Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunkční nainstalovaný balík.  (Přečteno 3807 krát)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Nefunkční nainstalovaný balík.
« kdy: 15 Března 2014, 10:21:29 »
Dobrý den.
Zajímalo by mě jak zjistím které závislosti si můžu dovolit odstranit (jestli je využívá jenom můj program nebo ještě i nějaké další nainstalované věci). Jak se dozvím z jakých souborů se balík skládá a do jakých adresářů na počítači se mají nasypat? Je to skutečně vždycky pravda že se balík skládá z těch souborů které uvede jakýsi výpis obsahu balíku ? Nemůže tam nastat nějaká diference ? Myslím například to, že ve výpisu je uvedený a přitom tam není. To asi ne co ? To si balíčkovač ověřuje. Jaké máte mínění o gr. nadstavbě apt - aptitude ? Používáte ji ?

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Nefunkční nainstalovaný balík.
« Odpověď #1 kdy: 16 Března 2014, 05:59:49 »
Pro odstranění nepotřebných balíčků se používá příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get autoremoveTen sám detekuje je-li balíček v systému potřeba či ne.
Zjištění z jakých souborů se balíček skládá můžeš provést třeba v synapticu. (Pravé tlačítko nad balíčkem, který tě zajímá, Vlastnosti, Seznam nainstalovaných souborů, ale funguje to jen u souboru již nainstalovaného.)
Nainstalovaná aplikace se může skládat z více souborů, než kolik jich bylo nainstalováno. A to tehdy, když si při spuštění vytvoří konfigurační či pracovní soubory. K odstranění takových souborů při odinstalaci balíku slouží příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove --purge nazev_balikuTento příkaz, však neodstraní soubory co vznikly v adresářích jednotlivých uživatelů, ty odstraňuji ručně. Pokud neuvedeš parametr --purge, konfigurační soubory v systému zůstanou.
Grafickou nástavbu apt - aptitude nepoužívám, používám kromě příkazové řádky ještě synaptic, případně Centrum software pro Ubuntu.
No a pokud se mýlím  ;), někdo zkušenější mě určitě opraví či doplní.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Nefunkční nainstalovaný balík.
« Odpověď #2 kdy: 16 Března 2014, 10:18:13 »
Děkuju za odpověď. Zkusím to tak jak píšete.

Jsem v Linuxu jen málo zběhlý. Stále jsem totiž nenašel odpověď na tyto věci:

1. Dokdy je balík balíkem? Já mám zato že jenom potud, jen když je to fyzický soubor s příponou deb.

2. Když se řekne jaké balíky máš nainstalované co se tím míní?
Přece pokud mám balík nainstalovaný, tak už to není
balík, ale aplikace - třebas desítky souborů rozsypaných po různých adresářích
.

Nebo se fyzický balík deb někde archivuje? Nějaký archiv v adresářové struktuře je, ale pokud je balík naházený už jako soubory v adresářích tak se nabízí otázka proč jsou na disku ještě originální fyzické balíky deb zabírájí potom jen místo na HDD ne?

Nebo to funguje tak, že se všechny údaje o souborech obsažených v balíku a jejich pozdější rozmístění po adresářích zaznamenají do jekési databáze a původní balík deb se může smazat? Systém přitom ale ví jaké balíky má nainstalované což Synaptic nebo Aptitude vyšťourá..

Toto je dost nešťastná terminologie a asi jen málo kdo má povědomí kde je to rozhraní mezi balíkem a soubory. Prostě mi přijde divné že se s už nainstalovanou věcí operuje stále jako s balíkem, ( což je pro mnohé zavádějící. ) Přece jsem si nainstaloval nějakou aplikaci a nainstaloval jsem si ji z balíku gcc.deb , ale že by to byla aplikace gcc přece nemusí být pravda.

2. Proč je balík (soubor deb) třebas ještě komprimovaný že má příponu tg nebo gz či jiné
řekl bych že balík už sám o sobě musí být zkomprimovaný tak, že už víc zkomprimovat nejde?
Proč se to teda dělá?

