Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Obnova zavadece z Linuxu pro Windows Vista + spouštění recovery (Acer MBR)  (Přečteno 11504 krát)

p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Mám Acer Extensa 5220 s Windows Vista a recovery oddílem + plus jsem nainstaloval na oddělenou část disku Nejdříve Ubuntu, poté Kubuntu, takže mám teď zavaděč Grub který přepsal původní zavaděč Windows. Rad bych obnovil zavadec Windows do původního stavu.
To jest: po spuštění se normálně načítá systém Windows + je možnost po najetí biosu klávesou ALT+F10 spustit Windows z recovery oddílu.

Postupoval jsem podle oficiálního návodu na Wiki Ubuntu:
http://wiki.ubuntu.cz/odstran%C4%9Bn%C3%AD_ubuntu

Můžete se dočíst co to obnáší, čím jsem si prošel.
Pokud budete chtít zobrazit připojené obrázky musíte se přihlásit.

Přes GParted jsem vymazal dva linuxové oddíly a přez uvolněné místo rozšířil Windows oddíl, s tím nebyl problém.
V Kubuntu lze pouzit Kde Partition Manager, ale ten je pro rozsirovani oddilu Windows pres uvolnene misto o dost pomalejsi, ale funguje.

Nyní jsem v live CD Kubuntu a nainstaloval jsem ms-sys
Jsem v terminalu a podle navodu jsem zadal: 
ms-sys --mbrvista/dev/sda
odpoved je:
Unable to open --mbrvista/dev/sha, No such file or directory


Takze jaky prikaz mam v ms-sys zadat prikaz aby se mi znovu zavadeli Windows?

Diky za radu

Editováno dodatečně:
Nyní je nakopnutý i zavaděč Grub, nezavádí se tedy ani Windows ani Linux a jediná možnost jak něco se systémem udělat je přes Live CD Ubuntu/Kubuntu


« Poslední změna: 14 Srpna 2014, 05:19:03 od p »

p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Obnova zavadece Windows
« Odpověď #1 kdy: 10 Srpna 2014, 01:29:51 »
Pripojil jsem otisk okna

[příloha smazaná administrátorem]

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Obnova zavadece Windows
« Odpověď #2 kdy: 10 Srpna 2014, 07:01:20 »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Obnova zavadece Windows
« Odpověď #3 kdy: 10 Srpna 2014, 07:17:44 »
Pro Marp - staci si precist a porovnat zadany prikaz s navodem.....
No prave ze jsem postupoval podle tohoto navodu!


Takze jeste jednou, jaky mam zadat prikaz?
Ten z uvedeneho odkazu zrejme v mem pripade nefunguje.
« Poslední změna: 11 Srpna 2014, 17:32:06 od p »

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Obnova zavadece Windows
« Odpověď #4 kdy: 10 Srpna 2014, 08:43:49 »
Návod z ABClinuxu je z roku 2008!!!
Proto pokud existuje DVD s Windows:
"Zaveďte systém z instalačního CD, vyberte požadovaný jazyk a na další volbě zmáčkněte kombinaci kláves SHIFT+F10, čímž spustíte příkazový řádek. Napište do konzole postupně příkazy: bootrec /fixboot a bootrec /fixmbr. Restartujte PC."
a pokud neexistuje, tak použít:
"Z oficiální stránky projektu (SuperGrubDisk) stáhněte iso soubor zavaděče. Ten vypalte na CD a zaveďte jej (jako live distribuci Ubuntu). V menu vyberte WIN ⇒ MBR & WIN! . Následně se vám spustí systém Windows s tím, že je již zaveden v MBR."
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

DrShame

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re:Obnova zavadece Windows
« Odpověď #5 kdy: 10 Srpna 2014, 09:35:18 »
Mezi --mbrvista a /dev/sda ti chybí mezera :)

p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Obnova zavadece Windows
« Odpověď #6 kdy: 10 Srpna 2014, 11:32:58 »
To je fakt chybi tam mezera
Snazim se to napravit, ale bylo potreba zacit od zacatku se znovu nactenim z live CD Kubuntu a instalaci ms-sys. Bohuzel nevim co delam jinak oproti vcerejsku ale nainstalovany ms-sys se od toho vcerejsiho nejak lisi, protoze tam v nabidce uplne schazi ta volba na mbrvista, vcera tam byla - viz pripojeny otisk.



