Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Swap na SSD?  (Přečteno 3528 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Swap na SSD?
« kdy: 02 Února 2016, 18:49:51 »
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak to je se swapem na SSD? Někde čtu, že to ničí SSD, jinde čtu, že swap je nutností a SSD tím neničí. Mám v notebooku 4 GB RAM, používám Linux Mint 17.3 KDE a mám SSD 240 GB, které mám rozdělené na 15 GB /, 5 GB pro swap a zbytek pro /home. Může to tak být nebo to mám swap odstranit? Nerada bych totiž to SSD nějak poškodila jen z neznalosti.


Mimochodem, LVM ano nebo ne?


Děkuji :-)

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Swap na SSD?
« Odpověď #1 kdy: 02 Února 2016, 19:53:21 »
Celé je to jen o tom, že SSD má nějaký omezený počet zápisů a čím více se na něj zapisuje, tím kratší dobu vydrží. Já to osobně neřeším, SSD jsem si pořídil proto, abych měl ten systém rychlejší, ne proto, abych si tím přidělával starosti a omezoval se. Swap se stejně používá především tehdy, když dochází RAM a pak se naopak velmi hodí rychlost SSD, protože oproti běžnému disku člověk moc nepozná, že už se začalo swapovat, což je obrovské plus.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Swap na SSD?
« Odpověď #2 kdy: 02 Února 2016, 19:54:25 »
Takže to mám nechat tak, jak to je, ano?

Savalas

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 409
Re:Swap na SSD?
« Odpověď #3 kdy: 02 Února 2016, 20:05:00 »
Jestli chces aby ti fakt nekdo odpovedel aspon trosku jiste, tak by sis musel dat praci napsat neco o tom tvojem kompu a jake aplikace pouzivas, jinak se neda tusit.
Kubuntu 18.04/AMD RYZEN 5 3600, Asus PRIME X370-PRO, ASUS DUAL GeForce RTX2060S O8G EVO, RAM Kingston 2x16GB DDR4 2666MHz CL16, 2xWD Caviar Blue 1TB+Seagate BarraCuda 2TB/LVM mirror, Samsung 970 EVO PLUS 250GB, Seasonic M12II-620 Evo, Evolveo Sigma T2, DVD-R/+R Asus DRW-24D5MT, APC Back-UPS ES 700, Eizo EV2450

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Swap na SSD?
« Odpověď #4 kdy: 02 Února 2016, 20:14:40 »
Je to Dell Vostro V130, 4 GB RAM, i3 U380, 240 GB SSD, GPU integrovaná. Používám Linux Mint 64 KDE, Chrome, Kmail, Dolphin,KOrganizer, KAddressBook, Ktorrent, JDownloader, VLC, Amarok, LibreOffice, digiKam. Povedlo se mi v PlayOnLinux rozběhnout Roller Coaster Tycoon 3, tak si občas pustím tohle. A to je všechno, víc toho na notebooku nepoužívám.


PS: jsem holka :-)

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Swap na SSD?
« Odpověď #5 kdy: 02 Února 2016, 20:58:18 »
Ahoj,

pokiaľ budeš mať vo webovom prehliadači otvorených veľa záložiek + apka vo virtuálke, môže sa stať, že občas swapne na SSD. Pri bežnej prevádzke aplikácií, ktoré uvádzaš  4GB RAM bohate stačí. Životnosť SSD pre tvoju prevádzku teda riešiť nemusíš.

Citace
Takže to mám nechat tak, jak to je, ano?

Ano, Let it be  ;)

P.S. najväčší žrút RAM sú dnes blbo nakódované web stránky
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Swap na SSD?
« Odpověď #6 kdy: 02 Února 2016, 21:06:39 »
Děkuji. Virtuální počítač nemám žádný a pokud bych měla tu potřebu, použiji mnohem výkonnější Mac, určitě ne notebook a zrovna tak mám otevřeno spíše málo oken resp. tabů, většinou to nepřekročí 5 a ještě jsem na notebooku nepřekročila 10 tabů, je to prostě jen notebook, sekundární zařízení :-)
Nechám to tedy takhle, na to SSD je záruka 5 let, tak když umře, prostě ho dám na reklamaci.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Swap na SSD?
« Odpověď #7 kdy: 02 Února 2016, 21:15:46 »
Citace
P.S. najväčší žrút RAM sú dnes blbo nakódované web stránky

A CPU taky. A že jich je - hlavně stránky gigantů jako HP, Microsoft atd - slabší PC a je to tam o nervy  :-\
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Swap na SSD?
« Odpověď #8 kdy: 02 Února 2016, 21:21:19 »
Citace
eště jsem na notebooku nepřekročila 10 tabů
Keď si chceš sem-tam pozreť ako si zrovna na tom s RAM, zadaj do terminálu:
Kód: [Vybrat]
free -gh
a uvidíš niečo podobné:
Kód: [Vybrat]
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:          3,8G       1,5G       2,4G       178M        69M       842M
-/+ buffers/cache:       586M       3,2G
Swap:         4,7G         0B       4,7G

čili swap mám, ale svieti tam krásna "0"  ;)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.