Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Sony VAIO  (Přečteno 6074 krát)

Vitaa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 314
Sony VAIO
« kdy: 28 Března 2008, 10:23:03 »
Ahoj, zakoupil jsem si notebook Sony VAIO VGN-NR21M/S  (náhled je zde)  No a musím říct, že předinstalované Visty jsou pohroma.. Nechci si notebook osazovat jinými Windowsy, protože na většinu věcí a prací co dělám Visty stačí a docela se mi líbí.. Ale rád bych na práci na notebooku používal Linux.. Velmi často píšu, nepracuji s profi programy jako corel apod, takže bez windowsů se obejdu.. Ale rád bych se zeptal, zda máte někdo s tímto typem nějaké zkušenosti s používáním Ubuntu 7.10.. Po delším zkoumání jsem se rozhodl pro tento systém, ale také jsem četl, že se sony jsou menší problémy.. Mým záměrem je přiinstalovat linux duálně s windowsy na jeden disk, protože bych rád používal linux na práci a windows na zábavu.. Teď je pouze otázka zda to jde a jaké jsou zkušenosti..

Intel Core i3-3220, AMD Radeon HD 7770, 8GB RAM - Arch Linux - KDE 4.12

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Sony VAIO
« Odpověď #1 kdy: 28 Března 2008, 10:29:10 »
Koukněte, jestli je o něm něco najdete v http://wiki.ubuntu.cz/Podporovan%C3%BD%20hardware
Jinak za odzkoušení nic nedáte. ;) A za 28 dní vyjde nové Ubuntu s dlouhou(3 roky) podporou.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Honzin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Re: Sony VAIO
« Odpověď #2 kdy: 28 Března 2008, 10:30:56 »
Bohužel přímo váš model tam není, ale třeba to bude užitečné:

http://www.linux-laptop.net/sony.html

pihhan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: Sony VAIO
« Odpověď #3 kdy: 06 Dubna 2008, 16:37:34 »
ahoj,

jsem vlastníkem Sony Vaio VGN-FZ210C. Co se týče linuxu, není to zas tak špatné, většina věcí funguje dobře. Co jsem ale musel dodělat bylo:

* přidat modulu snd-hda-audio parametr model=vaio (nevím přesně název, je v tom intel hda audio, potřeba je vybrat model vaio, viz modinfo <jmeno modulu>). pote funguje korektne i vypnuti integrovanych reproduktoru pri sluchatkach i externi mikrofon
* pořídit si kernel 2.4.24, kvůli plné podpoře multimediálních kláves. v mém modelu multimediální klávesy fungují bez nastavování
* nainstalovat utilitku xbacklight, kterou jde regulovat osvětlení monitoru. ve výchozí instalaci to nejde. FN klávesy fungují až v novém kernelu (v hardym už bude výchozí), mapování na odpovídající klávesy lze nastavit, chce to celkem dost hraní, ale lze to.
* drobné potíže s intelovou wifi spravil taky novější kernel
* webkamera nefunguje, ani se staženým ovladačem pro linux pro tu kameru. ale ovladač existuje, snad časem bude fungovat správně. kamera Motion Eye není plně kompatibilní s uvcvideo, resp je až po nahrání firware, což je vám prd platné. alespoň moje zkušenosti jsou takové
* graficka akcelerace intel X3100 funguje, nedela vazne problemy. Pokud nepocitate stav, kdy je s poslednim winem rozbity ovladac a novy, opravujici problem, nebyl ve sve dobe ani v hardym. proste pres wine si na tom nezahrajete, zatim. aspon ne wow :) S verzi wine jenom z gutsyho sice jede, ale neda se na to koukat, velmi spatne. Naproti tou nativni linuxove hry jedou zda se bez potizi, zkousel jsem enemy-territory, jede krasne bez nejmensiho problemu.
* pripojeni druhe obrazovky - monitoru - funguje bez nastavovani, akorat mam pocit, ze to musite udelat pred startem Xek. Funguje to ve vychozim nastavenim jako duplikovani obrazovky.

a víc si nepamatuju. zrovna ho nemám s sebou, takže se nemůžu podívat přesně. pokud budete mít nějaké problémy nebo dotazy, tak písněte na: pihhan - na - cipis.net . Kdyby byl zájem, bych si možná našel čas na tvorbu nějaké wiki stránky.
« Poslední změna: 06 Dubna 2008, 16:44:08 od pihhan »

mellis

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
    • MirosCreation
Re: Sony VAIO
« Odpověď #4 kdy: 26 Dubna 2008, 04:15:30 »
Ja mam Ubuntu a WinXP (dualboot) na VAIO VGN-FS742/W a celkem to jede. Nefunguji mi ale modre Fn klavesy, ale bez tech muzu zit. Nekde jsem cetl jak se to da zprovoznit, ale zdalo se mi to tak slozite, ze jsem to radeji ani nezkousel. Mam tam integrovanou grafiku Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML amela by tam fungovat 3D akcelerace, ale i podle navodu mi to stejne nejde. jelikoz zadne hry nehraji, tak je to celkem jedno.

Ubuntu 8.04
= Quis Custodiet Ipsos Custodes =
Ubuntu 8.04 (Hudry Hudry) SONY VAIO VGN-FS742/W

Vitaa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 314
Re: Sony VAIO
« Odpověď #5 kdy: 27 Dubna 2008, 17:32:11 »
S vydáním ubuntu HH jsem na něj přešel a jediný problém zatím vidím pouze v nevypínání repráčků, když použiju sluchátka, ale to se pokusím za chviličku vyřešit.. Funkční klávesy mi fungují bezproblémů, jen na ztmavení a zesvětlení obrazovky jsem si s tím musel trošku pohrát. V GG byla situace horší např s 3D prostředím, ale přechodem na HH se to vyřešilo.. No a abych řekl pravdu, tak za těch pár dnů, od toho co vyšlo HH jsem neviděl widle :-)
Intel Core i3-3220, AMD Radeon HD 7770, 8GB RAM - Arch Linux - KDE 4.12

patnik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
    • beagle life
Re: Sony VAIO
« Odpověď #6 kdy: 05 Května 2008, 20:49:48 »
Mám (taky) Sony VAIO VGN-NR21 a s linuxem začínám. Je nějaký schůdný postup jak zprovoznit modré klávesy ovládání displeje? Zatím řeším přes xrandr .... a pak xbacklight set -NN , ale tím se ztlumí jen podsvícení, alternativu "normálního" ovládání monitoru jas + kontrast jsem nenašel. Díky.

(Visty jsem taky od HH neviděl - po dělení disku se nekonstantně objevovaly a po 2 dnech zmizly úplně - moje chyba. Zaujalo mě, že na záchranných DVD, které jsem dle návodu vytvořil (objem 9 GB) je fůra nesmyslů, stejně jako na partition Recovery - která přežila, ale instalačky pro jistotu nee :-)
« Poslední změna: 05 Května 2008, 21:00:23 od patnik »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.