Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ztrácí se soubory [vyřešeno]  (Přečteno 3565 krát)

origenes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
ztrácí se soubory [vyřešeno]
« kdy: 20 Února 2013, 21:47:37 »
Dobrý večer. Na Ubuntu už asi nemám nervy  :'( Disk mám rozdělený na oddíl window 7, odkládací oddíl na data přístupný z ubuntu a windows a na oddíl ubuntu. Do nedávna bylo vše v pořádku, ale po přechodu na verzi 12.04 se se mi s pravidelností stává následující. Vytvořím si dokument v ubuntu a uložím ho na odkládací oddíl. Po opětovném zapnutí ntb a spuštění ubuntu je vše ok, soubory najdu, ale nedejbože, že musím jít do win 7. V tom případě se mi totiž tak polovina vytvořených souborů nenávratně smaže, že ani po přihlášení do ubuntu je nelze najít. Nikde nejsou. Jestli toto nevyřeším, tak nemám jinou možnost, než ubuntu smazat. Nemáte s tímto někdo zkušenost? Nějaká rada? O.
« Poslední změna: 04 Března 2013, 15:29:45 od origenes »

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #1 kdy: 21 Února 2013, 00:10:30 »
ukaz prosim vypis jako root z prikazu:
Kód: [Vybrat]
blkid; fdisk -l; mount
- ty ten pocitac normalne vypinas ? neuspavas ho nahodou na disk ?
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

origenes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #2 kdy: 21 Února 2013, 08:19:08 »
co se týká Ubuntu, tak jsem nováček, takže předpokládám, že ten příkaz přes terminál.
k ntb se zase dostanu až o víkendu, takže pošlu ihned, jakmile ho budu mít

- ano, normálně ho vypínám přes vypnout a s tím mám také další problém. Občas se mi stane, že se mi po odkliknutí "Vypnout" počítač nevypne, ale restartuje. Další vypnutí pak proběhne bez problémů. Systém pravidelně aktualizuji, ale zůstal jsem u verze 12.04 z důvodu LTS verze.

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #3 kdy: 21 Února 2013, 12:49:42 »
A ten odkládací oddíl je jaký filesystem?  NTFS? Už jsem někde viděl na webu podobnou diskusi, že Windowsy likvidují soubory, když nějak poznají, že je vrhla cizí samice.
Zkuste ten disk projet checkdiskem na Woknech, třeba je nějak nakopnutý.

Triviální řešení: odinstalujte Windows, ale to se Vám asi líbit nebude.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #4 kdy: 21 Února 2013, 13:03:57 »
Už jsem někde viděl na webu podobnou diskusi, že Windowsy likvidují soubory, když nějak poznají, že je vrhla cizí samice.

Podle mého pozorování se tyhle problémy týkají převážně originálních instalaček... "ověřené" iso obrazy těmito neduhy netrpí.

Někde by se mělo nechat vypnout "chkdsk" při startu.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #5 kdy: 21 Února 2013, 13:26:38 »
Mě spíš dojímá jedna věc, i když je to evidentně problém ve windows, tak za to může ubuntu  :o ;D Přirovnal bych to k přístupu automobilistů k motorkářům. V jejich očích je taky vždy vinen, přece za to nemůžu, že jsem ho na hlavní neviděl. Kdyby byl normální, tak přeci na to nesedne >:(

origenes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #6 kdy: 24 Února 2013, 21:32:02 »
ukaz prosim vypis jako root z prikazu:
Kód: [Vybrat]
blkid; fdisk -l; mount

Celý příkaz jsem zadal do terminálu a vypadlo mi z něj toto:

/dev/sda6 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)
tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755)
none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880)
none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
gvfs-fuse-daemon on /home/paolo/.gvfs type fuse.gvfs-fuse-daemon (rw,nosuid,nodev,user=paolo)