[příloha smazaná administrátorem]

p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Obnova zavadece Windows
« Odpověď #7 kdy: 10 Srpna 2014, 11:48:22 »
Tak jeste k te instalaci ms-sys
zkousim to nainstalovat znovu podle: http://wiki.ubuntu.cz/odstran%C4%9Bn%C3%AD_ubuntu
a stahnout ze stranek projektu, tam to ale nejsou soubory .deb, takze to nenainstaluji
Vcera jsem to stahoval od nekud jinad

DrShame

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re:Obnova zavadece Windows
« Odpověď #8 kdy: 10 Srpna 2014, 11:54:16 »
místo toho ms-sys zkus tohle:

sudo apt-get install lilo
sudo lilo -M /dev/sda mbr

p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Obnova zavadece Windows
« Odpověď #9 kdy: 10 Srpna 2014, 12:02:04 »
Dik za rekce DrShame
No to me napadlo take, vcera jsem to jiz zkousel s timto vysledkem-viz otisk
lilo opravdu nefunguje bez tech prikazu liloconfig(osm) a /sbin/lilo


[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 10 Srpna 2014, 12:12:25 od p »

p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Obnova zavadece Windows
« Odpověď #10 kdy: 10 Srpna 2014, 13:04:00 »
Jeste jak psal Marp tak

- Instalacni CD Windows nemam, takze tuto moznost obnovy zavadece nemohu pouzit.
- Zkousel jsem i SuperGrubDisk, ale po spusteni se zobrazi tato obrazovka, kde zadna volba
WIN MBR&WIN! neni


[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 11 Srpna 2014, 15:35:13 od p »

DrShame

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re:Obnova zavadece Windows
« Odpověď #11 kdy: 10 Srpna 2014, 14:09:01 »
píšeš ty příkazy úplně špatně

p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Obnova zavadece Windows
« Odpověď #12 kdy: 10 Srpna 2014, 17:31:43 »
Mezitim jsem zjistil, ze ten oficialni odkaz z wiki je na ms-sys 2.1.0-1 i386.deb
ve ktere neni prikaz mbrvista
Je potreba ms-sys 2.3.0-0 ve kterem je a necha se stahnout tady:
https://launchpad.net/~rzr/+archive/ubuntu/ppa/+build/3617309

Myslim, ze by urgentne bylo potreba aktualizovat ten odkaz na Wiki aby se s tim ostatni take netrapili

No stejne mi to ale moc nepomohlo, ted ten prikaz snad pisu dobre, ale zase to pome chce nejake  permission - viz obrazek

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 14 Srpna 2014, 07:15:20 od p »

p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Obnova zavadece Windows
« Odpověď #13 kdy: 10 Srpna 2014, 18:13:13 »
Tak jsem to konecne vyresil, jedine co mi pomohlo byl navod (anglicky) na:
http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=42&t=108274

se svym aktualnim odkazem na ms-sys 2.3.0-0
https://launchpad.net/~rzr/+archive/ubuntu/ppa/+build/3617309

a navodem na you tube:
&feature=plcp

Další věc špatně podle tohoto návodu:
http://wiki.ubuntu.cz/odstran%C4%9Bn%C3%AD_ubuntu
je příkaz: ms-sys --mbrvista /dev/sda
má to být: sudo ms-sys --mbrvista /dev/sda

Myslim, ze jsem se trápil jak s Ubuntu tak Kubuntu dost, viz:
http://www.zive.cz/Poradna/sc-20/ubuntu-ma-cenu-to-s-nim-zkusit-jak-to-doladit/cq-526285/default.aspx?consultanswers=1
http://www.zive.cz/poradna/kubuntu-jak-to-doladit/sc-20-cq-526590/default.aspx?consultanswers=1

Jinak každému bych mohl doporučit pokud potřebují informace aby se obrátili sem:
http://www.zive.cz/Poradna/sc-20/default.aspx?consult=1

Není se ani potřeba registrovat, ale ta možnost tam také je. Nevýhodou je poměrně jednoduché rozhraní (bez prihlašování) kde se vložený příspěvek nedá editovat jako tady.