Dík za odpověď
« Poslední změna: 16 Března 2014, 10:26:20 od Dr Fuss »

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Nefunkční nainstalovaný balík.
« Odpověď #3 kdy: 16 Března 2014, 12:04:02 »
...Zajímalo by mě jak zjistím které závislosti si můžu dovolit odstranit (jestli je využívá jenom můj program nebo ještě i nějaké další nainstalované věci)...
Zatiaľ kým niekto skúsený neodpovie tak napr. lan-messenger
Kód: [Vybrat]
apt-cache depends lmcZávisí na: libaudio2
a čo je na libaudio2 ešte závislé?
Kód: [Vybrat]
apt-cache rdepends libaudio2
Kód: [Vybrat]
libaudio2
Reverse Depends:
  lmc
  libqtgui4
  nas-bin
  nas
  mplayer2
  ia32-libs-multiarch
  libqtgui4
  libaudio-dev
  xfaces
  timidity
  nas-bin
  nas
  mplayer2
  mplayer-gui
  mplayer
  mpg123-nas
  mpg123
  ia32-libs-multiarch
  gbsplay
  alsaplayer-nas
  acm
  libqtgui4
  libqt3-mt
  libaudio-dev
  libao4
Ak to potrebuješ.
...Jak se dozvím z jakých souborů se balík skládá a do jakých adresářů na počítači se mají nasypat? ...
rozbaľ .deb a pozri sa z čoho sa skladá. To kde sa majú uložiť sa mi zdá že im hovorí skript. Alebo to testneš v chroot a zistíš lokalizáciu kde sa to nainštalovalo (toto sa mi nezdá :-\) Ale to spresní niekto ďalší.
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Nefunkční nainstalovaný balík.
« Odpověď #4 kdy: 16 Března 2014, 12:55:00 »
Když mi Synaptic ukazuje že mám balík kicadlibrarian cosi (bílý čtvereček - umožňuje mi to jen nainstalovat ale při instalaci to skončí chybou a hlásí mi to že není klíč a že je to program jiných stran), tak jak to co mi ukazuje Synaptic někde v adresářích najdu abych se toho zbavil když je to nanic?
Nebo jak mám pokračovat?

Je to toto:  http://www.compuphase.com/electronics/kicadlibrarian_en.htm

konkrétně:  The KiCad Librarian for Linux, 32-bit (848 KiB)

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Nefunkční nainstalovaný balík.
« Odpověď #5 kdy: 16 Března 2014, 13:48:16 »
ten program chce
Kód: [Vybrat]
kicadlibrarian
  Závisí na: libwxgtk2.8-0
  Závisí na: libhpdf-2.2.1
  Závisí na: libcurl3 7.29
  Závisí na: libc6
Sú to verzie zdá sa z ubuntu raring aspoň tá libcurl3 7.29
 Nie je to to isté ako >>>kicad v repozitároch?
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Nefunkční nainstalovaný balík.
« Odpověď #6 kdy: 16 Března 2014, 16:22:32 »
Jak jste dosáhnul tohodle výpisu závislostí?

Kde najdu ty soubory když mi Synaptic i Aptitude oznamují že to kdesi je, ale při pokusu o instalaci to selže na nepřítomnost čehosi. Chci se toho zbavit když je to na nic. Kde ty soubory najdu abych je smazal?

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Nefunkční nainstalovaný balík.
« Odpověď #7 kdy: 16 Března 2014, 17:37:52 »
Terminál, vojdeš do zložky kde ja stiahnutý balíček.deb napr. cd Plocha a tam bez sudo
Kód: [Vybrat]
dpkg -I KiCadLibrarian-0.6.5030-Linux.deb
Kód: (výsledok) [Vybrat]
new debian package, version 2.0.
 size 872136 bytes: control archive= 2203 bytes.
     372 bajtov,    10 riadkov    control             
    4636 bajtov,    65 riadkov    md5sums             
 Package: kicadlibrarian
 Version: 0.6.5030
 Section: devel
 Priority: optional
 Architecture: i386
 Depends: libwxgtk2.8-0 (>= 2.8.10-1), libhpdf-2.2.1 (>= 2.2.1-1), libcurl3 (>= 7.29.0-1), libc6 (>= 2.11)
 Installed-Size: 2683
 Maintainer: Thiadmer Riemersma <thiadmer@compuphase.com>
 Description: A utility to maintain footprint and symbol libraries, for the KiCad EDA suite.
to nie sú knižnice čo inštaluje to sú tie čo potrebuje! Nemazať! Skontroluj si čo alebo ktorý program ich potrebuje príkazom 
Kód: [Vybrat]
apt-cache rdepends libc6 za lib6 dosaď  čo potrebuješ
Tiež nie som v linuxe ako doma, tak ma berte/ber s rezervou.  ;)
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Nefunkční nainstalovaný balík.
« Odpověď #8 kdy: 17 Března 2014, 09:57:52 »
Co je to nepotřebný balík? Jak tomuto pojmu mám rozumět?
Za nepotřebný ho uzná systém nebo já?