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #7 kdy: 24 Února 2013, 21:35:16 »
ešte raz a pomaly pojednom
Kód: [Vybrat]
sudo blkid
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -lposledný máme
Edit: to nebol jeden ale tri príkazy a urobilo ti to výpis len z toho posledného
« Poslední změna: 24 Února 2013, 21:37:29 od Dano V »
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

origenes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #8 kdy: 24 Února 2013, 21:49:04 »

sorry, jsem lama

Kód: [Vybrat]
sudo blkid

/dev/sda1: LABEL="SYSTEM_DRV" UUID="86F27FF7F27FEA37" TYPE="ntfs"
/dev/sda2: LABEL="Windows7_OS" UUID="783282CD32828FB4" TYPE="ntfs"
/dev/sda3: LABEL="Lenovo_Recovery" UUID="949C7D7E9C7D5BA4" TYPE="ntfs"
/dev/sda5: LABEL="Data" UUID="01CD78C2FE1A2FD0" TYPE="ntfs"
/dev/sda6: UUID="b4043758-4129-49e2-bd2c-d7add9a231a1" TYPE="ext4"
/dev/sda7: UUID="d94d8e1e-ca0a-4fd7-ba60-39d4f900764e" TYPE="swap"

Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 60 801, celkem 976 773 168 sektorů
Jednotky = sektory po 1 * 512 = 512 bajtech
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 4096 bajtů
Velikost I/O (minimální/optimální): 4096 bajtů / 4096 bajtů
Identifikátor disku: 0x435f82ac

Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sda1   *        2048     3074047     1536000    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2         3074048   166915349    81920651    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       939907072   976771071    18432000    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4       166915411   939905023   386494806+   f  W95 Rozš. (LBA)
Oddíl 4 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
/dev/sda5       166915413   914419799   373752193+   7  HPFS/NTFS/exFAT
Oddíl 5 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
/dev/sda6       914421760   935999487    10788864   83  Linux
/dev/sda7       936001536   939905023     1951744   82  Linux swap/Solaris

Diskové oddíly jsou chybně seřazeny


jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #9 kdy: 24 Února 2013, 22:28:54 »
Hele, mě zarazilo to "uložím to do odkládacího oddílu". Odkládací oddíl je u Linuxu swap, ale ten když je připojený, jako uživatel do něj nic uložit nemůžeš.
Pak můžeš myslet adresář /tmp, zřejmě ho ale jako samostatný připojen nemáš. Tam by to dávalo i smysl, to co říkáš.
Takže kam si to tedy vlastně zapisoval (/dev/sdx)?
« Poslední změna: 24 Února 2013, 22:31:16 od jadd »

origenes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #10 kdy: 25 Února 2013, 08:01:18 »
asi už nemyslet. Pro mě je odkládací oddíl oddíl, který byl vytvořený během instalace. Každopádně ukládám na /dev/sda5, protože sem se dostanu jak z ubuntu, tak z win (které opravdu odinstalovat nemohu).

beer

  • Host
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #11 kdy: 25 Února 2013, 09:46:10 »
Citace
Odkládací oddíl je vyhrazené místo na disku, kam jádro operačního systému odkládá data, když zaplní fyzickou paměť RAM. “Jádrem” samozřejmě myslím Linux a “operačním systémem” linuxovou distribuci. Odkládací oddíl neboli swap je vytvořen při instalaci systému podobně, jako je vytvořen oddíl pro systém nebo uživatelská data.
Viz http://www.e-ott.info/2008/08/25/jak-pridat-odkladaci-oddil-swap-do-beziciho-systemu

/dev/sda5 není v tvém případě odkládací oddíl, ale je to pravděpodobně NTFS oddíl.
odkládacím oddílem je v tvém případě /dev/sda7.

První chyba, která je zřejmá na první pohled, je ta, že máš špatně rozdělený disk.

viz:
Oddíl 4 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
Oddíl 5 nezačíná na hranici fyzického sektoru.