Zde se to zdá být poněkud mrtvé, ale jsem zvědavý zdali mi tu někdo ještě odpoví na další příspěvek.

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 11 Srpna 2014, 16:16:17 od p »

p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Obnova zavadece Windows Vista z Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 11 Srpna 2014, 15:59:54 »
Takže jsem tu zpět po důkladné zkoušce zavádění Windows.

Jdou mi spustit Windows normálním způsobem, ale nejde funkce F8 a ALT+F10 do recovery se nedá dostat, je tam tato hláška:

Upravit možnosti spouštění systému Windows pro: Windows Vista
Cesta: /Windows/system32/winload.exe
oddíl:2 [/NONEXEXUTE=OPTIN

 navíc pokud je s Windows nějaký problém po načítání Biosu se ukáže obrazovka s volbou Opravit tento počítač - ta také nefunguje, pokud ji zvolím je tam tato hláška:

Spuštění systému Windows se nezdařilo:
Stav: 0XC 000000f
Výběr svazku se nezdařil, protože k požadovanému zařízení nelze získat přístup.

Zjistil jsem, že do recovery se dá dostat alespoň přes SuperGrubDisk po vyberu SDA1 a z recovery  je tam možnost zadat opravu zavádění, ale ta to neopravila, nebo uvést systém do původního stavu (přeinstalovat)

Uvítám nějaké nápady co by se tím nechalo eventuálně dělat bez toho abych komplektně přeinstalovával systém z recovery. Bude to potřeba pouze teoreticky, hodilo by se to vědět, podělit se o nápady a zkušenosti.

Já to teď momentálně nepotřebuji a nemohu to ani vyzkoušet, protože jsem podél Windows opět naistaloval Linuxový Operační Systém se zavaděčem Grub ve kterém je volba spustit Visty jak z SDA1 (recovery) a SDA2(system) a to se zdá funguje OK:

Jelikož byl již tento příspěvek označen jako [vyřešeno] tak jsem to změnil a znovu ho otevřel.
« Poslední změna: 14 Srpna 2014, 05:48:48 od p »

DrShame

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re:Obnova zavadece z Linuxu pro Windows Vista + spouštění recovery
« Odpověď #15 kdy: 11 Srpna 2014, 17:55:45 »
Mrkni se v biosu, jestli nemáš náhodou zaplý UEFI Secure boot, nebo něco takového. Jestli jo, tak ho vypni a zkus to bez něj.

DrShame

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re:Obnova zavadece z Linuxu pro Windows Vista + spouštění recovery
« Odpověď #16 kdy: 11 Srpna 2014, 18:04:02 »
Ještě jsem něco kolem toho našel na této stránce: http://www.linlap.com/acer_extensa_5230

Doporučují v biosu přepnout SATA řadič z AHCI na IDE, jinak prý budou problémy s Windowsem při dualbootu. Ale je možný, že při nastavení IDE nenabootuješ Windowsy vůbec. Záleží na tom, co tam bylo zapnutý v době kdy se instalovaly.

edit:
Tady je pak návod jak změnit Visty z AHCI na IDE zásahem do registru: http://www.vistax64.com/general-discussion/271218-switch-ahci-ide-tutorial-howto.html

Takže bych zvolil postup následující:
1. nabootovat visty v režimu AHCI a udělat úpravu v registru (aby při bootovaní Visty počítaly s IDE)
2. restartovat a jít do biosu a přepnout řadič z AHCI na IDE
3. teď už by to mělo jít bez chyb ?
« Poslední změna: 11 Srpna 2014, 18:08:24 od DrShame »

p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Obnova zavadece z Linuxu pro Windows Vista + spouštění recovery
« Odpověď #17 kdy: 11 Srpna 2014, 20:25:18 »
Dík DrShame za reakci,
ale já jsem zatím nezaregistroval problém s Windows při dualbootu, kdyžtak se ozvu. Volby v Grubu SDA1(Windows recovery) a SDA2(Windows) fungují.

