Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky  (Přečteno 92700 krát)

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« kdy: 09 Ledna 2014, 10:10:07 »
V poslední době se objevuje zde a koneckonců i na jiných portálech hodně nováčků. Nechci to přičítat končící podpoře Windows XP, ale může to s tím souviset.

S kolegy jsem přemýšlel, jak danou situaci pojmout a ulehčit těmto lidem vstup do zatím neprobádaných vod GNU/Linuxu všeobecně, samozřejmě s důrazem na distribuci Ubuntu.

Rádi bychom touto cestou nabídli školení, které se bude věnovat práci s tímto operačním systémem. V začátcích by se jednalo o pilotní program, který bychom postupně doladili do nějaké výsledné formy. O co by šlo?

Naučíte se/dozvíte se/uvidíte:

  • všeobecný úvod do OS Ubuntu a jeho derivátů
  • základní práce se systémem (jak systém funguje, instalace, repozitáře, SW zdroje aj.)
  • základní správa a nastavení systému (vyladění OS k obrazu svému)
  • řešení častých problémů (kde hledat informace, zdroje ap.)
  • úvod do komunitní problematiky

Má otázka zní, najdou se o tato školení zájemci? Předpokládám, že školení by probíhala o víkendech, jednalo by se patrně o nějaké 4 hodiny...

Jak píši, jedná se o pilotní program, určený pro začátečníky, kteří by se rádi naučili systém spravovat svépomocí. O zaměření těchto školení můžeme samozřejmě diskutovat, případně školení do budoucna upravovat, taktéž bychom rádi na základě prvotní zpětné vazby zpracovali výukové materiály.

Kde? V obchodním centru SAPA v Libušské ulici č.p. 319 na Praze 4 (nově budeme mít menší učebnu)
Kdy? Víkendy, předpokládané zahájení je únor '14
Kolik nás tam bude? Ideální skupinka je 5 - 6 osob, plus dva školící, kteří se vám budou věnovat.
Cena? Prvních několik pilotních kurzů bychom udělali zdarma, do budoucna je předpoklad 300 Kč/osoba (tato částka pokryje dopravu školitelů, zbytek půjde jako dar našemu sdružení)

Budete mít zájem?

EDIT:

Veškeré další informace jsou zde → http://www.ubuntu.cz/podpora/skoleni
« Poslední změna: 27 Února 2019, 14:56:34 od Michal Stanke »
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

mfaifer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #1 kdy: 09 Ledna 2014, 10:22:53 »
sice už jsem nejsem začátečník, ale rád bych se zúčastnil, aspoň bych se něco dalšího přiučil :)
ubuntu 10.10, ntb asus n61da: AMD Phenon II X4 920M, ATI 5730M, RAM 6GB DDR3

geofre

Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #2 kdy: 09 Ledna 2014, 10:31:59 »
O samotné školení bych osobně zájem měl, bohužel Praha je až moc daleko, aby se mi tam na několik víkendů po sobě vyplatilo jezdit. Každopádně pokud by byl nějaký výstup kde by bylo v bodech a podbodech vypsáno, co se dělalo, popřípadě u záludnějších věcí jak se to dělalo, byl bych za něj (tento výstup) vděčný...
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #3 kdy: 09 Ledna 2014, 10:35:13 »
O samotné školení bych osobně zájem měl, bohužel Praha je až moc daleko, aby se mi tam na několik víkendů po sobě vyplatilo jezdit. Každopádně pokud by byl nějaký výstup kde by bylo v bodech a podbodech vypsáno, co se dělalo, popřípadě u záludnějších věcí jak se to dělalo, byl bych za něj (tento výstup) vděčný...

