Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Návrh plakátu/inzerátu  (Přečteno 47803 krát)

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Návrh plakátu/inzerátu
« kdy: 14 Září 2007, 03:29:58 »
Protože jsem poněkud (trapně) zaspal, když se řešil inzerát do Linux+ a přišel těsně po dvanácté, dávám svůj návrh do nového tématu. Třeba se může někdy příště hodit. Cílovou skupinou jsou lidé, co už nějakou tu zkušenost s linuxem mají, ať už uživatelé Ubuntu či jiných distribucí (tedy není to náborovka nováčků z Windows).

Smysl nemá smysl vysvětlovat, buďto to dává smysl rovnou při prvním podívání, nebo je to nesmysl. :)
Nejsem žádný copywriter, takže házejte jenom malé a oblé kamínky, prosím.

Návrhy a připomínky vítám.

K stažení ve formátu PNG 1024×1448
K stažení ve formátu Inkscape SVG

Vico.B

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 263
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #1 kdy: 14 Září 2007, 07:38:25 »
Mě se to líbí :) Možná trochu jiné fonty na ty hlavní titulky?? (Mluvím jako cílová skupina, né jako grafik :D)
Ještě nejsem tak starý abych si nechal vykat...

Toshiba Satellite M100-165, T2300, 2x2048, ATI X1400 powered by Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #2 kdy: 14 Září 2007, 09:27:42 »
Souhlasím, tím fontem si taky nejsem na 100% jistý. Dal jsem ho tam původně jen na zkoušku, než najdu něco vhodnějšího. Jde o Gentium, jeden z mála vysoce kvalitních free fontů, navíc výbornou podporou mezinárodních znaků. Nakonec mi nepřišel až tak nevhodný, ale je hodně "obecný".

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #3 kdy: 14 Září 2007, 10:05:00 »
ja by som nedával "linux for human beings" ale "linux pre ľudí", je to osobnejšie a anglický slogan na mňa tak príťažlivo nepozerá.
inak myslím, že je to veľmi pekné, ma chytilo za srdce :).
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #4 kdy: 14 Září 2007, 10:31:53 »
Dobře, změním to, hned jak přijdu domů. Sám taky nemám moc rád česko-anglické inzeráty typu „Je to ve vašich rukou. Now.“ (to byl myslím Vodafone) nebo „Řekněte WOW“.

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #5 kdy: 14 Září 2007, 10:32:01 »
Souhlasim, první dojem je velmi dobrý, to logo s tučňákem opravdu upoutá :-D
Možná by neuškodilo nějak víc prosadit adresy www.ubuntu.cz , wiki.ubuntu.cz, forum.ubuntu.cz protože to je to hlavní, proč hodně čechů volí právě tuto distribuci, případně přechází z jiné. Podpora zde je opravdu excelentní, tak by jsme se neměli za komunitu stydět. ten decentní podpis je podle mě málo.. Někdo se tak daleko třeba ani nepročte :-D

Ke grafice, pozadí by se mohlo ještě malinko přikráčlit. viz základní pozadí ubuntu. (3 varianty: obyč,světlé a tmavé)
to by mohlo vypadat taky zajímavě.. ikdyž kdo vý.. já se v tom až tak tolik nevyznám :-D

V každém případě je vidět, že to nedělám já :-D , dobrá práce...

Tomáš Kubíček

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 292
    • http://www.foto-reklama.cz
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #6 kdy: 14 Září 2007, 11:04:03 »
Já osobně bych na titulky asi raději volil nějaké rovné bezpatkové tučné písmo...trochu se tam ztrácí, klidně bych ten vrchní titulek dal i do dvou řádků....
------------------------------------------------------------------------------------
Intel Mini Mac 1,83 Ghz, 2 GB RAM, MAC OSX 10.4.11, virtuálně XP přes Parallels Desktop; dual boot OpenSuse 11 Gnome a Win XP na AMD SEMPRON,  Ubuntu 8.04 na AMD k7
http://www.foto-reklama.cz

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #7 kdy: 14 Září 2007, 11:37:32 »
Text by dle mě neměl být příliš škemrající. Neraďme, co mají uživatelé dělat, ale jen presentujme výhody a vlastnosti GNU/Linuxu. Když je to chytne, tak začnou pomáhat komunitě sami.
Nepoužívat anglická slovíčka, ani když se velice často mezi linuxáky používají a nemají zaběhlí český ekvivalent. Viz "upstream".

