Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: QR kod cez QtQR [Tip]  (Přečteno 4725 krát)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
QR kod cez QtQR [Tip]
« kdy: 03 Dubna 2012, 21:29:04 »
Zdravím. Nedávno som našiel zaujímavý program na vytváranie a čítanie QR kódov QtQR.

Pre inštaláciu do Ubuntu si potrebujeme pridať repozitár príkazom

Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:qr-tools-developers/qr-tools-stable
Nezabudneme obnoviť informácie o balíčkoch buď v niektorom grafickom programe alebo príkazom

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update
a nainštalujeme

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install qtqr
Program môžeme spustiť príkazom qtqr alebo z menu podľa používaného prostredia.(v Gnome Aplikácie-Grafika-QtQR)



Uploaded with ImageShack.us

Otvorí sa nám okno kde v ľavom hornom rohu máme menu pre výber aký typ QR kódu chceme vytvoriť. Popri vypĺňaní informácií sa nám vpravo vytvára QR kód.



Uploaded with ImageShack.us


 Tento si môžeme uložiť pomocou tlačidla Save QRCode vpravo dolu.

Čítať QR kódy môžme buď z obrázkov uložených na disku alebo pomocou webkamery. Menu na výber z týchto možností je vpravo dolu pod názvom Decode – Decode from file/Webcam.



Uploaded with ImageShack.us

Pri výbere čítania zo súboru sa otvorí štandardné okno na výber súboru. Pri voľbe webcam program najprv ponúkne na výber webkameru a po jej zvolení otvorí okno s obrazom.



Uploaded with ImageShack.us

Ak pred kameru umiestnite obrázok začne prebiehať detekcia (červené orámovanie obrázku) a po detekovaní (zelené orámovanie) je kód načítaný. Tu program trochu mätie pretože o správnom rozpoznaní nedá žiadnu inú informáciu a čo je na QR kóde sa dozviete až po vypnutí okna s obrazom z kamery.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Čo ma trochu mrzí je že program po načítaní QR kódu s informáciami pre kontakty neponúkne uloženie ako súbor *.vcf (vCard) pre importovanie do telefónov alebo kontaktov.(aspoň ja som na to zatial neprišiel)

Čo vy na to? Má QR kód u nás šancu masovo sa rozšíriť medzi ľudí napríklad aj ako súčasť vizitiek?


https://launchpad.net/~qr-tools-developers/+archive/qr-tools-stable
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
QtQR v roce 2018
« Odpověď #1 kdy: 07 Prosince 2018, 08:07:12 »
 :D Už je rok 2018 (založeno 2012) a potřeboval jsem doma rychle určit pár QR identifikací - zkušenost na 16.04
- instaloval jsem QtQR z repozitáře
:( QtQR generoval QR_code bezproblémově, ale nedekódoval
- dohledal jsem v diskusi, že má bug na 181. řádku
https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2336474
- opravil jsem
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /usr/lib/python2.7/dist-packages/qrtools.pyna řádku 181 tostring na správný tobytes
Citace
replace 'tostring()' with 'tobytes()'
Jen mne zaujalo, že pokud jsem původní 181. řádek okomentoval #  a zapsal opravu na 182. řádek, QtQR program se nerozběhnul. Provedl jsem jen opravu ve 181. řádku a QtQR se stal plně funkční a dekódoval. Python neumím. :-\
Kódy byly skenovány kamerkou ve víku laptopu. Hrozná kvalita sejmutí *.png, ale QR je asi dobře samoopravný, protože dekódování bylo perfektní.
Ověřoval jsem podružně terminálovým ZBar-tools, ale GUI mám ve 21. století rád. :)
Kód: [Vybrat]
zbarimg qr_code.jpg
« Poslední změna: 07 Prosince 2018, 09:05:16 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.