Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Lubuntu 18.04 tlačítko vypínání  (Přečteno 2592 krát)

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Lubuntu 18.04 tlačítko vypínání
« kdy: 16 Prosince 2018, 10:58:18 »
Když dám tlačítko na vypnutí, tak mi naběhne tabulka s výběrem, ale já potřebuji aby se pc vypl nebo uspal. Jak toho dosáhnu? Ve správci napájení pro Xfce (asi LXDE nemá svůj) mám akci vypnout, ale asi soudruzi udělal někde chybu a nefunguje to.
Poradíte někdo jak to opravit?
Předem děkuji.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Lubuntu 18.04 tlačítko vypínání
« Odpověď #1 kdy: 16 Prosince 2018, 12:03:22 »
Když dám tlačítko na vypnutí
HW tlacidlo alebo SW na panely? Toto je pre HW na bedni.
Pouziva lubuntu dconf databazu?(/home/user/.config/dconf/user) Ak ano tak radsej nastavuj taketo veci cez dconf-editor. Doinstalujes ho cez balik dconf-tools.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
« Poslední změna: 16 Prosince 2018, 13:39:01 od JirkaZ »

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:Lubuntu 18.04 tlačítko vypínání
« Odpověď #3 kdy: 16 Prosince 2018, 19:08:36 »
Nejde mi to :(

Zkoušel jsem:
Workaroud: in /etc/acpi/powerbtn.sh, delete all but the last line:

/sbin/shutdown -h now "Power button pressed"

Soubor powerbtn.sh jsen nenašl, tak jsem ho vytvořil.

a nainstalovat
acpid také nepomohlom už jsem ho měl nainstakovaný. Ještě zkusím přeinstal.

Nainstaloval jsem acpi a píše to:
gabi@HP-Compaq-dx2450-Microtower:~$ acpi
No support for device type: power_supply


Když dám tlačítko na vypnutí
HW tlacidlo alebo SW na panely? Toto je pre HW na bedni.
Pouziva lubuntu dconf databazu?(/home/user/.config/dconf/user) Ak ano tak radsej nastavuj taketo veci cez dconf-editor. Doinstalujes ho cez balik dconf-tools.
hw tlačítko

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Lubuntu 18.04 tlačítko vypínání
« Odpověď #4 kdy: 17 Prosince 2018, 10:25:55 »
Stisk HW tlačítka = Nabídka akcí (pro ukončení session atd.)
Držení HW tlačítka = Provedení akce, nastavené v menu (viz. Váš screen výše)

U mne je doba držení tlačítka závislá na nastavení v BIOS-u. Na některých PC nelze nastavit vůbec, na některých lze dobu držení nastavit softwarově.
Defaultní čas je 5-10s.
Chcete-li tedy provést Vámi nastavené vypnutí pomocí tlačítka, prostě jej držte a držte ... ono to nakonec zdechne.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Lubuntu 18.04 tlačítko vypínání
« Odpověď #5 kdy: 17 Prosince 2018, 11:23:32 »
Citace
Chcete-li tedy provést Vámi nastavené vypnutí pomocí tlačítka, prostě jej držte a držte ... ono to nakonec zdechne.

Tak tímhle bych se zrovna neřídil. Ano, tímto se vám podaří vypnout každý ntb....Jedná se o tzv. "vynucené vypnutí" - "force shutdown" - ale rozhodně se tím korektně nevypne OS..tzn. neukončí se korektně služby, nemusí se uložit potřebné informace, může se poškodit file systém....to zřejmě tazatel nechce....tudíž bych mu radil tvoji radu raději nebrát v potaz
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Lubuntu 18.04 tlačítko vypínání
« Odpověď #6 kdy: 18 Prosince 2018, 13:01:28 »
Tak tímhle bych se zrovna neřídil. Ano, tímto se vám podaří vypnout každý ntb....Jedná se o tzv. "vynucené vypnutí" - "force shutdown" - ale rozhodně se tím korektně nevypne OS.

Mám-li nastaveno "Stisknutí = Uspat/Hibernovat", vždy to u mne vynutí Uspání/Hibernaci.
Já mám ovšem na většině NTB nastaveno VYPNOUT, právě kvůli VYNUCENÍ vypnutí, a je to z důvodu bezpečnosti obsahu NTB.

Případně mne opravte. Je možné, že se různé distribubuce chovají různě. Teď jsem to testl na Ubuntu 16 s gnome-panel, Ubuntu 18 Budgie + Ubuntu 18 Budgie s přepnutím na Plasma (tedy tentýž NTB), Debian s Plasma. Ostatní distribuce a prostředí kvůli tomu nebudu instalovat. U mne to prostě funguje. Možná i proto, že nemám nikde SWAP jednotku, všude používám program swapspace. To ale nevím.
Anebo jsem největší blázen a proto mám největší štěstí ;-)

EDIT 28.12.2018: Doplňuji, že výše popsané mi funguje na noteboocích, zatímco na klasickém PC ne. Na PC vždy dojde k úplnému vypnutí, ať už nastavím pro vypínací tlačítko cokoliv. Nevím ovšem, proč tomu tak je. Ani Google mi neodpověděl.
« Poslední změna: 28 Prosince 2018, 11:34:49 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Lubuntu 18.04 tlačítko vypínání
« Odpověď #7 kdy: 18 Prosince 2018, 19:13:16 »
zkus provést změnu nastavení, jak potřebuješ. Odhlaš se a přihlaž se. A pak to zkus vypnout tlačítkem..

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:Lubuntu 18.04 tlačítko vypínání
« Odpověď #8 kdy: 26 Prosince 2018, 16:45:09 »
Pořád nejde :) Pořád tabulka :/

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Lubuntu 18.04 tlačítko vypínání
« Odpověď #9 kdy: 26 Prosince 2018, 17:23:17 »
Pořád nejde :) Pořád tabulka :/

Zjisti si příkaz pro vypnutí. Měl by to být:
Kód: [Vybrat]
shutdown=dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.ConsoleKit /org/freedesktop/ConsoleKit/Manager org.freedesktop.ConsoleKit.Manager.Stop
Vyzkoušej v Terminálu jestli funguje.

Pokud ano, vytvoř si skript
Kód: [Vybrat]
~/shutdown.sh
 s tímto příkazem.  Na Ploše si vytvoř spouštěč (ikonu) který bude spouštět tento skript.
PC pak budeš vypínat tímto spouštěčem na Ploše. Můžeš si k němu nastavit klávesovou zkratku.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.