Ale po tom znovu aktivovaném zavaděči Windows to bylo pěkně dojeb... Nechť je to každému poučením, ať ví do čeho se eventuálně pouští s tím dualbootem.

Myslím, že mám na to kapacitu to nějak opravit jenom předinstalovanými možnostmi nebo nějakými konkrétními návody protože jsem jen uživatel a tak moje volba by byla přeinstalace Windows z recovery, stažení všech aktualizací, ovladčů, antiviru, aplikací....., což je bohužel práce na 2dny+

Mě spíš zajímalo jak teoreticky opravit to spoušění recovery a funkci Opravit tento počítač po odinstalaci Linuxu, bez nutnosti přeinstalovat celý Windows....

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Obnova zavadece z Linuxu pro Windows Vista + spouštění recovery
« Odpověď #18 kdy: 12 Srpna 2014, 13:59:37 »
Odborníci snad prominou, že nebudu užívat pravé a přesné termíny - zkusím to vyjádřit svými slovy - zde je vysvětlení:

Zásahem do původní instalace jsi narušil protokol zavádění systému stejně tak, jako kdyby jsi Win přeinstaloval jiným instalačním médiem, nežli firemním. Jde o to že jsi přepsal Acer MBR na běžný MBR. Na opravu se v zásadě nabízejí dvě možnosti. Buď přeinstaluješ z odjinud naběhnutého Recovery či seženeš firemní acerové instal CD - což chápu, že moc nechceš a nebo kámoš vyštrachal jistý návod, ale ještě jsem ho nestihl odzkoušet. Tak to můžeš vzít do ruky a pak poreferovat :-) .

Pokud jste si přeinstalovaly jiným operačním systémem, tak se přemazal MBR.Jestli chcete zpět Visty z PQSERVICE, musíte MBR opravit.

s nainstalovaným systémem:

1)Restartujte (zapněte) notebook, vlezte do Biosu a v Main je D2D Recovery, nastave na DISABLE!!Uložte a restartujte.

2) Třeba přes Acronis True Image si zazálohujte celý PQSERVICE , nejlépe na externí disk!!Jen pro jistotu.Nezapomeňte ani na ostatní data!

3)Stáhněte si ftp://ftp.symantec.com/public/english_us_canada/tools/pq/utilities/PTEDIT32.zip
Spusťte a najděte PQSERVICE, (bude nejspíš v prvním řádku) označen pod položkou TYPE číslem "27" , přepište na "07" a dejte Save Changes.Tím se přepsal partition na viditelný a spustitelný NTFS.

(Já na to použil Partition Magic, odstranil jsem oddíl PQSERVICE a pak ho dal obnovit, je to zdlouhavější, ale výše uvedený soft jsem neměl k dispozici a vím o něm pár minut)

4)Restartujte,(možná nebude potřeba) v systému se objeví další disk s názvem PQSERVICE.Zapamatujte pod jakým je písmenem.Otevřete ho a otevřete adresár RYTOOLS, zkontrolujte , jestli tam jsou soubory "mbrwrwin.exe" a "rtmbr2.bin" , kdo je nemá, má smůlu.

5) Zmáčkněte Win-R , zadejte cmd, zmáčkněte enter , spustí se příkazový řádek.

6) zadejte do něho: (?):\rytools\mbrwrwin.exe install (?):\rytools\rtmbr2.bin

Pozor!! místo "(?)" dejte písmeno jednotky s PQSERVICE!!
Instalace musí být potvrzena úspěšně!!

Tím se přepsal MBR na "Acer MBR" , zavřete příkazový řádek.

