Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: instalace W7 na Ubuntu  (Přečteno 4885 krát)

davidson

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
instalace W7 na Ubuntu
« kdy: 07 Února 2018, 10:02:31 »
Pěkný den přeji,
 obracím se na Vás s prosbou o radu, už se nad tím třetí den trápím.
Před časem jsme si (s bejvalkou) koupili Notebook Lenovo G50-45, kde byly nainstalovány Win10. Ty jsem rozhodně nechtěl, a tak jsem poprosil kamaráda, který umí s počítači líp než já, aby mi tam hodil Ubuntu 16.10, které jsem vypálil na dvd.  Vše dobře dopadlo.  ale po nějaké době mi došlo, že mi ty sedmičky víc vyhovovaly.
Nyní jsem si pořídil windows7Pro,  znám ho líp a můžu tam rozjíždět aplikace pro win,které potřebuji. Mám vypálené .iso na DVD.
3.den se pokouším o instalaci

problém nastal při nabídce v BIOSu. Když jsem chtěl změnit preferenci bootování na DVD,aby se mi rozjela instalace. Počítač mě nepustí přes system password (tuším heslo BIOSu).  Já jsem žádné heslo nenastavoval a ten kamarád, co mi tam instaloval ty linuxy, také ne.  Jakou cestou bych to mohl vyřešit? Moc počítačům nerozumím, prosil bych o radu, které budu rozumět. Je jiná možnost načtení instalace win v os ubuntu? Na netu jsem pátral, ale su z toho akorát pomatený.
Bylo to srozumitelné?
Díky David

WeltRaum

  • Host
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 07 Února 2018, 10:57:58 »
...koupili Notebook Lenovo G50-45, kde byly nainstalovány Win10. Ty jsem rozhodně nechtěl, a tak jsem poprosil kamaráda, který umí s počítači líp než já, aby mi tam hodil Ubuntu 16.10, které jsem vypálil na dvd.
Zrejme ten kamarát nie je až taký „profík“, keď ti bez problémov nainštaloval mrtvý systém. Ubuntu 16.10 je od júla 2017 nepodporovaný. Otázne je, prečo ti nenavrhol dualboot – inštaláciu Ubuntu vedľa Windows??

Citace
Počítač mě nepustí přes system password (tuším heslo BIOSu).  Já jsem žádné heslo nenastavoval a ten kamarád, co mi tam instaloval ty linuxy, také ne. 
Ako teda ten kamarát nainštaloval Ubuntu, ak je Bios zaheslovaný?? Spýtaj sa ho, aký použil postup, prípadne si pozri manuál k NB - ak je Bios zaheslovaný z výroby, tak toto by tam malo byť uvedené.  Ale nezdá sa mi, že by Lenovo malo zaheslované biosy. Možnosťou je ešte odniesť NB do servisu, nech resetujú Bios, budeš mať istotu, že všetko prebehne v poriadku.

davidson

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 07 Února 2018, 11:19:39 »
Díky za reakci. Ano, ptal se mě, jestli tam chci ty desítky nechat a já mu řekl že ne.

Teď mi psal, že si to nepamatuje, ale asi žádné heslo to po něm nechtělo při vstupu do biosu. Zkontaktuji bejvalku a mrknu do manuálu. Ale je to divné, že najednou je zaheslovaný. Přitom jsem v BIOSu nikdy předtím nebyl.

WeltRaum

  • Host
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 07 Února 2018, 11:42:16 »
Niektoré NB sú nastavené tak, že ak sa do nich vloží bootovacie médium, tak automaticky bootujú z nich - čiže do Biosu netreba vôbec zasahovať (hlavne tie staršie modeli). Vyskúšaj aj túto možnosť. Riadne spusti Ubuntu, vlož do mechaniky inštalačné médium s Win a keď ho systém načíta, reštartuj NB a uvidíš, či sa spustí Ubuntu alebo Inštalačné DVD.

Ak bios zaheslovaný nebol a teraz je, tak tam heslo musel niekto zadať.  ;)

davidson

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 07 Února 2018, 12:09:38 »
právě, je to divné.  Automatické spuštění při restartu též nefunguje.