Myslel jsem to tak, že by se jednalo o jedno školení, které by obsahovalo základ... Do budoucna bychom samozřejmě mohli uvažovat o školení, které by se protáhlo na několik víkendů, ale to je zatím daleko...
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

maxXx

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
  • A šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
    • Blog
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #4 kdy: 09 Ledna 2014, 10:53:32 »
Taktéž bych se školení rád zúčasnil, ale Praha je prostě z ruky. Kdyby se jednalo např. o Brno, tak by to nebyl problém a přijel bych velice rád (cca 65KM). Je to určitě zajímavý projekt a vzhledem k blížícímu se konci podpory Windows XP bych zlanařil i lidi z mého okolí.

josemik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #5 kdy: 09 Ledna 2014, 10:55:30 »
a budete dělat i videozáznamy ?  Protože já to mám taky daleko (OV) a nyní se nacházím na dlouho v zahraničí :/

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #6 kdy: 09 Ledna 2014, 10:56:11 »
Taktéž bych se školení rád zúčasnil, ale Praha je prostě z ruky. Kdyby se jednalo např. o Brno, tak by to nebyl problém a přijel bych velice rád (cca 65KM). Je to určitě zajímavý projekt a vzhledem k blížícímu se konci podpory Windows XP bych zlanařil i lidi z mého okolí.

Když přesvědčím dva nejmenované kolegy, tak bychom se do budoucna mohli domluvit i na Plzeň a případně i Ostravu. Nicméně teď jsme opravdu na začátku, takže začneme v Praze a uvidíme, jaký to bude mít ohlas.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #7 kdy: 09 Ledna 2014, 10:57:15 »
Každopádně udělat si jeden víkend, sobotu nebo neděli, výlet do Prahy, bych neviděl jako zásadní problém...
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

vasicekp

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #8 kdy: 09 Ledna 2014, 10:58:47 »
Perfektní! 100% bych se zúčastnil.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #9 kdy: 09 Ledna 2014, 11:04:28 »
Taky bych se rád zúčastnil ;)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Beren

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #10 kdy: 09 Ledna 2014, 11:07:45 »
Jakožto přeučenej Widlák bych si pár věcí klidně zopakoval a ujasnil. Super nápad!

maxXx

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
  • A šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...
    • Blog
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #11 kdy: 09 Ledna 2014, 11:08:17 »
Každopádně udělat si jeden víkend, sobotu nebo neděli, výlet do Prahy, bych neviděl jako zásadní problém...

Ano jenže v rámci pracovního vytížení soutěžím o titul "su věčně v prdeli" takže i romantický výlet za krásami Prahy je pro mě velmi náročný. Ačkoliv uvidíme jak se to bude dále vyvíjet. Také by mě zajímalo jestli budete pořizovat záznam...?

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #12 kdy: 09 Ledna 2014, 11:10:14 »
Taky bych se rád zúčastnil ;)

Jako školící jistě  ;) Nicméně tobě ušijeme kurz na míru a můžeš časem školit něco jiného, abychom rozšířili nabídku.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #13 kdy: 09 Ledna 2014, 11:11:35 »
Každopádně udělat si jeden víkend, sobotu nebo neděli, výlet do Prahy, bych neviděl jako zásadní problém...

Ano jenže v rámci pracovního vytížení soutěžím o titul "su věčně v prdeli" takže i romantický výlet za krásami Prahy je pro mě velmi náročný. Ačkoliv uvidíme jak se to bude dále vyvíjet. Také by mě zajímalo jestli budete pořizovat záznam...?

Se záznamem by asi nebyl problém, každopádně půjde i praktickou stránku věci, čili předpokládám, že dotyční nebudou jen koukat na prezentaci, ale přímo pracovat na svém či zapůjčeném ntb/PC - tam už by to problém být mohl.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

geofre

Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #14 kdy: 09 Ledna 2014, 11:15:13 »
O samotné školení bych osobně zájem měl, bohužel Praha je až moc daleko, aby se mi tam na několik víkendů po sobě vyplatilo jezdit. Každopádně pokud by byl nějaký výstup kde by bylo v bodech a podbodech vypsáno, co se dělalo, popřípadě u záludnějších věcí jak se to dělalo, byl bych za něj (tento výstup) vděčný...

Myslel jsem to tak, že by se jednalo o jedno školení, které by obsahovalo základ... Do budoucna bychom samozřejmě mohli uvažovat o školení, které by se protáhlo na několik víkendů, ale to je zatím daleko...

