Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace zaseknuta na "instalování grub2 balíku" - Acer  (Přečteno 2477 krát)

thebittenpeach

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Hezký den,

Doufám, že mě předem omluvíte za mou případnou neznalost  :)

Instaluju Ubuntu (sice 17.10, ale to je, myslím, v této situaci jedno) a s Linuxem mám sice nějaké zkušenosti ale rozhodně nejsem expert.

Mám Acer Spin 1, je známý tím, že je problematický s Linuxem. Byl na něm předinstalovaný W10.

K věci - po dlouhém zjišťování, jak vůbec bootnout LiveUSB, což byl horor, se mi to konečně povedlo. A tak jsem začal s instalací Ubuntu. Zvolil jsem čistou instalaci a pokračoval. Installer jel v pohodě, ale zasekl se na konci u instalování Grub2 balíku. Zkoušel jsem znovu hledat, ale o tomto problému nikde nic moc není, a když už je, tak nesedí na můj systém.

Můj postup, jak jsem instaloval Ubuntu:
1. LiveUSB jsem vytvořil v GPT partition na UEFI (jsem si jistý, že můj noťas má obojí)
2. V UEFI jsem nastavil supervisor password, aktivoval Network boot (nutnost u Aceru, jinak se nic neděje) a nastavil jsem Trust na nejprve bootx64.efi
3. Instaloval jsem Ubuntu jako čistou instalaci, zkoušel jsem všechny možnosti, které by mohli ovlivnit průběh instalace (změna jazyka, nezaškrtnutí políček o instalaci 3rd party apps, odpojení od internetu...), ale vždycky jsem skončil zaseklý na tom grubu.

Zaseknutí na grubu vypadá tak, že v logu je po pár řádcích napsáno "Started Cleanup of Temporary Directories" a pak se jen opakují různé "chyby" typu "Warning: Source ID XXXX was not found when attempting to remove it."

Zkoušel jsem i Boot-repair a bez úspěchu (běžel tak hodinu, pak jsem to vzdal)...

Byl bych moc rád, kdyby se tu našel někdo, kdo by mě mohl přinejmenším někam přesměrovat, na koho se obrátit a v nejlepším případě toho, kdo by mě provázel a pomohl s mým problémem... Nejsem sice expert ale blbec taky ne, google znám a rychle se učím. Jen prosím o trpělivost  :)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace zaseknuta na "instalování grub2 balíku" - Acer
« Odpověď #1 kdy: 31 Března 2018, 21:15:34 »
Instaluješ na UEFI  mašinu postupem pro Legacy (klasický bios). Oba postupy se liší včetně přípravy bootflešky. Použij https://rufus.akeo.ie/
A o instalaci pod UEFI si něco přečti https://www.tecmint.com/ubuntu-15-04-installation-on-uefi-firmware

thebittenpeach

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Instalace zaseknuta na "instalování grub2 balíku" - Acer
« Odpověď #2 kdy: 31 Března 2018, 21:37:00 »
Můj postup byl téměř stejný, až na to, že jsem si nehrál s partitions... Takže si myslíš, že kdybych je nastavil podle návodu, bude pak Ubuntu fungovat?

Na jednom fóru jsem se totiž dočetl o tom, že někdo se stejným modelem Aceru jako mám já se stala podobná věc, ale nastavení partitions mu taky nepomohlo...

Pak tam někdo napsal, že má použít bootloader (grub) a napsat tam ubiquity -b (tak se prý nainstaluje OS bez grubu) a pak že má nainstalovat rEFInd... Ale je to návod pro Linux Mint.

(odkaz) https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=256244

Jinak děkuji za reakci!

Edit: ještě jedna věc, není možné, že všechno způsobuje moje paměťové rozhraní, které je eMMC a ne SSD?
« Poslední změna: 31 Března 2018, 21:52:49 od thebittenpeach »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace zaseknuta na "instalování grub2 balíku" - Acer
« Odpověď #3 kdy: 31 Března 2018, 22:40:59 »
No to si právě musíš "hrát s partitions"... A stačí, když se budeš držet řádného postupu. A zavaděč se instaluje do EFI oddílu který musíš předem připravit.
-----------------------------------------------------
Nicméně ve tvém případě bych přepnul bios na Legacy a instaloval "klasicky po staru" v tomto režimu, tj. zavaděč na disk, nikoli na oddíl.  Bude to pro tebe daleko schůdnější cesta, uvidíš...

thebittenpeach

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Instalace zaseknuta na "instalování grub2 balíku" - Acer
« Odpověď #4 kdy: 31 Března 2018, 22:58:11 »
No to si právě musíš "hrát s partitions"... A stačí, když se budeš držet řádného postupu. A zavaděč se instaluje do EFI oddílu který musíš předem připravit.
-----------------------------------------------------
Nicméně ve tvém případě bych přepnul bios na Legacy a instaloval "klasicky po staru" v tomto režimu, tj. zavaděč na disk, nikoli na oddíl.  Bude to pro tebe daleko schůdnější cesta, uvidíš...

Tak udělal jsem vše přesně podle návodu a nic - všechno zůstalo při starém. Možná by mohla pomoct tahle věc, co mi píše log při instalaci "Warning: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported"

Hledal jsem jak to změnit, ale všude se píše jen o tom, jak to změnit při dual bootu nebo když už mají ubuntu zprovozněný (a já nemám ani jedno)

UEFI nelze v Aceru změnit na Legacy, bohužel. A myslím, že by to mělo jít i přesto, že v legacy není... snad! :)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace zaseknuta na "instalování grub2 balíku" - Acer
« Odpověď #5 kdy: 01 Dubna 2018, 18:33:05 »
Každé uefi lze přepnout do legacy režimu. A i kdybys to instaloval v uefi režimu, tak to musí jít - někde zkrátka děláš chybu. Ale nikdo u toho s tebou nesedí, pod ruce ti nevidí. Takže znova a lépe, návodů i s obrázky popř. videí na YT je bamblion. Instalace ubuntu není stavba atomové elektrárny.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Instalace zaseknuta na "instalování grub2 balíku" - Acer
« Odpověď #6 kdy: 01 Dubna 2018, 19:44:40 »
Podla internetu je na tomto zariadeni problem, napr.
https://dantalion.nl/en/installing-ubuntu-on-acer-spin-uefi-devices/

P.s Co tak citam tak problem je v tom ze ty tam nemas disk ale hlasi sa to ako MMC(?) karta. Je to tvoj pripad?
« Poslední změna: 01 Dubna 2018, 19:53:12 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.