7) Rozlučte se se systémem Smile a restartujte
8)Vlezte do Biosu do Main a D2D Recovery nastavte na ENABLED, uložte a ukončete Bios - Restartuje se

A už jen mačkejte Alt-F10! a spustí se instalace Vist. Případně ještě jednou restartujte.

A také se dají ještě další návody vygooglit.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Obnova zavadece z Linuxu pro Windows Vista + spouštění recovery
« Odpověď #19 kdy: 13 Srpna 2014, 18:53:07 »
Tak jsem jsem to zkusil podle návodu od Tracer a dostal jsem se až k použití ptedit.exe, ale to nefunguje. Po restartu se žádný nový disk PQSERVICE neobjevil, viz otisk.

Našel jsem k tomu jeden článek:
http://www.tomshardware.co.uk/forum/248031-44-acer-laptop-recovery-problems

Kde se píše:
This is for everyone who has got problems unhiding and accessing the hidden rescue partition, and have tried all the methods with d2d disabling and changing partition type, perhaps with partedit32 or ptedit32, only to find out that nothing has happened after rebooting.

Download and install "Diskpart" from Microsoft, a small but powerful textbased utility, the link below is a direct download:
http://download.microsoft.com/downlo...part_setup.exe
Also u will find this file at the pqservice partition :-))

Tento článek je z roku 2011. Zkoušel jsem sehnat ten DISKPART od Microsoftu, ale nejde to, uvedený odkaz je nefunkční a na netu jsou jen zavirovaný ke stažení. Také informace, že se DISKPART nachází na PQSERVICE se nepotvrdila. (PQSERVICE jsem si prohlédl, po zkopírování do jiného místa jde otevřít)

Takže jsem se nikam dál nedostal.

Editováno:
Podařilo se mi stáhnout nezavirovaný DISKPART od tud:
http://www.ulozto.cz/xz6HSe8/diskpart-setup-exe
Takže to vyzkouším.

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 14 Srpna 2014, 05:41:30 od p »

DrShame

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re:Obnova zavadece z Linuxu pro Windows Vista + spouštění recovery
« Odpověď #20 kdy: 13 Srpna 2014, 19:09:27 »
diskpart mám ve svým Win7 jako součást systému, tzn. můžu ho kdykoliv spustit z příkazový řádky. Možná, že je i ve Vistách.

p

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Obnova zavadece z Linuxu pro Windows Vista + spouštění recovery
« Odpověď #21 kdy: 13 Srpna 2014, 19:18:05 »
Ano DISPART jsem našel i ve ve Vistách, staci v prikazove radce napsat DISPART a enter a otevre se s nim nove okno, teď už jen postupovat podle toho návodu na:
http://www.tomshardware.co.uk/forum/248031-44-acer-laptop-recovery-problems

Podle nize uvedeného postupu se mi podařilo zviditelnit ten PQSERVICE

PLEASE DO NOT FORGET , PARTITION NUMBER, TYPE, VOLUME NUMBER, TYPE CAN BE DIFFERENT, WHEN CHANGING THIS NOTE THEM ALL...
Here's the step by step to succeed...

Press "win + r" to bring up the run window
Type: "cmd", to bring up the command window
Type: "diskpart", a new command window pops up with a "Diskpart >" prompt
Type: "rescan", a configuration check runs
Type: "list disk", a list of the availible disks appears
Type: "select disk 0", if your hidden partition resides on that disk of course
Type: "list partition", to find out with partition is your hidden one (probably about 10 gb and without name)
Type: "select partition 1", if that is your hidden partition
Type: "detail partition", here you will see the partition type, take a note of that so that you can reset it to the original if needed.
If your partition type = 27 you should enter id=07 in the step below, if type = 12 enter id=0B in the step below.
Type: "set id=07 override", where 07 is the number from the step above - to unhide your partition
Type: "select disk 0", to go back to the top of the disk again
Type: "list volume", you should be able to see the "pqservice" volume
Type: "select volume 0", if that is your pqservice partition
Type: "assign letter=f", where f should be your first free driveletter (listed in "list volume" command) remember the CD/DVD driveletter!!

