Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Virtualizace - emulace staršího PC  (Přečteno 9359 krát)

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Virtualizace - emulace staršího PC
« kdy: 11 Prosince 2007, 18:56:34 »
Neumí nějaký virtualizační software emulovat pomalejší PC?
Potřeboval bych např. zkusit, jak bude rychlá nějaká distribuce na pomalém procesoru a pomalém pevné disku, jenže vzhledem k tomu, jakou mám konfiguraci (viz patička) je to vždy rychlé. Jediné, co VirtualBox umí nastavit je velikost RAM a grafické paměti.
Protože pochybuji, že to nějaký virtualizační program bude umět, zeptám se ještě jinak - neexistuje aspoň něco, co by určilo, že určitý proces může využívat jenom jedno jádro procesoru a to maximálně na 30% a číst a zapisovat na disk maximální rychlostí 25MB/s? Vím, že pro omezení síťového připojení něco takového je (teď si ale nevzpomenu, jak se to jmenuje), mě by zajímalo, zda to jde i s procesorem a diskem.

Aby to nevypadalo, že to chci bezdůvodně, tak to chci zkusit hlavně proto, že jedna kamarádka (zatím neznalá Linuxu) si asi bude instalovat Ubuntu nebo Xubuntu a já bych rád předem zkusil, jaký asi bude přibližně v rychlosti rozdíl mezi Ubuntu a Xubuntu na starším PC (asi 900MHz Celeron, 256MB RAM, pomalý starý disk), jenže takové žádné k dispozici nemám. To omezení pro procesy by se ale určitě hodilo i na další věci...

Mr.Sten

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 52
Re: Virtualizace - emulace staršího PC
« Odpověď #1 kdy: 11 Prosince 2007, 19:05:53 »
na svém notebooku provozuji bezproblému Kubuntu, procesor mám pomalejší, ram stejně a disk teď nevím estli 5400 ot nebo 4100 nebo jak je ten pomalejší :) do doby kdy jsem měl jen 128 ram, tak to trpělo pomalým diskem, protože to tahalo věci ze swapu, teď si nemůžu stěhovat, na pc, 2,4 ghz celeron, 512 ram provozuji také kubuntu, pochopitelně na pc je o hodně rychlejší boot, ale notebook stejne jen uspávám na disk .. a ty 3 sec na vic nez mě naběhne konquer ? to je zanedbatelné .. takže bych se toho nebál

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Virtualizace - emulace staršího PC
« Odpověď #2 kdy: 11 Prosince 2007, 19:20:12 »
No vzhledem k tomu, že pracuje na tom PC už hodně dlouhou dobu na hodně zanesených Windows 98, kde jí programy docela náhodně padají a věčně něco nefunguje, se taky nebojím toho, že by se jí ta změna nelíbila :D
Ale jen bych si rád zkusil subjektivní rozdíl rychlosti (hlavně reakce na kliknutí, rychlost spouštění programů apod.) na starším PC mezi Ubuntu, Xubuntu, Mandrivou a možná i jinými distribucemi.

Duffy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 436
Re: Virtualizace - emulace staršího PC
« Odpověď #3 kdy: 11 Prosince 2007, 20:17:07 »
Sem pohledal v nastavení VMWaru a s nejvyšší pravděpodobností to taky neumí :(. Škoda, vypadá to na užitečnou funkci.
Notebook Fujitsu Siemens Amilo Xa 1526 s Ubuntu 8.04. Po dlouhém zkoušení jsem zůstal u Ubuntu a GNOME.

Skeletonix

  • Host
Re: Virtualizace - emulace staršího PC
« Odpověď #4 kdy: 11 Prosince 2007, 22:35:55 »
vmware umí použít jen jedno jádro (volba procesors → one).. víc nevím

afk_cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 283
Re: Virtualizace - emulace staršího PC
« Odpověď #5 kdy: 11 Prosince 2007, 22:51:08 »
VMWare pokud vim i doporucuje nastaveni pouze 1CPU a na EasyVMX.com doporucuji to same. snizit rychlost v kombinaci s VMWare muzes ted bohuzel snad jen nastavenim 1CPU + podtaktovat procesor v biosu + pridelit virtualnimu stroji male mnozstvi pameti. otacky disku muzes snizit v linuxu pres hdparm (nezkousel jsem, ale chystam se na serveru).
Ubuntu 8.04 - server, Ubuntu 8.10 a 9.04 desktop, Ubuntu 9.04 a 9.10 laptop :) vsude Ubuntu :))

Skeletonix

  • Host
Re: Virtualizace - emulace staršího PC
« Odpověď #6 kdy: 13 Prosince 2007, 17:30:29 »
nevím co doporučují ale rozhodně lze na vmware-serveru nastavit CPU 1 / 2

http://wiki.ubuntu.cz/VMware_Server?action=AttachFile&do=get&target=VirtualMachineSettings.png

Boris Filipovič

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
Re: Virtualizace - emulace staršího PC
« Odpověď #7 kdy: 14 Prosince 2007, 23:10:45 »
Zdravím,
zrovna onehdá jsem to (7.04) dával na skoro stejný stroj a Xubuntu mi přišlo subjektině živější.
Problém je spíš s dobou spouštění, ta je dlouhá u obojího i přes vypnutí nepoužívaných služeb. Pak už se s tím dá +- pracovat (256MB RAM je na rozumnou práci minimum).
Osvědčilo se automatické přihlašování (příp. uložení sezení), takže se zapne počítač, jde se uvařit čajíček/kávička a když se vrátí k pc, tak je vše připraveno.

b.f.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.