Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: SSD, swap, uspávání... vaše zkušenosti...  (Přečteno 3721 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
SSD, swap, uspávání... vaše zkušenosti...
« kdy: 29 Ledna 2019, 09:39:35 »
Prosím o vaše zkušenosti.

Používáte u SSD swap? Do jaké velikosti RAM (2, 3, 4, 8...). A jak veliký.
Používáte swap na ramdisku?
Uspáváte systém na SSD do paměti nebo na disk?
Upravujete nastavení systému po instalaci na SSD, trim, využití swapu a podobný? (u U16, U18)

Jedná se o běžný systém pro domácí kancelář, levnej SSD, žádný hry, žádný stříhání videa.

Díky.

« Poslední změna: 29 Ledna 2019, 11:03:46 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:SSD, swap, uspávání... vaše zkušenosti...
« Odpověď #1 kdy: 29 Ledna 2019, 10:51:27 »
Pokud nemáš aspoň cca 12GB RAM, swap použít musíš (nebo swapfile).
Pokud nehibernuješ, stačí cca 4GB, pokud ano, tak pochopitelně víc - až do velikosti RAM.
Hibernaci (uspání na disk) používám z důvodu rychlejšího přepnutí na jiný OS (dualboot). Klasický reboot trvá o mnoho déle. Na ramdisk musíš mít opravdu hodně ram, jinak to nemá smysl...
Nastavuju pouze swappiness na 10

LDASCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:SSD, swap, uspávání... vaše zkušenosti...
« Odpověď #2 kdy: 29 Ledna 2019, 10:54:59 »
Swap na SSD je podle mě zbytečnej (jsem radši za ramdisk). Ramdisk je o hodně svižnější a tam klidně 8 GB a to stačí. (je ovšem toto řešení drahé)
Já jinak neuspávám system, mě to jede pořád, případně jednou za dva týdny načtu win pak zpět na linux. Pro mě třeba zbytečné uspávat.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:SSD, swap, uspávání... vaše zkušenosti...
« Odpověď #3 kdy: 29 Ledna 2019, 11:05:52 »
Ramdisk je o hodně svižnější a tam klidně 8 GB a to stačí. (je ovšem toto řešení drahé)

V čem urychlí zabrat část RAM na swap RAM disk. Myslel jsem si, že swap se používá právě, když RAM nestačí...
Jestli je to rychlejší, proč nezabrat půlku RAM (například 4+4GB) na swap ramdisk?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:SSD, swap, uspávání... vaše zkušenosti...
« Odpověď #4 kdy: 29 Ledna 2019, 11:09:38 »
Nemám swap, netýrám SSD. Dopřál jsem si raději 32GB RAM, pak swap nemusím řešit (ale u druhého stejného stroje je tuším jen 16GB a taky léta funguje bez swapu).

Neuspávám, u SSD je to skoro zbytečné. Systém startuje velmi svižně (Kubuntu 14.04 - 18.04 je o poznání pomalejší, ale pořád OK).

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:SSD, swap, uspávání... vaše zkušenosti...
« Odpověď #5 kdy: 29 Ledna 2019, 11:13:00 »
Nemám swap, netýrám SSD. Dopřál jsem si raději 32GB RAM, pak swap nemusím řešit (ale u druhého stejného stroje je tuším jen 16GB a taky léta funguje bez swapu).

Neuspávám, u SSD je to skoro zbytečné. Systém startuje velmi svižně (Kubuntu 14.04 - 18.04 je o poznání pomalejší, ale pořád OK).

Moje stroje se pohybují v rozmezí 2-8GB RAM. :-(
Startují sice svižně, ale minimálně 1 minutu to zabere. Rychlejší nemám... :-) Jsou to NB a pro přenášení nebo převoz...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:SSD, swap, uspávání... vaše zkušenosti...
« Odpověď #6 kdy: 29 Ledna 2019, 11:23:21 »
Nemám swap, netýrám SSD. Dopřál jsem si raději 32GB RAM, pak swap nemusím řešit (ale u druhého stejného stroje je tuším jen 16GB a taky léta funguje bez swapu).

Neuspávám, u SSD je to skoro zbytečné. Systém startuje velmi svižně (Kubuntu 14.04 - 18.04 je o poznání pomalejší, ale pořád OK).

Moje stroje se pohybují v rozmezí 2-8GB RAM. :-(
Startují sice svižně, ale minimálně 1 minutu to zabere. Rychlejší nemám... :-) Jsou to NB a pro přenášení nebo převoz...

8GB by na běžné věci mělo stačit, možná ale lépe s Lubuntu nebo Xubuntu (spotřebují znatelně méně RAM).

Problém (alespoň u mě) je třeba s některými *.pdf a Okularem. Když totiž chci scrollovat bez čekání, tak je někdy třeba Okularu povolit nenasytné využívání RAM a to tedy její obsazení pak letí...

K tomu swapu: kdybych ho ani s 8GB RAM nechtěl používat, tak dost riskuju pád systému. Předtím by to chtělo si trvale zobrazit widget sledování RAM a nejméně den při maximálním využití PC neustále sledovat vytížení RAM, nebo raději někam ukládat log (pokud už ta informace není v nějakém stávajícím).