V prvé řadě zazálohuj celý disk, respektive data, o která nechceš přijít. V druhé řadě, a zde raději počkej, co poradí zkušenější, ale dle mého názoru by bylo potřeba odstranit oddíly /dev/sda4,5,6,7, a znovu oddíly vytvořit například přes fdisk. Bylo by ale dobré znát přesný typ disku. Je možné, že tvůj disk pracuje s 4K sektory a oddíly by měli být naformátovány trošku jinak. Oddíl by v takovém případě měl začínat na sektoru, jehož pořadové číslo je dělitelné 8. Možná by stačilo provést vytvoření oddílů přes gparted a zarovnat na MiB.
Nicméně toto by vyřešilo jen správné zarovnání disku, nikoliv však jeho optimalizaci. Stále by se totiž zřejmě jednalo o režim emulace. Každopádně zarovnáním oddílů na celé MiB nic nezkazíš ani pokud nemáš disk s 4K sektory. Pokud máš disk s 4K sektory, tak by bylo vhodné formátovat asi ještě trošku jinak, aby nebyl v režimu emulace 512.
Pokud máš špatně rozdělený disk, tak se windowsům nedivím, že se jim nelíbí, že se vytvoří soubor v místě, kde by být neměl.



« Poslední změna: 25 Února 2013, 09:52:16 od beer »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #12 kdy: 25 Února 2013, 10:01:15 »
První chyba, která je zřejmá na první pohled, je ta, že máš špatně rozdělený disk.

viz:
Oddíl 4 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
Oddíl 5 nezačíná na hranici fyzického sektoru.

V prvé řadě zazálohuj celý disk, respektive data, o která nechceš přijít. V druhé řadě, a zde raději počkej, co poradí zkušenější, ale dle mého názoru by bylo potřeba odstraň oddíly /dev/sda4,5,6,7, a znovu oddíly vytvořit například přes fdisk.
Ještě že jsi napsal že má počkat...

Oddíl 4 je logická "grupa" oddílů, takže je zřejmé že oddíl 5 taky není zarovnaný. Nejjednodušší cesta je zmenšit (od začátku) oddíl 5 o pár KB aby se zarovnal...

Nastartuj livecd (nedělej to z běžícího systému!), spust GParted, klikni na oddíl 5 a vyber "Změnit velikost/přesunout" - tam zatrhni "zarovnat na začátek sektoru" a zmenši oddíl od začátku o nejmenší kus který ti gparted dovolí. Potvrd klepnutím na zelenou fajfku a čekej, může to trvat pár minut.

Oddíly není třeba mazat ani zálohovat, je to trivialni operace...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

beer

  • Host
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #13 kdy: 25 Února 2013, 10:16:30 »
No a jsi si jistý, že se nejedná o AFD 4K disk?

Citace
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 4096 bajtů
Velikost I/O (minimální/optimální): 4096 bajtů / 4096 bajtů

Dle tohoto mne to tak totiž přijde.

Zde doporučují zarovnávat na MiB.

Nemám čas to teď studovat, ale další odkazy jsou:
http://www.root.cz/clanky/nove-disky-s-4k-sektory-prinaseji-zatim-spise-problemy/
http://community.wdc.com/t5/Desktop-Portable-Drives/Problem-with-WD-Advanced-Format-drive-in-LINUX-WD15EARS/m-p/7573#M369
http://lwn.net/Articles/377895/

Myslím, že disk má v režimu emulace, což není taky optimální.
« Poslední změna: 25 Února 2013, 10:18:49 od beer »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #14 kdy: 25 Února 2013, 10:20:08 »
Mám dojem že novější gparted to pozná a zarovná správně...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

beer

  • Host
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #15 kdy: 25 Února 2013, 10:35:23 »
OK. Kdyby ne, kdyžtak, zde je návod pro SSD disky, ten by se dal případně doupravit, SSD disky jsou rovněž de facto AFD s 4K.

origenes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #16 kdy: 26 Února 2013, 21:04:35 »
děkuji za rady, přeberu si je, ale dřív než o víkendu se k tomu nedostanu. Snad v pondělí nebudu zakládat nové téma "zkolaboval mi počítač".

origenes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:ztrácí se soubory [vyřešeno]
« Odpověď #17 kdy: 04 Března 2013, 15:27:55 »
zkolaboval mi počítač  :o

O víkendu jsem se konečně pustil do změny začátků oddílů a šlo to, ale těžce. Zmenšit oddíl sda5 od začátku o nejmenší díl  pomocí Gparted nešlo bohužel vůbec, nevím proč, ale hýbat s tím nešlo. Když už jsem s tím pohnul (po checkdisku ve win), tak ne tak, aby mi Terminál řekl je to ok. Stále nešlo zarovnat oddíl tak, aby začátek byl dělitelný 8 a to jsem pak paralelelně podstupoval kontrole v terminálu fdisk -l. Raději jsem tedy dozálohoval i ta poslední data, která jsem na záloze ještě neměl, a pustil se dál.