WeltRaum

  • Host
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 07 Února 2018, 12:32:14 »
právě, je to divné.  Automatické spuštění při restartu též nefunguje.
Nie, nie je to divné  :) S automatickým bootom vloženého DVD som sa stretol len pri niektorých NB od HP a Samsung, inak som vždy musel nastaviť prioritu bootovania v Biose. Navyše Lenovo má na vstup do Biosu väčšinou malé tlačidlo vedľa tlačidla zapínania a vypínania NB.

Na nete je síce fúra „osvedčených“ návodov ak resetovať Bios ale niektoré pokusy skončili nefunkčnosťou NB. Samotné Lenovo tiež neposkytuje informácie ako na reset biosu. Osobne som takéto dačo ešte nemusel riešiť, takže v tomto smere neporadím. Možno poradí niekto iný. Ale v servise by to mohli zvládnuť.

davidson

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 07 Února 2018, 12:50:29 »
to že je to divné patřilo k tomu, že nevím, kdy se tam to heslo dostalo.

Jinak ty ovladače pro lenovo mi v ubuntu nebudou fungovat, ne?

WeltRaum

  • Host
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 07 Února 2018, 13:12:55 »
Nie, Ubuntu má vlastné ovládače, ktoré sú v jadre systému. Ak máš naozaj nainštalované Ubuntu 16.10, tak je smola v tom, že nevieš v systéme nič nainštalovať, aktualizovať ho, lebo zdroje softvéru sú vypnuté.

Ešte urob pokus s inštalačným DVD/USB s Ubuntu – či sa bude dať nabootovať, ak ide o tento NB , tak tam bude zrejme UEFI a nie klasický BIOS. Je možné, že kamarát niektoré voľby prestavil.

Postni sem ešte z Ubuntu  výpisy z terminálu (Ctrl + Alt + T):
Kód: [Vybrat]
[ -d /sys/firmware/efi ] && echo "Installed in EFI mode" || echo "Installed in Legacy mode"a
Kód: [Vybrat]
lsb_release -a

davidson

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 07 Února 2018, 13:32:54 »
david@david-Lenovo-G50-45:~$ [ -d /sys/firmware/efi ] && echo "Installed in EFI mode" || echo "Installed in Legacy mode"
Installed in EFI mode
david@david-Lenovo-G50-45:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:   Ubuntu
Description:   Ubuntu 16.10
Release:   16.10
Codename:   yakkety

davidson

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 07 Února 2018, 13:33:45 »
a ten typ NB odpovídá

davidson

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 07 Února 2018, 13:51:09 »
a kdybych si nainstaloval nové funkční ubuntu, jak bych to pak vyřešil?

WeltRaum

  • Host
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 07 Února 2018, 14:15:56 »
a kdybych si nainstaloval nové funkční ubuntu....
Mal by si funkčný systém na NB  :)
Ak by sa dalo nainštalovať funkčné Ubuntu, tak sa bude musieť dať nainštalovať aj Win. Vyskúšaj aj boot s Win10, aký bol pôvodne v NB – ten si môžeš stiahnuť zo stránok Microsoftu, licenčný kľúč by mal byť uložený v Uefi.
Ak sa to nepodarí, tak s tým zbehni do servisu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 07 Února 2018, 14:39:26 »
Platí, že oba OS musí být instalované ve stejném "mode" (UEFI nebo Legacy).

Máš nainstalované Ubuntu v UEFI mode.  A proto nemůžeš k němu instalovat W7.  Protože W7 instalaci v UEFI mode (bez úpravy instalačky) neumí.

