítač a byla tam "navíc" grafika ATI HD 3450. Tu jsem vymontoval, protože mně stačí ta integrovaná x4500, když nehraju hry a chci přejít na Linux a ta Intel grafika by měla být lepší než ATI, co jsem tak četl ...

Ale ten starý počítač jsem chtěl poslat dál v rodině a aby byl použitelný na dnešní internet, tak jsem tam chtěl namontovat tu ATI grafiku z toho novýho ...

Starý počítač je IBM S51 - Celeron 2,8 GHz, 512 MB RAM DDR1 ... S tou "novou" grafikou by to mohlo akcelerovat třeba Firefox apod. a už by tam šel i nějaký ten Linux atd.

Je tam PCI-e 1x - bohužel ta grafika tam nefungovala - navíc když tam byla namontovaná, ta ani když jsem ten monitor připojil k té interní GMA, tak taky žádný obrazový výstup.

Grafika ATI 3450 má jenom DVI (+ S-out nebo jak se tomu říká - ten kulatej). Dostal jsem k tomu novýmu repasu takovou jako redukci DVI >>> VGA - v novým počítači to fungovalo.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.