Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Obnova zformátovaného oddílu ext4  (Přečteno 2031 krát)

tomuix

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Obnova zformátovaného oddílu ext4
« kdy: 25 Ledna 2018, 12:26:35 »
Nedávno jsem dělal čistou instalaci systému a omylem jsem nastavil aby se zformátoval i oddíl /home, bohužel jsem v něm měl důležitá data. Je to možné nějak obnovit (popřípadě včetně názvů souborů a struktury složek ).
Někde jsem četl že to může jít pomocí fsck.ext4 -b superblock /dev/sdx#, ale moc se v těch superblocích nevyznám.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Obnova zformátovaného oddílu ext4
« Odpověď #1 kdy: 25 Ledna 2018, 12:42:07 »
Stačí obnovit alokační tabulku zformátovaného oddílu. Buďto pomocí Testdisk https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Livecd
takto:  https://www.dedoimedo.com/computers/linux-data-recovery.html
Nebo ještě jednodušeji, pomocí ADD  http://dl2.acronis.com/s/ADD12_cs-CZ.iso
(vypal na CD nebo vytvoř bootflešku)
Nedávno jsem právě takto omylem zformátovaný oddíl /home obnovil. Postup:
1. Nabootuj ADD.
2. Klikni pravým tlačítkem myši na omylem formátovaný oddíl a zvol "Odstranit".
3. Zvol "Průvodce" -> "Obnovit oddíly"
4. Zvol Ruční režim.
5. Klikni na nepřidělené místo, které jsti získal po odstranění oddílu.
6. Zvol možnost Kompletní metoda.
7. Počkej, dokud nebude hledání dokončeno a pokud je oddíl nalezen, zvol zda ho chceš obnovit.

Vezmi na vědomí, že k obnově mohou být nabídnuty dvě varianty stejného oddílu - jedna je oddíl, který chceš obnovit a druhá je oddíl, který jsi dostal po tom nechtěném formátování. Vybereš samozř. tu první.


« Poslední změna: 27 Ledna 2018, 10:06:55 od juwa2 »

tomuix

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:Obnova zformátovaného oddílu ext4
« Odpověď #2 kdy: 26 Ledna 2018, 22:35:57 »
Partition tabulku jsem neměnil, jen se mi zformátoval oddíl. A ten příkaz s tim fsck a paremetrem -b znám. Problém je že nevím jaké číslo toho superbloku mám napsat. Čisla superbloků jsem zjistil pomocí mke2fs -n /dev/sda4 ale vypsalo mi to snad 10 různých čísel, takže nevím který z nich to je.

Jen dodávám informaci že formát toho oddílu (původně ext4, nyní taky ext4 a žádná změna tabulky oddílů) mi způsobil instalátor systému, takže se mi v něm vytvořili nové složky uživatele (Dokumenty, Obrázky, atd ...).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Obnova zformátovaného oddílu ext4
« Odpověď #3 kdy: 27 Ledna 2018, 05:35:44 »
Partition tabulku jsem neměnil, jen se mi zformátoval oddíl. A ten příkaz s tim fsck a paremetrem -b znám. Problém je že nevím jaké číslo toho superbloku mám napsat. Čisla superbloků jsem zjistil pomocí mke2fs -n /dev/sda4 ale vypsalo mi to snad 10 různých čísel, takže nevím který z nich to je.

Jen dodávám informaci že formát toho oddílu (původně ext4, nyní taky ext4 a žádná změna tabulky oddílů) mi způsobil instalátor systému, takže se mi v něm vytvořili nové složky uživatele (Dokumenty, Obrázky, atd ...).
Zformátovaný oddíl "vrátíš" obnovou alokační tabulky oddílu která obsahuj veškeré údaje o všech souborech na disku, takže pokud ji obnovíš, máš vše jak bylo před formátem (není nutno pracně hledat superbloky, tím se do toho pouze "zamotáš").
Proto nevymýšlej "kolo" a udělej to - postup máš výše, už jsi to mohl dávno mít...
-----------
Je ale možné, že budeš mít svoji hlavu. V tom případě si hraj se superbloky klidně dál, ale pak se naděje na záchranu dat zmenšuje - každým dalším pokusem. Pokud ty data zase tolik nepotřebuješ, tak proč ne.....
Po těchto neúspěšných pokusech už nelze použít prosté obnovení alokační tabulky (rozbije se), ale pouze (zdlouhavou) klasickou obnovu souborů některým programem k tomu určeným např. http://www.r-tt.com/free_linux_recovery/ nebo výše zmíněný Testdisk/Photorec.
Dále je třeba si připravit druhý disk s dostatečnou velikostí na který se budou soubory obnovovat. Obnovené soubory (většinou) nemají původní názvy a ani adresářová struktura nebývá zpravidla zachována, takže je nutno se jimi pracně probírat, což bývá při jejich větším množství úmorné. Krom toho ještě není vyhráno, protože obnovené soubory mohou být i poškozené (zpravidla fotky, videa).
« Poslední změna: 27 Ledna 2018, 10:09:38 od juwa2 »