Takže buď musíš k stávajícímu Ubuntu doinstalovat W10 (které UEFI "umí"), a pak ještě opravit zavaděč (Grub), protože bude při instalaci přepsán. (nedostal by ses pak do Ubuntu).  Není to úplně triviální a je potřeba o tom něco vědět.
http://linuxbsdos.com/2013/03/12/dual-boot-windows-8-and-ubuntu-12-04-in-uefi-mode/
https://askubuntu.com/questions/221835/how-do-i-install-ubuntu-alongside-a-pre-installed-windows-with-uefi

Nebo přepnout bios na Legacy a oba systémy nainstalovat znova.   W7 samozř. instalovat jako první. Při instalaci disk vyčistit (diskpart > clean) a převést z GPT na MBR (diskpart > convert mbr).  Až bude W7 úspěšně nainstalované, doinstalovat k němu Ubuntu.
Tato možnost je daleko jednodušší, proto ji doporučuji.

« Poslední změna: 07 Února 2018, 14:43:00 od juwa2 »

davidson

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 07 Února 2018, 14:51:05 »
a když tam budu mít w10, tak se stejně do BIOSu nedostanu, ne?
K přepnutí biosu na legacy budu potřebovat ten system password ne?
« Poslední změna: 07 Února 2018, 15:06:05 od davidson »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 07 Února 2018, 15:56:11 »
a když tam budu mít w10, tak se stejně do BIOSu nedostanu, ne?
K přepnutí biosu na legacy budu potřebovat ten system password ne?
Základ je dostat se do biosu. Bez toho nemůžeš dělat nic, instalovat, měnit nastavení biosu samotného, zkrátka nic...
---------------------------------------------------------
Heslo do biosu jde vyresetovat vyndáním cmos baterky na 5 minut.
https://www.lostwindowspassword.com/article/reset-lenovo-password.html#Part2
« Poslední změna: 07 Února 2018, 16:15:38 od juwa2 »

davidson

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 07 Února 2018, 19:35:40 »
dá se na to spolehnout? četl jsem dost názorů, že u nových typů nb to už nestačí a akorát to nadělá paseku.

WeltRaum

  • Host
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 07 Února 2018, 20:04:17 »
Nuž dať sem link na niečo, čo nie je oficiálne, je jedna vec, či takto juwa2 už Bios resetoval, to je už vec druhá – možno sa k tomu vyjadrí. Uviedol som už vyššie, že na nete je fúra návodov, ale … nie oficiálne.
Vyskúšať to samozrejme môžeš a sú v podstate 3 možnosti – buď sa to podarí a heslo sa zmaže alebo sa Bios zresetuje až tak, že nerozpozná HDD, grafiku a všetko sa bude musieť znovu ponastavovať, v najhoršom prípade budeš mať nefunkčný NB.
Oficiálne by sa mal Bios resetovať priamo v biose cez rôzne nastavenia alebo prídavné programy.
dá se na to spolehnout?
??
@juwa2 - dá sa na to spoľahnúť??

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 07 Února 2018, 20:07:47 »
dá se na to spolehnout? četl jsem dost názorů, že u nových typů nb to už nestačí a akorát to nadělá paseku.
No zkusit to musíš - jinou možnost nemáš (teda ještě kromě přeflešování biosu).
A paseka se žádná nekoná - buď se heslo vyresetuje, nebo ne.
A pokud ne, tak na tom budeš stejně jako teď. Tj. v podstatě s mrtvým strojem...
---------------------------
Nejlepší by ovšem bylo vzpomenout si na to heslo...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 07 Února 2018, 20:13:41 »
Nuž dať sem link na niečo, čo nie je oficiálne, je jedna vec, či takto juwa2 už Bios resetoval, to je už vec druhá – možno sa k tomu vyjadrí. Uviedol som už vyššie, že na nete je fúra návodov, ale … nie oficiálne.
Vyskúšať to samozrejme môžeš a sú v podstate 3 možnosti – buď sa to podarí a heslo sa zmaže alebo sa Bios zresetuje až tak, že nerozpozná HDD, grafiku a všetko sa bude musieť znovu ponastavovať, v najhoršom prípade budeš mať nefunkčný NB.
Oficiálne by sa mal Bios resetovať priamo v biose cez rôzne nastavenia alebo prídavné programy.
dá se na to spolehnout?
??
@juwa2 - dá sa na to spoľahnúť??
Nestraš..  Vyndání nebo i vybití (běžná věc) CMOS baterky nekončí přece bricknutím notesu..
Akorát si tam nastaví čas a nějaké výchozí věci, to je vše. A bude mít funkční stroj.
---------------------------------
Ovšem pokud s tím nechce dělat nic, je to jeho věc - ale pak ať zde nebrečí, že tam nemůže nic nainstalovat.
A až mu klekne Ubuntu co tam má teď, tak bude mít opravdu mrtvý stroj...
---------------------------------
Žádná rada na tomto fóru není oficiální. Pokud chce někdo oficiální řešení, stále má možnost obrátit se na autorizovaný servis. To ale, na rozdíl od této "poradny" není zadarmo...
« Poslední změna: 07 Února 2018, 20:36:17 od juwa2 »