Tak to by možná i šlo, ale hodně záleží na termínu, takže za mě asi spíše jen "materiály k vedenému samostudiu", protože vážně nemůžu reálně slíbit svou účast, jen potvrdit zájem...
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #15 kdy: 09 Ledna 2014, 11:17:21 »
Zatím jen zjišťuji zájem, pár dní to teď nechám být a podle ohlasu začnu zařizovat dál, tzn. následně bych vyhlásil termíny a další podrobnosti...
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #16 kdy: 09 Ledna 2014, 12:55:21 »
Osobně tomu nedám valnou naději. Jak bylo psáno je to Praha a spoustu lidí na tomhle končí. Pak je tady přirozená lidská lenost, takže to bude stejně v rámci komunity a bez řádné "mediální podpory" se to k širší veřejnosti nedostane a právě ti ,by měli být tím hlavním cílem tohoto školení. Sám jsem viděl ty chladné reakce během roznášení materiálu o použití Linuxu na úřadech   :-\

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #17 kdy: 09 Ledna 2014, 13:12:08 »
Také bych měl zájem. sice si o sobě myslím, že se v Ubuntu docela orientuji, ale vždy je dobré poslechnout si úplné začátky. Často někdo jiný, dělá základní věci jinak než je člověk zvyklý a mnohdy lepším postupem.
Praha mi vyhovuje, i když jsem mimopražský.

Jinak mě v souvislosti s tímto napadla téměř hříšná myšlenka, šlo by takovéto školeníčko provést pomocí videokonference? To by mohlo pomoci těm z daleka, za nějaký poplatek by dostali připojovací parametry....
Jenže s videokonferencemi nemám žádné zkušenosti a nevím jestli by to vůbec bylo realizovatelné.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #18 kdy: 09 Ledna 2014, 13:15:48 »
Také bych měl zájem. sice si o sobě myslím, že se v Ubuntu docela orientuji, ale vždy je dobré poslechnout si úplné začátky. Často někdo jiný, dělá základní věci jinak než je člověk zvyklý a mnohdy lepším postupem.
Praha mi vyhovuje, i když jsem mimopražský.

Jinak mě v souvislosti s tímto napadla téměř hříšná myšlenka, šlo by takovéto školeníčko provést pomocí videokonference? To by mohlo pomoci těm z daleka, za nějaký poplatek by dostali připojovací parametry....
Jenže s videokonferencemi nemám žádné zkušenosti a nevím jestli by to vůbec bylo realizovatelné.

Určitě šlo, ale teď opravdu začínáme, takže mějte strpení... časem se dostane i na tyto varianty. Vidím, že zájem je (nejen tady), tak to připravím.

S Vojtou Trefným a jinými bychom časem mohli udělat i školení další (pokročilí), případně úzkoprofilová školení na web, síťařinu aj.

Možností je mnoho, ale nejdříve se musíme odrazit :) První pilotní školení by mohlo být v druhé půlce února, to už ze mě bude také mimopražský  ;)
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Isik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #19 kdy: 09 Ledna 2014, 16:33:22 »
O školení jako takové bych určitě zájem měl, jen ta Praha je trošku z ruky...

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #20 kdy: 09 Ledna 2014, 16:40:30 »
O školení jako takové bych určitě zájem měl, jen ta Praha je trošku z ruky...

Domluv prostory jinde (ale ne zase v uplnem konci světa) a můžeme rozšířit pole působnosti. To platí pro všechny ;)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #21 kdy: 09 Ledna 2014, 18:00:08 »
Tak aktualizace všechny informace jsou zatím zde → http://www.ubuntu.cz/podpora/skoleni.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

kimi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 238
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #22 kdy: 09 Ledna 2014, 21:02:05 »
ahoj všichni  8) je to vynikající nápad jsem pro aby se komunita vzdělávala, začal bych v Praze a podle možností obsadil i další regiony, je to věc diskuse, ale myšlenky vynikající. Už jsem jí komunikoval při posledním srazu, jako jediný mimo sdružení, nicméně velký fanoušek linuxu který by se rád přiučil  :)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #23 kdy: 10 Ledna 2014, 10:13:22 »
Super nápad, hned mě napadl jeden pražák, který by to mohl ocenit.

Do budoucna....
Školit školitele pro další města. Takové malé buňky [neteroristické :) ] by mohli "kopírovat" školení a roznést jej dále. Možná by mě to i zajímalo, třeba bych začal zase něco dělat. ;) Budu to tu sledovat.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Kurzy OS Ubuntu pro začátečníky
« Odpověď #24 kdy: 10 Ledna 2014, 13:13:47 »
Co se týče Brna, dalo by se to nějak vymyslet ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.