Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: M.2 SSD + HDD  (Přečteno 1397 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
M.2 SSD + HDD
« kdy: 26 Února 2016, 16:44:25 »
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli by byla možná taková kombinace. Koupily jsme si domů jako multimediální centrum minipočítač Intel NUC a má možnost mít 2,5" HDD (daly jsme tam 500 GB 7200 otáček) a k tomu může být M.2 SSD. Koukala jsem, kolik stojí a za 250 GB dát přes 2600 Kč se mi moc nechce, tak mě napadlo, že by možná stačil 32 GB za cca 700 Kč, na kterém by byl / a /home by byl na HDD (v notebooku mám / o velikosti 15 GB a bohatě mi stačí, zbytek z 240 GB SSD je /home a 4 GB na swap). A je nutný swap při 16 GB RAM? Hibernovat se nebude, pouze uspávat a při delší nepřítomnosti vypínat. Instalovaný bude Linux Mint KDE. Myslíte, že je to dobrý nápad? Předem díky za radu :-)

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:M.2 SSD + HDD
« Odpověď #1 kdy: 27 Února 2016, 07:22:42 »
Proč?
a) když je to multimediální PC tak to stačí disk 24 GB kde máš celý systém včetně /home a swap a filmy si dáš na externí disk (tak to mám já)
b) Swap potřeba není

Jinak jde udělat vše jak píšeš / na SSD a /home na HDD

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:M.2 SSD + HDD
« Odpověď #2 kdy: 27 Února 2016, 09:24:56 »
U tohoto použití nevidím důvod proč dávat systém extra na SSD. Klidně to nechej jak to máš teď. Protože kromě vyhozených peněz nebude praktický přínos žádný...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:M.2 SSD + HDD
« Odpověď #3 kdy: 27 Února 2016, 15:10:26 »
Praktický přínos bude, protože nakonec kromě přehrávání filmů, hudby a streamovaného rádia se bude používat i na internet, kancelář, fotky atd. Dá se říct, že bude mít stejné použití, jako má Mac, akorát s jiným OS a v jiné místnosti. A pravdou je, že i když tam teď je 500 GB 7200 otáček disk (který je i relativně rychlý, alespoň při kopírování), tak odezva systému v porovnání s 4 roky starým notebookem Dell V130 (který má 240 GB SSD) je hodně tristní, spouštění programů trvá i několik vteřin a zkrátka s SSD se to nedá srovnávat. Jsme zvyklé na rychlost a i když tento počítač je hodně rychlý, tak disk ho brzdí.


Co se týče externího disku, tak to samozřejmě nebude, protože máme NAS napojený na rychlou síť, takže je nesmysl řešit pomalý externí disk, který se navíc musí připojovat a odpojovat a tato data používají i další počítače, tablety a telefony. Spíše mi jde o to, jestli ten 32 GB M.2 SSD má smysl nebo by bylo lepší koupit radši větší.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:M.2 SSD + HDD
« Odpověď #4 kdy: 27 Února 2016, 15:29:00 »
Tak to jo. A 32GB na systém bohatě stačí.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:M.2 SSD + HDD
« Odpověď #5 kdy: 27 Února 2016, 18:37:45 »
Děkuju :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.