jmp

  • Host
Re:Obnova zformátovaného oddílu ext4
« Odpověď #4 kdy: 27 Ledna 2018, 09:26:16 »
obnova partition table zde smysl nedává, protože je to jiná struktura a nebyla vůbec měněna

na záchranu nějakých dat by mohl možná pomoci photorec, ale nejspíš půjde o soubory, které nebudou mít původní jméno a umístění a navíc mohou být poškozeny (protože tam nové formátování zapsalo svoje bez ohledu na původní obsah)

nejlepší by byla obnova ze zálohy...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Obnova zformátovaného oddílu ext4
« Odpověď #5 kdy: 27 Ledna 2018, 10:11:58 »
obnova partition table zde smysl nedává, protože je to jiná struktura a nebyla vůbec měněna

na záchranu nějakých dat by mohl možná pomoci photorec, ale nejspíš půjde o soubory, které nebudou mít původní jméno a umístění a navíc mohou být poškozeny (protože tam nové formátování zapsalo svoje bez ohledu na původní obsah)

nejlepší by byla obnova ze zálohy...
Neplést si partition tabulku disku s alokační tabulkou diskového oddílu...

tomuix

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:Obnova zformátovaného oddílu ext4
« Odpověď #6 kdy: 28 Ledna 2018, 22:06:30 »

Zformátovaný oddíl "vrátíš" obnovou alokační tabulky oddílu která obsahuj veškeré údaje o všech souborech na disku, takže pokud ji obnovíš, máš vše jak bylo před formátem (není nutno pracně hledat superbloky, tím se do toho pouze "zamotáš").
Proto nevymýšlej "kolo" a udělej to - postup máš výše, už jsi to mohl dávno mít..

Postup mám výše? to jako ten ADD12?
Ten mi nenašel 2 oddíly ale asi 10, řídil jsem se přesně postupem. Takže co na tím, mám vybrat ten první v seznamu?
« Poslední změna: 28 Ledna 2018, 22:26:48 od tomuix »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Obnova zformátovaného oddílu ext4
« Odpověď #7 kdy: 29 Ledna 2018, 03:54:11 »

Zformátovaný oddíl "vrátíš" obnovou alokační tabulky oddílu která obsahuj veškeré údaje o všech souborech na disku, takže pokud ji obnovíš, máš vše jak bylo před formátem (není nutno pracně hledat superbloky, tím se do toho pouze "zamotáš").
Proto nevymýšlej "kolo" a udělej to - postup máš výše, už jsi to mohl dávno mít..

Postup mám výše? to jako ten ADD12?
Ten mi nenašel 2 oddíly ale asi 10, řídil jsem se přesně postupem. Takže co na tím, mám vybrat ten první v seznamu?
Já u tebe nesedím, pod ruce ti nevidím. Takže kterou položku vybrat k obnovení se budeš muset rozhodnout sám. Je třeba uvažovat logicky. A první položka by mohla být dobrá volba. Každopádně výsledek obnovy prokáže, zda jsi vybral správně či ne.
« Poslední změna: 29 Ledna 2018, 04:22:08 od juwa2 »

jmp

  • Host
Re:Obnova zformátovaného oddílu ext4
« Odpověď #8 kdy: 29 Ledna 2018, 07:23:33 »
reálně potřebujete řešit strukturu a obsah původního filesystému (viz. photorec), proto jsou jakékoliv manipulace nad rámec těchto potřeb zbytečné až nebezpečné

juwa2 hned v první reakci doporučuje manipulaci s partition (oddílem) a to je nežádoucí - asi by si měl srovnat myšlenky a pojmy

pozor na to, že ext4 nemá zcela pevnou strukturu - tedy formát s jinýmy parametry než byly při předchozím formátování nemusí mít destruktivní dopad jen na metadata, ale i na data

další věc je, že postupem času se měnilo i to, jak bude přiřazeno místo pro oddíl (tedy jeho odstranění a nové vytvoření může znamenat jiné umístění a velikost a při formátování opět jiné umístění struktur nového filesystému po zformátování => další potenciální škody...)

tomuix

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:Obnova zformátovaného oddílu ext4
« Odpověď #9 kdy: 29 Ledna 2018, 22:10:19 »
No ta věc s tim ADD nakonec dopadla tak že jsem vybral 1. nabízenou možnost, což ale vedlo k obnově současného stavu FS, tedy ten po formátu, zbylé jsem zkoušel a byly chybné. Je možné že ten program našel i signatůry Ext4 oddílů které jsem měl ve virtuálních discích ve virtualboxu.

No ted bych se chtěl zeptat jeslti je nějaký patch nebo doplněk do photorecu co by uměl obnovovat soubory z eagle. Nebo jiný program.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.