Jinak graf. návrh se mi velice líbí. Je to živé, veselé a zvedne to náladu. Oproti temným a depresivním reklamám...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #8 kdy: 14 Září 2007, 11:52:07 »
tkubicek: Souhlas, ale jaké? Pokud nechci šáhnout ke komerčním fontům, nebo k těm co jsou "free for personal use only", nemám moc na výběr. Jestli máte nějaký tip, sem s ním. Zkuste to v klidu i předělat v Inkscape na ty dva řádky, já to tak původně měl a moc mi to tam nesedlo.

milhouse: „Škemrající“ to snad zas až tak není. Pokud žádám někoho o pomoc (zejména pak ostatní linuxáky :)), není na škodu projevit dobrou vůli a uznání k práci druhých. Jak už jsem psal, cílová skupina nejsou lidé, co neznají výhody GNU/Linuxu (nemá to být i na plakátu s velkým „L“?), ale zkušení uživatelé, kteří mohou pomoci. Výraz „upstream“ v českém textu mi taky moc nesedí, ale nic lepšího mne nenapadlo.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #9 kdy: 14 Září 2007, 12:03:56 »
Je to moc pěkný, škoda, že to nebylo dřív...

Na nadpis určitě nějaké decentně ozdobné písmo a větší, aby to vyniklo.
Linux vždy a všude s velkým L.
Možná by neškodilo udělat dvě verze textu - jednu propagační pro lidi Linuxu neznalé a druhou "pro linuxáky".

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #10 kdy: 14 Září 2007, 12:37:25 »
Czario: S pozadím můžu ještě něco zkusit, nerad bych to ale přeplácal. Co se týče odkazů, myslím si, že pro jasnost sdělení je lepší tam mít jeden hlavní, ze kterého se pak na webu snadno dostanou i na wiki a fórum.

vojtech.t: Jak už jsem říkal, jestli o nějakém vhodném a použitelném fontu víte, sem s ním. Stačí dát link na náhled. Velké „L“ u linuxu je moje „oblíbená“ hrubka, které se pořád ne a ne zbavit, stejně jako v případě „internetu“. Dvě verze jsou dobrý nápad, když tak navrhněte, co by se tam mělo objevit (rozsah cca jako u současné verze.)

Jinak vybízím všechny k vlastnímu upravování dle libosti, Inkscape je docela přívětivá aplikace. Pokud chcete dělat něco s tím pozadím, nezapomeňte si přepnout a odemknout vrstvu 1.

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #11 kdy: 15 Září 2007, 00:01:41 »
OK, krapet jsem to vyhezknul a poopravil chyby. Výraz upstream jsem tam nakonec nechal, český ekvivalent mne nenapadl. Použitý font je Qlassik Bold. Není to úplně ideální, ale je vhodnější pro tento účel než předchozí Gentium. S pozadím jsem zkoušel různě čarovat (další gradienty atd.), ale výsledek byl spíš rušivý.
Jestli se to bude někdy k něčemu hodit, je to k dispozici.

K stažení ve formátu PNG 1024×1448

Vico.B

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 263
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #12 kdy: 15 Září 2007, 09:14:54 »
Možná ještě trochu větší mezeru mezi spodním titulkem a textem??
Ještě nejsem tak starý abych si nechal vykat...

Toshiba Satellite M100-165, T2300, 2x2048, ATI X1400 powered by Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #13 kdy: 15 Září 2007, 11:09:36 »
Text se mi moc nelíbí, ale chcete ho tam tak. Snažiljsem se ho upravit, tak tady je můj návrch:

Citace
Nejsme na Světě sami! Stojíme na ramenou obrů, mravenčí práci vývojářů, založeného na "Svobodném software", bez kterých bychom se nedostali tak vysoko.
Právě proto je Ubuntu v současnosti jednou z hlavních bran pro nově příchozí.do světa "Svobodného software".
Prosíme, pomozte nám udržet a vylepšovat vysokou kvalitu GNU/Linuxu pro všechny lidi na celém planetě hlášením chyb, psaním návodů a poskytováním rad na diskusních fórech.