Na některé věci jsem si musel najít odpověď sám:

Zjištění jaké soubory nainstalovaný balíček obsahuje:  dpkg -L název balíku

Chceme - li zjistit do jakého balíčku patří soubor:  dpkg -S kompletní cesta k souboru
« Poslední změna: 17 Března 2014, 11:20:43 od Dr Fuss »

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Nefunkční nainstalovaný balík.
« Odpověď #9 kdy: 17 Března 2014, 10:54:31 »
...Na některé věci jsem si musel najít odpověď sám:..
To je len vítané,
...Zjištění jaké soubory nainstalovaný balíček obsahuje:  dpkg -L název balíku
ale dá sa to aj s nenainštalovaným 
Kód: [Vybrat]
dpkg-deb --contents xyz.deb odpovedá to na vašu otázku
Citace
a do jakých adresářů na počítači se mají nasypat?
Z toho som usúdil, že ide o info o ešte nenainštalovanom balíku, moja chyba :-\
Citace
Jak se dozvím z jakých souborů se balík skládá
to som popísal hore, otvoriť ho v správcovi archívov (samozrejme nenainštalovaný.deb)
Nepotrebný balík?
 Je nejaký balík čo sa inštaloval v závislosti k niečomu a už viac (po odinštalácii hlavného balíčka/appky) nie je potrebný.
Pr.
 lan-messenger potrebuje balík nas ale po odinštalovaní lan-messenger sa nas neodinštaloval a nie je viac potrebný - tak sa stáva nepotrebný. Toto snáď niekto doplní. (zdá sa mi, že sa to dá vysvetliť ešte jednoduchšie) ;)
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Nefunkční nainstalovaný balík.
« Odpověď #10 kdy: 17 Března 2014, 11:24:52 »
Citace
ale dá sa to aj s nenainštalovaným

Ale když už je to nainstalovaný tak už to přece není balík ne?
Za balík to považuju dokud je to balík a jak už je to rozsypaný po adresářích tak už bych snad o balíku ani nemluvil ne ?
« Poslední změna: 17 Března 2014, 11:27:23 od Dr Fuss »

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Nefunkční nainstalovaný balík.
« Odpověď #11 kdy: 17 Března 2014, 11:45:48 »
Doslovne?
 Ak poviem cez cestu prebehla čierna mačka, myslím mačku alebo kocúra? Tak isto v hovorovej reči zovšeobecňujeme napr. pes a až, ak dôjde na kontext tak sa zistí či ide o samicu alebo samca.
 Dovtedy je to pes. A balík, no je to jednoduchšie volať to balík aj po inštalácii a sám ste to tak spravili
Citace
Předmět: Nefunkční nainstalovaný balík.
 
A ešte dpkg - package manager for Debian nie app manager
to isté aptitude - high-level interface to the package manager ;)
 Z toho mi vychádza, že balík je pre programy ktoré ho spravujú (apt aptitude dpkg synaptic) balíkom až do vymazania z pc
 a pre nás (userov) je to appka, balík, zdroj ťažkostí, alebo čokoľvek chceme a akokoľvek si to nazveme.  :)
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re:Nefunkční nainstalovaný balík.
« Odpověď #12 kdy: 17 Března 2014, 12:12:45 »
Tohle to je na tom právě to matoucí.
Prosím mám nainstalovanou nějakou věc a ta pochází (její komponenty jsou z instalačního balíku XXX).
Dobře príma! Ale mluvit stále o balíku mi přijde divné.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Nefunkční nainstalovaný balík.
« Odpověď #13 kdy: 17 Března 2014, 12:23:21 »
JJ, Dr. Fuss, jak ty jsi tu chyběl... co ti přijde divné je jedna věc, druhá věc je zažitý úzus, ten se prosím opravdu nesnaž měnit. Myslím, že to tu bylo vysvětleno jasně...
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Nefunkční nainstalovaný balík.
« Odpověď #14 kdy: 17 Března 2014, 12:25:59 »
...Ale mluvit stále o balíku mi přijde divné.
Rozumiem, pripravte sa však na to, že niekto (ak nie väčšina) nebude zdieľať Vaše nadšenie popisovať veci detailným (pre Vás „ideálnym”) spôsobom.  :)  žiadna irónia!
To by sa zišlo ísť až k zdroju a dopytovať sa tam. Ale ani >>>Neo nedostal uspokojivé odpovede!
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.