Rozhodl jsem se udělat změnu pořádnou, protože jsem chtěl změnit i velikosti oddílů dle nové potřeby. Takže jsem zrušil všechny oddíly (kromě systémových) včetně linuxu, ale s tím, že ho zase nainstaluje zpět. Když už změna, tak pořádná, ne?  Vše se dařilo, gparted šlapal tak, jak měl, vše jsem nastavil dle potřeby včetně zarovnaných oddílů. Akorát nastala chyba u instalace Linuxu, protože jsem předpokládal, že místo na disku, které jsem Linuxu nechal si během instalace najde a sám zformátuje. Nenašel. Bohužel. A právě v tento moment, v době instalace Linuxu, se mi špatným kliknutím a pozdní reakcí zformátoval celý disk. Kompletně.

Abych to shrnul, problém je vyřešen, protože soubory se již neztrácí. Není co by se mělo ztrácet.

PS: jdu hledat Recovery media a doufám, že budou šlapat.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:ztrácí se soubory [vyřešeno]
« Odpověď #18 kdy: 04 Března 2013, 15:34:06 »
Překvapuje mě, že to změnšit nešlo...

Akorát nastala chyba u instalace Linuxu, protože jsem předpokládal, že místo na disku, které jsem Linuxu nechal si během instalace najde a sám zformátuje. Nenašel. Bohužel. A právě v tento moment, v době instalace Linuxu, se mi špatným kliknutím a pozdní reakcí zformátoval celý disk. Kompletně.

Bohužel instalátor není natolik inteligentní aby sám poznal oddíly které mu předem připravíš - od toho je tam nabídka "Upřesnit oddíly ručně", kde se dá naklikat které oddíly má použít...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

beer

  • Host
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #19 kdy: 04 Března 2013, 15:36:56 »
V prvé řadě zazálohuj celý disk, respektive data, o která nechceš přijít.

Jako kdybych to neříkal.

Oddíly není třeba mazat ani zálohovat, je to trivialni operace...

Zřejmě jak pro koho.
« Poslední změna: 04 Března 2013, 15:38:40 od beer »

origenes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:ztrácí se soubory [vyřešeno]
« Odpověď #20 kdy: 04 Března 2013, 15:39:15 »
Překvapuje mě, že to změnšit nešlo...

mě taky


Bohužel instalátor není natolik inteligentní aby sám poznal oddíly které mu předem připravíš - od toho je tam nabídka "Upřesnit oddíly ručně", kde se dá naklikat které oddíly má použít...

to mi později také došlo, ale což, postoupím na další level schopností s PC. Formát disku jsem ještě neměl.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #21 kdy: 04 Března 2013, 15:42:57 »
Oddíly není třeba mazat ani zálohovat, je to trivialni operace...
Zřejmě jak pro koho.

Vytrháváš z kontextu. To byla reakce na přesunutí počátku oddílu, což skutečně žádná data nepoškodilo...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

origenes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #22 kdy: 04 Března 2013, 15:45:28 »
V prvé řadě zazálohuj celý disk, respektive data, o která nechceš přijít.

Jako kdybych to neříkal.

jj, kdo nezálohuje, nezaslouží slitování. Díky bohu mám všechno na externím disku.

beer

  • Host
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #23 kdy: 04 Března 2013, 15:50:09 »
Oddíly není třeba mazat ani zálohovat, je to trivialni operace...
Zřejmě jak pro koho.

Vytrháváš z kontextu. To byla reakce na přesunutí počátku oddílu, což skutečně žádná data nepoškodilo...

Přiznávám, že jsem to vytrhnul z kontextu. Kdyby ale záloha byla, bylo by to teď mnohem snažší, že?
Zálohovat, zálohovat, zálohovat...

beer

  • Host
Re:ztrácí se soubory
« Odpověď #24 kdy: 04 Března 2013, 15:50:47 »
jj, kdo nezálohuje, nezaslouží slitování. Díky bohu mám všechno na externím disku.
Super ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.