                  Děkujeme, Vaše ubuntu.cz
Jakub Lucký napsal taky něco:
Citace
Ubuntu, mravenčí práce tisíců lidí z celého světa, spojená v jeden harmonický celek. Naše práce pomáhá lidem objevovat Linux. Připojte se k nám i vy, pomožte nám udělat Ubuntu lepší. Zapojte se na fóru, napište návod na wiki, pomožte nováčkovi v nouzi. Nahlašte chybu. Protože právě to je duch Ubuntu.
vaše Ubuntu.cz
Nelíbí se mu i ten Tux v logu Ubuntu. Cituji: "Ubuntu logo je lákavé samo o sobě... Tux ho lákavosti zbavuje"

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #14 kdy: 15 Září 2007, 12:33:49 »
milhouse: Na své verzi textu nijak zásadně netrvám, jen chci, aby výsledek nebyl moc dlouhý, kostrbatý a hlavně dával smysl. Dále by neměl být chvástavý, jedná se přece o prosbu o pomoc. Výraz Svobodný software bych rozhodně nedával do uvozovek, zní to jako např. vysoká "spolehlivost" služeb (doplňte nedůvěryhodnou firmu). "Všechny lidi na celé planetě" je trochu nadbytečné, možná by stačilo "pro všechny". Poděkování na závěr, proč ne, to není nikdy na škodu. Hlavně stručnost.

K verzi od Jakuba: "jeden harmonický celek" je jak z televizní reklamy na oplatky. Že naše práce pomáhá lidem objevovat Linux, je jasné už z hlavního sloganu. Protože se plakát obrací i na uživatele jiných distribucí, nemá asi smysl je lákat na dělání Ubuntu lepším. Lepší je myslím naznačit, že pomocí s Ubuntu se pomůže i celému GNU/Linuxu jako takovému. To o duchu Ubuntu se mi líbí.

A teď to hlavní, Tux v logu Ubuntu.

To je přece smysl a vtip celého plakátu. Pokud to není zřejmé, udělal jsem něco špatně a výsledek nefunguje. Vysvětlím tedy záměr tak, jak měl vyjít: Z loga (tedy Ubuntu, distribuce) září světlo, naznačující průchod někam jinam (jiného světa, motiv brány, červí díry, teleportu, co já vím čeho ještě). Z něj vykukuje přátelsky vypadající Tux, přirozený obyvatel těchto (pro mnohé jinak těžko dostupných) končin. Prostě Ubuntu otevírá vstup do světa GNU/Linuxu pro všechny, tudíž by mohlo být v zájmu linuxáků Ubuntu trošku pomoct. Bez dobráka Tuxe ten motiv trošku vypadá, jako kdyby ty tři stylizované postavičky z loga daly dohromady tři třetiny nadkritického množství štěpného materiálu.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #15 kdy: 15 Září 2007, 13:18:51 »
- Jakuba trochu chápu, ten tučňák vypadá taktrochu infantilně. On to je ale problém všech tučŇáků v logách Linuxu.
- ten plakát je reklama, né žádná žádost. Alespoň to tak mělo být do toho časáku. A tam musí být znát sebevědomost, jinak to je "jen" komunitní soft bez pořádné podpory.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #16 kdy: 15 Září 2007, 14:55:01 »
ad 1: Ano, Tux je mírně infantilní, ale je to jediné logo/maskot, který Linux měl. Linuxáci jej tak znají a mají ho (většinou) rádi.

ad 2: Tady každý asi mluvíme o něčem jiném. Když se podíváte na první post tohoto tématu, píšu tam, kdo má být cílovou skupinou a proč. Jestli chcete vyloženou reklamu na Ubuntu s vyzdvihnutím jeho předností oproti Windows, rád ji (doufám, že ještě dnes večer) udělám. Bude tam logo a pár dalších věcí (decentně), nebude tam Tux (protože ten nelinuxákům nic neříká). Tady je sebevědomost opravdu na místě. Potom ale nechápu, proč by taková reklama měla být v časopise Linux+, jehož čtenáři Ubuntu určitě znají, a pokud používají něco jiného, většinou ví, proč to dělají. Sebevědomost by v tomto případě mohla být i kontraproduktivní ("mnojo, zase ti uřvaní Ubunťáci, naparují se na celostraně, že jako RULEZZZ...").

Díky za připomínky, nechte se příjemně překvapit další verzí. :)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #17 kdy: 15 Září 2007, 18:54:43 »
No jasně, pak to tedy dává smysl. Ale stejně, musí být cítit jistota. Kdo by od sebejistého Suse šel k nejistému Ubuntu? To "uřvanství" je jen na linux stránkách a podle mě neprávem. Vždycky bylo, že si každý obhajoval to své. I gentoisti se vychloubají a já jim to za zlé nemám.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #18 kdy: 16 Září 2007, 01:14:49 »
Ta-dá, už je to tady. Text je tentokrát (částečně) oficiální z www.ubuntu.cz, tak s tím snad nebudou žádné problémy. Nový slogan doufám nebude třeba předělávat (už proto, že Qlassiku chybí podstatná část české diakritiky + některé ligatury (ſt) a musí se to dodělávat ručně :))

K stažení ve formátu PNG 1024×1448

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #19 kdy: 16 Září 2007, 01:41:18 »
Pěkná práce! Možná by se dalo ušetřit pár teček, ale první dojem skvělý:)
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

Vico.B

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 263
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #20 kdy: 16 Září 2007, 07:54:38 »
Tak tahle poslední verze je asi nejlepší, na druhou stranu do časopisu o Linuxu už by se nehodila, protože jeho čtenáři už do světa svobodného softwaru vstoupili ;) Ale třeba do nějakých obecněji zaměřených časopisů by to byla paráda...