davidson

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 07 Února 2018, 20:26:22 »
Nuž dať sem link na niečo, čo nie je oficiálne, je jedna vec, či takto juwa2 už Bios resetoval, to je už vec druhá – možno sa k tomu vyjadrí. Uviedol som už vyššie, že na nete je fúra návodov, ale … nie oficiálne.
Vyskúšať to samozrejme môžeš a sú v podstate 3 možnosti – buď sa to podarí a heslo sa zmaže alebo sa Bios zresetuje až tak, že nerozpozná HDD, grafiku a všetko sa bude musieť znovu ponastavovať, v najhoršom prípade budeš mať nefunkčný NB.
Oficiálne by sa mal Bios resetovať priamo v biose cez rôzne nastavenia alebo prídavné programy.
dá se na to spolehnout?
??
@juwa2 - dá sa na to spoľahnúť??
Nestraš..  Vyndání nebo i vybití (běžná věc) CMOS baterky nekončí přece bricknutím notesu..
Akorát si tam nastaví čas a nějaké výchozí věci, to je vše. A bude mít funkční stroj.
---------------------------------
Ovšem pokud s tím nechce dělat nic, je to jeho věc - ale pak ať zde nebrečí, že tam nemůže nic nainstalovat.
A až mu klekne Ubuntu co tam má teď, tak bude mít opravdu mrtvý stroj...

takže v případě mého typu to není nebezpečné?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #20 kdy: 07 Února 2018, 20:31:37 »
Odpověď jsi dostal - dělej si co chceš, plnoletý (snad) jsi.  Ale pokud ti vyhovuje momentální stav, můžeš to třeba upřeně pozorovat...
« Poslední změna: 07 Února 2018, 20:33:12 od juwa2 »

WeltRaum

  • Host
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #21 kdy: 07 Února 2018, 21:41:18 »
@davidson – tak vyskúšaj, čo radí juwa2, hlavne odpoj NB od prúdu a vyber aj baterku, aby nezostal ani zostatkový prúd v NB, aby nedošlo ku skratu. Daj vedieť, či sa heslo zmazalo.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #22 kdy: 07 Února 2018, 22:08:09 »
Windows 7 na tento ntb nainstalovat nejspise pujde, ale dost mozna nebudou existovat nektere ovladace a nepujde ti na nem vsechno. Nez se do toho pustis, podivej se na stranky Lenovo, zda jsou tam drivery pro W7. Protoze jinak je to porod i pro zkuseneho servisaka, pro tebe mozna neprekonatelna prekazka. Ajestli ti Ubuntu moc nevyhovovalo - a to ja se nedivim - tak tam vrzni jinou odnoz. Xubuntu 16.04, Ubuntu Mate 16.04, Linux Mint 18.3 xfce ci mate, popr. jeste MX17.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

davidson

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #23 kdy: 07 Února 2018, 22:14:12 »
zítra to zkusím, hodím oko na netu. Budu pak muset neěak ten bios nastavovat?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:instalace W7 na Ubuntu
« Odpověď #24 kdy: 07 Února 2018, 22:19:01 »
zítra to zkusím, hodím oko na netu. Budu pak muset neěak ten bios nastavovat?
V resetovaném biosu se nastavují akorát hodiny a datum - to snad ještě zvládneš ne?   :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.