Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: rclone - dropbox  (Přečteno 1787 krát)

Milky_rasta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
rclone - dropbox
« kdy: 14 Října 2018, 12:44:52 »
Dobrý den, jistě víte o nepříjemných plánech Dropboxu, který zakáže nebo možná už zakázal synchronizaci souborů na filesystemu jiném než je určený pro daný OS. Jako uživatel Kubuntu a okrajově Win mne velmi zklamali. Mám v počítači několik disků. OS mám nainstalované v dualboot na malém SSD kam samosebou nechci data synchronizovat. Ostatní disky mám ve formátu NTFS což dělá při synchronizaci přes dropbox aplikaci problém.
Před časem jsem objevil program rclone který jsem využil na synchronizaci google disku a ubuntu mate v kombinaci s crontab. Bohužel už si ale nevzpomínám jak jsem to rozjel.
Máte s rclone X Dropbox někdo zkušenost a byli by jste ochotní mi ho pomoci rozjet?
1. rclone mám nainstalovaný
2. rclone a Dropbox mám nastavený dle návodu https://rclone.org/dropbox/
3. příkaz
Kód: [Vybrat]
rclone lsd dropbox: mi vypíše složky z kořene dropboxu

Mám problém takový, že nikde nevidím složku dropbox, do které by se data synchronizovali. Tu bych chtěl umístit právě na NTFS disk s cestou /media/milky/750GB/HOME/Dropbox/
a dále ji synchronizovat nejlépe při změně dat ale spokojím se i s crontab.

Kde a jak mám prosím nastavit cestu do složky se kterou se má Dropbox oboustranně synchronizovat?
Kubuntu 14.04

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:rclone - dropbox
« Odpověď #1 kdy: 14 Října 2018, 13:17:47 »
Dobrý den, jistě víte o nepříjemných plánech Dropboxu, který zakáže nebo možná už zakázal synchronizaci souborů na filesystemu jiném než je určený pro daný OS. Jako uživatel Kubuntu a okrajově Win mne velmi zklamali. Mám v počítači několik disků. OS mám nainstalované v dualboot na malém SSD kam samosebou nechci data synchronizovat. Ostatní disky mám ve formátu NTFS což dělá při synchronizaci přes dropbox aplikaci problém.
Před časem jsem objevil program rclone který jsem využil na synchronizaci google disku a ubuntu mate v kombinaci s crontab. Bohužel už si ale nevzpomínám jak jsem to rozjel.
Máte s rclone X Dropbox někdo zkušenost a byli by jste ochotní mi ho pomoci rozjet?
1. rclone mám nainstalovaný
2. rclone a Dropbox mám nastavený dle návodu https://rclone.org/dropbox/
3. příkaz
Kód: [Vybrat]
rclone lsd dropbox: mi vypíše složky z kořene dropboxu

Mám problém takový, že nikde nevidím složku dropbox, do které by se data synchronizovali. Tu bych chtěl umístit právě na NTFS disk s cestou /media/milky/750GB/HOME/Dropbox/
a dále ji synchronizovat nejlépe při změně dat ale spokojím se i s crontab.

Kde a jak mám prosím nastavit cestu do složky se kterou se má Dropbox oboustranně synchronizovat?

Tys to poněkud nepochopil - to není případ synchronizačního klienta (aplikace) ve kterém si nastavíš složky k synchronizaci a který bude "hlídat" změny na obou stranách a provádět synchronizaci....
Jedná se o upravený rsync což je kopírovací aplikace. A jako taková se ovládá pomocí příkazů. Příkazy nalezneš na té stránce s návodem. Tebou požadovaný příkaz pro synchronizaci tedy bude:
Kód: [Vybrat]
rclone sync /media/milky/750GB/HOME/Dropbox  dropbox:

Můžeš ho spouštět cronem nebo si vytvořit skript který bude hlídat změny u tebe v PC a zároveň na Dropboxu (tam pomocí příkazu  rclone lsd dropbox: )
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
P.S. Zkusil bych použít FreeFileSync/RealTimeSync
https://freefilesync.org/
jestli by s Dropboxem + tím filesystémem fungoval....
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Další možností je na discích používat místo ntfs linuxový filesystem a z Windows k nim přistupovat pomocí
https://sourceforge.net/projects/ext2fsd/  Funguje bez problémů - pouvažuj......
« Poslední změna: 14 Října 2018, 13:44:39 od juwa2 »

Milky_rasta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:rclone - dropbox
« Odpověď #2 kdy: 14 Října 2018, 16:00:25 »
Výborně, moc děkuji :D asi sem lama ale ten příkaz mi nějak nefungoval. Poprvé sem si smáznul všechny data, protože jsem synchronizoval tím prvním příkazem

Kód: [Vybrat]
rclone sync /media/milky/750GB/HOME/Dropbox  dropbox:a ten my udělal z dropboxu klon mé místní složky

otočil jsem ho na
Kód: [Vybrat]
rclone sync dropbox: /media/milky/750GB/HOME/Dropbox
a už se mi to tahá do PC

Pochopil jsem tedy, že synchronizaci budu pouštět ručně a došlo mi, že ani cron nepotřebuji :) Díky.
Teď se ale obávám toho, když mi někdo nahraje něco do sdílené složky a já do jiné nebo té stejné složky a pošlu synchronizaci z PC do boxu, tak mi to smaže soubory nahrané někým jiným nebo naopak.

o ext2fsd vím už dlouhou dobu ale v tomto případě to nic nevyřeší, protože naopak z woken mi nepujde synchronizovat na ext2...

Kubuntu 14.04

Milky_rasta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:rclone - dropbox
« Odpověď #3 kdy: 14 Října 2018, 16:56:53 »
Tak zatím to vypadá, že jsem našel pro mou potřebu nejvhodnější řešení a to je připojení dropboxu pomocí
Kód: [Vybrat]
rclone mount dropbox: /media/milky/750GB/HOME/Dropbox/To se zdá mi dočasně připojí dropbox do zvolené složky, a když tam soubory nahraju z PC, tak se nahrají do dropboxu. Po odpojení a opětovném připojení se mi načtou data které nahrál někdo do sdílené složky.
Kubuntu 14.04

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:rclone - dropbox
« Odpověď #4 kdy: 14 Října 2018, 20:56:54 »
1.) Otočení příkazu (zdroj vs. cíl). Ano, samozřejmě záleží jaký timestamp mají soubory/složky na lokálním vs. cloudovém úložišti. Podle toho pak probíhá sync. buď tím nebo oním směrem, to je přece logické....

2.) Dobře si rozmysli, jaký typ "synchronizace" zvolíš. Protože kdokoli kdo má přístup a zasáhne (jakkoli) do sdíleného adresáře na cloudu, roznese se to "jako mor" do všech ostatních PC. A je úplně jedno, zda bude "synchronizace" probíhat realtime, nárazově 1x za určitou dobu (cron) nebo ručně....
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Doporučuji nastavit to tak, aby se synchronizovaly pouze nové soubory (append >>), novější se verzovaly a rozhodně se nic nemazalo. Protože přebytečné/nepotřebné soubory si sám snadno (ručně) kdykoli smažeš, ale automaticky smazané soubory ti nic nevrátí (má Dropbox nějaký "koš"?).  Pravou obousměrnou synchronizaci bych si dovolil (možná) pouze pokud bych měl ke všemu přístup jenom já sám a to ještě s výhradou.....
« Poslední změna: 14 Října 2018, 21:03:00 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.