PS: Možná jen místo ikon dát náhledy pracovních ploch??
Ještě nejsem tak starý abych si nechal vykat...

Toshiba Satellite M100-165, T2300, 2x2048, ATI X1400 powered by Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #21 kdy: 16 Září 2007, 09:47:07 »
Prosím vás a dala by sa spraviť aj slovenská verzia??Samozrejme z odkazom na ubuntu.cz.

Fred Rooks

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 279
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #22 kdy: 16 Září 2007, 11:29:29 »
První verze mi přišly infantilní, ošklivé a trapné. Ta poslední už je ale docela dobrá. Trochu se podivuji výberu ikonek, ale co mě silně zaráží je použitý font. Myslím, že je totálně ohavný, a že bych ho nahradil něčím profesionálním (ne, Helveticou ani náhodou). Můžu poprosit o SVG zdroj, abych si s tím mohl zkusit pohrát?
Promise her anything, but give her GNU.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #23 kdy: 16 Září 2007, 11:32:58 »
Tohle se mi líbí. Možná, co takhle trošku, asi 10% snížit tu záři, ať je pořádně viděl to logo Ubuntu?

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Návrh plakátu/inzerátu
« Odpověď #24 kdy: 16 Září 2007, 12:10:39 »
Citace: Vico.B
Tak tahle poslední verze je asi nejlepší, na druhou stranu do časopisu o Linuxu už by se nehodila, protože jeho čtenáři už do světa svobodného softwaru vstoupili ;) Ale třeba do nějakých obecněji zaměřených časopisů by to byla paráda...

PS: Možná jen místo ikon dát náhledy pracovních ploch??
Pročtěte si prosím celé tohle vlákno diskuze, vždyť to samé tu tvrdím už od začátku. Když do Linux+, tak zaměřené na linuxáky. Když „holedbací“ inzerát, tak jinam. Náhledy ploch (screenshoty) by asi šly, ale nebylo by to příliš drobné?

Citace: Rixx
Prosím vás a dala by sa spraviť aj slovenská verzia??Samozrejme z odkazom na ubuntu.cz.
Slovenská verze se samozřejmě udělat dá, jen musíte dodat text, sám si na to netroufám, aby to bylo bez chyb.

Citace: fred
První verze mi přišly infantilní, ošklivé a trapné. Ta poslední už je ale docela dobrá. Trochu se podivuji výberu ikonek, ale co mě silně zaráží je použitý font. Myslím, že je totálně ohavný, a že bych ho nahradil něčím profesionálním (ne, Helveticou ani náhodou). Můžu poprosit o SVG zdroj, abych si s tím mohl zkusit pohrát?
Díky za upřímnost. Jsem rád, že se vám poslední verze už docela líbí. Trochu se podivuji nad vaším podivem, ikonky odpovídají inzerovaným oblastem, tedy Internet, kancelář, grafika, multimédia, vzdělání a zábava. Pokud vám jde o to, že jsou ve stylu Tango místo Human, možná budete překvapen, co se stane, když se pokusíte Human ikonku importovat do Inkscape. Pokud vám použitý font přijde totálně ohavný a silně vás zaráží, nahraďte jej něčím profesionálním s použitelnou licencí. SVG zdroj této verze uveřejním, hned jak se k němu sám dostanu, nechal jsem jej doma. Můžete zatím použít ten z té první infantilní, ošklivé a trapné verze, je na něj odkaz hned v prvním postu. Z používání Helveticy bych si vás nedovolil podezírat ani v nejmenším.

Citace: milhouse
Tohle se mi líbí. Možná, co takhle trošku, asi 10% snížit tu záři, ať je pořádně viděl to logo Ubuntu?
Díky. Se září jsem zkoušel různě hrát, tohle mi přišlo optimální. Logo se tam objevuje hned dvakrát (podruhé je pravda dost malé). Jestli chcete, stáhněte si první verzi v SVG (aktuální dodám brzy), a zkuste to doladit podle vašich představ.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.