Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Vyzkoušeli jste a...

Pomohlo, díky.
3 (75%)
Nejsem si jist
1 (25%)
Ne, je to stejné.
0 (0%)
Je to horší.
0 (0%)

Celkem hlasů: 4

Autor Téma: [HOWTO] Flexibee na Ubuntu - nastavení  (Přečteno 25155 krát)

Redi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
  • SO SAY WE ALL!
[HOWTO] Flexibee na Ubuntu - nastavení
« kdy: 03 Dubna 2012, 13:43:32 »
Flexibee je český účetní systém bežící na Javě a v cloudu (i když vám nikdo nebrání si server udělat doma). Bohužel, ač výrobce nabízí .deb Ubuntu balíček, který dokonce přidá i firemní repo, nefunguje vše tak jak by mělo. Jelikož ve firmě používáme Ubuntu 11.10 (Unity má docela úspěch :D), bylo potřeba najít řešení následujících problémů:
(Vše se vztahuje na nastavení klienta, o serveru nemám moc ponětí, stará se nám o něj samotné FlexiBee. Někde na ABCLinuxu je článek o jeho nastavení.)
  • Dekorace oken překrývá písmo.
  • Výchozí GTKL&F je neuvěřitelně pomalý.
  • Při rychlém posunu ze strany na stranu se písmo rozsype a je k nepřečtení.
  • Jak zapnout OpenGL akceleraci Javy.
  • Jak zvolit správnou Javu.
Všechny úpravy provádíme ve scriptu Flexibee v oblíbeném editoru (v mém případě gedit):
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /usr/bin/flexibee
  • Oprava dekorace oken a GTKL&F
    pokud vím tak jediný použitelný vzhled je Metal. V otevřeném konfiguračním souboru si tedy zadáme:
Kód: [Vybrat]
FLEXIBEE_ARGS="--no-laf"
FLEXIBEE_JAVA_ARGS="-Xmx512m -client -XX:MaxPermSize=128m  -XX:MinHeapFreeRatio=10 -XX:MaxHeapFreeRatio=20 -XX:-OmitStackTraceInFastThrow -Dswing.defaultlaf=javax.swing.plaf.metal.MetalLookAndFeel -Dswing.boldMetal=false"
Tím jsme vyřešili i problém s rychlostí GTKL&F, který se mi zdál mnohem pomalejší. Bohužel jako protiváhu jsme ztratili hezkou grafickou integraci do systému. Podle všeho se jedná o chybu programátorů FlexiBee, nahlášení tohoto bugu ale vesele ignorují se slovy "nám to na Debianu funguje" :-\.
  • Rozsypání písma a OpenGL akcelerace
    Nevím jestli to bylo jenom u mě, ale problém s rozsypáváním textu při rychlém horizontálním scroolování se mi povedlo vyřešit zapnutím OpenGL akcelerace která FlexiBee i znatelně zrychlila. U Javy se OpenGL akcelerace (funguje jak pod normální Javou tak pod OpenJDK) zapíná pomocí -Dsun.java2d.opengl=true (-Dsun.java2d.opengl=True pokud chcete vidět debug v terminálu). Přidáme tedy na úplný konec scriptu, těsně před $FLEXIBEE_JAVA_ARGS, -Dsun.java2d.opengl=True -Dsun.java2d.d3d=false . Výsledek tedy vypadá:
Kód: [Vybrat]
${JAVACMD} -cp $CLASSPATH -Dwinstromdir=${winstromdir}/lib -splash:${winstromdir}/winstrom-splash.png -Dclassworlds.conf=${winstromdir}/lib/launcher.txt -Dsun.java2d.opengl=True -Dsun.java2d.d3d=false $FLEXIBEE_JAVA_ARGS org.codehaus.classworlds.Launcher $FLEXIBEE_ARGS $@
  • Samozřejmě by bylo vhodné vybrat i správnou Javu. Flexibee běží bez problémů na OpenJDK-6, OpenJDK-7 a OracleJDK-7. OpenJDK-6 a OpenJDK7 můžeme nainstalovat bez problémů z hlavního repa Ubuntu. Pokud mohu doporučit tak OpenJDK7 je znatelně rychlejší. Problém ale nastane ve chvíli kdy chcete použít originální OracleJDK-7, není totiž kvůli změně licence v repu Ubuntu. Nejjednodušší možnost je nainstalovat Javu pomocí PPA, které nainstaluje script a zbytek stáhne z webu Oracle. Nezapomeňte, že nainstalováním tohoto balíčku souhlasíte s jejich licencí! Do terminálu tedy zadejte:
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java7-installer
Pak by bylo dobré nastavit výchozí Javu, to buď můžete udělat zadáním příkazu do terminálu:
Kód: [Vybrat]
sudo update-alternatives --config javaa vybráním čísla korespondujícího s verzí Javy kterou chcete použít. A nebo můžete znovu upravit script FlexiBee, pod FLEXIBEE_CACHE_DIR=”$HOME/.winstrom/cache/” přidejte např.:
Kód: [Vybrat]
FLEXIBEE_JAVA="/usr/lib/jvm/jdk1.7.0_01/jre/bin/java"
    a výsledek zkontrolujte v "Nápověda" > "O aplikaci FlexiBee"