Ale je to asi fakt na hraně, nebo možná už za ní a s méně než 8GB na nepoužívání swapu lze rovnou zapomenout...

K té rychlosti: Kubuntu 14.04 mně startuje cca za 20 sec od odklepnutí volby OS v Grubu do plné použitelnosti systému. CPU i5-5675C, jak už jsem zmínil 32 GB RAM, / je na SSD, /home na klasickém HDD.
« Poslední změna: 29 Ledna 2019, 11:31:42 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:SSD, swap, uspávání... vaše zkušenosti...
« Odpověď #7 kdy: 29 Ledna 2019, 13:03:22 »
Lubuntu či Xubuntu na základní věci stačí 2GB :-) Jinak mě vždy radily swap na dvojnásobek RAM a od 16 GB bud vubec nebo, jestli se požaduje spánek tak v mírně vyšší hodnotě, a se to tam vejde.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

LDASCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:SSD, swap, uspávání... vaše zkušenosti...
« Odpověď #8 kdy: 29 Ledna 2019, 13:34:51 »
Ramdisk je o hodně svižnější a tam klidně 8 GB a to stačí. (je ovšem toto řešení drahé)

V čem urychlí zabrat část RAM na swap RAM disk. Myslel jsem si, že swap se používá právě, když RAM nestačí...
Jestli je to rychlejší, proč nezabrat půlku RAM (například 4+4GB) na swap ramdisk?

Todle co já zminuji, že je rychlejší je v případě grafického programu. Já to používal u photoshopu CS5 (ted disponuju s 16 GB RAM (skončil jsem), předtím s 64GB). Když si dělal třeba s 300-400 vrstvama tak to bylo znát, hlavně v tu dobu maximum mohl udat k photoshopu 32gb, pak jsem dal swap. Celkově asi nejlepším řešením je mít swap na HDD, nebo prostě zainvestovat do ram a neswapovat. Asi nejlepší je mít dostatek ram.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:SSD, swap, uspávání... vaše zkušenosti...
« Odpověď #9 kdy: 29 Ledna 2019, 23:50:04 »
Pokud máš málo RAM, tak ti swap na SSD může dost pomoct. Když jsem systém instaloval, měl jsem RAM 6 GB a swap si dal neprozíravě pouze 7 GB. Jelikož používám prohlížeč s miliónem tabů a k tomu jsem schopen upravovat několik fotografií v raw formátu najednou a další mít otevřené v prohlížeči, přičemž běžně systém jen uspávám a nevypínám, dojde mi RAM velmi rychle a faktem je, že když začne systém swapovat na SSD, tak to nepoznám, nic mě znatelně nebrzdí, na systému s C2Duo 3,8 GHz a SATA rozhraním pomalejším, než je maximum disku. Problém nastane, když dojde místo na swapu, to je pak konečná, takže mám v panelu sloupečky indikující zaplnění RAM, i swapu, abych to nepřepískl. Také bych na SSD bez výčitek hibernoval, kdybych tam měl dost místa, uspávání občas nevykryje výpadek proudu, i když mě to moc netrápí, protože práci mám uloženou.
SSD jsem si koupil na to, aby mi zrychlil systém, nikoli na to, abych vymýšlel, jak si ho neopotřebuju :)
Mám dva Kingstony V300 60GB (ve 2 PC) a běží mi takto denně už skoro 7 let a to na doraz, moc volného místa na nich není, přičemž platí, že čím větší je kapacita disku a čím větší je volné místo (aby mohl disk přesouvat zápis rovnoměrněji na všechny buňky), tím lépe pro jeho životnost.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:SSD, swap, uspávání... vaše zkušenosti...
« Odpověď #10 kdy: 30 Ledna 2019, 09:22:38 »
Mám dva Kingstony V300 60GB (ve 2 PC) a běží mi takto denně už skoro 7 let a to na doraz, moc volného místa na nich není, přičemž platí, že čím větší je kapacita disku a čím větší je volné místo (aby mohl disk přesouvat zápis rovnoměrněji na všechny buňky), tím lépe pro jeho životnost.

A platí to i když aktivní oddíl zabírá jen půlku SSD disku?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:SSD, swap, uspávání... vaše zkušenosti...
« Odpověď #11 kdy: 30 Ledna 2019, 13:25:22 »
Na oddílech nezáleží - směrodatná je zaplněnost disku jako celku.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:SSD, swap, uspávání... vaše zkušenosti...
« Odpověď #12 kdy: 30 Ledna 2019, 14:27:58 »
Na oddílech nezáleží - směrodatná je zaplněnost disku jako celku.

Mám SSD 120 GB, cca 50GB je oddíl s Ubuntu a je plný z 80%. Pak je prázdný prostor pro další instalaci a potom swap. Je to tak ok?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:SSD, swap, uspávání... vaše zkušenosti...
« Odpověď #13 kdy: 30 Ledna 2019, 15:03:12 »
Jasně.  ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.