When you have completed all the steps, the pqservice disk should autostart in windows (no reboot needed), if not press "win + e" to bring up explorer and find your new disk

All the contents are now yours for the taking!!

Close the command windows and you are done!!!

povedlo se, viz obrázek

rtmbr2.bin tam nemám, mám tam jen tyto dva:
rtmbrold.bin
rtmbr.bin
navíc nejsou ani v adresáři RYTOOLS, ale přímo v PQSERVICE

zkoušel jsem instalovat ten rtmbr.bin i rtmbrold.bin ale to nešlo


To jsem asi teď namydlenej.....a 
po tom všem mě stejne čeká přeinstalace

Takže alespoň na závěr jsem uvedl PQSERVICE do původního stavu:

Press "win + r" to bring up the run window
Type: "cmd", to bring up the command window
Type: "diskpart", a new command window pops up with a "Diskpart >" prompt
Type: "rescan", a configuration check runs
Type: "select disk 0", if your hidden partition resided on that disk of course
Type: "select volume 0", if that is your pqservice partition
Type: "remove letter=f", where f is the letter you assigned to the volume
Type: "select disk 0", to go back to the top of the disk again
Type: "select partition 1", if that was your hidden partition
Type: "set id=27 override", where 27 is the number that you hopefully wrote down somewhere - to hide your partition again

And it should be hidden again!

[příloha smazaná administrátorem]

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 14 Srpna 2014, 17:50:11 od p »

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 244
Zkontroluj, jestli oddíl PQservice má ID 27, tj. v GParted (na LiveCD Ubuntu) označení jako "diag". Pokud ano a Alt+F10 nefunguje (samozřejmě při povoleném D2D recovery v Biosu), je oddíl poškozený a už to nepůjde. Acer instalační CD nedodává, ale je v systému nástroj, který umožňuje si je vytvořit, nebo je lze objednat v servisu Acer (za nemalý peníz :-( ).
Nobody is perfect!

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Zkontroluj, jestli oddíl PQservice má ID 27, tj. v GParted (na LiveCD Ubuntu) označení jako "diag". Pokud ano a Alt+F10 nefunguje (samozřejmě při povoleném D2D recovery v Biosu), je oddíl poškozený a už to nepůjde. Acer instalační CD nedodává, ale je v systému nástroj, který umožňuje si je vytvořit, nebo je lze objednat v servisu Acer (za nemalý peníz :-( ).

Nemusí být poškozený a nejspíš nebude - kde je problém jsem vysvětlil. Jen návody, které se tu zkoušely jsou pro jiné verze. Trochu jsem se na to mrknul u svého Aceru a zjistil jsem, že na něm je ten servis oddíl koncipován úplně jinak - v návodech zmíněné soubory jsem tam při prohlížení v EasyUs PM vůbec nenašel. Tuším po paměti, že tam ani v BIOS nemám tu volbu zapnutí či vypnutí možnosti načíst Recovery Partition.

Cesta je asi prostě ten oddíl zviditelnit a spustit odjinud - třeba z GRUB4DOS a konečná instalace by zase měla být plně funkční včetně ALT+F10. Jinak ta funkce F8 by jít měla normálně - je nativní pro jakoukoliv běžnou instalaci Windows.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Takže se jesště vrátím. Psal jsem o nové koncepci recovery oddílu u relativně novějších Acerů a po tom, co jsem se dostal k tomu to vyzkoušet u svého služebáčka, kterého jsem přeinstnul z Vist na W7, tak jsem zjistil následující: Tato nová koncepce zjednodušuje oživení RP natolik, že stačí v BIOS nastavit povolení D2D Recovery a pak jen klasicky zmáčknout v pravý čas ALT+F10 - načež se nespustí boot recovery, ale vyběhne příkazový zápis k editaci zavaděče (bootmgr), ten se prostě potvrdí do běhu a D2D najede. Při dalším už automaticky bootuje po stisknutí ALT+F10. Jen nemám vyzkoušeno, jestli tato obnova plně a korektně proběhne. To vyzkouším, až budu muset NB vracet.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.