Snad vám tenhle můj malý postřeh alespoň trochu pomůže. Linux (a zvláště Ubuntu) ve firmě řeší mnoho problémů a neuvěřitelně šetří náklady na HW. Například FlexiBee s výše zmíněným upraveným configem jede naprosto v pořádku na konfiguraci s AMD C-60 a 4GB RAM. Zvolená konfigurace si vezme max. cca. 30W a je naprosto dostačující pro základní použití (FireFox, ThunderBird, LibreOffice, FlexiBee, Evince). S FlexiBee máme dobré zkušenosti a můžeme ho bez problémů doporučit, jediné v co do budoucna doufám je opravení GTKL&F a celkové zrychlení aplikace.

Ještě uvedu zdroje ze kterých jsem čerpal.
  • Úprava vzhledu na Metal: ZROJ
  • Zapnutí OpenGL akcelerace: ZDROJ
  • OracleJAVA repo: ZDROJ
Pokud by někdo měl ještě nějaký nápad na zrychlení FlexiBee, prosím podělte se o něj :).


UPDATE

Dnes jsem updatoval na verzi 10.16.2 a zkusil jsem použít OpenJDK-7. A jak se tak dívám tak problém s GTK L&F (uřezávání písma) v Ubuntu je skoro pryč. Vypadá to že věci se konečně dávají do pořádku :)

UPDATE

Podle mailu z Flexibee je prý vše již opraveno a víc už to prý ani opravit nejde. Pravda je ale trochu jiná...
Pokud se vám po zapnutí GPU akcelerace Flexibee občas na chvíli zasekne, tak jí zase vypněte.
« Poslední změna: 02 Března 2019, 11:43:41 od Michal Stanke »
Nesnáším Javu, Flash a binární drivery... Jo a mám rád Unity.
Kdyby někdo věděl o nějakém dobrém n00b návodu pro Vala tak prosím PM.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:[HOWTO] Flexibee na Ubuntu - nastavení
« Odpověď #1 kdy: 04 Dubna 2012, 23:30:24 »
Přidal jsem anketu, určo nebude na škodu. ;)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Karel Ochman

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
    • http://www.leatherservice.wz.cz
Re:[HOWTO] Flexibee na Ubuntu - nastavení
« Odpověď #2 kdy: 07 Dubna 2012, 21:17:17 »
Děkuji za návod, moc se mi hodil
Potřebuji poradit ještě s jednou věcí a to je načtení bankovních výpisů  (konkrétně Česká spořitelna abo,csv) a jejich spárováním s konkrétními platbami.
Děkuji za pomoc

Redi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
  • SO SAY WE ALL!
Re:[HOWTO] Flexibee na Ubuntu - nastavení
« Odpověď #3 kdy: 09 Dubna 2012, 13:13:02 »
S bankovními výpisy moc zkušeností nemám, ve firmě používáme ČSOB a ta poskytuje možnost výpisů pouze za nějaký poplatek takže nám se to nevyplatí. Našel jsem ale pár stránek na webu FlexiBee. Link 1; Link 2; Link 3. Snad vám to pomůže.
Nesnáším Javu, Flash a binární drivery... Jo a mám rád Unity.
Kdyby někdo věděl o nějakém dobrém n00b návodu pro Vala tak prosím PM.

zdenek_vz800

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 306
    • Mac OnLine
Re:[HOWTO] Flexibee na Ubuntu - nastavení
« Odpověď #4 kdy: 31 Ledna 2013, 19:06:36 »
jen tak ze zvedavosti, nasel se nekdo kdo pouziva flexi na vlastnim serveru s koupenou licenci za ty penize???

Bree

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:[HOWTO] Flexibee na Ubuntu - nastavení
« Odpověď #5 kdy: 21 Února 2013, 11:59:11 »
když mám malou firmu tohle se mi nezdá jako levné řešení. Je pravda, že do toho moc nevidím, ale ráda bych.

Redi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
  • SO SAY WE ALL!
Re:[HOWTO] Flexibee na Ubuntu - nastavení
« Odpověď #6 kdy: 03 Března 2013, 14:09:43 »
když mám malou firmu tohle se mi nezdá jako levné řešení. Je pravda, že do toho moc nevidím, ale ráda bych.
Levné to bohužel opravdu není a podpora je také celkem hrozná, ale smůla je, že neexistuje pořádná alternativa. Nejlíp má nakročeno FOSS aplikace Kraft, ale má opravdový nedostatek vývojářů...
Nesnáším Javu, Flash a binární drivery... Jo a mám rád Unity.
Kdyby někdo věděl o nějakém dobrém n00b návodu pro Vala tak prosím PM.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:[HOWTO] Flexibee na Ubuntu - nastavení
« Odpověď #7 kdy: 03 Března 2013, 14:20:35 »
Hm, ta akcelerace Javy, to je zajímavá věc. Prozkoumám to. :-)
« Poslední změna: 03 Března 2013, 14:23:37 od Roman "Rovano" Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

petrf

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:[HOWTO] Flexibee na Ubuntu - nastavení
« Odpověď #8 kdy: 23 Dubna 2013, 20:40:26 »
Děkuji za návod, moc se mi hodil
Potřebuji poradit ještě s jednou věcí a to je načtení bankovních výpisů  (konkrétně Česká spořitelna abo,csv) a jejich spárováním s konkrétními platbami.
Děkuji za pomoc

Dělám importy z mBanky ve formátu ABO:
  • Nasatvení adreáře, kde hledá FlexiBee elektronické výpisy:
    • V menu "Peníze -> Seznam Bankovních účtů" vyberte vaši banku/účet a klikněte na "Změnit"
    • Na první záložce v dialogu "Banky" vyberte ve spodní části záložku "Elektronická banka"
    • Zde zadejte vše potřebné formát el. výpisu (ABO), adresář, kde bude hledat FlexiBee el. výpisy atd.
  • Stáhněte si ABO soubor k sobě na disk do adresáře, který jste definoval výše.
  • Pak jen stačí načíst výpisy "Banka -> Služby -> Načíst výpisy"

Snad to pomůže
Petr

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:[HOWTO] Flexibee na Ubuntu - nastavení
« Odpověď #9 kdy: 09 Ledna 2016, 17:44:59 »
FlexiBee mi funguje v U14.04 na dvou strojích ihned po instalaci. Některé texty se "nevejdou", tak jsem zvolil velikost písma v systému 0,8 a systémová jsem zvětšil z 11 na 14 a jde to.

Větší probém:

FlexiBee netiskne, jen některé doklady a neúplně. Hlášení, že tisknutý dokument není PDF. Viz obrázky.
Když odstraním logo a podpis, tak tiskne, ale okraje jsou 10mm a když to tiskárna nezvládne, tak je tisk neúplný. Vadí, když chybí první řádek s názvem a číslem dokladu nebo faktury.

Neodesílá PDF mailem. Mám TB a když dám z FlexiBee odeslat dokument, nic. Žádná zpráva s PDF vloženou přílohou se nevytvoří. Ukládání dokumentů jako PDF i zobrazení jako náhledu funguje.

Díky za tipy, jak na to.

Jinak FlexiBee už je na Cloudu a zdarma s neomezeným počtem dokladů.

« Poslední změna: 09 Ledna 2016, 18:09:25 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Re:[HOWTO] Flexibee na Ubuntu - nastavení
« Odpověď #10 kdy: 11 Ledna 2016, 15:02:42 »
Možná by to byl spíše dotaz na podporu Flexibee  ;)
Aj dont spíík ííngliš :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.